Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod sasman » 21 říj 2019, 21:34

Máte někdo plodicí kiwi "Zakarpacie"? Jaké máte případně zkušenosti především s odolností vůči mrazu (zima/jaro) a plodností (kvantita, kvalita, samosprašnost)?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod rudolfhudec » 31 říj 2019, 21:11

Dobrý mam vruble hayward na vymenu
Obrázek
Naposledy upravil rudolfhudec dne 01 pro 2019, 14:55, celkově upraveno 3
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 02 lis 2019, 07:51

rudolfhudec píše:Dobrý nemáte náhodou semiačka kiwi na predaj mal by som záujem alebo na výmenu ja mám odrody hayward semiačka

Oslovil si ma aj cez SS, ale odpovedám ti cez fórum:
Je úplne jedno, aké semiačka vyseješ! Jedná sa o generatívne rozmnožovanie, a teda na tom aké bude potomstvo (veľkosť, tvar, chuť, pohlavie...) sa podieľajú obaja rodičia. Potomstvom myslím rastlinu, ktorá ti narastie zo semiačka. Takže čiste teoreticky, pokiaľ ten tvoj hayward bol opelený argutou, môžu ti z toho narásť samé arguty, a aj to nevieš akého pohlavia. A keďže semenáče zvyknú rodiť až po x rokoch (mne jeden ešte po 33 rokoch nekvitol!!!) je to beh na dlhé trate, a venujú sa mu hlavne šlachtitelia. Tu ale ide o cielene opelenie. (hybridy od p. Fridricha)
Pokiaľ to chceš ako podpníky, tak potom platí moja prvá veta.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 06 lis 2019, 12:20

quote="LubošM"]Kiwibob z Ameriky mně požádal o zveřejnění jeho internetových stránek.
https://kiwifruitsalsa.wordpress.com
Pokoušejí se zkřížit argutu s tetraploidním samcem chinensis, aby dosáhli větší velikosti plodů. Bohužel však v Americe mají rozšířeného univerzálního triploidního samce pro opylování diploidních i tetraploidních chinensis. Tento samec sice opýlí arguty, vznikají plody, ale nevznikají životaschopná semena.[/quote]
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Na prvním obrázku jsou prosím Fridrichovy hybridy JF12 ,JF10 a první plod semenáče z JF10 (je taky na str.30) . Ani Jožka ani já netušíme ,jestli byl samec těchto hybridů diploidní nebo tetraploidní , ale semena jsou prokazatelně klíčivá . Jediný uzrálý plod -potomek z JF10 váží 43g ,má hladkou slupku bez chlupů ,ale drsnější než jeho matka JF10 a má zvláštní kostrbatý tvar . Oproti deliciosám a chinensiskám rostou všechny tyto hybridy naprosto bez problémů naroubované v argutě (druhý a třetí obrázek ). A teď dotaz pro odborníky . Dá se podle toho prvního a jediného plodu usuzovat na tvar a velikost plodů dalších (v příštích letech) ? Stando ten první obrázek -zase šejdrem :D
Naposledy upravil milos 51 dne 06 lis 2019, 21:21, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 06 lis 2019, 13:58

Obrázek
Ještě přidávám tvar listů těchto hybridů . Nejvíce podobný argutě je JF12 . JF 10 a jeho semenáč se podobají více deliciose .
U plodu semenáče jsem udělal zkoušku na cukr . 18 Bx !! Je už dávno v konzumní zralosti . Sklízet se tedy mohl podle mě už před 14 dny .

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 06 lis 2019, 16:31

No, odborník tedy nejsem, ale genetika mě moc baví. Nicméně by zde mohlo pomoci několik mých postřehů při pěstování především arguty a kolomikty. Plody obou dvou druhů mi přijdou tvarově stálé, zvláště u arguty. Pokud tedy nedojde k nedokonalému opylení. Pak jsou plody různě pokroucené a výrazně menší. U kolomikty se mi občas vyskytují plody, které jsou třeba i dvakrát širší než je běžné, těch je ale velice málo tak max. 2 až 3 za sezónu tedy řádově v setinách procent. Nepřišel jsem na to, proč se tak děje. Tato anomálie se ale u argut vůbec nevyskytuje. Z toho soudím, že tvar by mohl být pořád stejný.
Co se velikosti plodů týče, je především u argut poměrně variabilní. Není výjimkou, že mám na jedné rostlině plody i dvakrát menší, než ty největší. Velikost podle mě variuje v rozmezí tak 40%. Tady bych se tedy neodvážil usuzovat na nic. U správně opylené kolomikty je to daleko méně, max. tak 10%.
S deliciosami bohužel žádnou zkušenost zatím nemám. Na severu mi každou zimu i na dobře situovaném stanovišti vymrzaly a v Praze mám zatím pouze menší, zatím neplodící rostliny. Ale snad ty zkušenosti a argutami výše mohou trochu pomoci.
A ještě dotaz nakonec: Nebyl by v létě roub z toho semenáče? :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 10 lis 2019, 20:00

Hofis : Dík ! A mám hned další dotaz :D Pokud si tedy někdo chce hrát se semenáčky , nestálo by za to vysévat semínka těchto hybridů ? Neštěpí se to ve druhé generaci ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod kaossik » 10 lis 2019, 20:55

milos 51 píše:Hofis : Dík ! A mám hned další dotaz :D Pokud si tedy někdo chce hrát se semenáčky , nestálo by za to vysévat semínka těchto hybridů ? Neštěpí se to ve druhé generaci ?


Ano ve druhé generaci se to štěpí, část by měla mít vlastnosti jednoho původního rodiče a druhá část druhého rodiče. V podstatě se vrací ke svým druhovým kořenům.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 10 lis 2019, 22:35

Ano, k segregaci dochází ve druhé generaci. Pokud dojde k tzv. ideální segregaci, tzn. budou kříženi dva geneticky stálí jedinci, dojde k segregaci v poměru 25% ku 50% ku 25%. Takže máš pak statisticky jednu čtvrtinu rostlin identických s matkou, a jsou nositeli dominantního genu, pak vznikne mix obou rodičů kdy dominantní je samičí gen a samčí je recesivní a poté vznikne jedna čtvrtina identických samců, kteří jsou ale nositeli pouze recesivního genu. A to je právě ten základní problém. Že ty předkové mají již za sebou mnoho takovýchto štěpení a jsou plné různých recesivních genů. Já si myslím, že se vždy nějaký ten recesivní gen projeví, takže každý další potomek je již svým způsobem unikát. Tady prostě není ideální stav podle druhého Mendelova zákona, ale nacházíme se v nějaké x-té generaci podle třetího Mendelova zákona. Vidím to v praxi u rajčat, tam je to daleko rychlejší, výsledky jsou vidět každý rok. Problém je ten, že každé z nich má tolik různých předků, že co z toho někdy vyleze, je k podivu. A to bude u těch kiwi podobné, si myslím. Je celkem dobrá šance dostat něco hodně podobné mamince, třeba tak 20%, díky tomu dominantnímu genu. A zbytek je děj se vůle boží... :D Toť můj názor.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 20 lis 2019, 11:55

Honzo dík . Tento problém krásně vysvětlil Martin (caver) už v r. 2012 u pekanů .
od caver » 27 úno 2012, 09:51
Pítrs: F1 hybrid znamená hybrid první filiální generace, tedy generace vzniklá hybridizací dvou rodičovských rostlin.
Tedy, křížením rodičů v první generaci vznikají hybridi F1 ( filiální= dceřiná generace) a dalším vzájemným křížením hybridní populace F2. V F2–generaci dochází v důsledku volné kombinovatelnosti otcovských a mateřských chromozomů a rekombinací při zrání pohlavních buněk k tak obrovské genové variabilitě gamet, že téměř každý F2–hybrid má neopakovatelnou kombinaci rodičovských genů a tedy unikátních vlastností. F1 je tedy první generace hybridů, F2 jsou vzájemní kříženci F1 hybridů. (pro doplnění, původní, rodičovská, generace se označuje jako P) caver
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 20 lis 2019, 14:37

Ano, toto je velmi krásný a přesný odborný popis daného problému od Cavera. Abych řekl pravdu, tak jsem trochu očekával, že se tu na mě někdo trochu sveze, protože ten můj popis není zcela vědecky přesný, leč, alespoň doufám, srozumitelný široké veřejnosti. Je třeba si také uvědomit, že v genetice se hybridem nazývá potomek dvou geneticky rozdílných rodičů v rámci jednoho druhu, tedy spíše heterozygót, a nikoliv mezidruhový kříženec. Ale to je ti asi, jak je vidno, jasné... :wink:
Ani ten příměr s rajčaty není úplně dobrý, protože u rajčat dochází k samoopylení a mohou tedy vznikat uniformní jedinci podle 1. Mendelova zákona. Zde je tedy nakonec dlouhodobou stabilizací (selekcí) možné dosáhnout zpětným křížením v rámci jedné odrůdy vlastně prakticky skoro zcela uniformní odrůdu. Při zkřížení takovýchto dvou odrůd lze tedy s poměrně vysokou přesností uplatnit 2. Mendelův zákon. Ale nemyslím si, že by se u rajčat v praxi takováto dlouhodobá stabilizace až skoro do čista prováděla, není na to čas a čas jsou peníze a moje zkušenosti tomu nasvědčují. :)
Toto samozřejmě není u většiny aktinidií možné, protože samosprašnost zde není z principu dána, tedy až na nějaké samosprašné odrůdy. Ty ale v sobě mají již tolik recesivních genů, že by ta stabilizace trvala opravdu asi strašně, strašně dlouho. Takže opravdu nezbývá, než se držet toho 3. Mendelova zákona, bohužel... :(
Zas na druhou stranu ale mohou vzniknout opravdu zajímavé a zcela nečekané kombinace, a to ja na tom to nejvíce zajímavé, naprostá nepředvídatelnost toho konečného výsledku, tedy alespoň podle mě... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod mifin » 28 lis 2019, 22:48

Tak nevím, do jakého fóra tohle dát, ale třeba sem. Není to reklama, ale přišlo mi to zajímavé pro výměny roubů aj.:
"Zásilkovna doposud umožňovala zasílání zásilek mezi soukromými osobami pouze v rámci České republiky. Služba Mezi námi je ale nyní dostupná i pro zasílání na Slovensko. Cena za přepravu začíná na 85 Kč včetně DPH."
Jestli teda nekecají, podávám, jak jsem tady vyčetl:
https://www.mesec.cz/aktuality/zasilkov ... mpaign=rss
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 28 lis 2019, 22:54

Nekecají, včera jsem to dostal přímo od zásilkovny mailem. Ale příště to dej do pokecu. viewtopic.php?f=6&t=22&start=4500
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 08 led 2020, 13:28

Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 08 led 2020, 14:13

Nahoře plody JF10 a jediný plod ze semenáčku z JF10. Označil jsem ho JF10/1 a je uskladněný v ledničce . Z původních 43g mu klesla váha na 36g , ale mám odzkoušeno ,že toto je nejlepší a přirozená stratifikace . Semínka vyberu až před výsevem koncem února . Dále mám odzkoušeno ,že všechny tyto hybridy JF 12,JF10 i JF10/1 rostou dlouhodobě naroubovány v argutě . Pokud by to tedy fungovalo ,mohly by se na argutách pěstovat poloviční chinensisky a nebo alespoň mnohem větší plody .
A nejlepší nakonec . Mluvil jsem před týdnem s panem Fridrichem a on souhlasil, aby se tyto jeho hybridy odzkoušely i v jiných regionech a podmínkách . Jožka je ohromný člověk !! Letos se tedy bude roubovat v Praze a v Kravařích . A v Pardubicích už loni dokonce pár plodů z JF10 v argutě dozrálo .Žádné závěry se pochopitelně nedají dělat . Musí se odzkoušet mrazuodolnost , zjistit jestli bude stačit délka vegetace a nebo jestli budou dostatečně sladké .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků