Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JindraV » 06 zář 2023, 08:47

Dobré ráno.
Děkuji za přivítání a rychlou odpověď.
Posílám fotky loni sazených sazenic ISSAI.
Pěkný den.
Vláďa z Vysočiny
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
JindraV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 zář 2023, 19:09

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 06 zář 2023, 09:16

Marie J : Vláďo , dík za fotky rostlin . Bambusové hůlky příležitostně vyměňte za delší, dvoumetrové a klidně až na střechu toho tarasu . A rostliny vyvazujte k těm tyčkám . Snažte se vypěstovat rovné kmeny budoucích rostlin . Kiwi není rybíz ale liána . Rovný kmen rostliny se taky velice jednoduše chrání na zimu . Nasadíte na něj jednoduše molitanovou trubku a nebo můžete vyrobit ze čtyř desek sloupek a kmen do něj uzavřít .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Poslední dva obrázky jsou z r 2009 a to už jsou dvacetileté rostliny
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1898
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JindraV » 06 zář 2023, 19:59

Miloši. díky.
Vláďa
JindraV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 zář 2023, 19:09

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 17 zář 2023, 10:25

Při návštěvě u známého ve Žďáru nad Sázavou jsem vzal jeden vzorek kiwi A.a. polské samosprašné již zapomenuté odrůdy z asi 15-letého keře, neudržovaného keře v porovnání s celoročně střihanou např. částečně samosprašnou odrůdou Issai u nás. Momentálně polská odrůda má velikost 2,5x2x1,6cm, hmotnost 4-5g, Issai 5x2,5x2cm, hmotnost nyní 17g a stále nabírají na velikosti i hmotnosti. Kiwi se prostě musí střihat, jinak se pěstují jen kuličky na hraní.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 646
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 20 zář 2023, 22:35

Dnesny zber Purpurna Sadova
Obrázek

Tie velke plody maju okolo 15g. Zaujimave je, ze tato odroda vymrzla na jar ovela menej. Ostatne nemaju skoro nic a tato este celkom fajn zarodila. Chut je uz tradicne zvlastna, ale mne to nevadi.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 921
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 21 zář 2023, 09:53

Martin S: Martine, pěkné, gratulace. U nás na Vysočině mají arguty tak minimálně 1 měsíc, možná i trochu více, čas. Je jich letos opět hodně a vypadají zatím také pěkně, tak se na ně moc těšíme. Tak ať se Ti nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 646
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 21 zář 2023, 22:35

Josef, dakujem. My ich mame malo, kedze na jar vymrzli. O to vacsia je radost z kazdeho kuska. Prajem aj ja Tebe vela uspechov zvlast v tak narocnych podmienkach na vysocine. Klobuk dolu, uspesne zahradkarit v takom prostredi je urcite zasluzene.

Chcel by som sa este opytat skusenych argutarov. Ktora odroda je velmi skora? Rad by som predlzil sezonu. Dakujem za priladne tipy.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 921
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 22 zář 2023, 08:08

Včera jsem dělal zkoušku na cukr . Ambrosia , krupnoplodnaja , JF 10 (prostřední foto) i MH1 dosáhly všechny očekávaných 7°Brix . Jsou tvrdé , ale všechny už ve sklizňové zralosti .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1898
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 23 zář 2023, 10:22

Miloš 51: Miloši, tak jsem byl také zvědav, kolik Brix u nás na Vysočině momentálně mají arguty, tak jsem změřil aspoň ty dvě nejoblíbenější v rodině a to Issai a Domino. Zatím nejsou zdaleka ve sklizňové zralosti, dosahují maximálně kolem těch 5 Brix, což je málo. Tak se zatím zde budeme těšit dál a musíme si asi aspoň měsíc počkat. Váhově průměrně Domino kolem 12-13g, Issai 18-20g. Tento rok všechny odrůdy vypadají zatím moc pěkně. Na obrázku je i jejich velikost. Zatím největší velikost mají Issai a Chang kolem 5 -5,5cm.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 646
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 23 zář 2023, 16:54

Josef píše:Stanley: Stando, a které odrůdy Ti to dělají,

Tak Josefe, letos mám poprvé pořádnou úrodu na Dumbarton oaks ( díky samci ) a mohu říci, že ten tedy ve zralosti padá celkem masivně. Takže další zkušenost. Také jsem změřil cukr a má 21,5°Brix.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9244
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 23 zář 2023, 20:08

Stanley-51: Stando, tak to Ti také gratuluji k úspěchu. To už je vlastně druhá odrůda o které píšeš, že po dozrání padá. Já ani jednu z nich nepěstuji tak nemohu napsat vlastní zkušenost. Co mě více překvapuje ta hodnota cukernatosti už nyní 21,5 Brix. To je tedy nádhera. Kde my se zatím na nějakou takovou hodnotu hrabeme s 5 Brix i při takovém teplém letošním počasí. To můžeš šupnout rovnou do bečky na pálení. S těmi rouby na argutách jsi měl pravdu. Kromě Jozefova JF10 a Milošovo MH1 sice zatím zelené listy, velikost roubu do 5-6cm a nehne se to. Roubováno v květnu a srůsty vypadají dobře. Jsem zvědavý, jak psal Miloš, jestli se to vůbec na jaře probudí. Tak ať se Ti nadále jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 646
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 24 zář 2023, 09:10

Bingo, priemerná váha 13g, tento rok nemá mango príchuť ako vlani :(
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 26 zář 2023, 09:31

Stanley-51: Stando, ta odrůda Dumbarton, jakou to mívá průměrnou hmotnost a velikost? Jestli máš nějaké foto, můžeš dát? Já tuto odrůdu nepěstuji tak by mě to i v celku zajímalo. Vcelku jsem zklamán z té odrůdy Mafilu, co jsi poslal, měl jsem za to, že je to opravdu nějaká velkoplodá odrůda, ale ta její průměrná váha a velikost plodů to moc neukazuje. Ale ta cukernatost 16 Brix je krásná. Tu cukernatost na Tvých argutách Ti tady můžeme u nás zatím jenom závidět. Měj se hezky a ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 646
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 26 zář 2023, 21:51

Josef píše: Stando, ta odrůda Dumbarton, jakou to mívá průměrnou hmotnost a velikost?

Velikost průměrného plodu je asi jako dvoukoruna, letos ale vlivem přeplozenosti je to od miniatur po obříky. Bohužel byly letos veškeré moje arguty stiženy nějakou nekrózou, takže jsou nevzhledné, ovšem jíst se dají. Jen je ta slupka taková tvrdší. Kde se to vzalo netuším.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9244
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 27 zář 2023, 09:35

Stanley-51: Stando, děkuji Ti moc za rychlou odpověď i foto. U nás zatím na argutách tato nekróza, nebo jak píšeš, není. Ale jak se říká, zatím není, ale za chvíli může být. Nemám s tím za ta léta žádné zkušenosti, možná to vytváří nějaký nevyvážený poměr slunce - voda, nadměrné slunění, nebo je to nešvar jen některých odrůd, tak jak je to s tím padáním zralých plodů. Ono nezáleží vlastně ani zvláště na velikosti a barvě plodu, záleží na chuti a to podle výše cukernatosti 16 Brix musí být vynikající. Někteří prodejci také dělají velice lákavé reklamy některým svým odrůdám, které lze rychle řízkovat, ale výsledek pak nějak silně pokulhává za realitou ať se snažíš sebevíc. Tak ať se Ti nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 646
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků