Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 16 bře 2024, 20:42

Miloš 51: Miloši, opravdu moc pěkné obrázky. To potěší. Předpokládám, že se jedná o JF12 nebo některý jiný hybrid z řady od pana Fridricha? Nebo Tvůj nový loňský ještě nepublikovaný objev? Ať se Vám pánové nadále jen a jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 20 bře 2024, 12:18

Arguty su po dnesnej noci zial ako oslahnute plamenometom.
Obrázek

Kedze sa to opakuje rok co rok, dnes som sa rozhodol, ze arguty prestahujem do foliovnika. Vonku proste nemaju sancu pri tychto teplych zimach. Budia sa priskoro.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 27 bře 2024, 14:27

Co se letosniho roubovani argut tyka, jsem zatim opatrne optimisticky, dva ze tri roubu se viditelne probouzeji. Rouboval jsem Scarlet September do samce. A jeste mam v lednici schovanych par roubu pro pripadny opakovani do zeleneho.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 28 bře 2024, 11:44

U kiwi není potřeba se bát vzít nůžky do ruky a střihat a střihat a střihat. Volal mě kamarád z Nového Města na Moravě, že má ode mne ty už více jak 15-leté 3 keře argut a bude je dávat pryč, protože každoročně, pokud nezmrznou, tak jsou to jenom malé 1-1,5cm kuličky. Tak mně to nedalo a jel jsem se podívat. Raději jsem neměl jezdit. Slovo džungle, kde by v keřích neprolezla ani opice, slabé slovo. Pak se nemůže nikdo divit, že místo 4 - 5cm plodů rostou zde kuličky na hraní. U kolomikt do stínu je velikost celkem jasná, ale u argut pěstovat kuličky? Jsou odrůdy, které geneticky nenarostou do nějakých velkých plodů, jako je např. Domino aj., které běžně dorůstají do 3-3,5cm, při protrhání i více, ale chuťově v argutách jsou jedničky. Jsou pak odrůdy, a je jich v současné době hodně, jako např. Jumbo, Issai, Chang, Bingo...a další, které za normálních podmínek i ve vyšších polohách dosahují velikosti 4 - 5cm. Ale všechny potřebují pravidelný střih, pokud to pěstujeme pro plody. Pokud jako okrasu a zástěnu proti slunci a nestřiháme, tak kuličky nebo nic. A těm co začínají, místo drátěnky, která je celoročně dosti náročná na údržbu střihu, je daleko lepší volit, pokud to jde, T-vedení, nebo pergolu. To je jednoduché, praktické, větší plody, lépe přístupné a také méně náročné na konstrukci. Všechno je zde na Kiwiforu popsané, focené s veškerými zkušenostmi pěstitelů. Tak ať se Všem tento rok jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 28 bře 2024, 17:14

Vůbec se tomu kamarádovi nedivím. Pro mě je to taky španělská vesnice, i se všemi nákresy a vysvětlením. Píšou, stříhejte to jako vinnou révu (je to tak??). Vinná réva je pro mě pochopitelnější, nemá tak moc šlahounů, tak je mi to její stříhání jasné. Actinidia se strašně omotává, to réva nedělá. Já mám pouze Issai. Sousedi to prý nestříhají a mají úrodu. Známá, co má kiwi na plotě mi tvrdila, že to taky nestříhá.Takže od nich se to nenaučím. Já jsem ji loni nestříhala a měla jsem 20 plodů. Všechny výhony se mi omotaly na svislé dráty na drátěnce.Ptala jsem se sousedky, taky vám to tak dělá, a co s tím? Ale ona řekla, že to tak nemají. Nechápu. Tak jsem to na podzim odmotala, jeden tlustý kmen, který byl ohnutý, jsem narovnala, aby rostl vzpřímeně. a boční větvičky jsem zkrátila (asi moc). A budu pozorovat, jak to dále poroste. Když té rostlině člověk nerozumí, pak je těžké stříhat.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milas » 28 bře 2024, 18:19

MartinS píše:Arguty su po dnesnej noci zial ako oslahnute plamenometom.
Obrázek

Kedze sa to opakuje rok co rok, dnes som sa rozhodol, ze arguty prestahujem do foliovnika. Vonku proste nemaju sancu pri tychto teplych zimach. Budia sa priskoro.


Ja ich chcem už asi 6 rokov vykopať...polovičku som už zlikvidoval a nahradil bezsemenými odrodami viniča...momentálne 70% je v pr...i...až to ešte do zmrznutých skape,tak preč s tým...do skleníka to teda vôbec neodporúčam...takže za asi 15 rokov som mal riadne 3 úrody a ostatné roky od pár kusov po 1-2 kg zo záhrady../11 odrôd/..teraz mám ešte asi 5 odrôd...kedže mi to nezavadzia tak to tolerujem...chlpaté -detto...ako okrasa ok...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 29 bře 2024, 08:08

ja jsem loni poprve ochutnal arguty a urcite bych je na zahrade chtel (mel jsem tri ruzny odrudy). na puvodni zahrade na berounsku se mi je pestovat zatim moc nevedlo: prvnich par let pomrzly v pozdnich kvetnovych mrazech, mezitim vyrostlo krovi, protoze jsem na ne vicemene rezignoval, neni je tam jak v lete zalivat ap. no, presto vsechno jsem se vloni dockal par plodu.... takze jsem je letos poradne ostrihal a zamulcoval a jsem zvedavy.

na plzensku ve vnitrobloku to vidim nadejneji, i kdyz je tu malo mista, ale to zase pri intenzivnim strihani nevadi. mam tu zatim mladou rostlinu japsai a samce, do ktereho bych chtel postupne neco priroubovat. striham podle navodu na youtube, tak uvidim jak to dopadne. u te japsai se to komplikuje, ma jiny rust nez typicka arguta, vic tenkych ovijivych proutku, chybi ty dlouhy slahouny. puvodne jsem ji namotaval do plotu mezi brectan (ten postupne likviduju), ale letos jsem to vylepsil.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 29 bře 2024, 11:21

Eva Ostrava: Evi, pochopitelně máš pravdu, že se má kiwi arguta a kolomikta střihat podobně jako vinná réva. Pokud jde o drátěnku, tak se nikde nezmiňuje nikdo o tom, že to musí být způsob né rýnsko - hesenského vedení, ale kordonového vedení. Tedy kromě zapěstování hlavních kmenů, které jdou svisle bez nějakého omotávání kolem čehokoliv, prostě musí být rovné, no a pak zvolené výšky ohnout pro zapěstování hlavních, kosterních, větví do vodorovné polohy. Když se nechají větve růst jenom svisle tak sice první dva roky nějaký plod na nich je, vyženou boční větve a zahušťují keř. A to je špatně. Na drátěnce je dobré kiwi pěstovat válcovým způsobem ve vodorovném směru a držet čípky z kosterních větví co nejblíže k nim. Všechno pak co jde nahoru a naroste za pátým listem posledního plodu pryč. Je to něco u samic jako u samců, kteří se střihají také na válcový způsob, ale ve svislém směru. Snažit se udělat základnu třeba jen do průměru 1m a po odkvětu samce všechny nové výhony zakrátit na 20-30cm. Drátěnka se musí stále celý rok upravovat. Proto je výhodnější a méně pracné dnes deštníkové vedení - jinak T - vedení nebo pergola a to ve všech směrech. Před 30 lety se začínalo na drátěnkách a rychle se od toho upustilo a sázet kiwi k plotu, aby se pnulo po plotě, už jsem to viděl i zasazené vedle lísky a kdouloně, aby se to pnulo po jejich větvích, tak tam se moc plodů - kuliček, očekávat nedá. To nebudu raději ani komentovat. Už jsem to tady psal několikrát, ten kdo chce toto ovoce pěstovat pro krásné, chuťově vynikající a zdravé plody bez chemické ochrany a postřiků, momentálně s pološvestkami typu JOJO a spol, je považuji za to nejlepší a nejzdravější, co ze všeho možného v sadu a na zahradě pěstujeme. Je třeba se ve volném čase podívat na videa pana Dr. Latochy - www.clematis.eu z Polska a s nějakým střihem nemůže být problém. Má to moc pěkně udělané od výsadby až po sklizeň, včetně popisu odrůd. Drátěnky dobře popisuje na svých videích pan Urbánek. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 29 bře 2024, 14:17

Děkuji za informace. Nevím, co je to válcový způsob, a mám raději nákresy. Je to něco takového, jako v tomhle článku?
https://zahradkar.pluska.sk/uzitkova-za ... vam-poradi
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 30 bře 2024, 10:56

Eva Ostrava: Evi, na web zmiňovaného pana zahrádkáře se mně po několikáté nepodařilo dostat, tak Ti bohužel na Tvůj dotaz nemohu odpovědět. Ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod dzani696 » 30 bře 2024, 14:34

Ja to strihám rovnako ako hrozno.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 30 bře 2024, 17:45

No jo,možná si koupím ještě jeden Issai (pro velký úspěch) a zkusím to taky tak. V nynějším místě nemám tak široký prostor, takže to zkouším pěstovat jako stromek. :)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EQS » 03 dub 2024, 16:01

Josef píše:.. na web zmiňovaného pana zahrádkáře se mně po několikáté nepodařilo dostat...

Nebude to toto? https://www.clematis.com.pl/en/video-tutorials/
EQS
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 srp 2022, 11:57
Bydliště: Svätoplukovo, okres Nitra (146 m n. m.)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 03 dub 2024, 23:16

Já se na ty stránky, které mi doporučil Josef, opravdu nedostala. Možná tedy myslel tyhle.
A Josef se zase nedostal na stránky, co jsem uvedla já. :P
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 04 dub 2024, 09:03

EvaOstrava: Evi, pokud se Ti to nepodařilo ukázat přímo, tak to zkus oklikou: zadej pěstování kiwi youtube,
objeví se Ti 1.video od pana Urbánka - jarní řez kiwi, klikni na něj a vpravo se Ti objeví nabídka videí, kde si to najdeš. Pokud to tam nebude, tak si na té samé straně dej do vyhledávače: Dr. Latocha -clematis-kiwi a mělo by tam být vše. Já se omlouvám, ale na ten Tvůj doporučovaný web jsem se opravdu doposud nedostal. Ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků