Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 13 říj 2019, 10:40

Vše je v květináčích,lidé si myslí, že tak to roste. Květináče rychle vysycají a pokud to v nich není pod zálivkou,může to být konec.
Také stále platí jiná věc: já toho mám moc a když stěhuji květináče jinam mám jich víc.Tak si kočky zvyknou,ale když dám někomu dvě sazenice, on to zasadí a nedá okolo pletivo, tak v noci přijdou kočky a často to končí zničením sazenic. Na dálném východě to využívali lovci, hodili větvičku do ohně a kočkovitá šelma přišla, tam tygr.Pak ovšem kdo neumí rychle a přesně střílet, bylo zle.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 23 lis 2019, 16:21

pozor změna: Lékaři i lékárníci mi říkají, že vitamín C mohu užívat v tabletách,ale měl bych ho brát třikrát denně, nebo zakoupit protrahované kapsle které se postupně uvolnují a ty stačí jednou denně. kolomikty stačí konzumovat dva plody denně=jedno deko ale s ohledem na lékařské poznání ted už budu doporučovat třikrát denně,jedna až dvě bobule bohatě stačí.také podle toho jakou kolomiktu jste sehnali, někteří mají s menšími plody a i s takovou by se neradi loučili.
To bych také chtěl mít takovou výživu, ve které mám dávku C třikrát denně.To snad nemá nikdo jen vyšší kasty. A potom mi lékaři tvrdí, že v naší výživě je C dost.Nikdy si to nespočítali,viděli to z letadla a tak to papouškujou. Když přijdu k někomu na návštěvu, nikde není na stole mísa s vitamínodárným ovocem ihned k jídlu,tak jak by to mělo být a to i za cenu, že se to nesní a část shnije.
Pozor, nezapomínejme, že když sklidíme zralou kolomiktu a hned ji nespotřebujeme,dávejme pozor, aby přes noc nezůstala v teple.do rána v teple by přezrála a mohla by se zkazit. Chce to alespon chladničku přes noc.Rychle zpracovat,jakkoli.
Jsou zde i takoví lidé kteří kritizují mne že kolomikta opadává a že neuzrává zároveň.Dejte si na ně pozor, já poznal jejich pravý charakter.Mají ovšem pravdu, to ale že jim to dělá problémy to není chyba moje.Je to vlastnost rostliny se kterou se teprve musíme naučit pracovat a ne přičítat zlé někomu druhému.
To, že dozrává postupně a plody dlouho visí na větvích nezralé je spíše výhoda než nevýhoda.Naše tělo si C neumí vyrobit a tak ho musíme dodávat s jídlem.A kdyby nám kolomikta dozrála naráz tak lidé vše sežerou,pomohlo by to tak na jeden dva dny a dost.Kolomiktu doporučuji jak na přímý konzum ale převážně na zpracování,zpracovat jí co nejvíce, tak aby nám zásoba C vydržela celý rok nebo aby byla včas nahrazena jinou plodinou. Když pár plodů upadne tak se dívám na ty co visí pozorně.Některý změní barvu na trochu více zelenou.Na takový sáhnu a je-li pohmatem měký, je i zralý a mohu ho hned jíst i zpracovávat.
Na zpracování je lépe postupovat jinak.Bud sbírat spadlé plody, nebo po spadnutí deseti otrhat i všechny tvrdé a ponechat je na talíři dva dny v pokojové teplotě.Většinou za tu dobu změknou=uzrají a dají se zpracovat všelijakými způsoby.Syrová obsahuje 1520mg vitamínu C na 100gramů, kompot po sterilizaci má ještě okolo 500mg.Sušené plody 5000mg.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 29 lis 2019, 17:35

málo dotazů, co vám není jasné?
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 23 pro 2019, 23:15

člověčí tělo si dokáže vyrobit i některé vitamíny, ale nedokáže C, ten máme dostat s jídlem.Když ale počítám kolik ho je v tom, co jíme,stále mi chybí a doktoři nepočítají.Já jsem to zkusil počítat.
PF 2020 a svátky. Nejcennější jsou slova a činy Ježíše.Vše tajtrlíkování, tradice a j. je k ničemu bez Ježíše.Když přijedete do ruska, stále slyšíte kolem sebe pozdravy Isus voskres! Jistě, kdyby nežil,byl by člověk často sám.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod moonvil » 23 pro 2019, 23:32

Já jsem teda bez Ježíše celkem v pohodě. Byl to dost mizerný zahradník - proklel fíkovník jen proto, že na něm zrovna nebyly fíky...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 24 pro 2019, 09:03

Vrana: toto je fórum o netradičním ovoci, tak byste si mohl odpustit reklamu na Ježíše. Na toto náboženské vnucování jsem docela háklivý.

A jestli chcete dotaz - tvrdíte, že lékaři papouškujou, že máme v jídle dostatek vitamínu C, ale podle vás nemáme. Jak se na vás projevuje, že máte málo vitamínu C, a musíte ho nutně doplňovat skrz kiwi?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 24 pro 2019, 11:18

moonvil píše:Já jsem teda bez Ježíše celkem v pohodě. Byl to dost mizerný zahradník - proklel fíkovník jen proto, že na něm zrovna nebyly fíky...


:D :D S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 28 pro 2019, 16:43

vrana píše: Nejcennější jsou slova a činy Ježíše.

Honzo, nechci se dotýkat tvé víry, ale toto forum tomu není určeno. Vyjadřuj se k pěstování rostlin a bude to v pořádku. Jinak budu nucen tvé příspěvky mazat ( viz ten poslední ).
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod J500j » 25 úno 2020, 10:50

už to raší
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 25 úno 2020, 13:38

Tak to u mě ve VDF je zatím klid. Počítám s tím, že tak za 14 dní už zkusím něco naroubovat, to už by to mohlo pomalu začínat. Ale ty jsi v o dost jiné oblasti, Bratislava je hold Bratislava. :wink:
Ale třeba v Praze mi arguty už začínají vystrkovat růžky... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod J.K. » 25 úno 2020, 16:34

Ja kiwi vrúbľujem vždy pred miazgou. Len to treba poriadne utiahnuť, inak to potom jej tlak posunie. Úspešnosť blízka 100%.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 25 úno 2020, 17:46

Tak to já jsem v předjarním roubování kiwi naprostý začátečník, pole neorané. Minulý rok jsem zkoušel roubovat v létě zelené do zeleného, argutu Chang Bay Giant do samce kolomikty, a celkem pěkně se to chytlo (Ananasnaya už hůře). Jsem zvědavý na tento rok.
Ale dostal jsem nějaké dřevité rouby od Miloše (děkuji!!!), tak to chci zkusit i klasicky dřevo do dřeva. Rouby jsem měl s sebou už i tento víkend, ale počasí bylo na roubování v neděli naprosto nevhodné, celou dobu lilo jako z konve. I jsem se trochu bál, že by to mohlo přemrznout, což by asi taky nebylo moc dobré. Ale jak říkám, kolomikta i arguta ještě spaly, takže doufám, že ten víkend na začátku března trefím to správné období a klapne snad i počasí. No uvidíme. Snad už nebude příliš pozdě a ta míza mi to nevystřelí ven.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kaossik » 25 úno 2020, 23:41

U mě teda už arguty raší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 23 dub 2020, 19:39

Byl jsem půl roku mimo.Včera ráno jsem měl na kýblech s vodou 3mm ledu. Jaro začalo brzy ale teď je dost chladno.vyhrajou to kolomikty které v teplých březnových dnech nestačily narašit,čili myslím že ty zasazené ve vyšších polohách .To ale říkám, když nevím jestli a kolik ještě bude mrazík.Mám to v Českém těšíně.Mým přáním je aby to už konečně přestalo a už bylo teplo.Arguty jsou narašeny méně,ale už také lezou z puků.
Vzpomínám si, že v zahradnictví byli ochotni mi pomoci v půli května se zeleným řízkováním, ale když jsem to po nich zkontroloval, byly řízky nasazeny vzhůru nohama=obráceně.Je třeba je sázet nahoru tím pukem který je za listem nahoře.Od té doby si raději vše řízkuju sám.Ted ale není kde,chce to množárnu a v té době kdy se řízkují zimolezy a aktinidie množárny nikde ještě nejsou spuštěné.V ní to je za 20 dní zakořeněné.Přitom kontroluju i květy, aby nedošlo k záměně samce za samici.Každé jaro touto dobou jsou to nervy.Když to namrzne, tak to sice hned raší znovu, ale už bez květů,čili v daném roce už není úroda.Počkám si na lepší rok,jenže těch je teď málo.Dříve to tak zlé nebylo.Ted se na mne lidé zlobí protože jim to často namrzá,ale já za to nemohu.Bylo lépe,teď je hůře,nebo už jsem starý a skeptický, mladí jsou spíše naivní.Nemají trpělivost, chtějí všechno ale hned.Ještě jsem nedokončil vysazování z kýblů na místo.Váznu,je to dřina.Radím aby více lidí sázelo a čekalo až se to osvědčí.sázet, a sázet a pak už jen čekat.Vody mám dost.Ať nám to roste.Rád poradím.Když dám do vyhledavače vitakola, vyjedou mi firmy které to prodávají a i ceny.Ty jsou od 150 do 25O kč za kus .Nižší vypadá v zahradnictví na zázvorce.Je třeba mít i samce adam neb jiného z druhu kolomikta. Kolomiktu nemusíte ani stříhat nebo jen minimálně.Argutu musíte stříhat dost.Ta divoce roste.Stříhám od června do září a dost, jindy ne, ale každý má na to jiný názor.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 15 kvě 2020, 12:54

Pište také sem, jinak se toto důležité téma propadá v řádcích dozadu. dotazy a zkušenosti. když přijdu k někomu komu to už roste a sklízí tak ten by už nikdy nechtěl být bez kolomikty. Ale kdo to viděl z letadla ten to nechce.dávejte ochutnat lidem, jinak budeme muset i nadále kvanta sazenic likvidovat pro nezájem.lidé škodí svému zdraví neinformovaností a nevěrou tomu co píšeme.Tohle není jen reklama,ale je to i pokus napravit co je špatně mezi lidmi.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků