Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod nene » 10 kvě 2018, 08:45

Na té kolomiktě je kouzelné to, že ji nasadíte na místa, kde chcete něco zakrýt, do nějakého kouta, klidně i do celodenního stínu, (tam je u nás nejspokojenější), a ona si roste, vypadá líp než to pod ní a ještě jako bonus se z ní dají sklízet docela chutné plody. Stříhat se to dá jakkoli a stejně to rodí...a hlavně - dozraje to. Dávat jí nějaké extra slunné místo a pak se ji snažit chránit....to fakt nemá smysl, ale na zahradě se nějaký nevyužitý a jinak nevyužitelný kout obvykle najde - a tam bude spokojená, za slunkem si vyleze sama, když bude chtít.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 10 kvě 2018, 08:54

Zahrada je v mírné dolince, takže tu často bývají jarní mrazíky a namrzala by. Proto jsem pro výsadbu zvolil sad na kopci, který je na tom z tohoto pohledu daleko líp. Dal jsem ji k pletivu, ať se po něm pne a vytvoří tak aspoň zástěnu ze severní strany ... Ale - je celý den na slunci a více tu fouká.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 10 kvě 2018, 22:33

K pletivu z drátů nedoporučuji. Špičkové zelené tenké výhonky ovinou drát, pak to tloustne, škrtí se v pletivu a stává se, že to tíhou koruny a ovoce150- 200kg strhne plot na zem. Ve svažitém terénu je vždy vlhčeji dole než nahoře, nahoře to často uschne, je to náročné na vláhu.
Já preferuji kolomiktu, protože řez arguty u nás nikdo neumí .Ten je na videích snad clematis.pl , ukrajinci ho mají asi na you tube.rusové na forum.
Sazenice do států EU posílá e-clamatis.pl sazenice uvnitř země je lépe koupit tady, pošta z Polska stojí 17 euro, u nás je taky drahá, ale vyjde to trochu méně.
Nekupovat v obci Tichá, podvádějí.Nejsou všichni poctiví a dost odborní. Já mohu jen tomu, kdo si přijede pro to do obce Ropice po domluvě se mnou, já tam jsem jen tři dny v týdnu, nepravidelně. Volat 775161659. Mám jen maličké kolomikty ,arguty a zimolezy různých odrůd.Dlouho to trvá než to vyroste.Samce kolomikty okrasná forma jsou asi 20-30cm.
aktuálně ted:
http://forum.vinograd.info/showthread.p ... 6&page=243
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 10 kvě 2018, 22:53

Zahrádkář, který to řeže a nepustí výše než 1,5m to má i bez tyčky, vzdálenost rostlin asi 2m od sebe, na vzdálenosti samce od samic moc nezáleží, ale lépe asi od 2,5m do 10m.Opyluje vítr. Jinak by každá rostlina kolomikty měla mít alespoň tyč, lépe kovovou .Výšky tyče 2-3m nad zem.Lépe je mít dvě tyče a mezi nimi dráty.Vzdálenost tyčí podle počtu rostlin. Na 1 samce může být i několik samic. Od sebe asi 2,5-3m.Návod na cedulce.
Nesouhlasím s nízorem, že každý pozná, zdali má dostatek vitamínu C nebo ne.Přečtěte si brožuru od Dr.Linus Pauling: "Vitamin c i zdorovje" nebo totéž v a ngličtině.Dr.Pauling má dvě nobelovy ceny, tak zřejmě něco ví,naopak od vás. Potřeba vitamínu C u jednotlivých osob není stejná, dost se různí, ovlivnuje ji i diagnoza.
Když někdo neví kolik C denně zkonzumuje, měl by si přečíst, jaký obsah C mají jednotlivé složky stravy a spočítat si kolik ho denně získáte. Výživáři doporučují pokud vím doplnovat denně asi 100mg,někdy 200mg, ale k dostání jsou i tablety 500mg i 1000mg.Budete překvapen jak málo ho mají jednotlivé složky potravy.Ještě tak dost brambory,pokud nejsou drženy dlouho horké.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sapmok » 11 kvě 2018, 01:25

vrana píše:Když někdo neví kolik C denně zkonzumuje, měl by si přečíst, jaký obsah C mají jednotlivé složky stravy a spočítat si kolik ho denně získáte. Výživáři doporučují pokud vím doplnovat denně asi 100mg,někdy 200mg, ale k dostání jsou i tablety 500mg i 1000mg.Budete překvapen jak málo ho mají jednotlivé složky potravy.Ještě tak dost brambory,pokud nejsou drženy dlouho horké.

Vitamín C konzumuji občas i 1g denně. a pokud pohoníte imunitu třeba bylinkami, tak nemůžete onemocnět. S6 Fakt je to znát. :) Je dobré si i něco o zdraví přečíst. S1
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod BXL » 11 kvě 2018, 04:23

Vitamín C konzumuji občas i 1g denně. a pokud pohoníte imunitu třeba bylinkami, tak nemůžete onemocnět. S6 Fakt je to znát. :) Je dobré si i něco o zdraví přečíst. S1[/quote]
:lol: Zase som sa niečo naučila.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 11 kvě 2018, 06:50

Nakoľko som nejaké vetvičky nezohnal tak dnes opeľujem metodou doporučenou Milošom :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 11 kvě 2018, 08:44

vrana píše:Dr.Pauling má dvě nobelovy ceny, tak zřejmě něco ví,naopak od vás.

Promiňte, ale toto snad není zapotřebí. Ještě jednou se pokusím - jako pravidelný dárce krve mám zdarma celoroční zásobu multivitamínu, takže mimo jiné složky mám i trojnásobnou doporučenou denní dávku vit.C. Každý druhý oběd obsahuje brambory. Jím ovoce a zeleninu. Takže C mám opravdu nadbytek, a nevím, co je k nepochopení, že je mi příjemnější celou zimu konzumovat výborná šťavnatá jablka, která vydrží až do brzkého léta, než zpracovávat a následně zobat kiwi-zavařeninu. Není to nic proti kiwi, na zkoušku jsem ho tedy taky zasadil, ale z vaší strany mi reklama na něj přijde velmi násilná, význam kiwi velmi přeceňujete. Vitamín C přeci není na ovoci ten nejdůležitější parametr, kvůli tomu lidi nevolí a nepěstují konkrétní druhy ovoce. Snažím se pěstovat všechny možné druhy, pro pokrytí celé sezóny, pestrost chutí a možnosti zpracování, kiwi je pouze jedním z nich, a rozhodně nijak nepředčí ostatní ovoce.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 13 kvě 2018, 09:30

Miloš tak som to lízol tým mliečkom S6
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 13 kvě 2018, 10:28

Pavol držím palce ,už jenom pro to ,že jsem s tímto způsobem opylování klukům jen pro srandu. A přitom to není můj nápad! :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 13 kvě 2018, 21:33

Děkuji.Možná trochu silnou reklamu dělám, ale možná je to tím, že lidi nám kiwi sazenice nekupují a obchody váznou.I to myslím že je ke škodě samých lidí, i naší, kteří jsme do toho investovali moc. Nevím, zda víte kolik stojí šlechtění, výzkum a vše. Když se podaří něco získat je už dluh a nic nezbude. Fandím dárcům krve, tak v tom případě vy asi máte c dost, uznávám, když berete pravidelné dávky v tabletách.Ale co druzí?
Myslím, že mi nikdo závidět nemusí, ale najdou se i takoví občas.Všecno šlechtění je sponzorováno, kromě mé kolomikty, tu ovocnáři odmítají z důvodu že je to soft fruit.čili uznávám jejich námitku ale jsem stále jist že dělám dobrou věc, tohle ovoce se obzvláště dobře hodí pro soukromé a veřejné zahrady. Takovýto fakt tu ještě nikdy nebyl, proto si ho nikdo neuvědomuje a to velmi stěžuje mou práci. Novátorství je těžké.často namísto podpory cítím odpor.čím to je? Lidi nesnesou být v blízkosti někoho kdo napředuje.Nebo se na něm chtějí svézt. Děkuji ale za výdrž vyzkoušet to.To je potřebné aby to lidi viděli a sami ochutnali. Velká většina lidí včetně odborníků to ani neviděla, nebo viděli jen divoké formy, ale kecá do toho, já už jsem se naučil říct co si myslím: viděli to z letadla.Nestačí psát, přednášet a jiná propagace.Musí se je přivést a ukázat že to snadno roste i líným zahrádkářům jako jsem já. Já nejraději něco takového snad se tomu říká permakultura nebo jak, kdy se pozemek zasadí stromy a keři a nic se na tom nemusí dělat jen se chodí sklízet.Občas něco uříznu a mám ohniště kde to dřevo spálím.Občas někde zaleju.Na bývalé zahradě jsem to tak měl, ale je i na tom stále co zlepšovat.Kolomikta mne těší tím, že je méně pracná než arguta.Plodí už maličká i třeba jen loni zakořeněný řízek vysoký 6cm.Je to ideální balkonová i venkovní květináčová rostlina, ale nejraději ji vidím zasazenou v terénu.Co mají lidi v rukách je ohroženo.Nejlepší je volná příroda.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 kvě 2018, 06:07

když to vezmu kolem co se fakt dobře prodává pak top je Asimina a pak citrusy, okrajově tomely a asi zabere sibiř černý rybeze přes Luberu, Muchovníky Martin letos už skoro 2000 kousku, rakytníky ty jsou taky dobrý ale kiwi to jsem udal jen 2 kusy :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 14 kvě 2018, 06:38

Děkuji. Kolomikta se dobře prodává tehdy, když sem lidi pozvu a ukážu jim to.Dobře se nám prodávala tehdy, když byly sazenice už asi 05-06m vysoké a plné plodů.JInak chci říct, že to zdaleka neukazuju každému.Jsem poučen od doby kdy mi v Olomouci na výstavišti rozbil zámky maringotky zahrádkář, který chtěl za každou cenu uloupit větvičky s plody červenoplodé a zelenoplodé arguty.Moc mu chutnaly.Dnes on raději na veřejnost nejde a skrývá se, ale proniká do světa s mými zimolezy, i do kanady.
U maringotky tenkrát jen rozbil zámky, ale nepronikl tam.Není z Lipníka, je to jiný.
Tak jsem byl možná zas moc ostrý, pardon to sem nepatří.Mluvme raději o tom, jak nám to roste. Já v suchu zaléval, byla to dřina, ted už často prší a je to nádhera, jak to kvete, barví listy, Připravuje se úroda.I nezahrádkář když to vidí jak to snadno roste a plodí ke strhání to pochopí.A odborník tu byl, chutnal mu kompot z kolomikt.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 15 kvě 2018, 08:18

milos 51 píše:Pavol držím palce ,už jenom pro to ,že jsem s tímto způsobem opylování klukům jen pro srandu. A přitom to není můj nápad! :D

Ak sa to neopelilo,za akú dobu opadajú tie kvety?
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2018, 08:58

Kolomiktu jsem nikdy uměle neopylovat ,ale u chinensisky po správném opylení hned druhý den zežloutnou ty okvětní lístky a začnou opadávat. Pokud nedojde k opylení ,tak ta rostlina pořád na to opylení čeká a květy dlouho drží a jsou bílé . Potom postupně zasychají.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků