Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 28 kvě 2020, 15:17

Zkušenost v třetím roce - kolomikta, arguta i samec začaly rašit, ale poslední dny jim vyrašené listy uschly (ne, nezmrzly - jednak v té lokalitě nemrzlo, a navíc bylo už po všech vlnách mrazíků). Vláhy měly dostatek. Neznám příčinu, opět začínám od nuly. U jedné rostliny se objevil jeden výhon z kořene, další 2 vypadají po smrti. A to vloni nějakým způsobem všechny 3 žily (jedna dokonce dosáhla výšky 50 cm !), i když v létě opět začaly konce výhonů a listy teplem zasychat. Mám je nahoře na kopci. Dolů do zahrady je dát nemůžu, protože by na jaře tutově omrzaly. Nedivte se - můžete lidi přesvědčovat, ale když to nejde, tak to prostě nejde. Do našich podmínek se vůbec nehodí. Další šanci už jim nedám, je to vyčerpávající, a navíc vůbec nerostou.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 06 čer 2020, 08:20

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Moje zkušenost : Když do kolomikty přiroubujete chinensisku nebo deliciosu , v tomto případě odrůda Starella , nebudete muset ty prcky kolomikty hledat po čtyřech na zemi , ale normálně si sklidíte velké kiwi na podzim z keře . Kolomikta neovlivňuje deliciosu ani v době kvetení ,ani ve velikosti a sladkosti plodů ,ani v době dozrávání a jak vidíte na fotkách ,ani v množství . Kéž by tu chinensisku ovlivňovala alespoň v mrazuodolnosti . To ale nemůžu ověřit . My tu máme teplo . Poslední fotka je místo roubování před pěti lety .
Ještě připojuji . Datum na štítku 5.6. ukazuje ,že na to můžete hned vlítnout ! :D
Naposledy upravil milos 51 dne 06 čer 2020, 10:47, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod izi » 06 čer 2020, 09:00

Tu platí rovnaký vzťah odroda - podpník, ako trebárs pri jadrovinách: "SLABO VZRASTNÝ PODPNÍK – SILNE VZRASTNÁ ODRODA – v mieste štepenia sa vytvorí zával a hrozí nebezpečenstvo vylamovania. Toto spojenie má vplyv na krátku životnosť, ale približuje skorší nástup rodivosti "* Opačne, teda kolomimta na starelle by asi tak bohato nerodila. To iba dedukujem podľa jadrovín. Praktickú skúsenosť nemám. Rovnakou dedukciou mi vychádza, že pokiaľ arguta nepríma vrúble veľkoplodých odrôd - Tvoja skúsenosť, a prijala by kolomiktu, tak potom sa dá využiť medzištepenie, kde na argutu dáš najskôr kolomiktu a na ňu trebárs Starellu. (medzištepenie sa bežne využíva u hrušiek)



*aby som nebol označený za plagiatora, tento text je citácia prof.Hričovského
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 15 čer 2020, 17:28

Jediné aktinidie, které u mě letos nedoznaly žádné újmy skrz to nechutné jaro, jsou kolomikty. Ty budou opět i letos obsypány plody.
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 14.06.20

Jinak zde je ještě foto jednoho z plodů, který má skoro dvojnásobnou velikost oproti ostatním plodům. Je to fenomén, který sleduji pouze u kolomikty a už jsem tu o něm někde psal. Ten plod je jakoby dvojitý. Nevím, čím to je způsobeno, jestli současným opylením a uchycením dvou či více pylových zrnek? Nebo je to mutace? Nejsem si jist, jestli by stálo za to semínka z takovéhoto plodu vysít, težko říct...
Obrázek
Foto: VDF, 14.06.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 22 čer 2020, 19:15

Hofis píše:Ten plod je jakoby dvojitý. Nevím, čím to je způsobeno


Dělá to mnoho ovocných stromů. U mě všechny peckoviny. Tady je vysvětlení:

http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c33a7b5%22#rlp%7Cporuchy%7Cdetail:c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c33a7b5%7Cpopis
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod nene » 22 čer 2020, 21:10

Zajímavé. Díky za info.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 22 čer 2020, 21:45

Ano, přidávám se k nene, opravdu zajímavé a také děkuji!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 23 čer 2020, 23:36

Prepáčte mi naivnú otázku. S kolomiktami som začiatočník, zasadil som ich len na jeseň. Na mnohých fotkách (aj teraz na Hofisovych) vidím strakaté listy. Ja ich mám čisto zelené. Aj dr. Szymanowski, ten má aj zopár plodov. Adam je tiež zelený (kvitol) a Vitakola tiež zelená. Môže mi niekto skúsený vysvetliť, ako to funguje s tým pestrým sfarbením listov? Ďakujem
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod daggy007 » 24 čer 2020, 09:37

Ak maju dostatok slnka, tak panasuju. Moj Adam ma uz cast listov krasne vyfarbenych. Ale minuly rok tak nevyfarboval, asi ma na to vplyv aj vek rastliny.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 14:33

MartinS píše:Prepáčte mi naivnú otázku. S kolomiktami som začiatočník, zasadil som ich len na jeseň. Na mnohých fotkách (aj teraz na Hofisovych) vidím strakaté listy. Ja ich mám čisto zelené. Aj dr. Szymanowski, ten má aj zopár plodov. Adam je tiež zelený (kvitol) a Vitakola tiež zelená. Môže mi niekto skúsený vysvetliť, ako to funguje s tým pestrým sfarbením listov? Ďakujem

Abych řekl pravdu, nikdy jsem se nepídil po tom, proč to tak je. Mám je u severozápadní zdi a Adam vždy dělá takovéto listy, může v tom být i to slunce, jak píše daggy007, ale nevím. Vím jen to, že ze začátku mi to ty listy taky takhle nedělalo. Kupoval jsem to jako malé rostlinky a projevilo se to až později. Doteď si pamatuji, jak jsem kvůli tomu začal plašit. Tenkrát se k tomu moc informací najít nedalo a protože to nejprve zbělá a teprve potom později zrůžoví, myslel jsem si, že mi to napadla nějaká plíseň. Naštěstí ale nijak neškodila, takže v pohodě. A teprve později jsem se dozvěděl, že je to jeden ze znaků Adama :lol: ...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 24 čer 2020, 21:40

U kolomikty to je znak všech samčích rostlin. Listy nejprve zbělají ( částečně ) a potom se vybarvují do růžova, někdy až do červena.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 25 čer 2020, 14:15

Vďaka chlapi za odpovede. Tak potom u toho samca nastane to panašovanie asi neskôr. Kvitol a je to jednoznačne samec, ale je čisto zelený. Tak som bol z toho trošku zmätený, preto som sa pýtal.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2020, 14:26

Jinak u mě je ještě dalším znakem, že ten samec má o dost tmavší listy než samice. Ale to už jen tak na okraj.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 25 čer 2020, 21:30

Moze byt. To som neporovnaval. Kazdopadne tym, ze uz aj kvitol, potvrdilo sa, ze je to samec. Dr. Szymanowski uz ma aj zopar plodov na ochutnanie. Opelenie prebehlo uspesne. Kolomikta vyzera slubne. Hned v prvom roku zopar plodov na kostovku. U argut som si teda pockal dobre 4 roky.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2020, 22:24

Na přímý konzum naprosto ideální. Podle mě je chuťově o dost jinde, než arguta a zraje na severu už v první polovině srpna. Chce to podobné podmínky jak u borůvek. Hodně vody a spíše kyselejší půdu. Také se mi líbí, že nedělá tak dlouhé šlahouny, jako arguta, spíše silnější a o něco kratší výhony. Má ale jednu obrovskou nevýhodu proti argutě, nedá se skladovat. Ale u nás je jí roky mraky a nikdy nezůstane ani bobulka. Takový opravdu sladký a jemnější zralý angrešt. Vždy zmizí jak pára nad hrncem. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků