Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 13 dub 2018, 09:03

Námitky, výhrady, pochyby, a nevím co ještě.Mně nikdo nezná a nikdo nevěří.Můžete přednášet, psát do časopisů i internetu, Každý si myslí své a spíše poslechne toho, koho zná, a ten dělá nejchytřejšího a říká vpravdě blbosti.
jediné co pomáhá je přivést člověka ke keři plném plodů v době zralosti, nechat ho at si utrhne a ochutná. teprve potom jsou nevěřící tomáši přesvědčeni a ochotně koupí sazenice.
Námitka: známým to vyrostlo a mají z toho džungli a ruší to. Ano, to proto, že si nenechali poradit, a nezasadili kolomiktu.Arguta je výborná, ale kdo nezvládne její řez, vyroste mu džungle.Kolomikta se zdaleka nemusí tolik řezat jako arguta.Ta má specifické požadavky na řez.Ale je taky výborná,nedal bych ji pryč.

Námitka: jeden dostal po kiwi alergický záchvat a málem umřel. Ano, někoho po tom může škrábat v krku.Tomu stačí jedno deko denně, nebo at to nejí, tady máme celou rodinu, která to nejí. Alergizuje ale skoro všecko.Když přijdete do restaurace, tak v jídelním lístku máte seznam toho, co může vyvolat alergii: vejce, ryby, ... je tam toho moc a jsou to obyčejné potraviny. že kdosi málem umřel, ano, to moje matka skoro po píchnutí vosou. I když v životě ji píchla vosa mnohpokrát, tak jednou z toho dostala anafylaktický šok a málem se udusila.čili tato námitka platí jen pro vemi málo koho a ten at to nejí a nejí to, co je v jídelním lístku vyhrazeno jako alergizující.Ale At mi neříká za zády druhým na školení instruktorů,že nemám pravdu když doporučuju aktinidie.A nedá mi možnost se ohradit.

Námitka: plody opadávají.Ano, po přezrání opadávají. I já pokud nedám dole plachtu je někdy sbírám dole.Ale většinou podle ztmavlé barvy visících plodů poznám, že je to zralé ,pohmatem se přesvědčím že je to měké a utrhnu to. Jinak po uzrání 10% plodů si může otrhat tvrdé a za dva dny mu uzrají doma na talíři a nemusí si stěžovat a pomlouvat, že to je k ničemu.Jo lidi jsou lidi, je s nima práce. Líbilo se mi minulý týden, když mluvili o werichovi a Voskovcovi a řekli i tu jejich kuchařku, jak připravovali svá vystoupení: přes den koupili noviny, přes oběd zhruba přečetli bulvár, a po obědě si sedli a už sypali ze sebe vtipy. Ono totiž většina toho co se děje jsou hovadiny. Večer to pak použili ve vystoupení. Umění dělá to, že napodobuje pravdu. Mnozí umělci hůře, mnozí lépe. Pomáhají tím druhým i sobě.Sdílejte se s námitkami ať dáme na frak těm, kteří si myslí, že jsou nejchytřejší.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 18 dub 2018, 09:01

Zatím se nikdo neozval s námitkami. škoda, měl jsem málo času na přednášce pro instruktory zahrádkářského svazu a tam bylo pár takových, kteří je měli, ale čas už nebyl a viděl jsem že se hluboce mýlí.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod moonvil » 18 dub 2018, 11:17

Námitky, či spíše připomínky a popis problémů se objeví později během sezóny. Teď je zatím vše ok, kolomikty i arguty vesele raší, mrazíky v nejbližším týdnu nečekáme, takže pohoda. Ale to se může velmi rychle zvrhnout.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 19 dub 2018, 09:05

Protože ten mrazík někdy přichází, tak si můžeme posadit z druhu kolomikta čtyři rostliny.To už bude náročnější na místo.a ty doúplnující ještě nejsou namnožené, to jsou ty, které i po mrazíku vykvetou znovu, samec a samice odrůdy lakomka.Samec je můj semenáč.Vitakola a samec adam jsou hodně úrodné a už malé plodí.Lakomka také.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 19 dub 2018, 09:27

vrana píše:Zatím se nikdo neozval s námitkami. škoda, měl jsem málo času na přednášce pro instruktory zahrádkářského svazu a tam bylo pár takových, kteří je měli, ale čas už nebyl a viděl jsem že se hluboce mýlí.


No, těžko se něco namítá (zkoušel jsem to), když někdo tak mohutně propaguje kiwi na základě jediného parametru - obsahu vitamínu C, a naprosto ignoruje objektivní námitku, že na ovoci je mnohem důležitější vláknina než vit.C. A také náročnost jeho pěstování (s ohledem na namrzání), doba konzumovatelnosti a uchovávání, možnosti zpracování ... Ale nechme to být ... :wink:

Po pravdě vloni jsem poprvé zkusil na jaře jeden kousek zasadit, vyrašilo, ale okamžitě zmrzlo. Později vyhnalo nový výhon ze země, ale v červenci výhon postupně zašel. Důvod neznám, nebylo ani v suchu, ani přelité. Takže zklamání. Nicméně rád pokusničím a zkouším pěstovat maximum ovoce, takže bych se rád dopracoval i k tomu kiwi. Mám 2 pozemky - zahradu u domu (400 m.n.m.), kde by se našlo chráněné místo pro zasazení, ale jsme v menší dolince, takže jsme často na jaře postiženi přízemním mrazíkem a namrzání bych se nevyhnul. A pak sad o 30m výš na kopci nad vesnicí, je tam více větrno, zato tam tolik nehrozí dlouhý přízemní mrazík jako dole.
Takže mám dotaz - jaká by byla doporučená odrůda do mých podmínek? Může to být jak kolomikta, tak arguta, nějaké místo by se našlo. Předpokádám, že chinensis ani nemá smysl zkoušet?
Zřejmě se prodávají v květináči, takže lze sehnat a vysadit ještě nyní?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 24 dub 2018, 20:26

Děkuji za námitku.Chinensis lze doporučit jen nejzkušenějším pěSTITELŮM, A JEŠTĚ MUSÍ BÝT HODNĚ DOBRÝ VÝBĚR ODRŮDY,NEJSPÍŠE TY, KTERÉ UŽ MAJÍ DRUZÍ VYZKOUŠENÉ, NEBO KTERÉ PĚSTUJE TEN BELGICKÝ PĚSTITZEL.
Vaše rostlina mohla uhynout ze dvou příči: 1/ mohl jrašící pupen nebo listy sežrat slimák.Když je rostlina malá tak jimi trpí. 2/ v noci ji mohla zcela zničit kočka.ke kolomiktě A POLYGAMĚ JE NUTNO DÁT KRÁLIČÍ PLETIVO A PONECHAT HO ASI TŘI ROKY NEŽLI UDĚLÁ KMÍNEK.sAMOZŘEJMĚ KE VŠEMU CO SE SÁZÍ MÁ BÝT DÁNA TYČKA A KAŽDÝ KDO SE TAM POHABUJE MUSÍ VĚDĚT, ŽE KDE JE TYČKA, TAM JE NĚCO VZÁCNÉHO A MUSÍ SE DÁT POZOR.Jedním z největších nepřátel všech rostli je takový člověk, který používá strunovou sekačku a je líný trávu okolo rostliny otrhat ručně tak, aby se k ní nemusel přiblížit.Struna strhne kůru ze všeho a vše uhyne.Takové lidi a stroje raději na zahradě netrpíme.
Vitakola je samice z druhu kolomikta,tak musí mít i samce ze stejného druhu, polský se jmenuje adam,ale je i dost českých.Stejně tak arguta má mít samce arguta.
Někdo mne tady kritizuje zato, že propaguji kolomiktu. Tak proč ji propaguji: nejen pro obsah C i když právě tím je to nejzdravější ovoce na světě.Má i mnoho jiných vitamínů.Když ji někdo nechce, tak ten at si koupí levný C a užívá tablety.-Já si raději utrhnu kolomiktu,nebo vezmu konzervovanou.
Propaguji ji i proto, že potkávám mnoho lidí, kteří si koupili argutu a jsou z ní velmi zklamáni /Já nejsem/.Jsou zklamáni proto, že ji nedokázali správně stříhat a vyrostla jim džungle, kterou museli zrušit .Tito lidé pak už o žádném kiwi nechtějí ani slyšet a kazí nám obchody a je jich takových moc.Tak budeme muset víc doporučovat sledování kiwiforum a videí a někdo by sem o tom řezu měl více psát. Kolomikta se zpočátku vůbec neřeže a zvládá se mnohem snadněji a je mnohem mrazuodolnější.
Ovocnáři mi ji skoro všichni odmítli slovy: nenávidíme soft fruit=nenávidíme měké ovoce ve velkovýrobě ovoce, otlačuje se.Mnozí vidí mnoho problémů a jen pomlouvají, ale nenechají si vysvětlit, jak se problémy řeší.Vyřešeny máme všechny a už dávno, poslední který nebyl vyřešen= namrzání je už rozpracován ,našly se odrůdy, které po namrznutí vyraší znovu i s květy a i přinesou úrodu.Je jen třeba je namnožit a dopracovat jejich kvalitu.
KOnzervaci a zpracování zvládne každá hospodyně i zahrádkář.O tom se zdržím mluvit.
Doba komnzumovetelnosti,o tom je dobré mluvit. Tvrdé kiwi všeho druhu je nejedlé! Když přijdete do restaurace, a otevřete si jídelní lístek, máte tam list, kde je varování, že některé potraviny mohou působit alergii, třeba vajíčka, ryby, mořské plody a mnoho potravin, které jsou úplně běžné, a tak i kiwi by tam mělo být.
kdo je na něj alergický, tak ten at ho jí málo a nebo vůbec nejí.A v tomto přépadě právě vyhovuje kolomikta, protože té stačí sníst denně 1 deko a máte v sobě denní dávku C.Nechápu, proč nemít na zahradě superfood čili vitamínovou bombu. Kolomiktu po otrhání je třeba roztřídit. Měké plody ihned zkonzumovat nebo zakonzervovat.
Nelze nechat je stát na stole ani přes noc, rychle se kazí, mají tenkou slupku.Jinak kdo je chce ponechat do dalšího dne, tak je musí dát do ledničky.
Tvrdé plody ponechat na stole dva dny a už jsou měké a zralé.To ovšem musí být takové tvrdé, které byly utrženy až potom, co už páír jiných plodů dozrálo,teprve tehdy můžeme otrhat i tvrdé a ponechat je dva dny na stole a pak konzervovat.Plody dozrávají postupně= výhoda, protože sníst naráz tolik vitamínu C je zbytečné, odejde s močí. Kdo všal chce ovoce konzervovat, ten at otrhá tvrdé a ponechá je dva dny na stole dozrát a může vše naráz konzervovat.
do vašich podmínek bych si se sázením dolů počkal na odrůdy kolomikty, které plodí i po namrznutí a výše bych dal už ty, které se dají sehnat.Jsou stovky odrůd kolomikt, ale v rusku. I u nás už jich jde pár sehnat. Vitakola vyhrála ceny na výstavách v Moskvě i warszavě,má největší plody a je nejúrodnější i když obsah C je jen 1520mg. Drobnop)lodé odrůdy mají až 2200mg. Teď mi píšou, že odrůda viktor je samosprašná, no ještě o tom nejsem přesvědčen.
Obvykle se všechny aktinidie prodávají v květináči, takže je možno je sázet celý rok.V zimě se posadí na sníh i s květináčem a počká se až to rozmrzne.Ale nesmí ro uschnout ani v zimě. A nesmí se udělat to co udělal jeden sice výborný člověk, který před třemi roky zasadil asi 50 rostlin a po zasazení i přes hrozné sucho na zahradu vůbec už nechodil a vše uschlo.Po zasazení je půda nakypřená a moc rychle vysychá, je nutno zalévat.´Ještě nějaké námitky?
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 25 dub 2018, 11:11

Abych pravdu řekl, svým posledním příspěvkem sám sebe potíráte. :D4 Říkáte, že kiwi je dobré pěstovat hlavně kvůli vitamínu C. Říkáte, že kiwi vydrží zralé jen velmi krátce a musí se zkonzumovat. Tzn. téměř vše musíte zpracovat tak, že jej budete konzervovat. A je vám znám fakt, že konzervace ponechá jen 6% vitamínu C? Tzn. kiwi nemá vůbec smysl kvůli vitamínu C pěstovat.

Co se týká mého zašlého - nešlo o mechanické poškození. Zkrátka listy začaly postupně vadnout, zasychat, až výhon zašel celý. Přitom vláhy mělo dostatek. Tak přemýšlím, zda je tak náročné na půdní podmínky, nebo co jej k tomu odchodu vedlo ...

Ok, asi dám šanci kolomiktě Vitakole a argutě Kokuwe, a uvidím.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Pokuston » 25 dub 2018, 11:21

Petr z H. píše:Tzn. téměř vše musíte zpracovat tak, že jej budete konzervovat. A je vám znám fakt, že konzervace ponechá jen 6% vitamínu C?


Arguty nebo kolomikty nakrájet příčně na půlky, naskládat do krabiček od Ramy a zamrazit. Vitamin C zachován takměř všechen, výborné např. do vloček.
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 25 dub 2018, 12:06

Pokuston píše:Arguty nebo kolomikty nakrájet příčně na půlky, naskládat do krabiček od Ramy a zamrazit. Vitamin C zachován takměř všechen, výborné např. do vloček.


Jasně. Problém je ale v tom, že v mražáku už mám tolik různých věcí, od masa počínaje, přes zeleninu a jahody konče, že by tam člověk dostal tak jednu dvě krabičky. Jen na oblíznutí. :(
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 05 kvě 2018, 13:13

V TĚŠÍNĚ DNES ZAČALY ROZVÍRAT PRVNÍ KVĚTY. JE TO PŘÍLEŽITOST KE KONTRIOLE CEDULEK, ZDA JSOU SPRÁVNĚ UMÍSTĚNY,POZNÁ SE JEN PODLE KVĚTU.
JE SMUTNÉ ŽE MUSÍM OZNÁMIT, ŽE JSME LIDÉ NEWDOKONALÍ A K CHYBÁM DOCHÁZÍ. KDYŽ TO PŘEKONTROLUJENE TE V DOBĚ KVĚTU, MÁME JISTOTU,ŽE TO VYJDE DOBŘE.
LETOŠNÍ ÚRODASTOJÍ ZATO ZA NĚKOLIK ŠPATNÝCH MINULÝCH MEST.NOVÉHO JE TO, ŽE V NEN
MECKU JEMYSLÍCÍ ZAHRADNÍK, KTERÝ VIDÍ, ŽE TO ROSTR I NA BALKONECGH A TAK TO DOPORUČUJE PRO BALKONY. MÁ ODBĚR APOMALU SE Z NĚJ STÁVÁ MILIONÁŘ JEN NA MYŠLENCE,ŽE TO ROSTE NA BALKONECH. NĚKDO UVIDÍ DOBROU VĚC A IHNED HO NAPADNE JAK JI REALIZOVAT DO MAXIMA.TAKOVÍ LIDÍ SE TÍM DOSTANOU DO POKUŠENÍ MNOŽIT ODRŮGDU, KTERÁ JE CHRÁNĚNA UPOV= SKORO CELOSVĚTOVĚ. CHRÁNĚNA JE MOJE VITAKOLA, ALE NEVÍME,KTERÉ JINÉ.MUSÍ SE VŽDY OVĚŘIT, ABY AUTOROVI NEVZNIKLY EĚŠKODY.VYSKYTUJE SE TASY UŽ RADA CIZÍCH ODRŮD, MUSÍME NAPŘED OVĚŽŘIT ZDA JSOUB UŽ VOLNÉ,JINAK POKUTY JSOU LIKVIDFAČNÍ.DODRŽUJME TO, NEPOKAZME TO SOBĚ ANI DRUHÝM. V NĚMECKU JE VELKÝ HIT, JEDEN ZAHRADNÍK SI POVČŠÍML,ŽE KOLOMIKTY LZE PĚSTOVAT I V KVĚTINÁČI NA BALKONĚ, NAMNOŽIL TO A DAL INZERÁT NA BALKONY A MILIARDY SE MU JEN SYPOU.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 05 kvě 2018, 13:24

ODRŮDY VITAKOLA SE MNOŽIT NEMŮŽE, JE TO PŘÍLIŠ VELKÉ RIZIKO, KTERÉ SI KAŽDÝ ROZUMNÝ VYPOČÍTÁ .JE TADY MNOHO RUSKÝVCH ODRŮD, NAPŘED PŘED MNOŽENÍM KONTAKTUJTE AUTORA A DOVOLTE SE HO. JÍ DOVOLUJI MOJE ODRŮDY tYLER, \tALIN,litevské jsou možná chráněny,pozor.
ted je to nádhera když to vše kvete. potřebujukvět z asiminy abych opylil svoji.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 05 kvě 2018, 20:33

najdou se jedinci, kteří mají k matematice jaksi daleko.Nejsou daleko toho, že kolomikta má málo C. Tak pane, udělali jsme kompot, zavařili. Vzal jsem to sebou do institutu hygieny Praha šrobárova.Ti mají nejlepší přístroje.Změřili to a jak víte kompot se zavařuje, tak potom za pár dní v tom bylo ještě 500mg ve 100gramech.Byli z toho dost překvapení, protože doposavad nejvíc co měli v rukách byl kompot z angreštu, který měl 34mg. Napsali o tom dva velké články do rudého práva, to byly ještě tak trochu seriozní noviny,že tam psal i pan Makový podepisoval se jinak, ale do prostřed článku vždy dával svoji malou fotku.úžasný člověk, mnoha lidem pomohl i když jako antikomunista hrál velkého komunistu jako výborný herec.čest jeho památce.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 06 kvě 2018, 21:12

u některé firmy jsem zahlédl, že nabízí kolomiktu odrůdy sara.nevím o tom, že by autor dal někomu zvláště takovému svolení ji prodávat.ale tato firma je už známa jako nejhorší co u nás je, podvádí,okrádá a pod. bojkotujte ji. letos už asi mráz nebude tady, tak ji konečně ochutnám a uvidím.mám jednu od souseda=autor. moc by ho mrzelo, že si tohle někdo dovolí.je to čestný starý pán a takhle ho podrážet to si nezaslouží.škoda, že šlechtitelé takovýchto ovocí nemají nikoho, kdo by jim vyzkoušel jejich jabloně a aktinidie.nikoho, kdo by byl čestný v obchodu.jen řada lidí zneužívá.jeden povedený zahradník když jsem prodával na floře mi v noci vylámal zámky u maringotky, ale dovnitř se nedostal. ted dělá díru do světa s nějakým zimolezem, ale to není ten z lipníka, je to jiný.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 09 kvě 2018, 23:35

Deko denně kolomikty stačí jako doplňující dávka vitamínu C. Když to zraje je toho naráz moc a nemá smysl toho tolik jíst hned.Nadbytečný C odejde s močí. Konzervací se dosáhne toho, že zásobování organizmu může být po celý rok. Ovšem, že nejde jen o vitamín C.Cukry, pektiny, vláknina a jiné jsou v ovoci také, kdežto v tabletách málokdy.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 10 kvě 2018, 08:21

Moc nerozumím, proč plníte diskuzi neustálou reklamou na vit.C v kiwi - myslím, že fakta jsou dostatečně jasná a každý si význam této stránky zhodnotí sám, zda trpí nedostatkem a je to pro něj takovým přínosem, kvůli kterému kiwi pěstovat.

Nicméně pár kousků kiwi jsem nakonec zasadil, ale jsem docela rozčarovaný. Naneštěstí tedy můžu konstatovat, že to je poslední pokus. Po týdnu trvajícím vichru u nás na Moravě je listí úplně dotrhané, v žalostném stavu, a ještě k tomu popálené od slunce. Buď se z toho vzpamatují, nebo ne, ale další šanci nedostanou. Naznal jsem, že dávat jim nějakou speciální péči ve formě budování zástěn proti větru (ze všech stran? - protože nyní to byl netypicky východní vítr) mi za tu námahu a prostředky fakt nestojí. :?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků