Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2021, 11:51

Pokud k nim sem tam hodíš rašelinu na okyselení, zamulčuješ borovou kůrou nebo třeba občas mírně pohnojíš síranem amonným, tak to bude v pohodě. Mám je všechny taky u zdi a dávají to bez problémů. Rozhodně nejsou tolik citlivé na vápník, jako třeba borůvky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 29 dub 2021, 09:15

Hofis píše:Pokud k nim sem tam hodíš rašelinu na okyselení, zamulčuješ borovou kůrou nebo třeba občas mírně pohnojíš síranem amonným, tak to bude v pohodě. Mám je všechny taky u zdi a dávají to bez problémů. Rozhodně nejsou tolik citlivé na vápník, jako třeba borůvky.


Tak to jsem rad, ja ji jeste vcera radsi presadil kousek dal od ty zdi, jak jen to slo. Urcite budu doplnovat neco kyselyho, hned vedle jsou boruvky a vilin a jeste tam prijdou asiminy, je to takovej vlhkej roh, tak tam tvorim takovy vlhky lesni kout. Diky moc!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 11 kvě 2021, 21:51

Pri obhliadke kolomikt ma potesila 1 vec. Sice silno namrzli, ale uz vyrastaju zalozne vyhonky a je na nich pekne mnozstvo pukov. Cize mozem potvrdit slova Hofisa, ze kolomikty rodia kazdy rok, ci mrzne alebo nie. To je velmi uzitocna vlastnost. Hoci je uroda po zmrznuti nizsia, je to lepsie ako vobec nic.
A este 1 vec, Adam zacina panasovat. Minuly rok som tu riesil, preco je cisto zeleny. Tak potreboval rok aby dospel. :D
Prinasa to aj 1 bonus. Puky na zaloznych vyhonkoch su mensie ako tie co prezili mrazy. Mohli by sa stretnut s argutami, cim by mohli podporit opelenie samic argut.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Lenkalor » 12 kvě 2021, 20:01

Martine., mám stejnou zkušenost. :)
Loni arguty nejspíš omrzly a vůbec nevykvetly, narozdíl od kolomikt, které kvetly a plodily. Letos pokvetou oboje, ale samice 3 odrůd argut mají plno poupat, zatímco na 2 samcích jsou dvě malé, ubohé kvetoucí větvičky. :|
Ale také plánuji opylit květy argut pylem kolomikt, které jsou na východní straně stodoly a tudíž jsou opožděné.
Ještě mi pokvete i Issai, to je další možnost. Ta mě překvapuje, vysadila jsem loni malou rostlinku, letos má asi půl metru, je orientovaná na východní stranu, je zastíněná meruňkou a přesto poměrně bohatě pokvete.
Všechno nejlepší přeji panu Kolovi, který dnes slaví kulaté výročí. S9
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 13 kvě 2021, 21:23

Lenkalor ja tiez budem vselijako improvizovat, arguty opelovat kolomiktou Adamom a samcom chinensis. Arguti samci totizto stavkuju. Na 1 som nasiel 17 pukov a na druhom az 3. :) Na 3 mohutne samice plne pukov to urcite stacit nebude. Ale minuly rok som opeloval aj Adamom a fungovalo to. Sice sa stretli asi len pocas tyzdna, ale nieco sa podarilo opelit. Issai som pred rokom presadil zivoriacu zo zleho miesta na lepsie a za minulu sezonu urobil 1,5 m dlhe slahune. Teraz krasne zenie a je obsypany pukmi. Je to jedine kiwi, ktore u mna tento rok vobec nenamrzlo. Je to trochu paradox, kedze Issai je menej odolne mrazu. Ale to len vdaka jeho neskoremu raseniu. Rasi ako posledny, je to velmi vyhodna vlastnost vzhladom na caste neskore mrazy.
Dnes som obzeral kolomikty a je to smutny pohlad. Tento rok si mrazy odskakali najviac. Nielen spomedzi kiwi, ale komplet zo vsetkeho ovocia. Marhule nakoniec maju celkom pekne nasadene, arguty budu bohato kvitnut, kaki bez poskodenia. Ale na kolomikty je smutny pohlad aj po vyse mesiaci od mrazu, ktory ich spalil. Ukazuje sa, ze sem na juh sa velmi nehodia kvoli prilis skoremu pucaniu. Uvidi sa v dalsich rokoch, ale zmrzli aj vlani aj teraz.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 14 kvě 2021, 23:33

Dnes sa otvorili prve kvety kolomikty na odrode dr. Szymanowski. Adam a Vitakola zatial zavrete.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 16 kvě 2021, 14:49

Tak niečo na zaplakanie S8
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Keďže Adam to nie je a Clemantis tvrdí,že je to dr.Shimanovski
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Lenkalor » 16 kvě 2021, 15:28

Je to k vzteku. Také se mi to stalo s jedním Adamem, co se pak ukázal jako samice. :x
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 16 kvě 2021, 21:48

Je to pruser, kedze od pritomnosti samca zavisi, ci bude uroda. Ja som nastastie Adama trafil na prvy pokus. Ale pri argutach ma oklamali minimalne pri kens red, pretoze je zeleny, takze je to nieco ine. Nastastie je vyborna, takze taka zamena ma nemrzi.
Ale prvy krat idu kvitnut obaja arguti samci. Teraz trpnem, ci nedopadnem rovnako ako paloo. Lebo sa z nich mozu vyklut samice, kedze som nevidel ani jediny kvietok. Pri starsom cakam dobrych 5 rokov, mladsi som sadil minuly rok.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Lenkalor » 16 kvě 2021, 22:08

Také mi letos pokvete arguta, která přišla před 3 lety místo objednané kolomikty :D . Uvidím, jestli je to samec nebo samice, o odrůdě ani nemluvím. Jo, zásilkový prodej, to je dobrodružství :D .
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 17 kvě 2021, 15:07

Moje kolomikty minul mráz,ale neminulo je vlhko.Dlouhotrvající vlhko způsobilo množení slimáků a ti ožrali většinu listí a květních kuliček.Je to něco dříve nevídané,
Pozoroval jsem to jen jednou když klient zasadil vše u potoka. Neožrali jen vysoké větvičky.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod J.K. » 17 kvě 2021, 18:07

vrana píše:Moje kolomikty minul mráz,...

A ja že okomentujete Paloov príspevok a kvalitu najlepšieho množiteľa kolomíkt v európe. No nič, tak si musíme názor spraviť sami :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 17 kvě 2021, 18:37

Moje kolomikty zial trafil mraz dokonale a spalil ich na 90%. Takze bude len par bobul. Jediny Adam nasadil kvantum pukov na zaloznych vyhonkoch.
A este 1 neprijemna vec sa stala. Ked uz pekne obrazili, listy zacali hnednut a opadavat, pritom uz dalsi mraz nebol. Minuly rok to nebolo, boli krasne zelene. Horsie je, ze neopadali len listy, ale aj puky, co prezili mraz. Neviem prist na to, co sa im stalo. Najviac to postihlo Vitakolu. Uz obrazaju 3. krat. Ale na kondicii im asi tieto stresy nepridavaju. Zda sa, ze do mojich podmienok sa arguty hodia lepsie, tym sa dari omnoho viac. Ja to ale nevzdam ani s kolomiktami a snad sa mi raz zadari aj s nimi.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 17 kvě 2021, 23:27

Kolomikta u mě na severu o víkendu takto...
Obrázek
Foto: VDF, 16.05.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 17 kvě 2021, 23:40

Paradna dzungla. :D
Ked na to pozeram, tak v dobrom zavidim. Mne je pri pohlade na moje kolomikty znicene mrazom do placu. Len sem tam rastie nejaky zalozny vyhonok, puky takmer ziadne. A take boli krasne pred tym mrazom. Aj by uz pekne zarodili. Teraz bude tak 10-15 plodov mozno. Toto doklazuje, ze sa asi viac hodi do chladnych lokalit, kde sa neskoro prebudza na jar a ma vacsiu sancu uniknut mrazom.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků