Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 23 dub 2024, 09:34

ja jsem si ted aspon mohl vyzkouset, jak funguje zakryti dvojitou netkanou textilii se svickou v krytu. odhadovana teplota venku kolem -2 a mrzlo podstatnou cast noci. rekl bych ze rostlina prezila tak napul, konce novych vetvicek jsou spalene, zbytek celkem ok
Obrázek

mnohem vetsi efekt ma ochranny vliv zdi, samec k ni prilepeny byl bez jakekoliv ochrany a vypada takto. tam rozhodne priroubuju dalsi kolomiktu, pripadne ten mayflower nebo jiny hybrid. jeste je zajimavy, ze je to nevytapena garaz, proste jen teolo ze slunce akumulovane ve zdi staci.
Obrázek

a posledni zajimavost, jak se pise ze kolomikta laka kocky, tak jsem s tim zatim zadnou zkusenost nemel. ale ted - nejspis jak je ta rostlina poranena - se dejou veci. kazdou chvili vykouknu a u kolomikty stoji kocka, nabozne nasava vuni (v horsim pripade i okusuje) a skoro nejde odehnat. byly tu uz ruzny kocky, nektery ani neznam, fakt magnet zdaleka. snad mi ji nesezerou...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1320
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 23 dub 2024, 10:24

Kasta: Martine, tu ochranu keřů kolomikty proti kočkám udělej co nejrychleji, je neskutečné - vlastní zkušenost, co kočky dovedou s kolomiktou udělat, když se do ní pustí. Keře Ti vypadají moc pěkně a hlavně v tuto dobu bych jich bylo škoda, aby je kočky poničily. My s kočkami u kolomikt bojujeme každý rok a i přes veškerou ochranu jsou někdy velice úspěšné. Na tohle jsou opravdu velice šikovné a vynalézavé. Nejen kolomikty, ale také se nám někdy pouští do mladých keřů argut, nových, mladých výhonů. Opravdu je dobré si s tím trochu pohrát a chránit je. Aspoň nějaký ten rok. Ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 632
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 23 dub 2024, 10:43

Josef: Problem, ze moc nevim jak to udelat. Kdyz jsem ty rostliny sazel, vsude kolem korenu jsem polozil kralici pletivo, aby nesly vyhrabat, tam je to zabezpecene. Ale u ty nadzemni casti to moc nejde. Nastesti ty rostliny jsou na hodne frekventovanem miste, kam se kocky normalne boji a zespodu uz je zase blizko soused s loveckym psem, takze sem kocky normalne radsi nechodi, proto me to prekvapilo. Mam tu jeste kus kraliciho pletiva, ten tam muzu jeste dat na to nejpristupnejsi misto, ale cely oplotit to nejde. Zatim to budu kazdopadne pozorovat a kdyztak zasahnu! Dekuju!

P.S. zatim to vypada, ze ty kocky, co jsem zahnal, tak se uz nevratily, kamosuv kocour vypadal i trochu ukrivdene, kdyz jsem ho vyhnal (zvyknul si chodit sem od kamarada pres kilometr daleko, protoze me zna a vi ze mu neublizim) ale byl jsem nekompromisni. nastesti ta kolomikta je hned proti vchodu do domu, tak se tam vsechny dost boji.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1320
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 24 dub 2024, 09:28

Kasta: Martine, dělat nějaký plot z králičího pletiva kolem celé rostliny není potřeba. Stačí kolem hlavních kmenů udělat z tohoto pletiva válec o průměru kolem 15cm až po rozdvojení hlavních plodících větví a nejdůležitější je nahoře ohnout to pletivo téměř do pravého úhlu a vytvořit pod větvemi 10cm široký límec. Kočka se po pletivu krásně vyškrábe, ale ten límec ji dál nepustí, tam už se nemá čeho chytit. Pokud by větve přesahovaly ještě přes ten límec, tak stačí zasunout do límce 10-15cm pás z kartonové krabice, který podepře ty nejspodnější větve, pevně je zasunutý do toho válce a kočka nemá šanci se dál na kartonu uchytit drápem. Je to účelné, vyzkoušené a vypadá to také pěkně. Není třeba dělat ohradu kolem rostliny jak pro kozu. Dole je ten válec z kr. pletiva přikurtován k zemi 2 kolíky. Tak to děláme i pro mladé sazenice argut. A je pokoj. Vypadá to celkem pěkně a kočky nemají šanci. Větvička, která začne vylézat z pletiva se zastrčí zpět a kočky se mohou jenom dívat. Minimální spotřeba pletiva i práce. Tak ať se Ti daří a udělají Ti kolomikty letos hodně radosti. Na kořeny keřů žádné pletivo nedáváme, stačí 4 dlaždice nebo střešní tašky, dáváme betonky, chrání proti kočkám, mrazu a hlavně slunci. Udržují vlhkost kolem kmene keře - je to praktičtější pro keře. Tohle není návod, takto to roky děláme my.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 632
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 24 dub 2024, 09:57

Josefe mas pravdu, budu tam muset neco takovyho dat. U me je to slozitejsi, ze jsou zasazene dole pod terasem a seshora je k nim dobry pristup, tam chodi ty kocky a okusujou zatim ty omrzly vetvicky. Dal jsem tam zabranu z pletiva s tim limcem a jeste si privezu kus pletiva z druhe zahrady a dam to na ty kmeny, jak pises (tam zatim nebyly, ale pro jistotu).
Prozatim zapicham kolem kmenu "bambusove" tycky, to taky dobre funguje - kde se nam valely kocky v trave nebo v bylinkach, par zaspicatelych jsem tam pichnul a je klid :) (neni to pravy bambus, pouzivam stebla ozdobnice obrovske, je to podobny).
dekuju moc za rady!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1320
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Předchozí

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků