Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 14 kvě 2022, 20:06

Ano, vcely tam boli, ale dost sa o ne zaujimali aj cmeliaky. Hmyz som videl hlavne na Adamovi, ale aj na samici ojedinele.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2022, 20:54

Je jedno jestli včely nebo čmeláci, hlavně, že to tam lítalo. Na samci je řádově více květů, proto jsi je viděl hlavně tam, ale berou to všechno sakumprásk, takže žádný strach... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod EvaOstrava » 15 kvě 2022, 07:33

Sousedka má nějakou actinidii, která není bujná, má listy trochu chlupaté. Má jen jednu rostlinu, bývá obsypaná květy i drobnými plody.
Myslela jsem, že je to kolomikta, ale existuje samosprašná odrůda? V žàdné nabídce jsem ji nenašla.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 15 kvě 2022, 07:47

Někde se píše, že by snad prý Dr. Szymanowski měla být samosprašná. Je to možné, vlastní zkušenost nemám, ale moc bych tomu nevěřil, v odborné literatuře jsem k tomu nic nenašel. Listy odrůdy Dr.Szymanowski by ale měly výrazně panašovat, to by nebylo možné přehlédnout. Takže to spíš bude nějaká samosprašná arguta nebo případně VitiKiwi.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 15 kvě 2022, 10:31

Podle toho popisu bych to typoval na VitiKiwi. Máme ho již léta, nemá velké přírůstky, s argutou se to nedá porovnat, 30 - 50cm max., tady na Žďársku v n.v. 560 m i v zimě venku trochu namrzají konce větviček, ale každoročně má velkou násadu květů i plodů, je samosprašné a hlavně má krásné, jako takové okrasné listy, na první pohled jako sametové. I když kolomikty panašují, hlavně samec Adam, tohle je zase něco jiného. Malé plody, velké množství, chutné, děti je zbožňují. Moc pěkná rostlina. Hodně známých ji má jako okrasnou rostlinu doma ve velkém květináči a po zmrzlých ji dávají na balkon kvůli lepšímu opylení, nebo postaví na terasu domu, v zimě s květináčem zase domů. Jejich kořeny zbožňují hraboši polní a rejsci. Když se objeví, tak tam jdou jako první. Něco podobného jako kočky na kolomikty.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod EvaOstrava » 15 kvě 2022, 11:53

Díky, asi to bude ona. Listy jsou sametové a přírůstky malé. Sousedka vždycky nevěřícně zírá, jak ta moje arguta háže ty dvoumetrové šlahouny a sápe se jí do zahrady. Přitom má pár květů a plody žádné. Měla to být Issai. Myslím, že půjde pryč, mám pro ni moc malou zahradu.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 15 kvě 2022, 13:10

Ano, také bych se klonil k tomu VitiKiwi. Jenom doplním, že VitiKiwi není samosprašné, jak se dost často mylně uvádí, ale dokonce partenokarpické. Takže spolehlivě tvoří plody i bez jakéhokoliv opylení. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod EvaOstrava » 15 kvě 2022, 14:26

Jen mi trochu nesedí to, že výšku Vitikiwi uvádějí 8-10 metrů, a u Issai 3 metry. S21
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 16 kvě 2022, 13:40

Tak to potom nevím, ale myji máme asi 8 roků a má tak kolem 2m. Tahle odrůda i podle známého by právě neměla být tak vzrůstná. Má ji max. tak 2 - 2,5m a je také už starší. Foto není moc ostré, omluva.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod EvaOstrava » 16 kvě 2022, 15:23

Ano, sousedi to taky tak říkají. Přitom jsem těch až 10 metrů četla na více místech.
Jinak záhada s mým šílené bujným Issai byla dnes vyřešena. Náhodou jsem v zahradnictví viděla originál Issai a hned bylo jasné, že mám jinou odrůdu s červenými řapíky. Eshop se opět nestrefil. A pak se mám dočkat plodů. :?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 18 kvě 2022, 21:14

Hofis píše:Jestli ti tam lítaly včelky, tak bude násada téměř 100%. :wink:


Ano, mozem potvrdit, samica je obalena plodikmi. Priroda to vyriesila. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 21 kvě 2022, 12:48

tak jsem zjistil ze moje kolomikta Dr Szymanowski je cisty samec. oni psali, ze tahle odruda ma "samci aspekt" tak jsem se vloni nedivil, ze tak hezky panasuje, ale ted koukam, ze kvety maji jen pestiky. takze mam dva samce a jednu samici.... no nastesti ty samci jsou fakt hezky a mistecko na dalsi samici se snad taky jeste najde, tak to myslim dobre dopadne ::)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 23 kvě 2022, 21:29

Letos se zadařilo a pozdní kvetení kolomikty se vyhnulo jarním mrazům.
Obrázek[/url]
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 24 kvě 2022, 09:45

Pěkné to máš , Stando, letos to vypadá opět na moc pěknou úrodu kolomikty. :) U mě také teprve o víkendu začínal rozkvétat samec Adam a samičky ho budou tak za 2-3 dny následovat. Letos opravdu hodně zpožděné to kvetení kolomikty. Zajímavé je, že arguty budou kvést normálně, možná i trošku dřív, takže se potkají s kolomiktou. I MH1 se potká velmi pravděpodobně s kolomiktou. Tak uvidíme, jestli z toho něco bude.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 24 kvě 2022, 23:57

Mne sa Adam spolahlivo nestretol s argutami. :) Ked odkvitli posledne kvety na Adamovi, zacali kvitnut samice argut.
Cisto technicky, dokaze kolomikta opelit argutu? Napadlo ma, ze by som si buduci rok nasusil nejake kvety z Adama, keby bol problem s arrgutim samcom.
Nasada tento rok vyzera velmi dobre.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků