Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 29 dub 2023, 17:20

Václave, tak také smekám, jak u Miloše. Měl jsi to někde v tmavé místnosti nebo někde při světle. A také při jaké teplotě? V kterou dobu jsi to do těch kelímků dával. Já jsem to měl v písku prakticky od vánoc a kořínky se začaly objevovat až nyní v dubnu a to se jen prorazil pupen, žádný lístek. Možná jsem to měl nechat v chladu, ale dát dříve někde na světlo. Jak jsem psal Milošovi, uvidím, co to udělá ve skleníku. U argut řízky není problém, ale s tímto zatím opravdu žádné zkušenosti nemám. Člověk se musí pořád učit. Opravdu pánové, jste dobří. Ještě by mě zajímalo, jestli takovou úspěšnost v řízkováním máš i u chinensis. Tak ať se Ti stále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 586
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2023, 22:00

MH1 letos zdá se pěkně zakvete, uvidíme, jestli to letos klapne s plody. Snad to něco z toho kolem zvládne opylovat. Ale roub se zdá se už definitivně chytil, protože ten spodní výhon od samce kolomikty pěkně zesílil a konečně pochopil, že je samostatná jednotka. :) Zde jeden z výhonů.
Obrázek
Foto: VDF, 14.05.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2023, 09:00

Honzo ,tak tato fotka mně udělala radost ! A bylo by velice záslužné porovnat doby třeba rozkvětu prvního a posledního květu a doby dosažení sklizňové zralosti 7°Brix a potom sklizně . Ve všech místech pěstování .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 15 kvě 2023, 10:29

milos 51 píše:A bylo by velice záslužné porovnat doby třeba rozkvětu prvního a posledního květu a doby dosažení sklizňové zralosti 7°Brix a potom sklizně.

Miloši, s tím kvetením to asi bude trochu složité, nejsem tam pořád, takže přesně na dny to určitě nebude. Ale samozřejmě dám vědět, až to bude kvést i případně jak dlouho. A pokud budou nějaké plody, tak jsem i odhodlán si letos na podzim pořídit refraktometr, abych mohl ten obsah cukru změřit. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MonikaV » 25 kvě 2023, 16:39

Tak nevim, ale prijde mi ze se mi rouby nejak zastavily a nijak se nerozviji, jestli je rostlina nejak neprima a venuje se rustu svych vlastni vetvicek...( jak se pise v predeslych poznamkach!!) no nevidim to stastne!
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 25 kvě 2023, 17:18

Vypadá to velice dobře . Pod přirostlým roubem ovšem nesmí růst žádná větvička ,která by odebírala živiny tomu roubu . Všechno pryč !!
Já jsem pokusně odstranil i očka pod roubem . Nožem jsem je vyříznul .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 30 kvě 2023, 10:35

Dnes vykvetly všechny mé arguty a hybridy JF10 a MH1 . Z předchozích let mám ověřeno ,že tyto hybridy u mě také dozrávají současně s argutama . Doba kvetení a dozrávání bude u každého pěstitele pochopitelně posunuta , vzhledem k podmínkám , ve kterých rostliny rostou .
Ale kvetení a dozrávání bude bude probíhat souběžně s argutama .
JF10
Obrázek
Arguta
Obrázek
Arguta
Obrázek
MH1
Obrázek
Nahoře samec Tomuri ,dole MH1
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 03 čer 2023, 18:59, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 03 čer 2023, 10:02

Miloši, předně se omlouvám za snímky, je to nějaké rozostřené, ale snad tam něco uvidíš. Posílám Ti stav druhého pokusu Tvých zimních roubů deliciosy roubovaných do argut. Velice mně mrzí, že ten první pokus nevyšel a všechno to zmrzlo, přesto to vypadalo tak nadějně. Tento druhý pokus vypadá, že většina roubů očka prorazila, ale zase co s tím udělají ty odpolední teploty, no nevím, nevím. Ze všech dvou pokusů se nejlépe vždy jeví odrůda Green Light a samec Tomuri. Ty ukázaly očka nejdříve, pak Tsechelidis, MH 1, JF 10, Ashoka a nejvíce zlobí, i v prvním pokusu, Starella. Té se pořád nějak nechce. Arguty Kievskaja a Mafil tam problém asi žádný nebude, arguta do arguty, to jde samo. ZIP sáčky jsem dával v prvním pokusu, nyní kvůli těm již odpoledním teplotám to nedávám. Jsem zvědavý sám, jestli se to rozjede, nebo zase odejde.
Tak pár fotek:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 586
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 03 čer 2023, 10:05

Ještě něco k tomu:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 586
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 03 čer 2023, 13:40

Josef : Moc držím palce . Podle fotek to máte hodně opožděné .My už kveteme naplno . A přidávám fotku z Prahy od kamaráda ,pěstitele kiwi .Je to deliciosa Green light naroubovaná v kolomiktě . Už šest let pravidelně rodí . Je to důkaz ,že to jde a je to možné ! Já jsem letos bohužel musel deliciosu Mega z kolomikty vystřihnout . Každý rok měl Tsch . menší a menší plody .
Obrázek
A dále připomínám zmrazení pylu na příští rok :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 07 čer 2023, 21:32

První Zakarpacie naroubovaná do samce už se zdárně rozjíždí, další tři už mají narašeno.
Obrázek
Také další z roubů - Solo - již vykazuje známky růstu.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 10 čer 2023, 19:49

Miloši, asi takhle momentálně vypadají téměř všechny rouby. Zdá se mně, že to jde nějak hrozně pomalu. Sice zelené pupeny, ale strašně pomalu se to rozvíjí. Arguta -arguta to je jiné. Nevím proč. Zatím nejlépe vypadá Green light a Tomuri. Počasí tomu také zde moc nepřispívá, uvidíme.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 586
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MartinS » 20 čer 2023, 21:41

Tsechelidis vrublovany 25.5.
Obrázek

Starella vrublovana 28.5.
Obrázek

Drevene do zeleneho.
Velka vdaka Milos S20
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 22 čer 2023, 10:03

Zakarpacie, roubováno do samce chinensis,datum roubování 21.05.2023
Obrázek
JF10, roubováno do arguty 21.05.2023
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 22 čer 2023, 15:21

MarieJ: Před použitím se má pyl nechat vyschnout .Třeba v misce na sluníčku (pozor na vítr) . A potom v třecí misce rozdrtit ,rozetřít na prášek . Pylový prášek se potom smíchá s mastkem ( mastenec ) ,který se dostane koupit jako klouzek do rukavic . Klouzek - mastek má pouze tu funkci ,že pyl zředí a zvětší jeho objem . Pyl - pylová zrnka jsou mikroskopicky malá a není potřeba opylovat v takové koncentraci . Kdysi jsem opyloval jedním samčím květem celou rozkvetlou Starellu . Směs pylu a klouzku se potom štětečkem nanese na blizny -střed květu . Stačí jeden dotek . Četl jsem , že je taky možné použít suchý zip ( ten háčkový díl ) nalepený na kousku polystyrenu . Zipové háčky pravděpodobně dobře prolezou mezi čnělkami . Nezkoušel jsem to . Pokud by to někdo zkusil ,tak podejte hlášení :D A taky by se mohli ozvat ti ,kterým se "poštovním" pylem už podařilo opylení .
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 23 čer 2023, 10:16, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků