Potí?e se řízkováním

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 07 črc 2017, 22:30

Nedopadlo. Už to zkoušet nebudu.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod onry » 10 črc 2017, 00:13

nene píše:Problémy se substrátem - kupovaným - mělo letos hodně lidí, pravděpodobně obsah nějakých fujtajblů proti plevelům. My zachraňovali přísady a pár rostlin po přesazení - umývali jsme kořeny a sadili znovu do směsi zahradní zeminy s domácím kompostem. Dost se toho podařilo zachránit, rostliny se zaradovaly a začaly růst, ale pro některé rostliny jsme zareagovali už pozdě.

Zajímavé
To samé mi letos tvrdila i místní zahradnice. Prý měla velké problémy s růstem přísady v jednom novinkovém substrátu na množení. Naštěstí pro ni to byl jen pokus před hlavní sezonou a stihla tedy koupit jiný substrát. Výrobce bohužel neznám.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 črc 2017, 21:19

je to tak složení substrátu je docela věda a velká alchymie. Jak a z čeho namíchat konkretní substrát pro danou kulturu.

ted to zrovna řeším na asiminy- lebo semena klíčí jak zběsilá. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod metalwarrior665 » 15 črc 2017, 15:37

vrana píše:Problémy se substrátem mám dlouhodobě, už řadu let.Aktinidie chtějí častou vláhu, ale dobrou drenáž.Kořínky snadno uhnijí , rostlina jakoby žije dále, ale nepřirůstá.Na list snesou dost vody.


Díky. Zkusím ten substrát co nejvíce vylehčit,abych minimalizoval uhnívání, snad se to ukáže jako řešení.
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod M.Joe » 02 srp 2017, 11:26

Pročítal jsem „potíže se řízkováním“ a přidám svou zkušenost:
Po zimním průklestu argut (leden 2016) mě zůstala hromada větvoví, kterou mi bylo líto jen tak prohnat štěpkovačem, a tak jsem z nich nadělal svazečky a zahrabal jsem je do kompostu. V dubnu jsem si na těch, které z kompostu po zimě začaly vyčuhovat, všiml zelených pupenů. Vyhrabal jsem je a vrazil rovnou na záhon. Po během měsíce hezky vyrazily a do podzimu docela obrostly. A to jsem je v průběhu roku dost zanedbával a ani moc nezaléval. Musely pak ještě přezimovat na tom samém místě, nebylo času a k rozsazování jsem se dostal až teď před 14cti dny. Měly parádní, bohaté kořeny, musel jsem použít květníky 19 – 24 cm, abych je do nich vůbec dostal. Teď rostou jak divé. A moc nevím, co s nima. Nepočítal jsem to, ale ujímatelnost byla tak 60-75 %, vrazil jsem do hlíny skoro všecko, co bylo trochu rovné, bez ohledu na tloušťku klacku. Stimulátor jsem žádný nepoužil. Jediná, kdo ignorovala moji snahu byla Bojnice, z těch se ujaly asi jen 3 kusy. Nejvíc se snažil Kola6 a samec, pak Heduk1 a Urodnaja, dobře zakořenila i Anna. Posoudit to můžete na fotkách. Tak mě trochu překvapily ty různé eskamotáže s vyhříváním kontejnérů a kalfásků… a z nich vyplývající pesimismus. (ještě legenda: svazek po vytažení z kompostu, pak 1x výsadba, další obrázek je po měsíci a další po dvou měsících. v kolmém pohledu je vidět, jak Bojnice nespolupracovala a naopak Kola6 se činil. Poslední foto je o rok později, tedy před dvěma týdny.)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 17 zář 2017, 13:13

Trochu jsem tento příspěvek přehlédl. K úspěchu gratuluji ! Příští rok bys to mohl zkusit s chinensiskama :)
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod M.Joe » 17 zář 2017, 14:29

No, zkusil jsem to už letos :-) Jedna známá mi dovezla pár klacků (doslova), z chinensky, co jí roste doma pod pergolou a prý na ní i běžně dozrávají plody. Bohužel "no name". Klasika - jednu "samosprašnou" koupila kdysi u Starkla a pak později k tomu od "někoho" párek ve Věžkách (tak je asi vysoce pravděpodobné, že tu "samosprašnou" opyluje ten pantáta z Věžek). Ale plody jsou prý na nich různé (neměl jsem možnost je vidět ani chutnat, jen foto). Ale i když to byly duté klacky , ani dřevité, ani zelené + pár křiválů, které nekvetly, vrazil jsem to do písku a vypadá to, že něco z toho vegetuje. Bude to už víc dva měsíce, asi se už podívám, jestli to projevuje nějakou snahu kořenit (chinensis jsem doposud řízkovat nezkoušel a ani nepěstoval). Sice na své zahradě nemám moc podmínky pro "chlupáče", je tu dost zima a skleníku nemaje, věnuju se hlavně argutám a kolomiktám. Ale řekl jsem si, že tím zakryju sousedovu šerednou betonovou zeď a třeba to tam přežije... Teď to musí hlavně zakořenit :-)
Tak dík za pochvalu, Miloši! :-)
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 17 zář 2017, 15:10

Pokud ti tam ty arguty trochu rostou ,ještě je tu možnost zkusit na ně ty chinensisky roubovat. A pokud se to podaří ,tak hned druhý rok můžeš vyzkoušet ,jestli to tam i dozraje .Green light by byl asi nejvhodnější.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod M.Joe » 19 zář 2017, 11:11

milos 51 píše:Pokud ti tam ty arguty trochu rostou ,ještě je tu možnost zkusit na ně ty chinensisky roubovat. A pokud se to podaří ,tak hned druhý rok můžeš vyzkoušet ,jestli to tam i dozraje .Green light by byl asi nejvhodnější.


Doma mi arguty rostou (a plodí) v pohodě - pokud tedy na jaře neomrznou :-), na nové zahradě ještě nevím. S tím naroubováním - číst si topik o roubování bylo docela napínavé čtení :-) když já jsem spíš "řízkovač". Až bude víc času, určitě to zkusím taky - už jen pro to "dobrodružství", jestli se to chytne. Teď se snažím osázet nově pořízené plochy - a řízkuju. Včera jsem rozhodil z množárny výše zmíněné chinensisky (nebo deliciosy-to se pozná asi až podle plodů?), řízkoval jsem je v půli července z velmi mizerného a laicky odebraného materiálu (ale i tak jsem dárkyni vděčný!) Dělal jsem to poprvé (u chinensis) a tak jsem moc nevěděl, kolik času jim věnovat v množárně. Dal jsem tomu rovné 2 měsíce - ale vzhledem ke kalendáři a počasí jsem to už déle nevydržel, aby taky měly ještě šanci do zimy zakořenit v "hlíně". Potvrdila se zkušenost kolegy, který tu vloni psal, že řízek, který rychle vyžene z pupenu výhon zpravidla nezakoření ani nevytvoří kalus. A taky zkušenost V.Berana, že nejlépe koření ty nejslabší řízky :-) Dokládám fotodokumentací. Shrnutí: čekal jsem lepší zakořenění-po takové době. Možná je to způsobeno časem odběru a hlavně nevhodnými částmi rostlin. Přesto se našly hezky zakořeněné a nebo s robustním kalusem, který mě až překvapil. Lépe kořenila samčí rostlina. Samičí byla slabší a ta, kterou kupovala jako samosprašnou kořenila nejslaběji. Tak jsem zvědavý, co teď budou dělat po rozsazení do substrátu (na některých byl jen kalus-jak je vidět). A hlavně, pokud "půjdou", co ještě stihnou do zimy. Asi je budu muset nechat zimovat v bezmrazém sklepě...?
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod ivan » 20 zář 2017, 22:04

[quote="M.Joe"]

Doma mi arguty rostou (a plodí) v pohodě..... Včera jsem rozhodil z množárny výše zmíněné chinensisky (nebo deliciosy-to se pozná asi až podle plodů?), řízkoval jsem je v půli července z velmi mizerného a laicky odebraného materiálu (ale i tak jsem dárkyni vděčný!) Dělal jsem to poprvé (u chinensis) a tak jsem moc nevěděl, kolik času jim věnovat v množárně. Dal jsem tomu rovné 2 měsíce - ale vzhledem ke kalendáři a počasí jsem to už déle nevydržel, aby taky měly ještě šanci do zimy zakořenit v "hlíně".......
M. Joe- máš u mňa veľký obdiv...arguty a kolomikty zakoreňujú dobre- to som skúšal aj ja...ale chinensisky S6 - tie mi nechceli zakoreňovať-ak by si bol tak dobrý- napísať aký stimulátor si používal, resp. množárna- bol v tvojom prípade skleník?- ak ti vydržali tie staré listy na odrezkoch to si musel asi stále zahmlievať, či? dík
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod M.Joe » 21 zář 2017, 11:14

Ahoj Ivane, řízkoval jsem chinensisky poprvé a tak nevím, jestli je to univerzální zkušenost zasluhující Tvůj obdiv. Ale podařilo se. Růstový stimulátor používám práškový AS-1 (zelený kelímek a žluté víčko). A "množárnu" vidíš na horním snímku - jsou to ty kyblíčky (jaké doma najdu) v nich asi 2 cm nade dnem vyvrtám malé dírky na přepad vody a naplním říčním pískem frakce 0-4 mm (my stavaři mu říkáme "potěrák" - na betonové mazaniny a potěry :-) ) dvoucentimetrová hladina vody vevnitř zajistí dotaci vlhkosti ke kořenícím koncům řízků. Nic nového pod sluncem - jen se musí dbát na hloubku zastrčení řízků, jsou-li moc hluboko, uhnívají. Po celou dobu (od půlky července do půlky září) byly venku, ve stínu. Když jsem šel kolem, pokropil jsem je malou konvičkou, nemlžil jsem je ani nijak nebalil. Akorát vždycky nechávám 1-2 listy a redukuju jejich velikost na minimum. Nevdržely to akorát polovyzrálé klacky s velkou duší, protože jsem to dělal narychlo před odjezdem na dovolenou a nenamočil jsem je do vosku. Tak se úplně seschly.
A to je celé tajemství :-) Možná to bude mýma rukama - máma i moje teta po mě chtěly už jako po klukovi, abych jim přesazoval kytky, že prý mám v ruchách "fluidum", že pak dobře rostou :-) No, čaroděj určitě nejsem, jen to dělám s láskou :-) .
Vloni v říjnu jsem navštívil pana Merkela a protože doma skoro nic neměl(sazenice), vzal jsem si od něj aspoň pár "větví" z Hokaida, Julie (M1) a Red Beauty. Úplně stejně jsem to vrazil do těch kyblíků do písku, akorát jsem na to navlékl igelitový pytlík a dal na zimu do garáže, která není vytápěná, ale neklesne v ní pod nulu. Na jaře, když už byly dost narašené (asi pozdě) jsem je přesadil rovnou do substrátu - neměly vůbec kořínky a ani kalus(!). Úmrtnost byla velká, ale přesto se mě podařilo odchovat pěkné rostliny. Nejlépe zakořenilo Hokaido - doufám, že bude stát za to (on po jarním omrznutí na něm neměl plody, nebyla možnost ochutnat). Zaujalo mě svým názvem. Tak z toho mám taky radost. Doložím fotkami, najdu-li. Resumé: řízkování aktinidií mě baví :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod ivan » 21 zář 2017, 12:35

M.Joe- díky za vyčerpávajúcu odpoveď- budem skúšať ďalej S6 - veď ako sa hovorí: keď boh dá- aj motyka vystrelí... pred x rokmi som dlho skúšal vrúblovať chinensisky štýlom pokus- omyl- až sa to napokon zadarilo, toto leto mi odrezky chinensisiek uhnily( počas dovolenky mi ich "mladá generácia" prepolievala S13 ), ale aj budúci rok je rok, skúšať budem ďalej
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod paloo » 16 bře 2019, 08:27

Skúšam odrezkovať tvrdé odrezky kolomikty.Korene púšťajú len tenké odrezky do 3mm.Hrubé zatial ani ťuk :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod pavell » 16 bře 2019, 09:20

Kolomiktu jsem řízkoval před několika lety tak že jsem někdy v létě rušil starou rostlinu a řízky zapíchal jen tak za zvědavosti do truhlíku s obyčejnou hlínou a přikryl sáčkem. Po několika týdnech snad všechny řízky zakořenily, určitě i ty silnější. Ale bylo to tím že jsem o rostlinky nestál, kdybych to dělal teď tak se mi určitě nic nechytne. Jen už si nevzpomínám jaký jsem použil stimulátor, jestli práškový nebo gelový.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod adypro » 07 zář 2019, 16:05

Dobrý den,
na zahradě máme nádherně obsypané kiwi (argutu), po loňské bohaté úrodě jsem se rozhodla rozšířit o další druh na chalupu a chtěla jsem přesadit jednoho samce (máme dva, jednoho mladého), teď si ale říkám, zda by nebylo jednodušší ho namnožit? Je ještě vhodná doba nebo až v zimě či na jaře? Trochu jsem to tu pročítala a někdo množil v lednu, někdo v červenci, tak nevím, poradíte? Bude to teď marná snaha?
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků