Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod nene » 06 dub 2021, 10:23

No a u nás taktéž totéž - buď jsou ty kytky mnohem chytřejší než jim přiznáváme nebo je ten mráz opravdu nějak "rozprouděný" do mrazových shluků a když ho není moc, tak je to pak na choulostivé lianě patrné....Hodně vidět to u nás bylo loni, naprosto nedotčené výhonky mezi totálně spálenými. Ale určitě to nebylo v nějaké jedné výšce - dívali jsme se na to, nejdřív to tak sice trochu vypadalo (než bylo úplně jasné, co zmrzlo), ale ne - bylo to naprosto chaotické.
nene
čestný člen ( přispívající )

Příspěvekod kaossik » 07 dub 2021, 22:35

Poškození mrazem je způsobené tím, že zmrzne voda v buňkách a krystaly buňky roztrhají. Klasická obrana proti mrazu spočívá v tom, že jsou rostlinné šťávy zhuštěné cukry. Nehledal bych v tom nic jiného než to, že různé výhony mají různé koncentrace cukrů, někde jich je uložených více jinde méně.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
mírně pokročilý
mírně pokročilý

Příspěvekod romkrom » 10 dub 2021, 12:55

moonvil píše:Letošní výnos ze dvou poměrně velkých samic kolomikty - jeden plod o váze 0,5g. Už mi s nimi po více jak deseti letech snažení pomalu dochází trpělivost, rostliny mám už na třetím místě (předtím jim bylo sucho, pak horko), hnojím je, zalévám, na jaře blbnu 2 měsíce s plachtama a výsledek stále nikde. Přitom kvetly celkem hezky, samec hned vedle, fakt nevím. Asi to seřežu a naroubuju na to arguty, ty mi přijdou vděčnější.

U mě podobný problém. Jílovitá půda jim vadí tak, že skoro vůbec nerostou a udržují si velikost jeden metr nad zemí. Když náhodou mají květy, tak ty najaře sejme mráz. Nikdy jsem nedosáhl plodů a ani keře většího než jeden a půl metr nad zemí. Arguty u mě jedou jak blbé bez problému. Zkusil jsem minulý rok přesadit Kolomikty na zahradu v jiném městě a na jaře květy opět sejmul mráz. Nemluvě o tom, že na tom starém místě mi už čtyřikrát kolomikta vždy po jaru uhynula. Jsem zvědavý, jestli tento rok nastartujou a porostou více než metr a budou se chovat lépe. Pokud se ani na novém place nepředvedou, upeču si na nich špekáček, aby alespoň nějak byly užitečné :-)
romkrom
pokročilý
pokročilý

Příspěvekod Hofis » 10 dub 2021, 13:45

Nechápu, podle mě zcela bezúdržbová a velmi vděčná rostlina. Chce je to jen posadit do kompostové půdy s příměsí rašeliny a dopřát jim dostatek vody. Ale mají spíš rády polostín, na plném slunci se jim moc nedaří. Toť vše. Mám je u severozápadní zdi a úrodu mám na rozdíl od argut na stejném místě pravidelně každý rok již asi 15 let.
Hofis

Příspěvekod romkrom » 10 dub 2021, 19:39

S příměsí rašeliny? Že by potřebovala podobné podmínky jako borůvky? Třeba v to je ten zakopaný pes.
romkrom
pokročilý
pokročilý

Příspěvekod Hofis » 10 dub 2021, 19:43

Ano, má ekologické nároky na půdu srovnatelné s borůvkou. Je to lesní liána.
Hofis

Příspěvekod MartinS » 10 dub 2021, 21:53

Ja k tomu doplnim svoju malu skusenost. Mam za sebou len 1 sezonu na stanovisti. Mam zasadene: samec Adam, Vitakola a dr. Szymanovsky. Za jedinu vegetaciu vsetky 3 vyhnali 2 m slahune. Su zasadene v polotieni vedla starej hrusky. Nic som im nedaval, su v obycajnej pode. Mame hlinitu podu, druh ciernica (zial nepoznam cesky ekvivalent). Je to poda vytvorena naplaveninami Vahu. Cize mam podobnu skusenost ako Hofis.
Zial, po vcerajsich -5 su KO. Na 2 m slahunoch prezili tak maximalne 2-3 vyhonky. :( Jednoznacne dopadli horsie ako arguty. Tie su tak isto silne poskodene, ale predsa prezilo snad okolo 30% vyhonkov.
Zda sa, ze kiwi je este problematickejsie na jar ako marhule.
MartinS
oficír
oficír

Předchozí

Zpět na KIWI ( Actinidia )