něco k Mafilu

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Příspěvekod triodyn » 05 črc 2007, 21:41

STANLEY JÁ MYSLÍM-PO TOM CO JSEM OD TEBE VIDĚL ZA FOTKY-?E TO NENÍ MAFILEM,ALE MÍSTEM KDE TO MÁ? ZASAZENO-PROSTĚ TI JAKÁKOLIV ARGUTA U TEBE ROSTE JAKO Z VODY A JÁ, ABY SE VŮBEC NĚCO DĚLO MUSÍM TOMU CPÁT HOREM DOLEM A FURT PŘEMÝ?LET CO JE?TĚ :roll: TED SI NĚJAK NEMŮ?U VYBAVIT ,JAK JE TO O TOM SEDLÁKOVY A BRAMBORÁCH-NO JÁ SI VZPOMENU :D :lol: :wink:
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 05 črc 2007, 22:09

Čím blběj?í sedlák, tím vět?í brambory. No nejsem vztahovačnej, tak?e to přejdu. Na druhou stranu dělám do kytek nějakých 40 let, tak?e u? o tom něco málo vím.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod aminka » 05 črc 2007, 22:25

Stanley, zkracovals nějak ten Mafil kdy?s ho zasadil? Má toti? docela pěkné a silné nové výhony. Mám Mafil objednaný a a? mi přijde tak abych věděla co s ním.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2007, 08:24

Aminko, kdy? se podívá? na obrázky na začátku téhle diskuze - moje a sten.k , tak uvidí? , co to bylo za ko??ata. Ofikal jsem je a? do základu, nechal jsem pouze jeden výhon. Myslím, ?e mu to pomohlo, proto?e teď roste pěkně. Dr?ím je na jeden hlavní výhon, který se obtáčí kolem opory a potřebuji, aby dosáhl na vodicí drát. Slabé výhony kontinuelně vystříhávám.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod aminka » 06 črc 2007, 09:47

Stanley, děkuju, právě ?e se mi ztěch fotek zdálo ?e roste jinak ne? jsi ho dostal, jen jsem to chtěla ověřit :)
Myslí? ?e to tak mů?u udělat i teď v červenci (nevím kdy Mafil přijde - nechtěli to posílat v těch vedrech a zatím se nic neděje, včera jsem posílala dotaz jak to s posláním vypadá), vyzrajou výhony do podzimu? :roll:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2007, 11:09

Aminko, já bych to udělal následovně. A? ti přijdou rostliny, vyber nejsilněj?í výhon, který vykazuje růst a ostatní bez milosti o?típej ( pou?ij na řízky). Přihnoj dusíkatým hnojivem aby rychle nabral zelenou hmotu a nech pořád jen ten hlavní výhon. Na konci léta přihnoj draselným hnojivem pro dobré vyzrání pletiv. Takto ho nech přezimovat ( nemělo by se mu nic stát, ve dřevě vydr?í -25) a zjara nasaď Kristalon start. To by v tom byl čert, aby to ne?lo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod aminka » 06 črc 2007, 13:55

Dík za radu, udělám to tak. Čerta tu nechci... :twisted:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Příspěvekod aminka » 06 črc 2007, 13:59

Je?tě k tomu draslu - co doporučuje?? Osvědčilo se ti něco konkrétního?
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Příspěvekod Pavla » 06 črc 2007, 14:38

Aminko,
na podzimní hnojení pou?ívám třeba Kristalon Podzim.
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2007, 15:06

Nabízím malý přehled významu prvků v hnojivech.



Dusík a dusíkatá hnojiva
Dusík patří k nejvýznamněj?ím ?ivinám, a to nejen pro rostliny, ale pro v?echny ?ivé organismy včetně půdních mikroorganismů. Patří k základním stavebním prvkům, které tvoří nejvýznamněj?í část ?ivé hmoty - bílkovin. Dusík je také významnou součástí chlorofylu, kde s hořčíkem tvoří centrální část tohoto slo?itého a velmi důle?itého organického komplexu. Podporuje předev?ím růst výhonků a tvorbu zelené hmoty.


Nedostatek dusíku od počátku vegetace má za následek omezení tvorby stavebních a funkčních bílkovin, co? se projevuje omezením růstu rostlin a tvorby v?ech podstatných orgánů rostlin (listů, stébel, lodyh, kořenů). Při nedostatku N jsou rostliny slab?í a ni??í, porosty jsou nevyrovnané a světlej?í. Rostliny dříve zrají, sni?uje se tvorba odno?í a bočních výhonů.

Odstranění nedostatku N během vegetace nečiní vět?inou potí?e. K tomuto účelu je mo?né pou?ít jak pevných dusíkatých hnojiv ( LAV, Síran amonný?.), tak hnojiv kapalných ( DAM 390 ) pro případnou listovou aplikaci. Je vhodné hnojení kapalným hnojivem DAM 390 spojit s aplikací přípravků na ochranu rostlin.

Příklady dusíkatých hnojiv:
Ledek amonný s vápencem ? 27,5% N, 7,5% Ca; Síran amonný ? 20,3% N, 24% S; Močovina ? 45% N; DAM 390 ? 30% N.


Fosfor a fosforečná hnojiva

Fosfor je součástí řady důle?itých organických sloučenin, které fungují jako biochemičtí nositelé energie v buňkách. Díky této funkci fosfor urychluje vývoj, plodnost, dozrávání, zvy?uje odolnost proti nízkým teplotám, podporuje vývin kořenového systému a tím i lep?í zásobení rostlin ostatními ?ivinami a vláhou.

Nedostatek fosforu se u rostlin projevuje méně často. Rostliny mají nízký obsah chlorofylu, stonky a listy mají načervenalou barvu. Při tomto stavu nemohou probíhat v?echny biochemické funkce na potřebné úrovni. Zpomaluje se růst stonků a kořenů rostlin, generativní vývoj je redukován, je omezeno odno?ování a tvorba bočních výhonů.

Odstranění nedostatku fosforu během vegetace je obtí?né. Mů?eme je realizovat plně a? teprve po sklizni a připravit tak následujícím plodinám lep?í podmínky pro vý?ivu fosforem.

Příklady fosforečných hnojiv:
Hyperkorn ? 26% P, 3% Mg.



Draslík a draselná hnojiva

Draslík je dal?ím důle?itým prvkem ve vý?ivě rostlin, který ovlivňuje příjem a hospodaření s vodou v rostlině. Příznivě ovlivňuje velikost efektivní listové plochy a tím také průběh fotosyntetických procesů. Zvy?uje odolnost rostlin k nízkým teplotám. Draslík dále zvy?uje mechanickou pevnost pletiv, čím? se sni?uje nebezpečí poléhání.

Nedostatek draslíku naru?uje vodní re?im rostlin, tak?e mají povadlý vzhled. Rostliny jsou náchylněj?í k houbovým chorobám a poléhání. K dal?ím projevům nedostatku patří okrajová nekróza ( spálení listů ).

Příklady draselných hnojiv:
Draselná sůl - 60 % K; Kamex ? 40% K, 5,5% Mg, 4% S.


Vápník a vápenatá hnojiva

Mezi nejdůle?itěj?í ?iviny rostlin patří také vápník. Vápník ovlivňuje tvorbu a růst kořenů, předev?ím kořenového vlá?ení, dále stabilitu a integritu pletiv a zesiluje sací sílu kořenů.

Nedostatek vápníku způsobuje odumírání růstového vrcholu, kořeny jsou krátké a později zahnívají. Dále se projevuje nekrózami mladých listů, star?í listy jsou tmavě zelené.

Příklady vápenatých hnojiv:
Vápenec ? 95% Ca, 2% Mg; Dolomitický vápenec ? 54% Ca, 45% Mg.


Hořčík a hořečnatá hnojiva

Hořčík má nezastupitelnou úlohu při fotosyntetické přeměně světelné energie v energii chemickou.

Nedostatkem hořčíku se sni?uje počet chloroplastů. Toto se projevuje vznikem ?lutých míst vedle tmavě zelených ( shluky chlorofylu ). Mů?e docházet k lámavosti listů v důsledku vodnatosti pletiv.

Příklady hořečnatých hnojiv:
Kieserit ? 25% Mg, 3% Cl, 21% S.






Víceslo?ková hnojiva

Při vý?ivě rostlin jsou vyu?ívána také hnojiva obsahující dvě a více ?ivin v různých poměrech. Sortiment těchto převá?ně granulovaných hnojiv je dnes velmi ?iroký.



Příklady víceslo?kových hnojiv:

Synferta N ? 17% N, 13% P, 13% K; Synferta P ? 11% N, 12% P, 12% K; NPK 12-19-19; NPK 15-15-15; Amofos ? 12% N, 52% P.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod aminka » 06 črc 2007, 16:03

:shock: :shock: :shock:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Příspěvekod sten.k » 06 črc 2007, 21:32

achooojte v?ici, tak zase po měsíci zásílám fotečky Mafilu ...

... je to sice z mobilu, ale jde tam něco vidět 8) .

Po 2 měsících je krásně vidět jak rostou jako z vody. Jen sameček se fláká.


Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
sten.k
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 14 kvě 2007, 21:24
Bydliště: Tachov

Příspěvekod triodyn » 06 črc 2007, 22:03

NO PROSÍM... :!: TAK AT TO FRČÍ,TAKOVÉ STÁNÍ PRO KIWI MÁM TAKY V PLÁNU,ALE A? NA PODZIM. :wink:
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 30 črc 2007, 16:59

Tak přispěji taky svou tro?kou do mlýna. Moje Mafily rostou před očima a co nevidět dosáhnou na vr?ek konstrukce. Poté je míním táhnout po horizontálním vedení a? se propojí v celistvou stěnu. Zatím je mezi jednotlivými rostlinami zasazen angre?t, ale jakmile Mafily opanují prostor, angre?t se odstěhuje ( do Humpolce za Hliníkem ). První snímek je ze 07.07.2007 a druhý o tři neděle později 30.07.2007. Rozdíl patrný.

Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 30 črc 2007, 17:17

TICHÁ ZÁVIST-VÍC NEMÁM CO BYCH DODAL 8)
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků