Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod antarian » 08 dub 2019, 12:08

J.K. píše:Závidím ten optimizmus alebo veľkú záhradu :wink: Pokúšať sa pestovať ich v kvetináčoch nemá zmysel a po vysadení vonku to nie sú práve drobné rastlinky. A ani tyčka do fazule ako opora nestačí...


Jojo tohle bude hodne velka sranda :-)
2 arguty maji myslim OK oporu, 3 kolomikty take :-)
Ten zbytek Argut bude legrace mam je u zdi vysoke od 1 a pul metru do cca 2 a pul metru + nad tim je pletivo .... to by byl problem ...)
Takze mam v planu vicero variant za par let :-D
1) zmenim plot - nad tim jsem i uvazoval a takhle bych i usetril na materialu - neco vzdusneho jen at mi nekdo nepropadne na zahradu nez to obroste)
2) udelam jim konstrukci - ale nekde bych musel jit opravdu vysoko (ackoliv na nekterych mistech tu konstrukci planuji, ale i tak zustane cca 7 kousku u kterych budu muset byt kreativni :-D protoze je mam nedaleko od Jilmu :-D)
3) zahubim Jilm a necham je ho obrust (ale tohle asi neklapne, Zrejme by ty puvodni stromky uhnily - ale bylo by to pohodlne :-D Nechat si vyrust konstrukci)

nebo kombinaci vseho :-D (no jeste to par let nemusim resit ... tento rok je budu jeste drzet do vysky zdi a mozna i dalsi ...
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod nene » 08 dub 2019, 12:20

4) Arguty stříhat
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod antarian » 08 dub 2019, 21:51

Tak se strihanim pocitam tak nejak automaticky.

Nejdrive se to bude tahnout 2 metry nahoru podel opory - pak se to bude tahnout k plotovym sloupkum na nekolika mistech a kazda rostlinka asi ke dvoum to ma tak dalsi 1 az 2 metry plus pridam mozna kazde 2 metry jeste jeden sloupek mezi rostliny.

No a pak musim vymyslet co dal, eventualne vystrihat kazdy rok co se chytne na pletivo (nevim ale jestli by to bylo dostacujici :-) )

Ty kolomikty mam na lepsim miste, u pergoly a plotu ve stylu silne kari site s velkymi oky plus jsem tam nasrouboval nejake extra pricky drevene at se ma po.cem pnout... Takze tam to bude myslim idealni

No nudit se urcite nebudu :-) zena me firt rika ze jsem se zblaznil a az to zacne plodit ze si to budu sbirat sam :-)))))))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 15 dub 2019, 19:13

Věřím, že ona s tím aspon trochu pomůže hlavně hned do úst z rostliny,nebo ze země, ale ty se napřed opláchnou.Mám přítele, který pod korunou kolomikt napíchá tyčky a na ně před uzráváním natáhne záclonu.Lépe je z dederonu, tu neničí UV.Každý den jen shrábne spadané a akorát zralé. Rostlinu má u jedné tyčky z oceli, vysoké asi 2,5m.Nejlíp to plodí na dolů svěšených větvích. Já mám moc rostlin v květináčích,a tak mně tohle rozkývané počasí dává zabrat. Často předpovídají ranní mrazík a ten by udělal moc škody, tak už dvakrát jsem to stěhoval v bednách do dílny,zítra ráno předpovídali silný mráz, dnes už říkají že jen k nule, ale příští pondělí zase minus jeden.Nechat to tak dlouho ve tmě není dobré, a dávat to ven a zase za tři dny zpátky- už mně bolí záda.Rozkývané počasí je na celé zemi a to se jen tak hned nespraví.Alespoň něco zachráním.Je to dřina.Úděl zahradníka.Vzpomínám jak otec neustále sledoval teploměr,někdy se něco zachránilo, někdy ne.Ta těžká práce člověku připomene že je na světě i něco jiného.Jen lituji lidi,že jsou tak málo zkušení ve věcech víry a ještě k tomu je doblbují komerční televize tím, že prodávají čas různým poradcům,čarodějům,hadačům,astrologům,nechci použít peprná slova.Nechci sem dát správný název televizních seriálů.Choďme více ven ať nám na zahradě něco netrpí.Včera už létal zde první oranžový bělásek řeřichový,kromě baboček a jiných bělásků.Alespoň jedno slovo.. Víte proč lidé kouří? No přece z blbosti.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 15 dub 2019, 19:31

Pro J.K., který píše že pěstovat aktinidie v květináčích nemá smysl. Já vím, že v přírodě rostou v otevřené půdě, a že tak je to správné.Taky ale vím, že mi kolomikty krásně plodí v květináčích. Když jsem předloni zjistil na netu že firma LUBERA nabízí kolomikty jako balkonové, konečně jsem uznal, že na tom něco je.Firma z toho má dobrý zisk a kdo se o to stará i na balkoně správně, ten má svůj užitek, i když péče o rostliny na balkoně je náročnější.Je tam větrno, to vysušuje, svítí slunce na stěny květináčů, to také vysušuje.Když to někdo chce spravit tím, že to přeleje, tak to uhnije. Takže dnes už neříkám, že to na balkoně nemá smysl.Chtělo by to ale dát tam samosprašnou, šetřit místem.Zatím neznám firmu, která ji množí. Viktor už má ochranu, jen zjistit jakou.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod J.K. » 15 dub 2019, 21:27

vrana píše:Taky ale vím, že mi kolomikty krásně plodí v květináčích.

Záleží na tom, čo sa myslí pod pojmom "krásne". Vy sem fotky nikdy nedávate, takže sa to asi nedozvieme. Tak upresním - ak sa na rastline nedá obrať aspoň pol kila až kilo plodov, podľa mňa to zmysel nemá. Lebo kolomikta síce može mať veľa vitamínov, ale ak som schopny naraz odtrhnúť si len 5 - 10 zrelých plodov, stále je to pomerne málo gramov.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod daggy007 » 17 dub 2019, 09:32

Tak ja mam s kolomiktami tento rok vystarane, hoci su na chranenom stanovisti, tak -4 bolo na nich privela. Tak snad o rok. Arguty nevyzeraju o nic lepsie :(
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 17 dub 2019, 20:27

rozkývané počasí, ted bylo minus 3,9, uchovalo se jen to co bylo v kýblech schováno.letos bude málokteré ovoce, budem se muset spokojit s jablky.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod daggy007 » 18 dub 2019, 08:20

Tak nakoniec to nie je s argutami az take tragické, Anasnaja a opelovac zase prejavili svoju odolnost a dost vyhonov sa spamatalo a rasia dalsie puky, ktore neboli az tak narasene. Co sa tyka ostatneho ovocia, tak najviac to spalilo tomely virzinky a dost ceresne, ale asi toho dost prezilo. Slivky vyzeraju neposkodene, taktiez marhule a broskyne. Len s urodou kolomikt je tento rok "vystarane".
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod antarian » 18 dub 2019, 09:11

u me kolomikty (vysazene minuly rok) uz maji nasazene kvety :-)
Arguty vysazene (minuly rok take kvetou), ale to jsem kupoval opravdu velike rostliny (kozolupy a issai)
Ty "mensi" ve velikosti kolomikt zatim jen rostou a maji se cile k svetu, ale kvetu jsem si u nich prozatim nevsimnul.

Kazdopadne to vypada, ze kolomikty zrejme maji rychlejsi nastup do plodnosti? (tedy soude dle tech prcku co mam)

jen se budu asi obavat, aby podobne mraziky neprisli i k nam :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod daggy007 » 18 dub 2019, 13:34

Ano, kolomikty velmi skoro vstupuju do plodnosti. Ja som nimuly rok vysadil vonku z jesene zakorenene odrezky a uz mali nasadene tento rok kvetne puky. Opelovac mal uz minuly rok 2 kvety. Zial tento rok ich asi neochutnam. Arguty zacinaju plodit az v tretom roku po vysadbe.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 19 dub 2019, 12:06

vrana píše:rozkývané počasí, ted bylo minus 3,9, uchovalo se jen to co bylo v kýblech schováno.letos bude málokteré ovoce, budem se muset spokojit s jablky.

Všetko normálne,miestne ovocie bude.A nie málo :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod pavell » 19 dub 2019, 12:16

paloo jsi si nějak jistý. Doufám a přeji všem aby tvá předpověď vyšla.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 20 dub 2019, 14:23

pavell píše:paloo jsi si nějak jistý. Doufám a přeji všem aby tvá předpověď vyšla.

Jasné,veď normálne miestne ovocie je drieň,šípka,trnka-nie je to slivka,hloh no a jak píše Honzo jablko :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Sleepy » 27 dub 2019, 16:22

Kolomikty u mna dnes 1. den rozkvitli.
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků