Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 27 zář 2020, 08:55

airbusy píše:Aj tebe ta kvazi Sorelli pomaly rastie? Ono by sa to kvitnutie dalo urychlit tak, ze by sa konarik z nej nastepil do kvitnucej rastliny (ci uz do samca alebo samice) a mozno uz na dalsi rok by mohla zakvitnut, a by sme vedeli, na com sme. Ale to ma az teraz napadlo, po sezone :-)


No růst je rychlý. Ale tím, že jsem nechal od země růst druhý kmínek (u obou rostlin má opět přes 2 metry), tak to ubralo sílu tažňům. K bočním větvím se nedostali, takže si nemyslím že na nich bude něco květuschopného. Ale jinak jsou to velice vitální rostliny, deliciosa Green Light letos měla přírůstek ani ne metr, tam zdaleka ještě nejsem u kmínku a deliciosa samec to v létě zabalil, takže jsem musel sázet nový.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1180
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 27 zář 2020, 09:18

airbussy : Rouby chlupaté Sorelli jsem dostal letos na jaře od Jury (Juraj+) a všechny jsem narouboval .Bohužel je to v džungli a kontrolovat to budu až po opadu listů . Ale mám tam jeden plod normální Sorelli a pár malých plodů Ashoky . Jurovi ta chlupatá Sorelli už rodila a má i nějaký plodící žlutý semenáč .
kaossik : Jakube a jak vypadá letos ten plodící semenáč na chalupě u Liberce? Ten by se měl odzkoušet . Ten bys mohl naroubovat na nějaký záložní kmínek .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 27 zář 2020, 19:22

milos 51 píše:airbussy : Rouby chlupaté Sorelli jsem dostal letos na jaře od Jury (Juraj+) a všechny jsem narouboval .Bohužel je to v džungli a kontrolovat to budu až po opadu listů . Ale mám tam jeden plod normální Sorelli a pár malých plodů Ashoky . Jurovi ta chlupatá Sorelli už rodila a má i nějaký plodící žlutý semenáč .
kaossik : Jakube a jak vypadá letos ten plodící semenáč na chalupě u Liberce? Ten by se měl odzkoušet . Ten bys mohl naroubovat na nějaký záložní kmínek .


Tak to je super sprava, ze ta chlpata Sorelli mala plody u Juraja+, nemas nahodou fotku alebo opis velkosti plodov, pripadne ich chut? Pozitivne, ze to nebol dalsi samec do zbierky :-) Skoda, ze Juraj sem uz neprispieva, viem ze mal viacero svojich zltoplodych kiwi, vypestovanych zo semena. Mohol obohatit nasu diskusiu...Buduci rok nam mozes
aspon ty poreferovat, ak tie nastepene vruble budu kvitnut, to by bola parada :-) Chcelo by to nejaku nasu lokalne vypestovanu zltoplodu selekciu, najlepsie taku neskoro kvitnucu, co sa v case kvitnutia stretne zo zelenym samcom ;-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 27 zář 2020, 19:24

Letos jsem rouboval v únoru, jeden roub se chytil a pak vymrzl v dubnu. Rouby na léto skladování nedaly. Letos v říjnu bych tam měl jet na sklizeň pomoct s ořezem. Rostlina plodí hodně a spolehlivě, ale má malé plody, domnívám se že kvůli divokému růstu. Odeberu nové rouby a zkusím to zas příští rok. Sázel jsem teď na podzim nového samce deliciosa a už má 2 metry, takže ideální pro naroubování.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1180
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 28 zář 2020, 09:20

Obrázek
Tak toto je 1. plodící semenáček z Kobylské od pana Fridricha . Semenáček č.2 letos nemá plody.

Obrázek
Letos jediný plod na mé "normální" Sorrelli

Obrázek
Ashoka . Plody jsou malé . Rostlina roste na jižní zdi spolu s fíky -neskutečná džungle :D a slouží pouze na výrobu roubů

Obrázek
28 cm na šířku . Vloni na podzim jsem hnojil rybím odpadem .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 28 zář 2020, 15:03

Milos, tak ten semenac z Kobylskej vyzera celkom dobre s plodmi, nepridu mi nejake male ale fotka moze skreslovat. Otazne je, aka bude urodnost a chut plodov, po zbere zmerajte potom cukornatost. To uz je vlastne druha generacia adaptovanej selekcie, parada :-) To rybie hnojivo robi divy, mal si aj silnejsi rast oproti minulym rokom?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 28 zář 2020, 17:17

Ano ,to je zajímavé . Je to už druhá generace !! Ale stejně tak zajímavé je to kiwi u Liberce . Jakube (kaossik) , nemohl bys kamaráda poprosit o přeposlání letošní fotky ? Mobil-mobil- kiwiforum . A opravdu by stálo za to ,získat nějaké rouby z této rostliny a vyzkoušet ji v jiných místech . Šlo by to ? Pochopitelně výměnou za jiné . Naroubovat jeden roub ,to je málo , toho musí být víc . Ta liberecká rostlina určitě nebude řezaná tak ,jak by bylo potřeba . Letos mám na Starelle , která roste pět let na kolomiktě , velkou úrodu . Je to přetížené a plody jsou podle toho malé . Neudělal jsem probírku .
Obrázek
Naopak , na stejné rostlině kolomikty je naroubovaný i hybid JF12 . Je to malá větvička s pár plody a ty velké mají 4 cm.
Obrázek
A jako třetí do party je v kolomiktě ještě arguta Ambrosie
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 28 zář 2020, 19:21

Co je to zac to liberecke kiwi, tiez nejaky miestny semenac, co odolava mrazom? Nejak neviem v historii najst informacie, kde sa o tejto rastline pisalo. Velke a chutne plody? :-)To by stalo za vyskusanie aj v inych podmienkach, mozno z toho bude nova odroda Liberec :-) Chcelo by to fotku!
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 28 zář 2020, 21:03

Posílám fotky z letoška, není to teda přesně Liberec, ale Hodkovice. Je to semenáč z kupovaných plodů, starý už přes 15 let, z čehož posledních 5 let pravidelně plodí, nevadilo mu ani letošní jaro, plody jsou menší (cca 30 g), což je dáno patrně tím, že na něm nikdy nebyl proveden žádný řez. Rostlina kompletně obrostla malou chatku, je v 400 m.n.m. a zraje zde v druhé polovině října. Chuť plodů je výborná.

Pokud se mi to povede a dorazím tam na sklizeň, vysvětlím jim jak to řezat a rovnou nějaký prořez provedu, řízky rád zašlu komukoliv kdo bude mít zájem.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1180
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 29 zář 2020, 08:50

Podle květů to vypadá tak ,že tam těch rostlin bude víc . První a poslední fotka jsou samečci a prostřední je samička . Pokud už budou plody sklizené ,tak jediné vodítko jsou stopky ,pokud tam zůstanou . Samičky je mají silné a pokud zůstanou stopky po samčích květech ,tak ty jsou nitkovité a zaschlé . Byla by škoda to poplést .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 29 zář 2020, 09:34

Pojedu tam stříhat na sklizeň, takže se pokusím i rozklíčovat rostliny a rouby budou určitě že samic.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1180
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 29 zář 2020, 11:23

Nejlepší by bylo rouby nařezat až rostlina shodí listy ,ukončí vegetaci a uloží se přirozeně ke spánku . Ideálně ještě před velkými mrazy . Brát rouby v době sklizně je brzo . To bych si jenom označil ty samičky . Domnívám se ,že tímto způsobem vznikla většina starých odrůd kiwi deliciosa . Jako semenáčky z odrůdy Hayward - žádné extra cílené šlechtění ,to přišlo až později .Tak vzniklo i Megakiwi ,mimochodem taktéž z Haywardu . :D A je známo ,že všechny ackinidie mají velikou variabilitu a jsou přizpůsobivé . Máme velikou šanci :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 03 říj 2020, 15:32

Obrázek
3.10. Dnešní zkouška na cukr. Starella i Mega kiwi (Tsechelidis)) shodně 5°Brix . Uložil jsem do sáčku s jablky k dozrání .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 04 říj 2020, 12:56

Paráda Miloši, už sa to pomaly začína :) Máš skúsenosť, že plody teraz odtrhnuté dozrejú na jablkách? Zdá sa mi to trocha skoro, ale hádam už sú semená čierne vo vnútri. Ktovie vlastne, kedy oberajú plody v takom Taliansku...Ale asi až začiatkom novembra...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 04 říj 2020, 14:03

Právě letos to zkouším Martine . Vždycky jsem čekal až na ten november , ale jak je vidět , funguje to i o měsíc dřív . Semínka jsou černá , cukru 5 Brix , asi je to trochu podtržené ,ale za čtyři dny na jablkách --super . Tyto informace se budou hodit příští rok Standovi :lol:
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků