Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 23 srp 2021, 11:18

Dnešní kolomiktová snídaně ve VDF. :) Podobná mistička bude i k večeři, už to padá slušně.
Obrázek
Foto: VDF, 23.08.21

A takhle to padá víceméně už od konce první dekády srpna, a stále je toho na keři ještě celkem dost. Ještě to tak 14 dní padat bude.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 23.08.21

Ne vážně, nechci tu dělat reklamu kolomktě, ale pokud někdo hledá každoročního držáka do horších pěstebních podmínek a ještě do polostínu, tak kolomikta je jasná volba. Je potřeba ji ale dát cíleně někam k severozápední zdi, jako to mám já, nebo alespoň tak, aby byla co nejdéle v zimním stínu a rašila tak až později. Je třeba co nejvíce zbrzdit předčasné narašení v brzkém jaru. A pak to funguje naprosto perfektně. Plody nepotřebují k dozrání příliš slunce, jsou velmi dobré, sladké a kvalitní každý rok. Nejlepší jsou úplně měkké, skoro bych řekl na kaši. Pak je to opravdu rozplývající se lahoda. Potřebuje vlhčí místo a hodně rašeliny.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 30 srp 2021, 18:26

Včerejší dopolední rychlosklizeň kolomikty těsně před odjezdem do Prahy. Trhal jsem jen to, na co jsem v rychlosti dosáhl ze země a asi jen na třetině keře. Většina stále ještě zůstává viset a průběžně opadává. Letos je úroda na kolomiktě extrémní. :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 29.08.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod J.K. » 30 srp 2021, 21:22

Ja som si dnes tiez vsimol, ze uz sa pod krikom na nich krmia slizniaky, tak som ich obral vsetky. Nie je ich vela, lebo kvoli miestu ich radikalne rezem. Na rozdiel od argut im to nevadi a plodia. A ako pise Honza, dokazu rast aj v minime svetla. Mam ich 3 metre od severnej strany domu. Slnko maju len par hodin popoludni. Pridavam aj fotku extremne "sirokeho" plodu. Dvojicky su bezne, ale toto vidim u mna prvy krat.
Obrázek Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 31 srp 2021, 11:09

Jožko, taky už jsem viděl na těch mých kolomiktách ledacos, ale toto ještě ne... :shock: :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kaossik » 08 říj 2021, 01:53

Hofis píše:Dnešní kolomiktová snídaně ve VDF. :) Podobná mistička bude i k večeři, už to padá slušně.
Obrázek
Foto: VDF, 23.08.21

A takhle to padá víceméně už od konce první dekády srpna, a stále je toho na keři ještě celkem dost. Ještě to tak 14 dní padat bude.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 23.08.21

Ne vážně, nechci tu dělat reklamu kolomktě, ale pokud někdo hledá každoročního držáka do horších pěstebních podmínek a ještě do polostínu, tak kolomikta je jasná volba. Je potřeba ji ale dát cíleně někam k severozápední zdi, jako to mám já, nebo alespoň tak, aby byla co nejdéle v zimním stínu a rašila tak až později. Je třeba co nejvíce zbrzdit předčasné narašení v brzkém jaru. A pak to funguje naprosto perfektně. Plody nepotřebují k dozrání příliš slunce, jsou velmi dobré, sladké a kvalitní každý rok. Nejlepší jsou úplně měkké, skoro bych řekl na kaši. Pak je to opravdu rozplývající se lahoda. Potřebuje vlhčí místo a hodně rašeliny.


Zkus poradit jakou odrůdu, je nějaká i samosprašná? Kolomikty nemám nějak vůbec zmáklé.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2021, 10:06

To záleží na tom, kolik máš místa. Pokud bych měl doporučit jednu rostlinu, doporučím Vitakolu a do ní naroubovat samce. Je úrodná, má oproti ruským odrůdám až 3 plody na stopce, je relativně raná a plody jsou podlouhé velké a kvalitní. Ze samce budu mít materiálu vždycky dost, mohu klidně zásobovat i průběžně. :)
V různých našich obchodech se uvádí, že by měl být samosprašný Dr. Szymanowski, ale nevěřím tomu. V žádných jiných seriozních publikacích jsem nic o jeho údajné samosprašnosti nenašel. Takže samec podle mě stejně bude pořád potřeba. Ale vlastní zkušenost s Dr. Szymanowski nemám. Sentyabraskaya by měla být pozdnější, ale zatím jsem měl jen pár plodů. Chuťově ok, úrodnost zatím nemohu soudit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kaossik » 09 říj 2021, 13:50

Díky, místa je dost, budeme za rok kácet smrk a dlouho jsem přemýšlel jaký náhradní strom zasadit aby to zarostlo a zastínilo posezení, je tam tak 3 h slunce a dost chladno tak jsem aktinidie vůbec neuvažoval ale tohle mě zaujalo, bude samec i samice :-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2021, 19:03

To je samozřejmě nejlepší. Ono se pak na toho samce dá i ledacos naroubovat, až se trochu rozroste... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 19 lis 2021, 18:02

Díky za zprávy o tom jak jste spokojeni s kolomiktami. Já mám vysazeny zatím na nové zahradě v čekém těšíně jen kolomikty, nezmohl jsem se na tvorbu konstrukcí pro arguty. Ty se zatím dusí v květináčích.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 09 pro 2021, 18:00

Obrázek

Když se v zimě podíváte na větvičky odrůdy vitakola tak uvidíte, že na nich zůstaly stopky na kterých letos visely plody- roztrojené stopky jsou z odrůdy vitakola.Jiné odrůdy mají jen jednotlivé stopky.Tak se dá rozeznat u kolomikt samice a v některých případech i odrůda.Samec stopky nemá.Jiná možnost rozeznání je podle vnitřku květu, nebo i podle barvy listů.Mnoho zbarvených listů značí samce.Málo má i některá samice.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 09 pro 2021, 18:10

Samosprašné odrůdy kolomikt existují a i u nás je pár lidí má ode mne,já nepoznám která to je protože mám moc samců všude.Na výstavě se ke mně hlásil jeden klient že ji má ale ztratil jsem na něj kontakt.Jinak ten zahradník v Lipníku nad bečvou říkal že ji má u rodičů,ale pokud vím nemnoží ji.Snad je to pravda.ted mám jednu podezřelou nachystanou že ji vyzkouším.Obvykle bývá samosprašná taková která hodně plodí.Mít jistotu nezbude jiná cesta než vzít ji v Moskvě z výzkumáku pokud ji budou mít.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 03 úno 2022, 18:26

Vaše zkušenosti zde popsané jsou úžasné,díky moc.Lidé to nekupují asi nejspíše proto že to neznají nebo nikdy neviděli.V rusku je to moc oblíbené,tam to má skoro každý ,mnozí už od dob mičurina,to je asi sto let.A když to vidí a ochutná u sousedů,tak už není proč váhat.Chtělo by to aby někdo o tom napsal do zahrádkáře i jinam.Až se to trochu rozšíří tak už to pak pojede ,ted ještě na to není doba.A také lidé nevědí kde to shánět.Stačí dát do vyhledavače Vitakola a vyjedou firmy,které to nabízely neb ještě nabízejí.Musí se ale dát pozor a nekupovat to u té firmy,která to nabízí za99kč.To je trik jak přitáhnout lidi a když je už mají pak je podvádějí a okrádají.Už dostali nejednou za lumpárny pokutu čoi ale nikdo s nimi a jejich podvody nehne.Viděl jsem tam tisíce semenáčků muchovníku bez cedulek.žádný roubovaný.Prý kdosi od nich dostal ocásek něčeho úplně jiného než chtěl,asi věděli že to nepozná nebo to sami neznali.Jinak lze riskovat drahé poštovné a objednat u e-clematis.com ovšem nezapomenout i na samce Adam.Tak at nám to i letos roste i když už to počasí je tak moc pokažené,že nám často chystá nemilá překvapení.V Průhonicích v areálu výzkumného ústavu okrasného zahradnictví mají obchůdek a v něm i aktinidie a zimolezy.Spolehlivé.Chtělo by to znát telefon a předem tam zavolat,mají omezenou otvírací dobu.J.K.Frýdek ,občas Český těšín.Kolomikty ted nemám arguty končí,hodně je zrušeno.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Pokuston » 07 úno 2022, 15:46

[quote="vrana"]Viděl jsem tam tisíce semenáčků muchovníku bez cedulek.žádný roubovaný.




Bohužel nejen muchovníky. 2017 jsem si objednal Na Zázvorce VITAKOLU a VitiKiwi
Z obou se vyklubaly semenáče :(
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 11 bře 2022, 20:24

Kolomikty su aktualne dost narasene. Co je fajn, ze v tomto stadiu im dost silny mraz neublizil. Ale akonahle sa objavia prve listky, tak uz to nebude taka slava.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 11 bře 2022, 21:11

Martine, tak na Jihlavsku 550 m.n.m je zatím hluboká zima a hrozné sucho. Dnes ráno -12, přes den do plus 5, hrozně studené větry. Včera jsem zkoušel venku zalít trochu borůvky i kiwi, to je zatím beton, který vodu vůbec nebral. Na jezírku led skoro 10 cm. To co jsi vyfotil, tady možná za měsíc. Hlavně ať Ti to nezmrzne a ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků