Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod SAVOND » 29 dub 2017, 20:10

U nas na Hane u prostejova pomrzlo vsechno, Actinidia kolomikta i arguta, samozrejme ze jsme zakryvali dukladne ale nepomohlo nic. Toho 20.4 kdy mrzlo tak jsem mel v 5m na meteostanici teplotu -4,2st. a pri zemi bylo v tu dobu az k -6st. Uz vecer pred kritickou noci byla 0st. ve 21h. Nepomohlo ani zakryvani merunek netkanou textilii, bublinkovou folii, ani postriky Championem ani kyble s vlaznou vodou pod stromy. To vsechno pomaha tak do -3st. ale kdyz to rano mezi 3:30 az 6:30 spadlo jeste vic dolu tak neslo delat nic. Zatim po nekolik let nam pokazde jakekoliv kiwi zmrzlo pri jarnich mrazikach, letos prisli o tyden driv nez vloni. Letos jeste nevyrasilo aspon kaki, ani fikovniky. A to jsme nejakych 235m.n.m. pod Plumlovskou prehradou, asi na tom zase podepisuje ta prehrada. Uz jsem pristoupil (letos poprve) i na nater spodnich casti kminku a vetvicek roztokem vapna, aby sepriliz brzo nespustilo raseni, stejne tak jako se to dela u stromu. Jenomze asi uz bylo pozde. Doufam ze se to projevi mozna pristi jaro a opzdi se doba kveteni treba o 10-14dni. To by pomohlo...
Prave jsem dovezl z Boskovic dalsi actinidia kolomikta "sara" a uvidim jestli i ten v poradi uz 9.kus taky dopadne stejne za rok....
SAVOND
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 říj 2014, 21:56

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod SAVOND » 30 dub 2017, 10:17

jeste bych jen poznamenal ze zimu prezilo vsechno, az na 1 hrusku, ktera byla prvni rok sazena a 2 stejne stare angresty. A to spadla teplota na 4 dny az do -22,3st. Cekal jsem ze neco vymrzne, ale vsechno se vzpamatovalo i z te suche zimy co byla. Pravda, muselo se obcas zalit pokud nepadalo nic dlouho, ani snih ani dest. Byvaji tady opravdu velka sucha posledni dobou.
SAVOND
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 říj 2014, 21:56

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod LubošM » 01 kvě 2017, 07:59

Já mám aktinidie na 2 místech v okrese Frýdek-Místek. Po předchozích špatných zkušenostech jsem se na jarní mráz nachystal. Teplota klesla ve 2. patře na -4, u země mohlo být odhadem -6°C. Mladé nepříliš rozvětvené rostliny, které se vinou kolem drátu, jsem položil na zem do řady i s odpojeným drátem. Kolem řad jsem napíchal do země po obou stranách dřevěné kolíky, které trčely asi 25 cm. Celé pásy jsem přikryl dvojitou fólií, která byla pozvednutá na kolících a za nimi zatížená na zemi. Dvě velké rozvětvené rostliny jsem opatrně sejmul z konstrukce, položil na zem a celou plochu překryl dvojitou fólií.
Tam, kde byla fólie neprůhledná a neležela na rostlinách, byly rostliny bez poškození. Kde byla fólie průhledná nebo ležela přímo na rostlinách, bylo poškození necelých 50%. Netkanou textilii jsem po předchozích špatných zkušenostech nepoužil vůbec. Rozdíl mezi účinkem průhledné (průsvitné) a neprůhledné fólie jde vysvětlit tzv. studeným sáláním oblohy, pokud je jasno.
Nejlépe dopadla obrovská rostlina, která je asi 1 m od stěny domu bez oken. Ze střechy jsem spustil velkou neprůhlednou plachtu skoro až po zem, takže rostlina byla mezi domem a plachtou, poškození nebylo žádné. Samozřejmě nejlíp bylo rostlinám v květináčích, které jsem přestěhoval do garáže.
Ostatní venkovní aktinidie, na kterých mi až tolik nezáleželo, měly totálně zmrzlé listy. Tyto rostliny přežijí, ale oslabí je to a letos nebudou plodit.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 03 kvě 2017, 15:02

Mnoho kýblů a květináčů s rostlinami jsem dal do sklepa a garáže, a tak uchránil.
Kolomikty jsem nikdy nedoporučoval nechávat v květináčích a kýblech, ale díky tomu, že to tak mám jsem je uchránil.Letos byl špatný rok s tím mrazem.
Kolomikta se v kýbli nemůže plně rozvinout, ale uchrání se. Kvete a plodí už i maličká, takže jistě ji budou využívat i bonsajisti a balkonáři.I když na balkoně je vítr a sucho, takže často někomu uhyne. Časem se najde šikovná firma, která je bude prodávat vysoké jen do půl metru a plné plodů.A odbyt bude jen frčet.
Nemusí mít všichni jen vitakola odrůdu.Odrůd je moc.
Vitakola si hlídám, kdyby ji někdo začal prodávat bez originální cedulky, tak bude mít velké potíže. Jinak asi jsou chráněny některé ruské odrůdy.
Sázejte tohle nejzdravější ovoce světa. Samce i samici. Pokud sázíte i druh arguta, tak tomu dejte samce arguta. Samec kolomikta by vám to neopylil.V budoucnosti se budou prodávat samosprašné odrůdy, které samce nemusí nutně mít, ale samec kolomikty je tak krásný ozdobnými listy, že to bude škoda. A samec arguty je zas pochoutka a výživa pro včely. Taky bude škoda že se nebude sázet.Kdo zasadí i samce, má 80% větší šanci sázet i samice jiných zajímavých odrůd, které bez samce neplodí.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 04 kvě 2017, 23:14

Zdravíčko,
je to divné, ale už jsem i tady. E9 Žena dnes tak nesměle řekla, že by chtěla živý plot a já hned přiskočil a začal si mnout ruce s ďábelským šklebem :twisted: "no tak uděláme plot z kiwi" a vida už sháním kiwi. S6 Fascinuje mě odrůda Scarlet September pro její vlastnosti a vzhled plodu. Chtěl bych se zeptat jestli k ní musím mít pouze samce nebo bude stačit odrůda Issai? U některých odrůd zahradnictví Spomyšl uvádí jako opylovače právě Issai. Nebo Issai není dobrá volba jako opylovač? Také ještě přemýšlím o samosprašných odrůdách zřejmě Weiki a Jenny, nebo Kozolupy a Issai. Nevím, podle chuti odrůdy. Zatím sháním jen dvě rostliny (časem se to co jiného než změní). Nebo se ještě nabízejí Kolomikty s ozdobným samcem, ale ty seženu jen malé. Prosím poraďte někdo do jaké varianty jít. Nejraději bych měl spíše dvě plodící odrůdy s méně plody než jednu s hromadou plodů. Předem děkuji za případné tipy.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sasman » 04 kvě 2017, 23:23

No jestli vás ten živý plot má ochránit před zraky kolemjdoucích, tak si myslím, že kiwi není to pravé - olistěné je max. 6 měsíců v roce, a mnohým pěstitelům pravidelně trpí na jarní mrazíky - když ti zmrzne v květnu, tak to máš další dobu, než kiwi obrazí a do té doby zase holé větve.... ale možná chceš, aby byl plot neprůhledný hlavně přes léto?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 05 kvě 2017, 05:57

sasman píše:No jestli vás ten živý plot má ochránit před zraky kolemjdoucích, tak si myslím, že kiwi není to pravé - olistěné je max. 6 měsíců v roce, a mnohým pěstitelům pravidelně trpí na jarní mrazíky - když ti zmrzne v květnu, tak to máš další dobu, než kiwi obrazí a do té doby zase holé větve.... ale možná chceš, aby byl plot neprůhledný hlavně přes léto?

Moja reč S6 A ešte.Keď to na jar zmrzne plot nebude holý,teda bude holý až pracne otrháš tisíce čiernych zmrznutých výhonkov.No a potom neviem či si budeš mnout ruce s ďábelským šklebem :twisted:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7347
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 05 kvě 2017, 15:48

Špatně jsem se vyjádřil on to nebude tak úplně plot, ale spíše zástěna. Kterou budu moct položit přes zimu až do pozdního jara na zem a zakrýt třeba chvojím jak už tu někdo psal, že to tak dělá (děkuji za tip). A šest měsíců v roce bude bohatě stačit, zástěna bude potřeba hlavně v létě a nemusí být úplně 100%. Hlavní je, že mám kam dát kiwi, zástěna je druhořadá. A né že mě někdo tady prásknete ženě. Jinak děkuji za odpovědi i když nebyly tak úplně k mým dotazům.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sasman » 05 kvě 2017, 16:01

Tos měl napsat hned, že chceš vysadit kiwi a potřebuješ to jen něčím odůvodnit :wink: S1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 05 kvě 2017, 16:11

No tak já myslel, že vás to hned napadne (proto ten ďábelský škleb), vždyť to tu znáte a ne že se v tom hned začnete šťourat. :D4
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod moonvil » 05 kvě 2017, 17:41

To s tím pokládáním kiwi na zem bych chtěl vidět - možná tak mladé rostliny, ale starší keř už má poměrně silné větve.
Navíc jakmile už ti kiwi vyraší tak by sis to celé olámal. Po téměř desetiletém zoufalém boji s argutami a kolomiktami vidím jako jedinou šanci ty rostliny přilepit k nějaké sálající zdi či jinému zdroji tepla.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 05 kvě 2017, 18:10

Koukám, že moc nechcete, abych si to kiwi pořídil. :cry:

Něco podobného plánuji: http://www.zahradnictvi-flos.cz/22261-a ... rasna.html

Ale prosím neodbíhejte stále od tématu. :mrgreen:
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod moonvil » 05 kvě 2017, 18:46

robo píše:Koukám, že moc nechcete, abych si to kiwi pořídil. :cry::


Ale to vůbec ne, jen se tě snažím uchránit od chyb, které jsem sám udělal a ztratil tím zbytečně roky práce.
A podle tvé nadmořské výšky tipuju, že jarní mrazíky budeš řešit taky. Ni?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sasman » 05 kvě 2017, 19:08

Bez toho, abys měl vyřešené, jak ochráníš kiwi před jarními mrazy, ho ani nemusíš sadit - je to zbytečná práce. Já mám arguty tak 30 cm od zdi. Letos mi mladé rostliny spolehlivě pokosily jarní mrazy. Kousek od zdi jsou, aby k nim stékala voda ze střechy (přímo u zdi je totální sucho, ani plevel tam neroste) - vrchol výhonů mám v plánu vést přímo na zeď, takže by to pak mělo být OK.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 05 kvě 2017, 19:55

No u mě vše začíná pomalu pučet až teď (třeba třešeň) krom kamčatek a muchovníku které jsou už v květu. Tak si myslím, že to kiwi by ty jarní mrazíky mohly minout. Kamarád ještě ve vyšší nadmořské výšce také pěstuje kiwi akorát mu nedozraje nemá moc slunce což zase není můj problém. No a kdybych vám slíbil, že na jaře, (kdyby bylo nejhůř, kiwi by začínalo pučet a měly být mrazy) vyrobím pařník přímo na míru zástěny, poradíte mi prosím tedy co bych si mohl pořídit za ty samosprašné odrůdy jaké jsou nejchutnější nebo jestli se hodí Issai k opylení Scarlet September. Moc děkuji. E9
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků