Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EQS » 09 kvě 2024, 10:23

MartinS píše:Co mam odpozorovane, na arguty sa specializuje isty druh maleho cmeliaka, nie som entomolog, takze netusim aky druh je to.

Ani ja nie som entomolog, ale vyzera to na prvu "varku" robotnic cmeliaka zemneho - tie su ovela mensie ako kralovna a aj robotnice, ktore pridu na svet v dalsich "varkach" (nevedecky odpozorovane vo vlastnom cmeline :D )
EQS
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 31 srp 2022, 11:57
Bydliště: Svätoplukovo, okres Nitra (146 m n. m.)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 13 kvě 2024, 10:49

Arguty uz zacinaji pomalu obrustat, je videt veliky rozdil mezi vyhonem u zeme, ktery nepomrzl a uz tlaci metrove vyhony, zbytek rostlin teprve zacina nove vetvicky.
Koukal jsem na tri nove rouby, vsechny trochu pomrzly, ale minimalne dva z nich ziji. Nejlip dopadl ten u zeme, jedno ze dvou ocek asi vubec nepomrzlo, takze se pekne zvetsuje:
Obrázek

U dalsiho roubu jedno ocko pomrzlo, ale druhe nenarasilo a probouzi se az ted. Treti roub pomrzl a nedela nic. Kdyz se chytne jeden, budu uplne spokojeny
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1396
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 13 kvě 2024, 11:10

U nás arguty a kolomikty dostaly po posledních mrazech tak na frak, že to tady dlouho nepamatuji. Ukazuje se to nejvíce až nyní. Když se nejvíce rozjížděly, tak přišly ty více jak týden trvající ranní mrazy kolem -7°C a pořád se z toho nějak nemohou letos vzpamatovat. Pochopitelně žádný narašený roub, i když byl krytý 3-tou netkankou a ZIP sáčkem, nepřežil. A bylo jich hodně, bohužel. Nejhůře to odnesly vysázené ve volném prostoru. V blízkosti budov je to o něco lepší. Včera dostaly pořádnou výživu, ředěný kvašený slepičí a králičí trus, no tak se uvidí. Další očekávané deště snad tu jejich rehabilitaci letos ještě podpoří. Bylo by už na čase, aby přestaly trucovat a začaly něco se sebou dělat. Holé pruty jen sem, tam s nějakým malým pupenem, špatně se na to v tuto dobu dívá. Už měly i zde kvést.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 656
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Diana.Jerem » 16 kvě 2024, 15:17

Dnes jsem si udělala radost a objela dvě místní zahradnictví, v jednom jsem narazila na argutu, kterou prodávají pod názvem Kozolupy. Znáte někdo?
Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 893
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 17 kvě 2024, 00:12

Docela mě překvapilo, že omrzlí samci opět vyrašili a na některých vyhonech jsou i květy.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
generál
generál
 
Příspěvky: 1208
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 23 kvě 2024, 10:20

Kaossik: Martine, nám se zatím nikdy nestalo po omrznutí kiwi, že by z náhradního obrostu na argutách i kolomiktách něco opět zakvetlo. Nový obrost momentálně není u nás větší než 5 - 8cm, do zeleného se nedá zatím nic roubovat, nejsou aspoň 3mm silné podložky, ale pozitivní je aspoň to, že zkvašený zředěný slepičí trus s deštěm zabral a konečně se to pohnulo. Dokonce se ujaly po mrazech roubované rouby, od Standy hybr. samec a Dumbarton, od Moniky Starella a kamarádova Ashoka. Roubováno do samců Adama a Weiki. Ještě jednou Všem děkuji. Aspoň trochu radosti. Jak psal Standa, úroda tento rok je pryč, ale s tím se musí v těchto končinách počítat. Tak ať se daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 656
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Diana.Jerem » 23 kvě 2024, 10:33

Tak aspoň, že to rostliny přežily. Já jsem vynosila ze skleníku všechna kiwi a převezli jsme je na zahradu, kam půjdou už do země. Hodně jich chytlo svilušku, ale teď už na listech nic nevidím, zřejmě vlhký vzduch za posledních pár dní udělal své. Krásně má přichystáno na květ Japsai a pak jedna N.N., u které ale netuším, zda bude samosprašná, takže tento rok bude zjišťovací.
Obrázek
ROGÓW

Obrázek
N.N.
Naposledy upravil Diana.Jerem dne 29 kvě 2024, 14:27, celkově upraveno 1
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 893
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Diana.Jerem » 23 kvě 2024, 10:37

Ostatní zatím jen rostou...
Obrázek
SENTYABRASKAYA

Obrázek
PRINCE JUMBO-samec

Obrázek
PURPURNA SADOWA

Obrázek
DOMINO
Obrázek
DOMINO
Naposledy upravil Diana.Jerem dne 29 kvě 2024, 14:32, celkově upraveno 2
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 893
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Diana.Jerem » 23 kvě 2024, 10:38

Obrázek
CHANG BAI GIANT

Obrázek
Kolomikta VITAKOLA a arguta VITI-KIWI

Obrázek
BINGO

Obrázek
WEIKI - samec
Naposledy upravil Diana.Jerem dne 29 kvě 2024, 14:40, celkově upraveno 2
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 893
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Diana.Jerem » 23 kvě 2024, 10:42

Obrázek
JAPSAI

Obrázek
SCARLET SEPTEMBER

Obrázek
GENEVA

Obrázek
RED JUMBO

Chtěla jsem pro lepší znázornění velikosti zapojit do focení naši Samantičku, ale očividně moje nadšení nesdílela.. E10
Naposledy upravil Diana.Jerem dne 29 kvě 2024, 14:45, celkově upraveno 1
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 893
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 23 kvě 2024, 11:04

Diana.Jerem: Michalko, moc pěkné. I Váš pejsek. A odrůdy? Až tohle všechno jednou pořádně zarodí, tak aby jsi to šla i někde prodávat. Tak ať se Ti jen nadále daří a máš z toho velikou radost.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 656
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Diana.Jerem » 29 kvě 2024, 17:12

Pepíčku, mockrát děkuji, S6 názvy jsem již dodala.
Dnes jsem si všimla že mi poprvé kvete můj N.N. Vypadají takto samičí květy, nebo se může jednat o nějakou samosprašnou odrůdu? Vzhledem k tomu, že mi letos kvete ještě pouze Japsai ( momentálně ve fázi poupat), tak mě zajímá, zda se u tohoto bezejmenného kiwi dočkám plodů, nebo zda budu muset čekat na další rok, až pokvete i samec.

Obrázek

Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 893
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 30 kvě 2024, 09:28

Diana.Jerem: Míšo, děkuji Ti za rychlou odpověď. Všechno super odrůdy v argutách i kolomiktách. Pozor na mladou sazenici Binga, venku mladou sazenici doporučuji na zimu dobře přikrýt, je z nich asi mladá nejnáchylnější na omrznutí, u starších není problém, jinak také červená odrůda, odrůda s plody kolem 4 - 4,5cm s příchutí ananasu, chuťově vynikající... i ty ostatní. Tak ať Ti krásně rostou a dělají Ti hodně radosti. Jinak krásná foto, myslím, že ty samičky v květináčích nějaký ten plod určitě ukáží. Pro jistotu, jestli někdo v okolí má samce Weiki a kvete, stačí od něj vyžádat 2 malé kvetoucí větvičky, umístit do sklenice s vodou blízko k nim a včelky se určitě postarají. Tak ať se Ti jen a jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 656
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Diana.Jerem » 30 kvě 2024, 10:11

Pepčo, mockrát děkuji za info, na Bingo dám pozor. S14
Jinak tady v okolí neznám nikoho, kdo by arguty pěstoval. Alespoň zjistím, zda jde o samosprašnou argutu. Moje zahrada je bývalý pahorek, ze dvou stran obklopený stromy, z jedné sousedním pozemkem, ale ten je výše a ze západní strany je otevřena do luk a polí. Těším se na prozkoumávání toho, co tu poroste a čemu se zde bude dařit. Je tu sice hodně škůdců, ale zároveň vidím i jejich přirozené predátory. Chemii jsem zatím nepoužila a pokud to nebude vyloženě nezbytně nutné, ani nepoužiji. Celý pahorek byl před rokem vykácen, zůstala jen jedna planá třešeň. Jinak tu zatím žádný stín není, pouze za domkem na nářadí, který mi z palet vyrobil můj muž, takže chci zkusit zasadit nějaké arguty k jeho východní straně. Je tam i celkem vlhko. Půda je tu hodně skalnatá a také po cca 20 cm už je jíl, ale mám tu navezený kompost, takže s tím si snad rostliny také poradí. Ať se Ti daří, měj krásný den.
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 893
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Předchozí

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků