Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Rudolf M » 15 črc 2016, 23:10

My toho moc nemáme co napsat, loni většina kiwi dostala úžeh (3x) a odešlo. Takže letos sázíme vše znovu, jakmile někde vidíme odrůdu co nemáme, tak koupíme a vysadíme.
Takže letošek je hlavně o sázení nových malých rostlin a těch pár plůdků co přežilo jarní mrazy na starších rostlinách co loni neuschlo, protřídily kroupy. Jestli něco uzraje, bude to opravu jen ochutnávka :D15 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 16 črc 2016, 20:24

Děkuji za upřímnou zprávu. Ten lonský úžeh se mohl stát na jihu země.Na severu to roste lépe než na jihu.Na jihu to chce stínit a zalévat.Loni to chtělo zalévat obzvláště dobře, sucho bylo hrozné.žasnu že tolika lidem to uhynulo, ale většina z nich to ani v tom nejhorším suchu nezalévala.Člověk se moří s výrobou sazenic a oni to ani nezalejou.
Já jsem se s úžehem ještě nesetkal, žiju na severu.Letos ten pozdní jarní mráz tomu dal zabrat, mám jen málo plodů, ale to namrzlo všechno, i květy třešní, meruněk, jabloní a j. Kolomikta nezaplodí vždy/každý rok/ občas úroda vypadne a je třeba čekat na lepší rok.Ale mně se čekání vždy vyplatilo, pár let po sobě úroda byla,a tak věřím, že zase bude. Za 40 let v Ostravě mi to po jednom namrznutí zase několik let plodilo.
Lépe je nesázet kolomiktu na plné slunce, ale zase potřebuje alespoŇ 5-7 hodin slunce denně. Toto ovoce je nejzdravějším ovocem na světě vzhledem na obsah Vitamínu C.
1520mg na 100gr.Drobnoplodé odrůdy mají i 2000mg.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 27 črc 2016, 17:58

Už nám to začíná zrát.Pokud by se u někoho vyskytl nezvykle velký plod, mám zájem.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 11 zář 2016, 15:10

Ať žije kolomikta.Je to stále vzácná rostlina. Kdo ji zasadí do půdy na dobrém místě, třeba i na záhoně, a začne mu plodit, ten už se jí nikdy nechce zbavit. jen málo lidí se rozhodne ji zasadit.jsou lidé, kterým se nelíbí, rád bych věděl proč.Může v tom být zasazení špatné odrůdy ,která má drobné plody, nebo živoření rostliny.K tomu může dojít, když rostlina roste na moc suchém místě, a nemá dost živin neb humusu.Stačí ji třeba chemicky přihnojit.Někdo nám možná poradí nějaké triky-životobudiče, hnojení na list a podobně, podělte se. Někde mám uložen článek z USA o zdravotních užitcích konzumace aktinidií, je to superjídlo.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 10 říj 2016, 08:43

Až jednou potkáte u někoho keř plný slaďoučkých plodů, opravdu si pochutnáte a budete jen litovat, že už jste si ho dávno nezasadili.Takového keře s krásnými listy a výborným ovocem se člověk nikdy nezbavuje.Jen zasadit,samce i samici a malé rostlinky ochránit okolo pletivem asi na tři roky, než povyrostou,to aby jim kočky neublížily.Přihnojit, v suchu zalít.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 24 říj 2016, 09:40

Stále mi tady nikdo neřekl, proč nesází kolomikty. Lidé mají různé předtuchy třeba to, že by to zmrzlo.Nikdy to nezmrzá v kořenech, protože to pochází ze stejných podmínek padesátého stupně severní šíře, na kterém jsme i my tady.
Jiní to sází do skleníku, tam to uhyne během prvního roku, protože to sežerou svilušky.
Jiní k tomu nedají tyčku a pletivo proti kočkám a kočky zničí malou sazeničku během pár nocí.Cítí to z dálky, hryžou kmínek pokud je tenký a vyhrabávají kořeny.Zůstanou po kočkách chlupy.
Jarní namrzání výhonů ,to je jen některý rok.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 07 lis 2016, 12:50

A´t žije kolomikta, jsem z ní stále nadšen od první chvíle co jsem je začal pěstovat před 50 roky.není tak moc vzrůstná, jako jsou arguty, plodí už i na přírůstku 40cm a to i v květináči.Někdy prodáváme saz. v květináči plné plodů.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod moonvil » 07 lis 2016, 14:23

vrana píše:Stále mi tady nikdo neřekl, proč nesází kolomikty. Lidé mají různé předtuchy třeba to, že by to zmrzlo...


Zdravím pane Kola,
zrovna dneska ráno jsem na Vás myslel, když jsem vykopával jednu z kolomikt přesazenou v roce 2011 z Vaší staré zahrady. Tenkrát jsme ji říznuli rovnou u země, nechali jen 3 cca 20cm dlouhé pahýly, nyní má asi 2 metry, ale ještě se nestalo, aby ji na jaře nepoškodil mráz. Takže žádná předtucha, ale krutá realita. Ona možná pochází z padesátého stupně severní šíře, ale z oblastí kde je docela jiný průběh jara - ne jako tady kde se začátkem dubna vše probudí a o měsíc později to spláchne noční mrazík -5°C.
O nějakých plodech tedy nemůže být ani řeč, nicméně nevzdávám to a podniknu další pokus o její záchranu - do skleníku ji dávat nebudu, ale mám takovou vizi, která třeba zafunguje, uvidíme.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 12 lis 2016, 11:04

Děkuji za upřímné slovo. Ve skleníku by to rostlo, pokud by jste dokázal to tam uchránit před sviluškami.ve skleníku to ihned napadnou, a pokud by nešly omezit, sežraly by všechny listy postupně od malých bílých teček až do opadu listů.
Muselo by se stříkat nebo nasazovat dravé svilušky od firmy biokont.
Já to pěstoval v Ostravě, kde některý rok přišel jarní mráz, a namrzlo to, a potom dalších několik let to nenamrzlo a plodilo.Za dlouhá léta se mi tam nikdy nestalo, že by to namrzlo dva roky po sobě.Pak jsme se odstěhovali do Jeseníku, a tam bývají noční mrazíky často, namrzlo mi to dva roky po sobě.Teď jsme ve Frýdek-Místek ,tady je počasí podobné jako v Ostravě.Letos mi to sice trochu namrzlo, úroda byla jen malá.Těším se na příští rok.
Ty mrazy na jaře byly letos skoro na celém území republiky, jen místy se tomu vyhnuli.Tady namrzly v květu švestky a jiné peckoviny, nebyla ani jedna švestka, v některých místech však byly.Namrzla i většina odrůd jabloní.
Vy asi jste v poloze, kde to namrzá častěji.Zdenek č. je v obzvláště studené poloze.Doufám, že když vám to konečně zaplodí, tak se toho už nebudete chtít zbavit. Já bych kolomikty nezrušil ani za nic.Ujímají se výborně i ve finsku, švédsku, norsku, nevím, jak tam to pěstujou,vždyť tam je hodně zima.Kdysi jsem začínal vše ze senem, jeden vzorek semen jsem měl z botanické z. Talin, což je hodně severně. I ten semenáč, který jsem nazval Talin má pěkné velké plody.Tak přeji vydržet.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 01 pro 2016, 21:44

Zasadte si aktinidi kolomikta, dodá vám mnoho vitamínu C.
Obsah ve 100gramech ovoce je 1520mg !!!


Vitamín C (kyselina L-askorbová, askorbát sodný) Přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm
Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév
Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí
Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek
Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní
Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže
Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci zubů
Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
Přispívá k normální psychické činnosti
Přispívá k normální funkci imunitního systému
Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
Přispívá k regeneraci redukované formy vitaminu E
Zvyšuje vstřebávání železa
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 07 led 2017, 13:14

Ať žije kolomikta. Dík firmě Clematis , která umožnila aby si ji každý mohl objednat a zasadit.Je to nejzdravější ovoce na světě pro obsah vitamínu C.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 15 led 2017, 14:58

https://e-clematis.com/pl/p/Actinidia-k ... enska/1751
a je třeba k této samici koupit i samce:
https://e-clematis.com/pl/p/Actinidia-k ... pylacz/356
Tento druh kolomikta zraje v srpnu. V září-říjnu zraje druh arguta, k němu je třeba koupit i samce arguta.Prodloužíte si tak možnost sklizně stále čerstvého ovoce.
Ochrana u takto velkých sazenic už není nutná, snad jen před slimáky a psy. Kde se vyskytují plchové, tam mohou v noci krást ovoce.U nás na chatě jich jsou dva druhy.
Malé sazenice je třeba chránit pletivem a před slimáky granulemi.Ve skleníku ničí sazenice svilušky.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sasman » 15 led 2017, 15:38

Taky mám vysázeny arguty :D4
Naposledy upravil sasman dne 15 led 2017, 21:48, celkově upraveno 1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Radim K » 15 led 2017, 17:12

V tomto případě nevidím za neustálou propagací Aktinidií komerční pozadí, ale snahu rozšířit Aktinidie mezi pěstitele, lidi. Vidím padesátiletou snahu člověka, který vytvořil množství odrůd aktinidií a zimolezů, aby svůj odkaz rozšiřoval v těchto rostlinách.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sapmok » 15 led 2017, 18:54

Radim K píše:V tomto případě nevidím za neustálou propagací Aktinidií komerční pozadí, ale snahu rozšířit Aktinidie mezi pěstitele, lidi. Vidím padesátiletou snahu člověka, který vytvořil množství odrůd aktinidií a zimolezů, aby svůj odkaz rozšiřoval v těchto rostlinách.

Tak, tak, vzdejme hold. Velice inspirativní člověk. Mám osobní a jen tu nejlepší zkušenost. Chvála nekonečná . . . S6
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků