Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 19 srp 2021, 19:47

Hybridy arguta x deliciosa . Zleva JF10 , JF12 , MH1 a dole pro porovnání arguta Kijevskaja krupnoplodnaja .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MonikaV » 21 srp 2021, 09:39

[quote="milos 51"]Moniko gratuluji k úspěchu ! Roubovací bariéra je prolomena ! :D Ten roub na obrázku je dvouočkový , celý nezkrácený ? Já používám jednoočkové

Takych bych řekla,že roubování v květnu a červnu je asi větší úspěšnost, neboť pak to dlouho trvá, něž se vůbec očko projeví, já většinou dávám dvě očka, někdy vyleze to druhé a někdy to první a pak jej zakrátím, taky jsem si pořídila voskovou pásku a jsem s ní velmi spokojená (i za tu drahou cenu, ale je jí opravdu hodně S14 )
u dědy vykukuje první očko, takže druhé odsrtřihnu
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 21 srp 2021, 14:03

Já nechávám obě očka, to druhé jako záložní. Jsem nešika, už se mi stalo, že jsem při sundavání sáčku vylomil ten malý křehký výhonek. Zvlášt když u toho člověk třeba 3 týdny není, stihne to někdy v tom sáčku hodně narůst. Pak je to při sundavání potíž. To druhé očko pak může zachránit celý roub.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 22 srp 2021, 08:11

MonikaV píše:
taky jsem si pořídila voskovou pásku a jsem s ní velmi spokojená


Monika, to myslis parafilm pasku alebo aku to pouzivas?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MonikaV » 22 srp 2021, 08:55

Jo Jo parafilm pasku, vyšla mě na necelou tisícovku, 5cmx75m je toho opravdu dost, tak doufám že se nepokazí a vydrží na dlouhá léta :D
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 23 srp 2021, 11:22

MH1 na samci kolomikty, aktuální stav. Pořádně jsem to kolem vystříhal, aby měla nějaké to sluníčko a udělal jsem jí cestičku, ale už to asi moc nenaroste. Tak uvidíme, jak to pak dá zimu. Jsem na to opravdu zvědavý.
Obrázek
Foto: VDF, 23.08.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 23 srp 2021, 15:01

Hofis píše:MH1 na samci kolomikty, aktuální stav.

Honzo pěkný to máš. Mě se MH1 chytla na chinensisce, ale jak jsem z toho sejmul sáček, ukousl rašící pupen chroust a bylo vymalováno. Na argutách si to ani neškrtlo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 23 srp 2021, 20:24

Od pana Fridricha jsem se letos dověděl ,že všechny jeho hybridní rostliny jdou velmi lehce množit řízkováním . Což je u chinensisek problém . Pokud by tedy byly zároveň i dostatečně odolné tak je to jakési řešení . Roubovat jdou lehce na cokoliv . Řízkovat jsem je prozatím nezkoušel . Honzo , zařízni konec toho letorostu , stačí jen tu špičku . Zastaví se prodlužování a začne to vyzrávat . Deliciosy a chinensisky rostou v místech ,kde je mnohem delší vegetační doba .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 23 srp 2021, 20:43

Stando díky, chytlo se to celkem slušně, ale kam se to hraeb na ty tvoje chinensisky. :wink: Na arguty jsem letos zkoušel dávat Ananasnayu, a rozhodně to tak dobře neroste, i když tam něco je. Chytá se to na ní nějak hůř, mi přijde. I arguta Chang Bai Giant se mi chytla daleko lépe na kolomiktu. Stačí vzít ještě úplně zelený výhon, pak se to na té kolomiktě chytá moc pěkně.

Miloši, provedu a děkuju za radu! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 25 srp 2021, 12:02

Miloši, taky jsem pěkný bumrdlíček a jako bonus bych měl mít žluté masíčko. Trs Montáků je taky koukatelný.
Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 25 srp 2021, 12:05

Jinak já štěpuji podle tloštky roubu, pokud je hodně silný, tak dávám jednočkové, pokud je naopak hodně slabý, tak i víc oček, protože hrajem o čas a zasychá to od konce, než se ve spoji vytvoří kalusové spojení.
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 25 srp 2021, 15:38

A ještě foto,první je klasický slabý dlouhý, kde jsem ponechal původně 3 očka, poslední zaschlo, tak jsem to po rašení zastřihl síla roubu cca 3-4 mm, druhé falešné jednoočko, tahne z druhého, protože první spí, ale třeba se ještě probudí, síla roubu cca 5 - 6 mm.
Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2021, 15:32

Když jsem byl při česání kolomikty už na štaflích, tak jsem obhlížel i křížence Mayflower, jak povyrostl. A zjistil jsem, že ten jeden růstový výhon, co vyhodila, je nějaký neduživý a má tak asi maximálně metr. Tak jsem se začal pídit, proč to neroste, a po zevrubné kontrole jsem nalezl velkou mrazovou puklinu na kmínku u země, na straně, která je přivrácená ke zdi. :(
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 12.09.21

Je to jen kousek od zdi, takže lepší fotku se mi udělat nepodařilo. A je to i ten důvod, proč to tak dlouho unikalo mé pozornosti, vůbec to není zepředu vidět, poznal jsem to až po hmatu. K tomu puknutí kmínku zřejmě došlo při těch pozdních mrazících koncem dubna. 2 noci za sebou bylo ve 2 metrech nad zemí skoro -5°C, takže u země mohlo být i kolem -7 až -8 °C. S13 Přišlo mi, že se po mohutném narašení bočního obrostu tento nějak zasrtavil a přestal růst, myslel jsem si ale, že to je tím, že už je ve stínu a rostlina bude tlačit hlavně do růstového výhonu. A ono je to celé nakonec úplně jinak. Dobrá zpráva je, že to ta rostlina zvládla nějak rozdýchat a vypadá to, že už to zaléčuje a nakonec si s tím snad i nějak poradí. Ale bohužel další takřka ztracená sezóna. Zas na druhou stranu, deliciosa mi po takovémto namrznutí a popraskání kmínku nemilosrdně odešla, takže ještě že tak.
Tady na tom je vidět, jak důležité je, šířit rouby mezi ostatní pěstitele, aby byla k dispozici případná záloha. Člověk nikdy neví... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 20 zář 2021, 10:51

Je to přesně tak, roubování je cesta vpřed. Díky Milošovi, vytvářím nová hnízda na opomíjené Argutě a JF se zdají být ideální pro další kultivaci. Ještě letos čekám něco z Ruska, Makedonie a Srbska, tak uvidíme.
Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 20 zář 2021, 10:54

A má někdo spolehlivé plody od Mayflower, našel jsem to na nějaké německé webovce, kde to prezentují jako velkoplodou deliciosu ?
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Josef a 6 návštevníků