Potí?e se řízkováním

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod EvaOstrava » 14 čer 2022, 13:10

Já jsem vzala krátké řízky z konce větvičky, které byly tenké, zelené, ale tužší. Sklenička má 10 cm, 3cm vody a vešly se mi tam řízky i s listem, takže tam měly trochu vlhko. Lehce zastíněné v pokoji u východního okna. Bez igelitu.
A moc jsem nevěřila, že něco zakoření.
Obrázek

Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 14 čer 2022, 13:49

No tak to je pekny výsledek Evo :-)
A hlavne jen za 18 dni :wink:
Michal "moonvil" mi v sekci rizkovani rakytniku psal, ze ve sklenici plne perlitu s vodou se mi udusi vsechno, tak jsem ty akebie quinaty a kiwi od Lenky "Lenkalor" vyndal abych zjistil stav. Po 14 dnech ve vode a 14 dnech v perlitu s vodou E7
Ne vsechny rizky akebie ruzne tloustky jsou ko, a ty tlusty jsou kupodivu trochu zeleny, ale vyrazne ubyly nebo i uplne zmizely ty bily tecky odkud jsem cekal ze vylezou koreny.Koreny tedy u akebii nikde.Kiwi rovnez, zadna slava S13 a bez viditelnych korinku...

Az na oba rizky Kiwi Scarlett September (?), viz foto : S9

Obrázek

Obrázek

A ještě takovy blby dotaz.Jsem blb a dal jsem to nespravne tim zahnutym koncem do vody na dno nebo jsem to dal dobre?
Samozrejme ten zeleny maly asi listek tam v te dobe ponoreni do vody nebyl :shock:
Takze jsem nepoznal, kde je spodek a kde vrsek rizku :o
Podle uhlu vetvicky jsem myslel, ze je to spodni vetvicka a ne horni, ale podle rustu toho maleho zeleneho listu to vypada presne opacne :shock: :shock: :shock:

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod EvaOstrava » 14 čer 2022, 17:10

Taky tam máš hezké kořínky. Nemusí být přece stoprocentní úspěch. I mi některé řízky odešly...
Já bych tu tvou větvičku dala taky tím zahnutým dolů.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 16 čer 2022, 08:17

Včera jsem byl na exkurzi u pana Fridricha . Fotky jsou zimní řízkovanci .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
JF 48
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 17 čer 2022, 14:44

Nj, to je uz jiny level :D
To je VELKOPESTIRNA :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 15 črc 2022, 16:24

Arguta Jumbo od Lenky
Tak vyckavam, kdy to zasadit do zeminy :-o


Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 15 črc 2022, 16:27

Arguta Scarlett September cca po 2 mesicich ve vodě

Obrázek


Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 06 zář 2022, 12:30

Tak fazi zakoreneni ve vode mam zasebou nebo stale probiha a to jak u kiwi (arguta, kolomikta ... ) tak u ruznych rakytniku.
Co ale dal ? :-o
Myslel jsem si, ze kdyz budou mit rostliny 5-15 cm dlouhe koreny ve vode, ze je hodim do 2L petky se zeminou a perlitem a ono to v tom krasne do zimy prokoreni.
Ale opak je pravdou.Mam pocit, ze rostliny po vyndani z vody vadnou, ztraceji listy a chcipaji.
Cilem bylo mit pred zimou aspon prokoreneno a budto je dat nejspise v PET nebo bez do zeme zakorenit do hloubky a nebo je nechat na balkone a zasadit na jare.
A co s temi rizky , ktere jeste dlouhe koreny nemaji ?
Realne Arguta.1cm rizky, dole se to rozevira a je tam 1.5-2 cm tvrda koule s bilymi hrbolky, ze ktere snad casem vyrostou koreny.Ale to taky muze trvat dalsich 2-x mesicu kdy bude stale vetsi tma a zima.To mi to pak tezko zakoreni a nevim jak u kiwi, ale rizky pepina a mucenek mi v zime nekorenily a pokud mely aspon nejake koreny, tak se ve vode i s rostlinou komplet rozpustily a chciply ...
Nebo mam ted ty rizky vyndat z vody a dat je do perlitu a ten obcas prostrikat rozprasovacem vodou ? E3
Mate nekdo s tou dalsi fazi prakticke zkusenosti ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 13 zář 2022, 10:25

Monika , Radek : Řízkování delicios a chinensisek jsem už dávno vzdal . Daleko rychlejší je roubování . Roubováním dostanete rostlinu s lepší kořenovou soustavou a nabízí se i jiné možnosti . Jak poroste např arguta na hybridech JF10 ,JF12 , MH1 ,které mají mohutný růst a kořeny ?
U klasického řízkování chinensisek jsem se dostal max. do fáze vytvoření kalusu . Ale z kalusu se nikdy neutvořily kořeny . Kalus se má nějak porušit , seříznout , stačí prý škrábnout . Použil jsem i stimulátor - a nic .
Letos jsem zjistil ,že při použití parafilmu u roubování extrémě rychle roste kalus . Zvlášť když je roubované místo ve tmě přikryté alobalem a ve vysoké vlhkosti v zip-sáčku .
Obrázek
Obrázek
Zkoušel jsem pod kalus podstrčit substrát k zakořenění , kalus jsem naříznul a zastimuloval a kořeny žádné . Zkusím ještě na podzim po opadu listů celý roub s kalusem uříznout a založit jako řízek na zakořenění na příští rok. Moniko ,to bys taky mohla zkusit .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 13 zář 2022, 12:06

Miloši díky moc za odpověď a rady :wink:
Cestou roubování jít nechci a to ze dvou důvodů:
1) nemám mateční rostliny na které bych rouboval.Rakytník nemám vůbec a v květináči u plotu mám jenom teď už asi metrovou, letos kupovanou, samosprašnou, asi Kolomiktu Dr. Schimanovski nebo tak neco, ani nevím (šlo mi o sladké samosprašné mini kiwi) . Mám tedy jen ve vodě řízky různých kiwi od Moniky a Lenky.Zkoušel jsem zasadit řízky všeho možného (hlavne driny, akebie, granatovnik, olivovnik ... ) do zeminy a pres leto NIC nezakorenilo a vse i pres zalevani a stin uschlo.
2) Zkoušel jsem letos právě i to roubování (psidium guajava, fejchoa, asimina ) a žádny roub se mi nechytil (nebo se po 2 měsícíh tváří uschle).Nevím, zda to bylo tím, že jsem to rouboval v létě nebo tím, že to bylo na rostliny umístěné na slunce nebo třeba i přes důkladné utažení místa řezu se to nespojilo dostatečně.Alobal jsem neměl a ničím jsem to kromě roubovací pásky neomotal.Ono zase to nebylo přímo na slunci.Až na chcípající malé 1-2 leté semenáčky asimin, které jsem měl ve stínu po celý den jsem rouboval nikoliv na vrchol , ale na bok pod kůru někam dolů a ten roub byl schovaný za listy ostatních rostlin.Takže přímé slunce na něj taky nešlo.Přeci jen když chci, aby mi rostliny rostly, kvetly a třeba i plodily a jiné rostliny na pokusy nemám , tak je nemůžu dát do stínu ...
Chápu ještě ten kalus, ale říkám si, když už to má ty kořeny 5-15 cm, tak to přeci musí nějak jít a když to nejde, tak někde dělám něco blbě :shock:
P.S.: dokonce i rybíz od Lenky jsem dal raději zakořenit do vody, než abych ho zkoušel roubovat.Trvalo to dloooouho E3 E3 E3 , ale nějaké kořínky už tam jsou.Otázka je ale co dál, aby to nedopadlo jako s tím rakytníkem a kiwi :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 13 zář 2022, 12:40

milos 51 píše:U klasického řízkování chinensisek jsem se dostal max. do fáze vytvoření kalusu . Ale z kalusu se nikdy neutvořily kořeny . Kalus se má nějak porušit , seříznout , stačí prý škrábnout . Použil jsem i stimulátor - a nic .

Tak jsem se jen ze zvědavosti a pravidelné výměny zelené vody za čistou podíval na aktuální stav Argut ---

Rizek samice kiwi Arguta od Moniky
Obrázek
pro mě nečekaně jeden cca 5cm kořen neleze dole z kalusu ale z pupenu asi 5 cm nad ním S21

a tyhle 2 fotky jsou rizek kiwi Arguta scarlett September od Moniky/Lenky
Obrázek
Obrázek

a ted co dal :-o

spekuluju nad tim, zda nevyndat ty rizky kiwi a rakytniku z PET lahvi a nenechat znova prokorenit ve vode.Blby je, ze tady v okoli nemam kde koupit perlit a stejne nevim, zda to do nej zakoreni nebo ne ... :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod mitas » 13 zář 2022, 23:06

radek.god píše:
Blby je, ze tady v okoli nemam kde koupit perlit a stejne nevim, zda to do nej zakoreni nebo ne ... :shock:


Radku, perlit kúpiš v záhradkárskych potrebách, ale aj v stavebninách. Mne sa osvedčil nemecký perlit zo stavebnín, ktorý má objem 250 L a v prepočte vyjde lacnejšie, ako tie v záhrad. potrebách, ktoré bývajú 1 - 5 L.
Zrno perlitu má v priemere 4 - 6 mm a výborne sa v ňom zakoreňuje.
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 14 zář 2022, 14:43

Milane diky moc za VYBORNY TIP S20
zatim jsem nasel jen 100l , to je jina cenova kaegorie :-)
250l zatim nikde :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod Jozef » 15 zář 2022, 13:35

Letos jsem měl s řískovánim jiné problémy, nastřihal jsem 150 řísků napíchal do písku. Arguty zakořeněné sto procent, moje hybridy 95procent a Kobylská 90 procent a co teď stím mám dělat?
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod pavell » 15 zář 2022, 14:53

Prodat, měl bych zájem.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků