Potí?e se řízkováním

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod radek.god » 18 dub 2021, 22:42

Tak se poooomalu prokousavam timhle tematem.
Na velke nalehani se mi dostaly do ruky ted vecer dve vetvicky i s pupeny a hned zitra bych s tim rad rano neco spachal :-)
Je to z nejakeho kiwi plodici male velmi sladke nechlupate cca 3x1.5 cm zelene plody, ktere se jedi cele bez oloupani.
Zrejme ISSAI S21
Lonsky pokus s jedinym rizkem skoncil do 3-4 tydnu zplesnivenim listu i nakonec cele vetve, ale pouzil jsem normalni zahradni substrat bez previcuru nebo hypermanganu.Stejne dopadl i pokus o zakoreneni plodiciho rykytniku a josty.
Previcur uz nesezenu, ale mam a nove pouzivam uz KMnO4 i jsem uz sehnal pestebni substrat a ted co s tim :shock:
Zda prolit pestebni substrat tim slabe ruzovym roztokem hypermanganu, vzit tu vetvicku tak jak je uriznuta,vrazit ji tam treba centimetr do zeme, prikryt kvetinac igelitakem a dat to na misku nad obcas zapnute topeni ... nebo mam zvolit jiny postup ?
Nevim jak a casto dat pak ten idelitak na chvili pryc :-o
Mam pocit, ze jsem to tehdy pohnojil tim, ze jsem to po tydnu sundal na chvili, aby se tam dostal vzduch S13
Nebo zda se treba nema dole sloupnout a ohoblovat po obvodu kousek kury i s tim cambiem az ke drevu (?) , , aby to tam z toho zakorenilo
Jeste posilhavam po cervenem kiwi a jinych odrudach, nasel jsem i neco samosprasneho ...
Pokusy s zakorenenim malych max 2 cm klicku kiwi ze seminek z plodu z hypermarketu dopadly totalnim fiaskem (vse do 2-3 dnu v tom substratu uschlo) a cetl jsme ze to muze trvat i 15 let nez to zaplodi a to jeste musim mit vice semenacku s obema pohlavima, tak bych to chtel zkusit radsi tim zakorenenim :wink:
Mate na to nekdo nakej jednoduchej overenej postup, kterej vam funguje ? :wink:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod airbusy » 07 srp 2021, 20:35

airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 08 srp 2021, 07:57

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod Stanley_51 » 08 srp 2021, 10:27

Miloši, úspěšnost řízkování chinensisek nebo delicios u tebe je jaká ? Mě se to ještě nepodařilo řízeně rozmnožit. Letos jsem zaznamenal pouze jediný úspěch - z kiwi Zespri gold jsem nedopatřením ulomil list. Píchnul jsem ho ve skleníku do země a už je z něj 20cm nová rostlina. Takže zázraky se dějí. Ale řízeně se mi to ještě nepodařilo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 08 srp 2021, 13:01

Stanley_51 píše:Miloši, úspěšnost řízkování chinensisek nebo delicios u tebe je jaká ? Mě se to ještě nepodařilo řízeně rozmnožit. Letos jsem zaznamenal pouze jediný úspěch - z kiwi Zespri gold jsem nedopatřením ulomil list. Píchnul jsem ho ve skleníku do země a už je z něj 20cm nová rostlina. Takže zázraky se dějí. Ale řízeně se mi to ještě nepodařilo.

Stando mizerná . Těch pár kousků ,co se mě vloni podařilo z toho obrovského množství řízků ,nepovažuju za úspěch . To byla spíš náhoda .
Letos to zkouším znovu - tak naprosto jednoduše v PET flaškách . Gelový stimulátor a dezinfekce hypermanganem . Je to už tři týdny a je to pořád zelené . Vpravo jsou ty jujuby . Taky furt zelené .
A ten list z kiwi -goldu co ti zakořenil ,to myslíš vážně ? To tam nebylo ani kousek stonku ? Jenom list a řapík ?? :D Já jsem něco podobného rouboval na jujubu :D No a nic !!
Z toho videa by mě zajímaly ty vodičky ve kterých máčí řízky . Tu celkovou dezinfekci roubů je možné udělat v hypermanganu . Ale kořenový stimulátor je prý možné namíchat přesně podle rostliny . Já jsem musel použít koupený gelový na zelené řízky .
Naposledy upravil milos 51 dne 08 srp 2021, 13:07, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod airbusy » 08 srp 2021, 13:03

Tí Turci to sekajú ako cvičky vo veľkom, a zakladajú zrejme z rezkovaných rastlín plantáže. Všade píšu, že rezkovance rodia o dosť menej ako štepené rastliny. Miloš, ten perlit je lepšia voľba ako substrát, držím palce so zakoreňovaním. Ja by som na tie plastové kryty spravil asi vetracie dierky, nech to nezhnije. Aké odrody skúšaš rezkovať?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 08 srp 2021, 13:33

V perlitu mám řízky Tsechelidise . Ale nejde mi o odrůdu , ale o tu metodu jednoduchého zakořeňování v "kuchyni ". S tou vysokou vlhkostí mám dobré zkušenosti . Semenáčky například bezvadně rostou v plastové krabici ( koupeno v JYSKu) Větrám jenom občas ,když to kontroluju . No a metoda roubování semenáčků pomocí sponek na okurky nevyšla . Pár jich chytlo ,ale většina nepřežila .
Obrázek Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod airbusy » 08 srp 2021, 13:45

milos 51 píše:Z toho videa by mě zajímaly ty vodičky ve kterých máčí řízky . Tu celkovou dezinfekci roubů je možné udělat v hypermanganu . Ale kořenový stimulátor je prý možné namíchat přesně podle rostliny . Já jsem musel použít koupený gelový na zelené řízky .

Je to v turečtine, možno Stando by nám s tým vedel pomôcť, tuším má kontakty v Turecku :D Ale podľa mňa si väčšina drží svoje receptúry v tajnosti, i keď možno by sa nejaké koncentrácie hormónov dali nájsť v odbornej literatúre. Vo väčšine videí, čo boli o rezkovaní kiwi, to v niečom namáčali, bude to potrebné stimulovať, aby pustilo korene. Alebo žeby len fungicídy?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod paloo » 08 srp 2021, 17:24

Stanley_51 píše:Miloši, úspěšnost řízkování chinensisek nebo delicios u tebe je jaká ? Mě se to ještě nepodařilo řízeně rozmnožit. Letos jsem zaznamenal pouze jediný úspěch - z kiwi Zespri gold jsem nedopatřením ulomil list. Píchnul jsem ho ve skleníku do země a už je z něj 20cm nová rostlina. Takže zázraky se dějí. Ale řízeně se mi to ještě nepodařilo.

Možno to pôjde,treba skúsiť.Žena ta tak množí fialky alebo ako sa to volá.Kto má dosť listov za skúšku nič nedáte.No a listy sú podobné aspoň vzhľadom.Keby som mal materiál tak by som to skúsil.V zime som skúšal jedni fintu na odrezkoch kolomikty a funguje to s dosť vysokým % S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod Stanley_51 » 09 srp 2021, 09:43

airbusy píše:Je to v turečtine, možno Stando by nám s tým vedel pomôcť, tuším má kontakty v Turecku :D

Tak chlapci, dobrá zpráva je, že tu mám zrovna dceru na prázdninách, takže překlad je tady. Namáčejí to do dvou roztoků na podporu růstu. První je kyselina naftyloctová ( NAA ) https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_ ... ctov%C3%A1 a druhý roztok je naftalen acetát sodný ( NAA-NA ) https://translate.google.cz/translate?h ... ch&pto=aue . Takže kdo má možnost přístupu např. v Mendělejově universitě nebo nějaké chemické laboratoři, máte příležitost. Jinak je celé video pouze o všeobecných informacích o kiwi - původ, význam, nutriční hodnoty atd. Nic, co bychom nevěděli.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod izi » 09 srp 2021, 10:29

Tieto latky nie je až taký problém zohnať, ale ich použitie určite nepatrí do rúk laikom. Pri nesprávnom pomere pôsobia ako inhibítory, čiže dosiahneš opačný efekt.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod Stanley_51 » 09 srp 2021, 16:12

izi píše: Pri nesprávnom pomere pôsobia ako inhibítory, čiže dosiahneš opačný efekt.

No to je nemusím nikam namáčet, opačný efekt to má zatím vždy. S13
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod airbusy » 09 srp 2021, 21:05

Stanley_51 píše:Tak chlapci, dobrá zpráva je, že tu mám zrovna dceru na prázdninách, takže překlad je tady. Namáčejí to do dvou roztoků na podporu růstu. První je kyselina naftyloctová ( NAA ) https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_ ... ctov%C3%A1 a druhý roztok je naftalen acetát sodný ( NAA-NA ) https://translate.google.cz/translate?h ... ch&pto=aue . Takže kdo má možnost přístupu např. v Mendělejově universitě nebo nějaké chemické laboratoři, máte příležitost. Jinak je celé video pouze o všeobecných informacích o kiwi - původ, význam, nutriční hodnoty atd. Nic, co bychom nevěděli.


Stando, díky za identifikáciu tých hormónov, čo používajú na zakoreňovanie kiwi S6 , mozno by stačilo vybrať z komerčných stimulátorov, ktoré obsahujú práve tieto dve látky a nemuseli by sa navažovať v labákoch, aby sa niekto náhodou nepomýlil o jednu nulu :D ale ako písal Miloš, zrejme to bude koncentrácia presne na mieru pre kiwi.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod airbusy » 09 srp 2021, 21:09

paloo píše:Možno to pôjde,treba skúsiť.Žena ta tak množí fialky alebo ako sa to volá.Kto má dosť listov za skúšku nič nedáte.No a listy sú podobné aspoň vzhľadom.Keby som mal materiál tak by som to skúsil.V zime som skúšal jedni fintu na odrezkoch kolomikty a funguje to s dosť vysokým % S6


Palo, keby sa chlpaté kiwi tak ľahko množili ako africké fialky, tak by boli v každej záhrade ale tieto chlpáče chcú väčšiu prax a trpezlivosť, to nemá každý na to nervy :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Potí?e se řízkováním

Příspěvekod milos 51 » 10 srp 2021, 10:13

Od mého spolužáka chemika .
Kyselina 1-naftylocová NAA je prášek , špatně se rozpouští ve vodě a proto se nejprve rozpustí v malém množství lihu a potom ve vodě .
Na tvrdé řízky ................. 25-30 mg / 1l vody máčí se 18-24 hod.
Na bylinné a kořenové řízky .. 20 mg / 1l máčí se 5-7 hod.
Na zelené řízky ...................25-30 mg / 1l máčí se 8-10 hod.
NAA je nebezpečná a jedovatá látka .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků