Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 17 led 2018, 10:34

sázet nebo nesázet kiwi? sázet! jde o zdraví, celá rodina když má snadný přístup ke zralému ovoci to využívá a jsou zdravější!!!
Když to nesázíte ochuzujete sebe i druhé.Když to nemůžete sehnat, bombardujte dotazama , stále. nebo použijte poštu, kupujte na internetu e-clematis.pl.
nekupujte v obci tichá, podvedli by vás, a obrali o peníze.Nekupujte sazenice bez cedulek.Raději přisadte i samce. Každý druh kiwi musí mít svého samce. jen arguty jsou z druhů, které se opylují jedním samcem nějaké arguty. Na jednoho samce může být víc kusů samic.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 31 led 2018, 22:37

tady je také k dostání vitakola a i jinde
https://www.parkon.cz/minikiwi---actinidia
https://www.nazazvorce.cz/katalog/kiwi/ ... vitakola-r
https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/kiwi/
Něco také má PEPINO.cz


Prossím každého, komu to bude plodit, aby sem dal fotsky, pokud možno ještě dřív, neŽ TO SNÍ. vÍM ŽE TÍM ZDRŽOVÁNÍM BUDETE NA TO MÍT CHUt A BUDETE MUSET POČKAT NEŽ SE TO VYFOTÍ.ale proč vás prosím: lidi to vůbec nekupujou, nevěří, mají všelijaké předtuchy, dneS SE UŽ ASI VŠICHNI ZBLÁZNILI, POSLOUCHAJÍ V TELEVIZI SPOUSTU BLÁZNIVÝCH REKLAM A NECHAJÍ SE JIMI OKRÁDAT A KKDYŽ JIM DÁVÁME MY TO NEJLEPŠÍ TAK NÁM NEVĚŘÍ-
Jspou už tak znateni, že vůbec nevěří ničemu.Ani tomu, čemu se věřit má Tím myslím nejen kříž, ale všechna slova tohco ukřiže ovaného.
Ovšem každému se VĚŘWITS NEdá, například podnik v obci Tichá, ten obeRE KAŽDÉHO A DÁ BEz cedulky všeCKO TO, O CO JSTE PROSILI.ŽE VÁM VYROSTE NĚCO JIÍNÉHO? TO UŽ JE NEZAJÍÍMÍ.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod amy80 » 31 led 2018, 22:48

A jakeho opylovace k Vitakole doporučujete? Nebobje to jedno, proste libovolny samec kolomikty?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 01 úno 2018, 19:48

vrano, Vitakola jsem koukal že se v zahradnictvích pěkně rozmáhá, skoro každé dobré zahradnictví ji má což je určitě dobře. Má ji třeba ještě i Kruh a i v hodně zahraničních obchodech jsem ji viděl, třeba Deaflora. Já si ji také loni koupil ve Spomyšli a už se moc těším, samozřejmě nejen na Vitakolu, ale i na ostatní kiwi. Bohužel skoro každý komu jsem říkal, že pěstuji kiwi se divil a byly i názory od jednoho inženýra zemědělce, že prý to sem nepatří, že to je australská plodina. Naštěstí je docela rozumnej a nechal si vše vysvětlit, na druhou stranu si asi o tom myslel své, ale třeba ne. A aby jsme si i zde nalili čistého vína tak i tady na fóru mě bylo kiwi (spíše arguta) vyvraceno, že si mám ušetřit zbytečné trápení v mých podhorských podmínkách. Samozřejmě se ukáže až časem kdo měl pravdu, ale odradit jsem se určitě nenechal. Tím chci jen říct, že se kiwi bohužel asi bude dostávat do povědomí lidí déle (v podstatě to co si už psal ty), ale abych tě i trochu potěšil tak jsem si letos v Bille koupil dvě krabičky arguty a opravdu mě to chutnalo a když jsem si tam šel druhej den pro nášup tak byla veškerá arguta vyprodaná a to samé i v Lídlu tam jsem ji ani nestihl, tak to třeba zas tak dlouho trvat nebude. Samozřejmě pokud něco vypěstuji tak budu kiwi šířit všude kde to jen půjde. Jo a ty fotky budu samozřejmě taky dělat. Kiwi zdar.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sasman » 01 úno 2018, 20:12

asi tak: pokud vyřešíš problém s jarními mrazy, tak jsou kolomikty i arguty skvělé. Jinak je to o ničem a úrody se nedočkáš :wink: arguty mi rašily v půlce dubna, kolomikty by měly rašit ještě dříve...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sapmok » 01 úno 2018, 21:00

na posilněnou si na YOUTUBE zkoukněte česká videa o brigádách na kiwicích S6
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 16 úno 2018, 12:56

vitakola došla, jsou jen mini.došly samci arguta, jsou též jen mini. samice argut a samci kolomikt jsou, tel. 775161659 jinak e-clematis.pl a už taky mnohé české.jen obec tichá se neosvědčila.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 16 úno 2018, 13:14

fíky nedělám, mám něco z aktinidií arguta, a samce kolomikta. samice je malá. samec arguta též malý. ale hodně firem už to vidím prodávat okolo prahy. jinak e-clematis.pl Záruku můžete mít tehdy, když vám k tomu prodají i cedulku viz obrázek.v diskusi Pokud ne, je to načerno a nikdo za nic neručí, ohlaste mi ho prosím, a pošlete mi účet se kterým vám to prodal.
A i cedulku, je-li polská, tak tu si ponechte a schovejte.jen mi sdělte, jestli přišla nebo ne a až se ubvidíme, tak mi ji prosím ukažte.prodej bez originální cedulky je nelegální a může být trestán od 4 milionů výše. Chráněno UPOV, kterou podepsalo víc než 72 zemí světa.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod amy80 » 16 úno 2018, 21:21

A jak je to tedy se samci pro Vitakolu? Je potreba mit "Vitakola samce", nebo proste jen noname samce kolomikty...?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 20 úno 2018, 08:25

Jakákoliv samčí rostlina kolomikty .To platí všeobecně i pro argutu a chinensis . Důležité je pouze ,aby obě rostliny kvetly současně .A toho semečka je taky možné přiroubovat a ušetřit tak místo .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 25 bře 2018, 22:34

Samec druhu kolomikta, který se tady dost prodává nazývají poláci Adam.Asi ho mají chráněný. Jinak u nás firmy prodávají všelijaké samce.
Doporučuji nic nekupovat v obci Tichá, podvedli by vás.
Některé naše firmy už dovážejí z polska, takže je ledacos k dostání.
Odrůda arguty vitikiwi mne ničím neláká a nikdy bych ji nesázel. To bych tam raději dal třeba Rogow, nebo úplně divokou s malými plody, ale silně aromatickými.

Postrádám nabídku samposprašných aktinidií, snad se prodávají jen dvě odrůdy, z toho jen weiki bych bral. Dříve jsem chválil tu S...,protože málo roste, ale její chuť nestojí za nic.Ted jsou k sehnání německé, které málo rostou, ale ty zas mají moc malé plody a nevalné chuti.

Postrádám nabídku velmi chutných odrůd. Vaškovi B chutná švýcarská ambrozia grande. Znám po republice pár rostlin drobnoplodých argut s vynikající chutí. Měl jsem takové, ale neuchoval je.
V Jeseníku rostou některé na ulici kalvodova v soukromé zahradě, skoro až nahoře,dům hned za křižovatkou vpravo od cesty Kalvodova.nejsou veřejně přístupné.
Arguty ale má už mnoho lidí a skoro všude.Nejvíc jich prodal pan Štaj. z Brna, ten je asi první začal u nás prodávat na výstavách.Nemám přehled o jeho odrůdách.
Jen vím, ýe v Brně v botanické u všz rostla samice, které velmi málo a neochotně plodila.

Důvod proč se neprodávají je myslím v tom, že lidi to neznají a nestačí jim o tom psát nebo povídat, to hned zapomenou.Musí se je zavést k rostlině a nechat je aby si utrhli a ochutnali.Ani Videa nepomohly.Ale kdo to ochutnal a viděl, jak to snadno i u nás roste, ten to ihned chce mít taky, a kdo to má, ten už by to nedal. Vyhazují jen argutu, pokud nezvládli její řez.Kolomikta se skoro neřeže.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 26 bře 2018, 11:55

Vráno mám pro tebe snad dobrou zprávu. Plánuji vysadit kolomiktu u našich na zahradě, samozřejmě vitakolu :wink: a pak ještě něco k ní a samce naroubuji. Zahradu mají 550 m.n.m. a vše jim tam raší minimálně o měsíc později než dole v nížině ještě teď tam mají 10 cm sněhu. Takže pozdní mrazíky by je teoreticky vůbec neměly trápit. Samozřejmě to je jen takový pokus jestli je má teorie správná. Pokud se ale zadaří doporučím i kolomiktu svému kamarádovi, který mě poprosil, abych mu pomohl s výběrem druhů ovoce na svoji novou zahradu ve stejné nadmořské výšce jakou mají naši. Pokud vše půjde jak má budu vše dokumentovat a házet sem na fórum. Také jsem koukal na tu závěrečnou práci mrazuvzdornosti ovocných dřevin, kterou sem dala nene, které samozřejmě tímto moc děkuji. S6 Tam píší že kiwi se dá pěstovat do 600m.n.m. K této teorii mě ještě přiměl fakt, že kamarádův táta pěstuje v této oblasti kiwi už 15 let. ten ale pěstuje argutu a má jediný problém a to s dozráváním, protože mu na zahradě svítí slunce jen pár hodin. Kolomikty jsou ale ranější než arguty a plánuji je dát na zahrady, kde slunce svítí přes půl dne.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sasman » 26 bře 2018, 19:06

kolomikty jsou ranější, ale taky na jaře raší dříve než arguty - je třeba pamatovat, že to znamená větší náchylnost vůči jarním mrazíkům :wink:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 06 dub 2018, 11:02

Kolomikty se hodně pěstují v litevsku, estonsku a finsku, tam jsou přírodní podmínky mnohem horší než u nás.V Litvě vloni měli sympozium pro farmáře o kolomiktě a kdo se na to dal, má nárok na státní příspěvek na založení farmy s kolomiktou! nabídl jsem jim kolomiktu, ale oni mají své vyzkoušené odrůdy.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 07 dub 2018, 07:12

Na severe nemajú Pankráca,Serváca,Bonifáca a o Urbanovi ani nepočuli S1
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků