Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sasman » 15 led 2017, 21:47

Pana Kolu osobně neznám. Dám tedy na vaše doporučení a tímto se mu omlouvám.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod lubinek » 05 úno 2017, 12:58

Zdravím, mám na zimovišti spolu s citrusy ( 8-10C°)pár kolomikt v květináčcích a včera jsem zjistil že většina z nich má asi 3cm.vybledlé výhonky i s poupaty.
Jelikož nemám zatím žádné zkušenosti s pěstováním tak prosím o radu co s tím....výhony ponechat,vylomit a nechat stále na zimovišti nebo dát za okno do tepla?
Nevím....díky za radu lubinek
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sapmok » 05 úno 2017, 16:49

Kolomikty zimovat zásadně v mrazu, ale narašené už nee.
Má rada zní: výhony ponechat, ponechat anebo snížit teplotu(ne mráz) a hlavně přidat světlo, když už jsou narašené!!
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ivan » 05 úno 2017, 18:44

lubinek píše:Zdravím, mám na zimovišti spolu s citrusy ( 8-10C°)pár kolomikt v květináčcích a včera jsem zjistil že většina z nich má asi 3cm.vybledlé výhonky i s poupaty.
Jelikož nemám zatím žádné zkušenosti s pěstováním tak prosím o radu co s tím....výhony ponechat,vylomit a nechat stále na zimovišti nebo dát za okno do tepla?
Nevím....díky za radu lubinek

Ja by som ich premiestnil do chladu 0 až +5°C, aby sa ďalšie pučanie zastavilo, nemalo by im to ublížiť, lebo aj vonku kolomikty pučia veľmi skoro a ak sa ochladí, zastaví sa ich rast, po oteplení pokračujú
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 21 úno 2017, 17:18

Kolomikty se nemají sachovávat na zimu, mají jen být chráněny před kočkami pletivem.Ted už bych je dal ke světlu, ale co nejvíc chladu.
Koupíte-li je, přesadte je. Bývají v zahradnickém substrátu a ten jim škodí.Snesou jakoukoli půdu, mají rády humus.Květináč posadit na sníh a až to rozmrzne tak zasadit.
Každá i malá zahrada má mít kolomiktu, samici a i samce, dokud nebudem mít dobrou samosprašnou, neb naroubovanou.Samec se dá přiroubovat.

Včelaři at si zasadí samce arguty, včely ho milují.A samici na ovoce k tomu.
Při přesazování všeho odstrante žížaly a červy.Mohou se vyskytnout.

Pozor při řezu, ten provádět jen v období od květu do října.Ustřižený výhon nevytahovat, polámali by jste všechny ostatní, protože aktinidie mají dřevo s vysokou pevností v tahu a nízkou v lomu.Rozstříhat na kousky a vydrolit z porostu.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod BXL » 22 úno 2017, 05:23

Dakujem,toto sa mi hodí,tieto rady.Vlani som zasadila zase a nechcem už o ne prísť.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 01 bře 2017, 10:29

Napravovat něčí chyby, jako je ta, že schovával kiwi do skleníku, když ono patří ven, je těžké.Mluvím zde o druhu kolomikta a arguta.
Kolomikta ve skleníku mi vždy chytila svilušku a musel jsem ji léčit postřikama, nebo dravými sviluškami. Venku v trávníku je dostatek dravých svilušek, tam se ta nejvíce škodlivá nepřemnoží, kdežto ve skleníku se přemnoží vždycky.Ta dělá bílé tečky na listech a pavučinky.
Ve skleníku je výhoda v tom, že tam můžeme uchránit kolomiktu a argutu před pozdním jarním mrazem, pokud už narašily.Pokud nenarašily je jim nejlépe venku.
Kolomikta je superovoce a má být na každé i maličké zahradě, i ve veřejných zahradách, školách, nemocnicích a j.
Dobré je umístit dvě stojaté trubky vysoké 2-2,5m /i 3m/ a mezi ně natáhnout dráty s mezerou asi 06m.Trubky dát ve vzdálenosti od sebe asi 6m, sazenice asi 2,5-3m od sebe. O ovoce se pak lidé poperou, a budou zdravější až na rány, které si udělají.
Uzrání plodů někdy neodhadneme a přezrálé plody spadnou dolů.Ty snadno z trávy sebereme a propláchneme. Kdo má samici u tyče, ten může pod korunu dát síť neb látku a každý den sebrat spadlé, ty jsou dokonale zralé a vhodné ihned k jídlu. Takové plody se nedají skladovat, musí se hned zkonzumovat.Nanejvýš se mohou jednu noc uchovat v chladu.
Kdo chce ovoce zpracovávat, musí pozorovat zrání a až několik plodů upadne, tak už může vše otrhat tvrdé a ponechat dva dny v pokojové teplotě.Pak ihned zpracovat.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sapmok » 09 bře 2017, 09:36

Tak kolomikty raší, špičky už jsou venku. Hrozba mrazíků stále vysoká. :(
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 10 bře 2017, 10:43

dnes už asi někde přimrzlo. jestli ne, tak to přijde tento týden, vrací se zima. ve forum roubování píšou, že nejlíp se roubuje na podnože v květináči, to se po narašení dá schovat.
Má někdo zkušenost s zakořenováním dřevitých zimních řízků kolomikty? S argutou není problém, u té s řízkem na podzim uříznutým a skladovaným v chladnu, v březnu dám do vody na okno a za 4 měsíce to koření.Letos jsem to dal do vody už v půli ledna a už to mám nahrnkované s kořenama. S kolomiktou to asi tak snadno nepůjde.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Radim K » 10 bře 2017, 13:49

Tak jsem na to kouknul včera taky a kolomikty už raší docela dost, ale pořád si myslím že je to ve fázi kdy tomu neublíží ani pod -5°C. Ve skleníku však chinensiska už má dvoucentimetrové puky a každým dnem se otevřou a vyřaší, tam už může vadit i -1,5°C, ale tolik ve skleníku snad už nebude :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 10 bře 2017, 19:11

no do skleníku bych dal na noc svíčku a pořádnou.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sasman » 10 bře 2017, 19:43

vrana píše: Má někdo zkušenost s zakořenováním dřevitých zimních řízků kolomikty?


Letos jsem to zkoušel, u jednoho řízku jsem si jistý, že poroste, zbytek se uvidí - za 2 týdny bych měl vědět seriózní výsledky (už je mám v hlíně), pak dám vědět :wink:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 11 bře 2017, 15:04

děkuji. Mně se daří zakořenit ve vodě dřevité řízky argut. U kolomikt se mi to nedaří. Vždy je lépe zakořenovat zelené řízky, ty zakoření za 20 dní, ale dřevité za 3-4 měsíce.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 24 bře 2017, 10:36

ČESTNÉ UZNÁNÍ NA GREEN LIFE 2015 Warszava

Na 3 rd září 2015 na 23. Mezinárodní výstavě Green je život na aktinidie kolomikta ‚Vitakola‘ PBR jsme vstoupili do soutěže, získal čestné uznání v kategorii rostlin novinkou.
Aktinidie kolomikta ‚Vitakola‘ PBR je nová vynikající ženský kultivar mimořádně velkými plody. Jeho ozdobné listy a citron vonná květina zvýšit svou přitažlivost.
Čestné uznání získala jako uznání kultivaru je plentifulness a mrazu otužilost, jakož i pro největšího plodu poznamenal celosvětově aktinidie kolomikta .
Spolu s ‚Vitakola‘ PBR kultivaru jsme prezentovali na výstavě také dva nové kultivary aktinidie význačná a dalších atraktivních novinek, které nabízí naše školka je.

Podobné ocenění dostala Vitakola v Moskvě. Zapomněli uvést, že je to nejzdravější ovoce na světě, superfood.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 01 dub 2017, 10:12

A tak mi scípol samec kolomikty a päť odrôd ovdovelo :( (✝10)
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků