Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 23 led 2021, 23:30

Vím, bohužel ale nevím, jak jinak to více urychlit... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 27 led 2021, 11:17

Obrázek
Urychlení roubováním . Loňské semenáčky . Na zimovišti 8°C se probudily ,teď jsou na jižním okně 14°C
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 31 led 2021, 09:47

Miloš, na čom to je vrúblované?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 31 led 2021, 10:19

A. deliciosa . Dnes jsem kontroloval a očka se už nalévají . Teplota okolí je kolem 14-15 °. Včera na sluníčku 25 .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 31 led 2021, 12:29

Umelé predlžovanie fotoperíody určite má zmysel aj u kiwi. Ale vo všetkom ostatnom by som sa riadil sedliackym rozumom.
1. vrúbloval by so na argutu , aj to vegetatívne množenú, z dôvodu slabšieho koreňového systému. (funguje to ako u jabloní: M27 -slabo rastúci podpník, nízka koruna, rýchly nástup rodivosti, A2 - presný opak. Do rodivosti vstupuje až o niekoľko rokov)
2. po vyrašení by som výhonok zaštipol za 4 -5 listom. - podporí sa rozkonárenie.
3. zo sekundárnych letorastov by som nechal iba jeden, a na tom by som pokračoval s bodom č.2
4. nepodceniť výživu. Bude to chcieť zo začiatku veľa dusíka, s neskorším prechodom do draslíka s pridaním fosforu.
5. vegetačnú dobu by som predlžoval čo najdlhšie bez umelej dormancie.
P.S. keď to už máš na tej delicióze, vyskúšal by som aspoň kroky 2.-5.
P.S.S. ak sa mi podarí ešte narýchlo zakoreniť nejaké arguty, tak idem do toho! Full spektrálne žiarovky už dorazili S6
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 05 úno 2021, 09:06

Chcel by som pokusne skusit tu metodu stepenia, co robil ten Spaniel a nastriekal na vrubel tekute lepidlo. Uz je cas na vrublovanie vonku?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 05 úno 2021, 12:23

Podle mého názoru lze bezpečně roubovat kiwi na jaře pouze v nějakých chráněných podmínkách, jak to dělá Miloš s těmi semenáčky. Je strašně těžké to ohlídat. Hrozně rychle to začíná téct a pak se to už špatně ujímá. Miloš to radí pod tím místem roubu naříznout, to vyzkouším letos, zda to pomůže. Zkusil jsem to teď dva roky po sobě, a buď to teče a moc dobře se to neujímá, a když jsem to minulý rok udělal dříve, tak to zase pomrzlo. :( Je potřeba mít velké štěstí na počasí. Letní roubování do zeleného funguje o dost lépe. Toť moje zkušenost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 05 úno 2021, 13:37

Obrázek
Obrázek
Roubováno před půl hodinou . Venku máme + 7 . Ve sklepě v květináčích to už startuje . Martine , musíš to vyzkoušet !
Já jsem k uvázání použil klasickou gumičku a přes to ještě voskovou pásku od Vaška - ta je naprosto super !
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod J.K. » 05 úno 2021, 13:50

Ja už by som sa bál použiť na tento účel niečo pružné. Niekoľko krát mi miazga trochu vytlačila vrúbeľ. Potom aj začal rašiť, ale rýchlo mu došli sily a zvädol. Ale možno tá gumička je pevnejšia, ako moja samovulkanizačka.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 05 úno 2021, 14:06

Ďakujem za odpovede, ten Španiel to štepil klasickou kopuláciou a nič mu vrúbeľ nevytlačilo na jar, omotal to klasickým špagátom. Možno by stálo za vyskúšanie vrúbľovať anglickou kopuláciou s jazýčkom, aby bol pevnejší spoj. Chápem, že treba mať aj šťastie na počasie, hlavne ak sa to vrúbľuje niekde v korune a nie pri zemi, kde sa to dá ľahšie zakryť pred prípadným neskorým mrazom...Miloš, a keď by teraz prišiel silnejší mráz, zakrývaš ten vrúbeľ alebo to nechávaš ho voľne? A štepil si to do rázštepu? Veru, to počasie na jar býva posledné roky nevyspytateľné...Ale napríklad aj to zelené vrúbľovanie, ak prídu silné horúčavy, tak nemusí výjsť aj napriek zatieneniu. Každopádne treba skúšať a skúšať, ako nám to tu Miloš stále memoruje a niečo sa hádam podarí :)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 05 úno 2021, 14:40

Obrázek
Obrázek
Ještě dvě fotky předloni roubované Ashoky . Rouboval pan Urbánek normální kopulací . Vyžaduje to rovný ,přesný a čistý řez .Nedělá tam ani protizářez , protože se v tom místě roub zesílí a špatně se to uvazuje . Vázal normální plastovou páskou ,uvazovat začal uprostřed roubu a potom na jednu a druhou stranu . Nesměl jsem na to dát ani sáček . :D Chytly všechny rouby !
Já jsem to teď rouboval do rozštěpu ,jedno očko .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod mifin » 05 úno 2021, 14:53

To je čistá práce. Holt kdo umí ...
Já jsem rád, že mi to chytá celkem dobře za zelena. Takhle přesné rovné řezy prostě neumím.
Ale když je dost materiálu a času, tak proč to nezkoušet a netrénovat, něco třeba vyjde.
Držím palce, jen bych venku počkal alespoň po těch nadcházejících mrazech.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod dzani696 » 05 úno 2021, 16:25

Pánové kto je ochotný obetovať zopár odrezkov? Mám zopár semenáčov a chcel by som to skúsiť. Inak, Miloši tento rok som nechal kiwi bez ochrany,teplota minimum -17,5 a je bez poškodenia.(zatiaľ sa aspoň tak tvári) Až na asi 15cm od vrcholu.čo minulú zimu ani "nemrzlo",bolo to chránené a zmrzlo to až k zemi.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 16 úno 2021, 17:20

Obrázek
Ivan ,vidíš ho ? :D
Obrázek
kaossik : Pokud pokroucený kmínek u kiwi uvážeš k nějaké hůlce ,tak se to dá přes léto ,během vegetace postupně přitahovat a tvarovat a postupně vyrovnat . Mám to vyzkoušeno . A jak to vypadá s libereckými rouby ? Brát je tam teď už nemá cenu ,očka budou přemrzlá .
dzani696: Chtělo by to fotku těch semenáčků - jakou mají tloušťku .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 16 úno 2021, 17:49

milos 51 píše:Ivan ,vidíš ho ? :D

Miloš super!!!
Ja, nakoľko nemám žiadny semenáč v črepníku, a do zakoreňujúcich argút nechcem plýtvať s materiálom, plánujem vrúblovať až začiatkom leta - po jarnej miazge. Potom si budeme porovnávať S6
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků