Návod na pěstování kiwi

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod dzani696 » 07 bře 2019, 15:13

Odporúčali by ste preniesť kiwi z pivnice von? Samozrejme niekam na kryté miesto. Mám ho dosť narašené,(zatial čo fígovníky ešte spia) asi chudáci cítia jar a tahajú sa za svetlom. :(
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod Rockhawk » 13 bře 2019, 10:17

Kdy na jaře sázet kiwi ???

Dá se už teď v březnu nebo počkat až bude opravdu teplo a počkat do května ???

Jaké máte zkušenosti. Arguty, Kolomikty, Chinensisky.

Díky Rock
Rockhawk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 31 říj 2018, 08:39
Bydliště: Mělnicko 290 m.n.m.

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod milos 51 » 13 bře 2019, 15:20

To znám . To je teplé zimování . Mám ve sklepě 10-12 °C ,v únoru se mě probudila Červená princezna , musel jsem ji dát do obýváku za okno . Začátkem května vykvetla …..a široko daleko žádný princ. :D
Chce to teplotu kolem 0. Pokud to teď vyhodíš ven ,tak to v noci zmrzne . Vysadil bych až po zmrzlých . A do té doby co nejvíc světla.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod sasman » 13 bře 2019, 22:10

Rockhawk píše:Kdy na jaře sázet kiwi ???

Dá se už teď v březnu nebo počkat až bude opravdu teplo a počkat do května ???

Jaké máte zkušenosti. Arguty, Kolomikty, Chinensisky.

Díky Rock


Arguty i kolomikty bych vysadil až po "zmrzlých mužích", pokud je nejsi ochotný v případě jarních mrazů nějak chránit - raší už v dubnu a riziko spálení listů je velmi velké. Rostliny sice po omrznutí obrazí, ale nevím, jak to zvládnou malé rostliny.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod nene » 03 srp 2019, 23:24

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod amy80 » 23 srp 2019, 18:54

Prosím o radu, chtěla bych nechat popnout drátěný plot, ne klasickou drátěnku, ale takový ten z drátěných panelů, co je asi přece jen pevnější, no ale pořád je to je drát...

Unese to časem vůbec actinidii? :-)

A část plotu bude většinu dne na sluníčku, část je spíše v polostínu až stínu, respektive svítí tam slunce jen dopoledne, pak už moc ne...

Na jakou část dát kolomiktu a na jakou argutu?
Já vím jistě že tu to někde v tématech je, kdysi jsem četla že něco se hodí víc do stínu a něco víc na slunce... ale bohužel to ne a ne najít....
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod Hofis » 25 srp 2019, 21:54

Kolomiktu určitě spíš do stínu, arguta snese i to slunce...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod amy80 » 26 srp 2019, 12:03

Děkuju Hofis. Já teď při pročítání fora zvažuji jestli nakonec argutu prozatím nevynechat úplně, ta by přece jen ten plot asi strhla.
Kolomikta je ale zas bohužel málo k sehnání v mém okolí a i na internetu jen v několika málo druzích.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod Hofis » 26 srp 2019, 14:35

Kolomikty obecně není příliš mnoho odrůd, oproti argutě opravdu jen pár. Ale máš pravdu v tom, že kolomikta není až zas tak vzrůstná, jako arguta, ta klidně udělá i 10-15 m výhon za rok. Navíc může pak později přiroubovat nějakou tu samosprašnou argutu do samce kolomikty (toho budeš nutně potřebovat), třeba Issai a potom i jiné odrůdy. Jde to.
Mohl bych příští rok poslat i roub toho mého samce, co se z něj letos stala samosprašná samice. Plodů má i celkem dost, hodně mě překvapují svojí velikostí. Jsou min. o třetinu větší, než Ken's Red vedle. Ale to je ještě daleko... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod amy80 » 26 srp 2019, 15:46

Díky Hofis :-)
Samce kolomikty mám, zatím teda v květníku, ale pořád se drží a letos i kvetl... jinak už 2x jsem koupila Vitakolu, a pokaždé chcípla... a jak jsem se pak navíc dozvěděla, stejně to asi byla zaměněná odrůda... ráda bych ji koupila znovu, ale při nákupu asi těžko poznám, která odrůda to opravdu je... :(
Každopádně díky za nabídku, a příští rok ráda využiju :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod Josef » 05 bře 2022, 11:49

Zdravím všechny uživatele tohoto fóra. Rád si také někdy pročítám Vaše články a zkušenosti z pěstování tohoto ovoce a sám rád bych se také něco přiučil. Velice by mě zajímaly zkušenosti někoho z Vás na oddálení kvetení kiwi v jarních měsících. Já osobně na jaře zakrývám půdu pod rostlinami dlaždicemi, i mulč, kmínky jsou celoročně zakryté až po koruny topenářskou izolací, kam dosáhnu na konstrukci dávám bílou textilii, na zimu zásadně nestříhám, ale až tak v polovině února. Začínám přihnojovat, až kiwi začíná kvést a se zaléváním to také do květu nepřeháním. Někdy dávám kolem kmenů kartonové krabice, aby na kmeny a půdu šlo co nejméně slunce na jaře. Je to spíše hra než práce. Určitě někdo z Vás přišel na něco daleko lepšího a efektivnějšího. Rád bych se poučil. To, že kolomikta se sází max. do polostínu až stínu a arguta musí mít nohy ne stínu a korunu na slunci, nejlépe pergola nebo T vedení, to nemá cenu rozebírat proč, to už tu bylo vysvětleno mnohokrát. Zahradu mám v oblasti Vysočiny - Jihlavsko, v n.m 500 - 550 m. n. m. Děkuji někomu z Vás za odpověď a radu. Určitě někdo z Vás přišel na něco daleko lepšího než to, co dělám já.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 05 bře 2022, 17:05

Josef píše:Zdravím všechny uživatele tohoto fóra.

Zdravím Josefe a vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod Hofis » 05 bře 2022, 18:38

Podle mého je naprostý základ stanoviště. Jakou actinidii máš nebo o jakou ti jde? To je pro odpověď zcela zásadní.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod Josef » 06 bře 2022, 11:20

Kiwi pěstuji už více jak 12 let. Sazenice jsem si přivezl z Rakouska, začal jsem s argutami Wejky, klasika, samec a 2ks samice, šel Issai, další samice z Německa, to všechno jsem dával k drátěnce 3,5 m výška, délka 10 m, pak začaly se prodávat sazenice u nás a hodně v Polsku. To už jsem dával na T vedení, přesně jak to popisuje Dr. Letocha v Clematisu a přesně podle něj jsem ostatní odrůdy začal pěstovat - Jumbo, Bingo, Viti kiwi, Chang Bai. Před 5 lety jsem zkusil zasadit i kolomiktu Adama a Vitakolu, spíš pro zvědavost a v tu dobu se na ně dělala velká reklama kvůli obrovskému množství vitaminu C. Na přímém slunci se jim pálily listy, tak šli do stínu a jsou spokojené. Já se v žádném případě necítím jako nějaký znalec pro pěstování kiwi, který by tady chtěl udělovat rady. Spíš to ovoce pěstuji pro radost, zkouším tady na Vysočině pěstovat i meruňky, broskve, moruše, víno - žádná kvanta, ale baví mě to, je to pro mě relax a kiwi hlavně, protože se řezem upravuje celou sezonu od června do října. Mám radost z toho, že mohu ovoce rozdávat známým a lidé kteří chodí kolem zahrady na procházky, drátěnky, co dosáhnout rukou přes plot, tak otrhají si sami. Hlavně děti a to je dobře, protože to je zdravé ovoce. Spíše by mě zajímalo to, nač jsem se dotazoval od někoho z Vás, který má dobré zkušenosti s oddálením nalévání pupenů v jarních měsících. Děkuji předem.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Návod na pěstování kiwi

Příspěvekod Hofis » 06 bře 2022, 16:56

Tak to je báječná filozifie... S20
Dle mého je u kiwi naprosto zásadní oddálit brzké jarní rašení. Tzn. co nejdéle to držet v zimním stínu, aby to nevyjelo hned s prvním menším oteplením na jaře. Takže ta Vysočina a nadmořská výška by mohla i být u arguty a kolomikty dokonce i výhoda. Naraší později, uniknou tak jarním mrazíkům a stíhají dozrát. Ale na velké kiwi to úplně nebude, moc krátká veegtační doba. Až ti trochu vyroste ten samec kolomikty, tak se ozvi, pošlu roub Mayflover (doufám), ta má mít o měsíc kratší nebo spíš posunutou vegetační dobu. To by mohlo fungovat i na Vysočině. Snad už budu mít také brzy více zkušeností. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků