Potí?e se řízkováním

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod juraj+ » 25 čer 2015, 22:51

Tak budeme čakať, som zvedávý či nám to video pomôže?
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod Marek107 » 27 čer 2015, 07:02

Díval jsem se na to video nějak mě to nesedí mají tam nesrovnalosti chybí mě tam ten list co tam nechávali a nebo mají promíchané z bylinných a z tvrdých.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod chemik909 » 07 srp 2015, 17:01

tak tento rok sa to konečne podarilo :) malo by tam byť 18 odrôd, celkovo 82 kusov... arguta aj kolomikta... ospravedlňujem sa za okolie ale nemal som ich kde inde uložiť

Obrázek
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod paloo » 08 srp 2015, 07:45

chemik909 píše:tak tento rok sa to konečne podarilo :) malo by tam byť 18 odrôd, celkovo 82 kusov... arguta aj kolomikta... ospravedlňujem sa za okolie ale nemal som ich kde inde uložiť

Obrázek

S9
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod juraj+ » 31 srp 2015, 13:55

Marek107 píše:Díval jsem se na to video nějak mě to nesedí mají tam nesrovnalosti chybí mě tam ten list co tam nechávali a nebo mají promíchané z bylinných a z tvrdých.


Marek, tu je to aj z listom a trvalo mi to 48 dní kým sa to takto zakorenilo . Je to delicióza Tomury.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod Stanley_51 » 06 zář 2015, 15:13

Vkládám ještě jednou uvedené turecké video. https://www.youtube.com/watch?v=_0pbd-d77xs Dcera mi přeložila komentář, jsou tam samozřejmě obecně známé věci, ale udělala mi výcuc toho podstatného. Takže zde to důležité :

Obecně má kiwi dobré výsledky v hluboké a propustné, nepříliš vápenité půdě s Ph 5,5 - 7.6.
Kiwi se množí pomocí řízků, semen a tkáně. Ale nejrozšířenější způsob je množení pomocí řízků.
Pro množení pomocí řízků se řízky odebírají ve dvou různých obdobích: v zimě v období leden – únor´v létě pak v období 15-30 července. Řízky se připravují tak, aby měly 2-3 očka, tedy v délce cca 15-20 cm.
Jako růstový hormon se u zimních řízků používá 2000 ppm kyseliny naftyloctové, u letních řízků 4000 ppm kyseliny indolylmáselné. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Regul%C3%A1tor_r%C5%AFstu)-. Spodní část řízků se seřízne ostrým nožem. Pro podporu zakořenění se řízky na 3-4 místech v 5 mm délce naříznou. Připravené řízky se spodní částí namočí do připraveného hormonu, a to zimní řízky na 5 vteřin, letní na 10 vteřin. Řízky, na kterých hormon zaschl, se kvůli ochraně kořenů proti plísni navíc ponoří do roztoku Benlate (https://en.wikipedia.org/wiki/Benomyl) a zasadí se do perlitu.
U zimních řízků je nutné zřídit spodní vytápění, aby byla zajištěna požadovaná teplota pro zakořenění. Pokud bude vytápění, rozsah zakořenění se v souladu s ním zvýší. Kromě toho jednou za 2 dny provedená závlaha zrychlí zakořenění řízků a udrží perlit vlhký.
Perlit, tedy prostředí k zakořenění, se nastaví na teplotu 20-25°. Aby řízky nevyschly, je nutné kontrolovat vlhkost prostředí.
U letních řízků se zavlažování provádí mlžením. Mlžení se nastaví na frekvenci 30 vteřin každou půl hodinu. U letních řízků není vytápění potřeba.
Řízky zasazené do perlitu během 4-6 týdnů zakoření. Zakořeněné řízky se bez delšího čekání přesadí do substrátem naplněných sadbovačů.


Pokud někdo z vás umí turecky, zde originál článek ke zmíněnému videu.http://www.agaclar.net/forum/subtropika ... i/1362.htm
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 06 zář 2015, 16:23

Dík Stando a taky děkujeme překladatelce!!!!
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod Stanley_51 » 06 zář 2015, 22:29

Miloši, určitě jí to vyřídím.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod juraj+ » 07 zář 2015, 21:59

[quote="Stanley_51"]Vkládám ještě jednou uvedené turecké video. https://www.youtube.com/watch?v=_0pbd-d77xs Dcera mi přeložila komentář, jsou tam samozřejmě obecně známé věci, ale udělala mi výcuc toho podstatného. Takže zde to důležité :

Obecně má kiwi dobré výsledky v hluboké a propustné, nepříliš vápenité půdě s Ph 5,5 - 7.6.
Kiwi se množí pomocí řízků, semen a tkáně. Ale nejrozšířenější způsob je množení pomocí řízků.
Pro množení pomocí řízků se řízky odebírají ve dvou různých obdobích: v zimě v období leden – únor´v létě pak v období 15-30 července. Řízky se připravují tak, aby měly 2-3 očka, tedy v délce cca 15-20 cm.
Jako růstový hormon se u zimních řízků používá 2000 ppm kyseliny naftyloctové, u letních řízků 4000 ppm kyseliny indolylmáselné. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Regul%C3%A1tor_r%C5%AFstu)-. Spodní část řízků se seřízne ostrým nožem. Pro podporu zakořenění se řízky na 3-4 místech v 5 mm délce naříznou. Připravené řízky se spodní částí namočí do připraveného hormonu, a to zimní řízky na 5 vteřin, letní na 10 vteřin. Řízky, na kterých hormon zaschl, se kvůli ochraně kořenů proti plísni navíc ponoří do roztoku Benlate (https://en.wikipedia.org/wiki/Benomyl) a zasadí se do perlitu.
U zimních řízků je nutné zřídit spodní vytápění, aby byla zajištěna požadovaná teplota pro zakořenění. Pokud bude vytápění, rozsah zakořenění se v souladu s ním zvýší. Kromě toho jednou za 2 dny provedená závlaha zrychlí zakořenění řízků a udrží perlit vlhký.
Perlit, tedy prostředí k zakořenění, se nastaví na teplotu 20-25°. Aby řízky nevyschly, je nutné kontrolovat vlhkost prostředí.
U letních řízků se zavlažování provádí mlžením. Mlžení se nastaví na frekvenci 30 vteřin každou půl hodinu. U letních řízků není vytápění potřeba.
Řízky zasazené do perlitu během 4-6 týdnů zakoření. Zakořeněné řízky se bez delšího čekání přesadí do substrátem naplněných sadbovačů.


Pokud někdo z vás umí turecky, zde originál článek ke zmíněnému videu.http://www.agaclar.net/forum/subtropika ... i/1362.htm[/quote

Dík
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod metalwarrior665 » 23 led 2016, 00:46

Tak v průběhu zimy sbírám řízky. Mám teď takovou vaničku v garáži, kde je dost chladno. Spodní vytápění je nastaveno na 23C, vanička "izolovaná" spacákem :) Řízky jsem dole lehce poranil, dal do gelového stimuláru. Substrát je z agra na řízkování.

Čekal jsem, že se něco začne dít až tak ke konci února, ale k mému překvapení už jsem vytáhnul řízek s kořínky.

Tohle by mohl být celkem jednoduchý způsob, jak zakořeňovat.
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 23 led 2016, 08:46

Gratuluji ! Podle popisu je ta množárna celkem jednoduchá .To já jsem ji měl složitější. Že by to bylo v tom spacáku? Já jsem po loňském opětovném nezdaru řízkování vzdal. Ještě napiš, co je to za druh. Kolomikta ,arguta ,deliciosa?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 23 led 2016, 09:30

Ještě by mně zajímal ten řízený způsob vytápění. Jaký tam máš termostat ? Já jsem ohříval vodu v bedně akva-tělískem s termostatem a nad ní byly pet flašky s perlitem.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod metalwarrior665 » 24 led 2016, 01:08

Chtěl jsem vložit fotku, ale nemůžu to dostat z mobilu. Jsou to různé odrůdy Arguty, i tam by se to mělo ale lišit, což se uvidí. Ten spacák tam není podstatný, spíš trochu šetří vytápění. Mám to položené na topné desce, teploměr termostatu snímá teplotu na spodku vaničky, která je hluboká cca 20 cm a plná substrátu. Teplota tedy vzhůru klesá, v garáži může být tak kolem 10C.

Uvidíme za ty 2 měsíce, kolik to bude %.
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod juraj+ » 24 led 2016, 15:46

Arguty sa zakorenia aj tak keď si pichnem prútik do prdele a nemusím ani vykurovať. Skús zakoreniť chlpaté kivi.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod paloo » 24 led 2016, 16:09

juraj+ píše:Arguty sa zakorenia aj tak keď si pichnem prútik do prdele a nemusím ani vykurovať. Skús zakoreniť chlpaté kivi.

Juraj v nejakom 2007 som používal toto http://eagri.cz/public/app/rhpub/etiket ... f?id=13468
/Racine/
Zakoreňoval som úplne bez problemov kiwi Booscop-drevité odrezky.Potom to prestali predávať.Skús zohnať.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků