Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 07 říj 2015, 21:33

Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 13 říj 2015, 17:15

Vyhrála také ve warszawě
http://www.clematis.com.pl/pl/o-szkolce ... n-to-zycie

Někde na nova tv je odkaz na varování meteorologů. že klesla nebezpečně teplota atlantského oceánu a že zima bude nejhorší za 50 let.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 30 lis 2015, 10:38

Tady je málo zájemců,ale věřím, že vám to roste. Kolomikty ,to je bomba.Obsahem vitamínu C je to nejzdravější ovoce na světě,stále jsem přesvědčen, že by je měl mít každý a to i na nejmenší zahrádce.A kdo je nemá, ten je poněkud pozadu. Když je ale kupujete, vyklopte je z květináče a pokud na kořenech žerou červi, tak je pozabíjejte
a rostlinu zasadte.Snese jakoukoli půdu,mají rády dostatek humusu a zalévat, když je sucho.Letos mnoha lidem rostliny uhynuly,což nechápu, když mám zahradu, tak přece
po ní stále procházím a cítím, co rostliny potřebují.Vezmu konev a zaleju. Jiné roky to snesly i bez zalévání, ale tohle sucho je katastrofální.Budem se muset naučit zavést kapkové neb jiné závlahy.Kolomikta neroste moc silně ,viděl jsem je i bez opory, ale správně má mít tyč neb trelis/více tyčí v řadě a mezi nimi dráty.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 13 pro 2015, 17:33

pokud někdo pojede do půl února do frýdku a chce kolomiktu neb arguty,může si prohlédnout a zakoupit.tel.775161659.cena dohodou.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 08 led 2016, 22:01

Nějak nás ty svátky přiměly zapomenout na kiwi.
Občas někde nabízím sazenice,ale neznalost lidí o tom je všuderozšířená a všude nacházím obavy.Lidé říkají: to musím dát do skleníku? Já: ve skleníku nám to vždy chytilo svilušku a museli jsme to dávat ven.Venku je rovnováha svilušek škodlivých a dravých, dravé požírají ty škodlivé. Oni zase: venku by nám to zmrzlo. Já ne, naopak, potřebuje to pořádný mráz.Koupit v květináči s cedulkou odrůdy, na zahradě postavit třeba i na sníh a pak na jaře to zasadit,až to roztaje. Stále jsou nejistí a odkládají nákup.Ovšem sazenic není dost pro všechny, takže až se rozmyslí nejspíše už nebudou.
Je jiná doba než kdysi.Kdysi ještě bylo normální někomu věřit,lidé byli svornější,pomáhali si.Dnes už nikdo nikomu nevěří a skoro všichni neví komu a co by měli věřit.Většina lidí se snaží z druhých těžit. Bývali jsme křesťanský národ,a dnes už skoro nikdo neví co je to křesťanství.Dokonce i skoro všechny televizní kanály za peníze podporují okultizmus a zlodějny od kartářek a kartářů,čarodějnic a pod.havěti.
Ať nám to roste v 2016. Mnoho lidí, kteří získali sazenice to vloni nechalo uschnout.Změny počasí jsou vražedné. Choďte ven, na zahradu a žijte s přírodou.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod romkrom » 16 led 2016, 11:40

Jo loni, to bylo počasí, dokonce zákaz zalévání a zakládání ohně. No sorry, ale já své rostlinky umřít žízní nenechal :-) Jo a doufám, že to, aby si lidi věřili, nezáleží na nějaké výmluvné víře, ale na pravidlu přírody a zkušenosti rozumných lidí, že kde není důvěra, tam je chaos. Jinak přeji všem ať vám to tento rok roste, plodí a na jaře nevymrzá S20 S6
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 17 led 2016, 14:50

Děkuji.jarní mráz může ohrozit chuť do pěstování kiwi. Mne ale neodradí.není každý rok a tak si počkám na lepší.To na lepší rok se musí čekat u mnoha rostlin,třešeň,někdy i jabloň,meruňka a vloni i švestka, v Jeseníku zmrzla v květu, nebyl ani jeden plod.někoho to v posledních letech odradilo, ale to je nějaký nováček v zahrádkářství.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Radim K » 18 led 2016, 20:17

Letošní zavlažovaná výsadba aktinidií u Rudy (Rudolf M) dopadla poměrně katastrofálně, z vysazených argut, kolomikt i chinensisek odešlo asi 70% rostlin. V červenci při prvních 37°C "shořely" výhonky všech rostlin až na jednu, všechny pak znovu vyrašily. Při další vlně veder začátkem srpna se stalo to samé, to už odešly první rostliny i se dřevem, zatímco další ještě vyrašily, ovšem ty dorazilo sprnových přes 38°C a 16 dní s teplotou na 35°C a 42 dní s teplotou nad 30°C v průběhu léta :D. U mě na středozápadě Moravy v nižší nadmořské výšce bylo sotva 35°C, pár tropických dní a na kiwi se nespálil ani lísteček. A to jsme u Rudy sázeli i pár více než dvoumetrových tříletých rostlin.
Ale nevzdali jsme to a na podzim zasadili další sazenice. Tady u Rudy se dá sázet asi jen na podzim S1 . Každý rok poslední 4 roky přijde už v červnu vlna veder s 37°C a spálí 90% plodů angreštů. To jsem na Moravě nezažil, ani když jsem bydlel přímo u Brna.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 19 led 2016, 17:41

Náhled: Re: Actinidia kolomikta
Teda nějaké poučení z toho : Chtělo by to stínit v jeho podmínkách a všude na jihu.A úhyn vidím v tom, že nezaléval.Myslete přece, aktinidie je nutno zalévat! Já v minulosti zaléval jen omezeně konví a 40 let to rostlo tady na severní moravě.Ted ale když jsou taková vedra je zalévání nutnou podmínkou pěstování.Stínění dělají tak, že se nadstaví konstrukce asi o metr a půl a na nádstavby se umístí stínicí síť neb vojenská maskovací.
U nás na severní moravě to zatím nebylo nutné stínit,ale neškodilo by to.
Přílohy
A3628-Kiwi-1_jpg_160x120.jpg
A3628-Kiwi-1_jpg_160x120.jpg (5.36 KiB) Zobrazeno 6684 krát
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Radim K » 20 led 2016, 02:05

Honzo, vždyť píšu, že to byla zavlažovaná výsadba. Stínit celé léto bylo prakticky nemožné. Navíc mám pocit, že by to nějaká textilie ani neřešila, zřejmě stačily teploty ve stínu, neboť se spálily i rostliny v polostínu. Loni jsme vysazovali asi 100 druhů ovocných dřevin a vše se muselo zalévat, k tomu došla voda ve studni, zbyla jen ta z vrtu, takže jsme prakticky celý červenec a srpen denně mnoho hodin strávili zaléváním konvemi, třeba i 2000 litrů za den v konvích byl masakr. Ale léto bylo jinak krásné :D15 :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 20 led 2016, 03:29

Radime a byly ty rostliny nějakým způsobem mulčované , kryté ? Aby se půda tak nerozpálila a nevysychala ? Když se vysazuje vinohrad ,sazenicím se zkrátí nadzemní část (malý proutek) na dvě očka. Pokud za sezonu vyroste slabý a neduživý letorost (budoucí kmínek u vína) znovu se na jaře celý seřízne na dvě očka ,aby vyrostl silnější. A to má liána víno hloubkové kořeny a liána kiwi povrchové. Ty uvádíš ,že jste vysazovali i větší a starší rostliny .Zajímalo by mě ,jak velikou měly tu nadzemní část . Neměla by se po výsadbě ta nadzemní část taky nějak zredukovat ,seříznout na dvě očka ? Předpokládám,že Ruda plánuje taky nějaké to "T" vedení na kmínky.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Radim K » 20 led 2016, 11:40

Ahoj Miloši :) ,
všechny dřeviny i liány jsme mulčovali tenkou vrstvou posekané trávy (mulč zachránil život mnohým dřevinám, je zázrak, že v tom kromě aktinidií jinak přežilo 99% ostatních vysazených rostlin). Mezi dalšími problematickými rostlinami jinak byly právě 2 révy, ale naproti tomu třeba stínomilné akébie vysázené i na slunce byly úplně v pohodě. Je fakt, že krátkodobě dostaly úžeh třeba i dříny obecné, kamčatky i rakytníky, ale těchto pár rostlin se z toho v září dostalo.
Rostliny nad zemí jsme nijak nestříhali, z předchozí zkušenosti, když jsme vysazovali prokořeněný květník s rostlinou, která se vždycky chytla, to nebylo nikdy potřeba redukovat. Očekával jsem, že v zemi to může být už jen lepší, než v květináči (když to má stejný kořenový bal), ale máš pravdu, teď už vím, jak jsou aktinidie na to středoevropské horko choulostivé, tak bych na to šel jinak. Od Honzy Koly máme od podzimu nějaké rostlinky, tak na ty už při vedrech budeme připravenější :). Jsou malé, tak půjdou i účelněji stínit. A mimochodem, je úplně jedno, jestli je to kolomikta, arguta, nebo deliciosa, všechny byly kaput při stejné teplotě, nejlépe na tom byla paradoxně jedna kolomikta, která byla sice částečně v polostínu, ale stejně na ni svítilo přímé slunce několik hodin denně a dopadla lépe, než všechny deliciosy :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 20 led 2016, 12:19

Je zajímavé, že já mám jak arguty a kolomikty, tak i chinensis na plném slunci celý den a za celé loňské žhavé léto nedošlo k popálení ani listů, ani plodů. Zato vedle vysazený angrešt se prakticky uvařil již během začátku července. Kiwi mám namulčované drtí z ostříhaných větví a za léto jsem zaléval možná tak 10x, i když skoro nepršelo. Přesto nic neuschlo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 23 led 2016, 22:50

dík, že nic neuschlo tomu vděčíš že jsi to 10x zalil.Já potkávám moje klienty, kterým to uschlo,protože vůbec nezalévali.Lidé jsou hrozní.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 22 úno 2016, 15:34

Nezapomínejte na kolomikty.Pomožte lidem aby si to zasadili. Neznají to a nemohou se pro to rozhodnout. Vždyť na každé i malé zahrádce by to mělo být.
To už říkal mičurin,doporučoval to i do škol,nemocnic, domovů.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Diana.Jerem a 8 návštevníků