Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 15 dub 2018, 09:37

Asi jsem domachroval :) Toto jsem objevil dnes . Starella byla jako vždy přikrytá a vypadá to ,jako poškozené mrazem. Nemohla by to být taky ta bakteriální choroba ?
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod AlesP » 19 dub 2018, 14:18

Chtěl bych požádat o laickou radu - u rodičů roste u domu velkoplodé kiwi - už přes 30 let (Mikulov), bez jakékoliv péče/zásahu krásně plodí. (zajímavostí je, že roste v místě kde byla při stavbě domu jáma na hašení vápna). Je to obrovský spletenec kmínků, takže těžko poznat jestli to byly dvě či více rostlin a zeptat se už není koho. Rád bych samozřejmě tuto rostlinu namnožil a přenesl k sobě (i z nostalgie) jenže napadá mě když vezmu řízky - jde poznat jestli to je samec/samice už při odběru řízků?

(pak postesk k těm řízkům - o řízkování sem se během let pokoušel už několikrát, několikrát se už zdálo, že to krásně prosperuje, kořínků hromada ale nakonec to vždycky uhynulo, ale o řízcích toho tady je mrak tak zkusím nastudovat a znovu. Spíš jsem se chtěl zeptat, těch co to tady znáte - je tady někde řešena problematika hřížení u kiwi, které by mohlo mít lepší výsledky?)

Děkuji moc
AlesP
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 črc 2016, 14:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 22 dub 2018, 08:18

Řízkovat klasicky tvrdým řízkem jako u rybízu nebo vína zkouším snad už 10 let a marně . Je to škoda času. Letos jsem se opět pokusil a to "Peničkovou metódou zakoreňovania viniča" (zahrada.cz) a opět nic. Víno jde bez problému.Obrázek
Lepšího výsledku lze dosáhnout v létě polovyzrálým zeleným řízkem. Stimulátor , perlit a vysoká vzdušná vlhkost . Nejlépe ve skleníku mlžením. V bytových podmínkách na parapetu by to mohlo jít v těch rockvolových kostkách a uzavřené v PET lahvích.
A nemanipulovat s tím. Mám podezření ,že kiwi je citlivé na otáčení ke světlu podobně jako afr.fialky.
Podle prutů nebo listů nelze rozeznat samičí od samčí rostliny. To je možné pouze podle květu. Fotek s těmi rozdíly je na netu i tady hodně.
Jediná možnost je ,v době květu označit ty větve a v nejbližším termínu v létě se pokusit to zakořenit. Pokud se týká hřížení ,
tak s tím má zkušenost pan Fridrich . Je to možné ,ale nevím za jak dlouho se utvoří kořeny . Já jsem kdysi zkoušel i vzdušné hřížení , tedy v koruně rostliny uvázaná PET flaška se substrátem a protaženám prutem. A bez výsledku.
Sameček
Obrázek
Samička
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 03 kvě 2018, 16:08, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 02 kvě 2018, 11:27

Vzhledem k tomu, že už je květen :-), tak se připomínám s řízkem samce, abych mohl naroubovat do samice. Ještě se chci zeptat, jestli by bylo možné poslat i květ, či pyl samce, abych mohl opylovat štětečkem?

Díky za Info
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 03 kvě 2018, 07:04

Zelené letorosty jsou u nás asi 30-40 cm dlouhé. Je na nich násada poupat a prozatím jsem u všech důsledně rozdrtil vrcholky .Už vím ,proč se na to drcení používají dřevěné kleštičky a proč jsou na Zélandu tak nízké pergoly. Bolí z toho prsty a musel jsem použít žebřík. Taky jsem odstraňoval boční poupata .Letos jich nebylo mnoho.
Kedar: Prozatím můžeš poslat na SZ adresu . Pyl pochopitelně mohu přibalit ,ale bude důležité aby se kvetení časově shodovalo. Životnost pylu nebude asi veliká . Bude lépe použít ten místní pyl . A v jakém stavu je tvoje rostlina ? Jak jsou veliké výhonky a jaká je násada poupat ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 03 kvě 2018, 11:04

Ahoj, sousedova rostlina je totálně ostříhaná a není na ní ani jedno poupě. Už jsem po tom pátral. Co se týče stavu rostliny, tak to odpoledně nafotím a pošlu. Ty drtíš konce větviček, aby se lépe rostly plody?
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 03 kvě 2018, 11:18

Ano. Drtí to tak na Zélandu a je tu i fotka z Japonska. A od odborníka jsem dostal toto vysvětlení. Pokud se letorost čistě zastřihne nebo zařízne , rostlina se okamžitě snaží vrchol nahradit prvním očkem . Pokud je ale rozdrcen a nebo jenom zalomen ,snaží se to poraněné místo obnovit vyléčit a k vyrašení bočních oček nedochází tak často a hlavně ne tak rychle . A veškerá síla je potom směrovaná do vývoje plodů .Je to velice podobné jako u vína . Nedrtím jenom ty výhony ,které budou použity jako tažně pro příští rok. A těm se zase nesmí dovolit omotávání a musí se už teď přísně usměrňovat.
Obrázek
Otočit tažeň o 180° do protisměru ,jak je vidět na obrázku ,se vám na jaře už nepodaří . Je zdřevnatělý a určitě se zlomí . Proto si myslím ,že se to musí tvarovat už za zelena.
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 01 led 2019, 11:00, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 04 kvě 2018, 08:39

Tak tady vkládám slíbené fotky.....
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 04 kvě 2018, 08:48

Jestli tomu tedy dobře rozumím a měl bych shrnout co dělat, tak tedy teď rozdrtit kolíčkem konce větví, které nesou květy. Současně ponechat několik tažní, a vést je tak aby se nekroutily a táhnout je přes celou pergolu případně pak otočit zase do protisměru. To pak bude základ pro postranní výhony s květy pro příští rok. Po očesání letošní úrody bezodkladně ostříhat vše kromě nových tažní které jsem připravil letos. Říkám to správně? Do jakých míst mám tedy naroubovat samce a jak se chovat k němu?

Předem děkuji...
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 04 kvě 2018, 10:53

Ano je to tak .Ale rozmáčknout jenom vrcholovou čpičku ,jak je to na fotce. Ne celou větev :D A můžeš rozdrtit i ty ,které nemají poupata . Zbytečně by narůstala zelená hmota tam ,kde ji nechceš .Naopak tímto postupem přinutíš rostlinu aby rostla tam ,kde to potřebuješ.
A ještě fotka loňského tažně (Tsechelidis) který jsem pokusně ponechal po zkrácení obrostu ještě letos. Není na něm ani poupě. Měl být už vloni po sklizni odstraněn. Jinak mám na všech tažních a téměř na všech výhoncích ( 99% ) po 4-5 poupatech. Druhá fotka
Obrázek Obrázek
Dnes vykvetl superraný sameček- semenáč A.chinensis. Vloni roubovaný. Bohužel není co opylovat . Pyl půjde do mrazáku.
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 05 kvě 2018, 06:30, celkově upraveno 9
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 04 kvě 2018, 11:31

Ok, tak se pokusím :-)

Díky za rady
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 10 kvě 2018, 10:28

ještě se zeptám, kolik tažní necháváš na jedné rostlině?
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 10 kvě 2018, 11:58

milos 51 píše:Dnes vykvetl superraný sameček- semenáč A.chinensis. Vloni roubovaný. Bohužel není co opylovat . Pyl půjde do mrazáku.

Tak to by bolo niečo pre môjho kolegu, ktorý ma rovnako skorú samicu - v tomto období práve dokvitá.
Po 15. máji by som sa mal pohybovať v Tvojom okolí. Bolo by možné dohodnúť stretnutie?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 10 kvě 2018, 16:43

Kedar: Na Starelle mám letos asi 25-30 větví .Ovšem je to stará rostlina . Pod tu pergolu toho tolik nevejde . Hlavně aby to byly mladé letošní větve.
Obálka přišla druhý den ,doufám ,že i rouby.
izi: Ivan , určitě se ozvi , ale sameček chinensis dnes dokvetl ,tak už jenom rouby.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 11 kvě 2018, 16:09

Miloši rouby přišly až dnes, ale už jsem je narouboval, teda pokusil se je naroubovat. Držte mi palce.
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků