Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod romkrom » 03 bře 2016, 23:08

Mě už raší kolomikty, potvory jedny, běda jestli nedají ty noční mrazíky :wink:
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 04 bře 2016, 21:39

ty pupeny snesou nějaký stupeň mrazu, ale nevím kolik. Zas je to nepředvídatelný rok.může se stát, že to namrzne.Ono to hned po namrznutí a oteplení vyraší znovu, ale už bez květů. I tak, já si klidně počkám na lepší rok, vždy takové roky byly a věřím, že i budou. Počasí však je celosvětově pokažené.Letos to je už třetí teplá zima.Leden prý byl nejteplejší za posledních asi 230 let.Jde to k horšímu. Je-li tepleji, využiju to k pěstování rostlin, které to potřebují- kaki, asimina, fík.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod romkrom » 05 bře 2016, 23:35

No já mám ty rostlinky ještě docela malé, tak mi ani nejde o plody jako o to, aby vyrostly a staly se odolnějšími.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ivan » 06 bře 2016, 19:18

Bol som skontrolovať actinídie- kolomikta má asi 1 cm púčiky, arguta trochu menej ale trápi ma chinensiska- niektoré púčiky sa už otvátajú- čo je veľmi skoro, zatial keby mrzlo je to v pohode, ale ak sa ten vývoj nezastaví a vypučia viac( t.j. budú mať zelené výhonky) a o mesiac bude napr. -3°C, tak to nevidím ružovo- určite namrznú... neteší ma toto počasie, vo februári takmer nemrzlo, zem je teplá- a actinídie sa prebúdzajú... Ak sa neochladí, tak aj ostatné stromy budú za chvílu kvitnúť- marhule sú už narašené, mandľa tiež dokonca aj dula má už asi 1 cm výhonky!...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1784
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 09 bře 2016, 21:25

01.04 v Kaunasu je symposium o zavádění kiwi do pěstování, pro farmáře jsou tam dotace na to. týká se to jen litvy, bude to v litevštině. Možná chtějí být první ve světě, nejvíc se zabývali kolomiktou a už udělali výnosové zkoušky s dobrými výsledky.Na základě toho už jedou dál. Možná použijí i moji odrůdu.Teda, je to dost severně.A někteří u nás to vyhazují protože moc moudrosti nepobrali.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod romkrom » 16 bře 2016, 14:34

ivan píše:Bol som skontrolovať actinídie- kolomikta má asi 1 cm púčiky, arguta trochu menej ale trápi ma chinensiska- niektoré púčiky sa už otvátajú- čo je veľmi skoro, zatial keby mrzlo je to v pohode, ale ak sa ten vývoj nezastaví a vypučia viac( t.j. budú mať zelené výhonky) a o mesiac bude napr. -3°C, tak to nevidím ružovo- určite namrznú... neteší ma toto počasie, vo februári takmer nemrzlo, zem je teplá- a actinídie sa prebúdzajú... Ak sa neochladí, tak aj ostatné stromy budú za chvílu kvitnúť- marhule sú už narašené, mandľa tiež dokonca aj dula má už asi 1 cm výhonky!...


Taky jsem se byl podívat po čtrnácti dnech na zahradu a odešel jsem s dobrou náladou. Všechny odrůdy kiwi se zastavily v lehce narašeném pupenu a čekají na skutečné jaro. Uf...
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ivan » 28 bře 2016, 18:26

ivan píše:Bol som skontrolovať actinídie- kolomikta má asi 1 cm púčiky, arguta trochu menej ale trápi ma chinensiska- niektoré púčiky sa už otvátajú- čo je veľmi skoro, zatial keby mrzlo je to v pohode, ale ak sa ten vývoj nezastaví a vypučia viac( t.j. budú mať zelené výhonky) a o mesiac bude napr. -3°C, tak to nevidím ružovo- určite namrznú... neteší ma toto počasie, vo februári takmer nemrzlo, zem je teplá- a actinídie sa prebúdzajú... Ak sa neochladí, tak aj ostatné stromy budú za chvílu kvitnúť- marhule sú už narašené, mandľa tiež dokonca aj dula má už asi 1 cm výhonky!...

... a tu je foto z 25.3. - kolomikta bude zanedlho kvitnúť- je fajn, že v marci sa vegetácia spomalila a pribrzdili aj actinídie lebo bolo chladno- , (aspoň podľa dlhodobej predpovede by už nemali byť silnejšie mrazy)... o niečo menej ako na fotke vypučané výhonky bez úhony prežili mrazíky -6°C( 20.marca)- tu niekde sa polemizovalo- či actinídie namrznú- podľa mojich doterajších skúseností namrzli- ak v apríli - vtedy sú už výhonky dlhé aj 10cm a viac- prišli nočné mrazy -5°C-ale pokiaľ sú ešte len napučané je to v pohode
Obrázek
screen grab
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1784
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ivan » 28 bře 2016, 18:33

vrana píše:ty pupeny snesou nějaký stupeň mrazu, ale nevím kolik. Zas je to nepředvídatelný rok.může se stát, že to namrzne.Ono to hned po namrznutí a oteplení vyraší znovu, ale už bez květů. I tak, já si klidně počkám na lepší rok, vždy takové roky byly a věřím, že i budou. Počasí však je celosvětově pokažené.Letos to je už třetí teplá zima.Leden prý byl nejteplejší za posledních asi 230 let.Jde to k horšímu. Je-li tepleji, využiju to k pěstování rostlin, které to potřebují- kaki, asimina, fík.

.. u nás bol február najteplejší odkedy boli robené meteo- merania.. a priemerná teplota zatiaľ za marec je nižšia- ako bola za mesiac február- ale aspoň sa actinídie spomalili...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1784
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 09 dub 2016, 21:54

puky na kolomiktě někdy zmrznou, ale některé nezmrznou.zmrznou jen některé. kdosi to už vysvětloval, ale zapomněl jsem.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Jakub » 13 dub 2016, 23:00

Asi je to trochu hloupá otázka, která tu možná už i zazněla... Může samec kolomikty opýlit samice argut? :) Loni jsem totiž přišel na to, že můj samec arguty je samice :D Pak si všechny vesele kvetou a je z toho nic... S1
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 14 dub 2016, 08:54

Jakub píše: Může samec kolomikty opýlit samice argut? :)S1

Teoreticky může, ale prakticky se nesejdou dobou kvetení. V době květu argut už jsou kolomikty dávno odkvetlé.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod LubošM » 14 dub 2016, 13:46

Zkoušel jsem opylovat samcem kolomikty argutu Weiki, která měla výhon na balkóně a dříve tam kvetla. Vyrostly plody asi třetinové velikosti, které už za měsíc po opýlení opadly.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 15 dub 2016, 20:22

Zítra má být bouřka a déšť který bude trvat asi tři dny. V pondělí ráno hrozí mrazík,kéž by to nenamrzlo.potom má dlouho být jen málo nad nulou, prostě zima,hodně lidí to podcení a nachladí se jako vždy.Jo my staří jsme skeptičtí a mladí naivní. koleno je po opperaci, ale pomalu se to hojí.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 20 dub 2016, 18:10

V noci má být od plus dva do minus dva,schovávám výsevy a mladé kvetoucí až do doby,než mrazy přestanou,nejméně týden,sledovat, pak ještě mohou přijít zmrzlíci.jednou přišli 19.května.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod sapmok » 20 dub 2016, 19:51

vrana píše:V noci má být od plus dva do minus dva,schovávám výsevy a mladé kvetoucí až do doby,než mrazy přestanou,nejméně týden,sledovat, pak ještě mohou přijít zmrzlíci.jednou přišli 19.května.

JO. Od soboty do pátku teď hlásí noční mrazíky a místy i sníh. :( :(
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků