Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Lenkalor » 18 kvě 2021, 16:45

Tady je dnešní stav kolomikty.

Východní studená stěna.
Obrázek

Západní chráněná stěna.
Obrázek

A konečně mi pokvete i Vitakola, také na východní stěně.
Obrázek

Sice jsem se při výsadbě bála, jestli na té málo osluněné straně pokvetou, ale bylo to zbytečné. Pokvetou dost, o něco déle raší a mrazy je tolik neponičily.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 18 kvě 2021, 21:05

Zda sa, ze takato poloha by bola idealna tu na juhu. Ale bohuzial taku nemam volnu. :(
Uvazujem, ze kupim tie protimrazove sviecky a budem kurit. Nejake 2 sviecky ma nezruinuju. Nejde mi o financnu rentabilitu, proste ma pohlad na tie zdevastovane rastliny depta.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2021, 21:35

Pokud to máš někde u zdi, mohla by pomoct i prodloužená stříška. Jak onehdá psal Radim K, radiační mrazy jakoby prší shora. Ten studený vzduch padá dolů a po té stříšce steče mimo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 29 kvě 2021, 08:24

V zahrade ma cakalo nemile prekvapenie. Asi 20 kvetov na Dr. Szymanowskom opadlo. Opeloval som rucne kvetom Adama. Neviem, v com je problem. Este je tam zopar pukov, ale tie uz nebude cim opelit, kedze Adam namrzol. Dufal som, ze bude aspon par plodov na ochutnanie, ale vyzera to, ze asi ani to nie.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod lipoti » 02 čer 2021, 00:39

Chtěl bych se raději ujistit, zda se nemýlím a to, co mi vykvetlo, jsou samé samice (to první měl být samec). Těšil jsem se, že letos poprvé budou plody a ono asi nic.

Případně nemá někdo představu, zda by nebyla rychlejší cesta, jak se dostat k plodům, naroubovat samce nebo holt musím pořídit novou rostlinu a čekat 2-3 roky, než vykvete? (A jsem zvědavý, jak dopadnu s argutami, taky letos poprvé vykvetou.)


Obrázek

Obrázek

Obrázek
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 02 čer 2021, 08:26

Ano, to jsou bohužel všechno samičí květy.
Nejlepší by asi bylo opravdu přiroubovat samce. Nejlépe teď v létě zelené do zeleného. Rouby budu moci poslat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod paloo » 06 čer 2021, 14:34

Jožko vďaka S6
Obrázek
Neviem či je to Adam a gule má S14
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod J.K. » 07 čer 2021, 21:17

Niet za čo. Dúfam že sa niekedy dožijeme, že z nich bude aj osoh. Už ma to nebaví, každý rok šmidlať ručne. U mňa samice začali kvitnúť akurát dnes.
Obrázek
Samec po troch rokoch v zemi konečne vyhnal výhon, ktorý nebude treba zase odstrihnúť pri zemi. Dokonca začalo nesmelo tlačiť očko z vrúbľa naštepeného do samice. Už som myslel, že je mŕvvy :)
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 08 čer 2021, 07:48

Tak to vypada, ze kolomiktam se u me v tom vlhkym rohu bude darit, vloni vysazeny Dr. Szymanowski uz pekne kvete a letosni sazenicka ze Spomysli uz ma par kvitku taky. Bohuzel uz nevim, jestli kvete Vitakola nebo Adam, zapomnel jsem ktera je ktera :) Takze opyleni a pripadny plody necham na prekvapeni. Kazdopadne mam radost uz jenom z tech kvetu, na druhy zahrade mam arguty asi 4. rokem a je to sice krasny krovi a dzungle, ale kvitek jsem tam zatim nepotkal :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 08 čer 2021, 10:53

Poznáš to podle květů, Adam je samec a nemá uprostřed bliznu, pouze hromadu tyčinek. Jinak podle toho, jak jsi to místo popisoval, tak jsem si říkal, že se jim tam bude muset dařit. Je to prakticky ideální stanoviště pro kolomikty... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 08 čer 2021, 21:01

Hofis píše:Poznáš to podle květů, Adam je samec a nemá uprostřed bliznu, pouze hromadu tyčinek. Jinak podle toho, jak jsi to místo popisoval, tak jsem si říkal, že se jim tam bude muset dařit. Je to prakticky ideální stanoviště pro kolomikty... :wink:


Priste to snad jeste omrknu, nebo uz rovnou uvidim jestli se (ne)tvori pludky. Mne to napadlo dat je tam, jak jste tu uz driv popisovali idealni stanoviste pro kolomikty. Navic ten uzavrenej dvur funguje i jako dobra ochrana pred jarnimi mraziky, prekvapuje me, jak moc velky je tam rozdil v teplote proti otevreny krajine.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 08 čer 2021, 21:47

Ja este doplnim svoj poznatok o dr. Szymanowskom. Uvadza sa, ze je to samoopeliva odroda, ale moja skusenost je taka, ze vsetko opadalo. Zatial drzi zopar poslednych kvetov, ktore som rucne opelil Adamom. Takze samoopeliva nie. Este je tu moznost, ze mam nieco ine miesto doktora. :)
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 09 čer 2021, 05:43

MartinS píše:Ja este doplnim svoj poznatok o dr. Szymanowskom. Uvadza sa, ze je to samoopeliva odroda, ale moja skusenost je taka, ze vsetko opadalo. Zatial drzi zopar poslednych kvetov, ktore som rucne opelil Adamom. Takze samoopeliva nie. Este je tu moznost, ze mam nieco ine miesto doktora. :)


Ja to taky nekde cetl, ale spis v opatrnych naznacich, ze "ma znaky samciho pohlavi a mohla by byt samosprasna" tak jsem s tim ani nejak vazne nepocital. Ale je fakt, ze ma dvoubarevny listy
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 09 čer 2021, 07:47

Ono je najlepsie zasadit Adama a neriesit. Ten teda rastie neskutocnym sposobom teraz ako su tie teple dni. Rastie mi bujnejsie ako samice. Ale celkovo mam pocit, ze su kolomikty teplomilne, lebo kym bolo chladno, tak nesli, ale teraz v tych horucich dnoch maju paradne prirastky.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod amy80 » 11 čer 2021, 19:25

Moje kolomikta koupená před 2 lety, která by měla být samice Sentaybraskaya, má nějaké podezřelé vybarvení :lol:

Co myslíte, jde o záměnu a mám samce, nebo to může být ještě nějaká přijatelná odchylka u vybarvení samice?
Takto zbarvené listy jsou jen dva na celé rostlině... A u květu bohužel nedokážu poznat jestli jde o samčí nebo samičí :(

Obrázek

Obrázek
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků