Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod robo » 21 kvě 2018, 18:43

J.K. no tak to je opravdu pech, to bych asi řádil jak pominutej, ale jestli chceš tak se můžeme domluvit a toho druhého samce (Sentyabraskayského) ti můžu poslat. Budeš to mít alespoň se zárukou, že to je samec, ale zase ve tvém případě aby si ho nezasadil a nebyla z něj zase Sentyabraskaya. Né vážně, když tak napiš SZ.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 22 kvě 2018, 08:15

Miloš môžem napísať,že akcia opelenie sa nepodarila :(
No a môžem vyhlásiť,že tieto odrody nie sú samoopenlivé:K17,K56,Krupnoplodnaja,Soukup,Sentjabrskaja :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 22 kvě 2018, 10:10

Pavol dík. Byl to pokus - někde dělám chybu . Včera jsem posílal pyl chinensisky Kedarovi a dnes Frantovi do Brna. Uvidíme ,jak dopadnou oni.
A ještě je údajně možné přinutit samičí rostlinu k tvorbě plodu pomocí kys. giberelové. Také se to používá ke zvětšení plodů .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 23 kvě 2018, 16:31

Násada plodů je ted už vidět, je úžasná.V autobusu jsem se dal do řeči s jednou paní, o kiwi, řekla že ho má na balkoně už moc let, vzpomněl jsem si že jsem tenkrát jednou tady na trhu prodával, tak to má ade mne kolomiktu. íkám a dala by jste ji pryč? nikdy.Má jen samici, samec jí asi uhynul a plodí, snad se přihlásí, nabídl jsem jí mnohem lepší.vzal bych si řízek.Je z frýdku, nebo místku.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Sleepy » 26 kvě 2018, 20:02

Nakolko moj samec Kolomikty najskor neprezije, tak zhanam noveho k VitaKole.

Minuly rok som (do zasoby) kupil samca “MaxiVita” - este nekvitol . (je v kvetinaci, pravidelne presadzany).

Vieme, ze nikdy nemame u predajcov 100%sancu ze sa jedna o deklarovane pohlavie.

Odkial mi odporucate objednat dalsieho?
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 26 kvě 2018, 21:00

Miloš dnes som tam na K17-ke objavil pár plodov.Nemal som čas podrobne to popozerať :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 27 kvě 2018, 07:44

Pokud tam žádný jiný sameček není a nikdy nebyl ,tak to musí být ten z dopisu . A chce to jenom tu metodu propracovat . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Lenkalor » 29 kvě 2018, 22:31

Dobrý večer. Potřebovala bych radu od zkušenějších. Minulý rok jsem koupila samce Adam a samice Sentyabraskaya a Dr. Szymanowski. Letos kvetly samice každá asi 8 květy a samec 1 květ. Pokusila jsem se opylovat , ale neúspěšně.
Ale k problému. Samce mám zatím ve velkém květináči a jedna ze samic má jisté místo u stodoly. Uvolnilo se místo po břečťanu u druhé budovy, ale je sušší. A druhé místo je přímo u altánu, kde je vlhčeji. Nevím, kam mám dát druhou samici a samce. Od jedné budovy ke druhé je to 20 m a altán je uprostřed. Nevím, jestli mám zasadit samce na sušší místo k budově nebo doprostřed, aby byl mezi oběma samicemi. :(
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod J.K. » 30 kvě 2018, 06:37

Vysaď ich pekne vedľa seba a k druhej samici si radšej namnož ešte jedného samca z odrezku, alebo si ho do výhonu samice navrúbľuj. Návodov od Miloša tu nájdeš dosť.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Lenkalor » 31 kvě 2018, 12:33

Tak jsem z Adama udělala roztržením dva malé Adámky. Oba mají dost kořenů aby mohli růst. Dám je podle rady každého k jedné samici.
Je divné, že na květy Argut, které teď odkvétají, vůbec nejdou včely. A v okolí je hodně včelařů a včelstev. Viděla jsem tam jenom dvakrát čmeláka.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ivan » 31 kvě 2018, 12:55

Škoda, že táto téma sa tu začala rozoberať takto neskoro, na kolomikty, arguty a aj chinensisky mi lietalo veľmi veľa včiel ( a aj čmeliakov)- takže už to tento rok neodfotím- arguty aj chinesisky odkvitli pred 14 dňami...neštudoval som ich zblízka, ale pravdepodobne ide o včely samotárky, ktoré majú v zemi hlavne v trávniku hniezda ( mám ich tu veľa)...zdomácnené včely možno actinídie neopelujú...aj nedávno som bol u známych, ktorí mi "zdesene" vysvetlovali, že musia z niečím postriekať trávnik, lebo im včely z neho vyletujú-...a vysvetlovanie, že sú neškodné (ale mimoriadne užitočné, lebo opelujú aj to, čo včely medonosné neopelujú)- som bohužial nedokázal S13 ...tento druh včiel si v zemi robí dierky ...kde odchovávajú svoje larvy....- ja ich samozrejme tolerujem ( a nemusím behať po záhrade zo štetcom a opelovať...volný čas dokážem aj inak využiť- S15 )...lietajú aj na tomely, granátovníky, citrusy....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Lenkalor » 31 kvě 2018, 18:27

Tyhle včely samotářky na podzim opylují břečťan. To je jich tady spousta. Včel medonosných je tam vždy jen pár. Ale možná, že tady u nás , kde je vše později, ještě teď není namnožená nová populace těchto samotářek.
No, budu týden s napětím čekat, jestli je opyleno a budeme mít první úrodu arguty, nebo to opadá.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 31 kvě 2018, 21:06

lenkalor, samici vždy na vlhčí místo.Mně svědomí nedá a když vidím, že je moc sucho, tak proč bych nezalil? stačí i 20m, lépe do 10m, vítr opylí vše. Jednou mi vítr opylil rakytníky na asi 45m. včelky mám rád, opylují vše kromě aktinidií.Ty jsou opylovány větrem a to výhradně a nikdy jinak.To jen mnozí rádoby odborníci tvrdí něco jiného.Jen pokud je opylím ručně, tak je to jinak.Ten švýcar firma lubera z kolomikty udělal balkonovou rostlinu kvůli kšeftu a ten z toho má a veliký. Je šikovný, ale není to správné.Má to být zasazeno v terénu,jen tak to vydrží i sto let.Na balkoně, zvláště pokud je k jihu to moc trpí suchem a větrem. Lépe když je to obráceno k jiným stranaám, ale sever-to také není ono. dotazy prosím.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Lenkalor » 04 čer 2018, 19:40

Já jsem letos zalévala snad všechno. :) Ještě, že máme dost nádrží.
Chtěla bych koupit ještě Vitakolu a pak budu mít 3 druhy samic a jednoho samce. Počkám pár let, abych viděla, jestli se jim bude dařit a pak je zkusím rozesadit na různá místa. K dispozici je celá strana stodoly směrem na východ. A zkusila bych je zasadit pod houští planých slivoní na kraji pozemku.
Pokud budou plodit moc, tak to nějaké strávníky z řad živočichů určitě najde, pokud málo, staćíme to sklidit sami.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 09 čer 2018, 21:13

ze zásady neposílám, je s tím mnoho starostí a práce.někdy v zimě udělám výjimku.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků