Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod veverka » 06 zář 2023, 14:16

Mám kiwi vitakola, asi dva roky, letos v létě jsem ho přesadila (bylo v květníku jeden litr :D do tohoto léta, vše přežilo,bohatě narostlo, měla jsem ho v rašelině. Přesadila jsem ho hlavně proto, že jsem našla informaci, že kiwi má mít neutrální propustnou na humus bohatou půdu. Takže do takové a :D v tý je asi dva měsíce, roste , a já našla informaci, že kiwi potřebuje !! kyselou půdu stejnou jako kanadská borůvka. Byl by někdo tak moc hodný a udělal by mi v tom pořádek , v jaké zemině vám kiwi prospívá, co je pro něj nejvhodnější? at ho ještě kdyžtak stihnu přesadit.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 06 zář 2023, 21:58

Nedělej si s tím starosti, já mám kolomiktu ve vápenité zemi ( omítka u zdi garáže ), roste a plodí výborně. Takže myslím, že je jí to šumafuk.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 07 zář 2023, 09:47

Veverka: Přesně jak píše Standa. Vitakola není nijak náročná nějak na půdu. Pochopitelně čím kvalitnější podloží při výsadbě má, tím lépe prospívá. Jak říká pan Urbánek, nebo pan Jan/vrana/, dobrá zahradní zemina nebo zahradní substrát s trochou rašeliny, do toho zamíchat trochu zásobního hnojiva a je to značka Ideál. Určitě vědí co doporučují a co mají vyzkoušeno. U této odrůdy podle mých zkušeností není ani důležité do čeho se sází, ale kam se sází. Kdo ji zasadí na přímé slunce spláče za chvíli nad výsledkem, protože ji v tomto počasí uvaří, i když ji bude pravidelně zalévat, ten kdo ji zasadí do polostínu nebo stínu , bude se z ní dlouhá léta radovat. Tak ať se daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 08 zář 2023, 09:19

Nové výhony mladých sazenic kiwi je dobré v těchto letních teplotách trochu chránit před přímým poledním sluncem. Desky nebo kartonové krabice na zahradě v létě nejsou estetické a narušují krásu zahrady, já proto mám vyzkoušené ochranu mladých sazenic do 3 let, pak není zapotřebí, před velkým sluncem výsadbou okrasných slunečnic z jižní strany proti úpalu.
Kolem sazenice pro snížení odparu vody a myším jsou vysázeny ještě nízké afrikány, které chrání kořeny a vůní odpuzují i kočky, které se někdy také pouští do mladých výhonů jak kolomikt, tak argut. Slunečnice roste stejně jak 2 hlavní kmínky kiwi až do výšky 2m, pak vršek slunečnice zastřihnu a nechám jen na plném slunci hlavní větve kiwi. Funguje to.
Foto ochrany 2 roky staré sazenice CHang Bai. Již letos ukáže nějaké plody.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 27 zář 2023, 20:47

V televizi v pořadu ú pana Podlahy byl natočen příspěvek úžasná úroda na argutě.To bych chtěl vidět,tak za rok jsem tam jel.Byl tam velký smutek,protože rostliny argut byly mrtvé.Vzpomněl jsem si na to,když jsem pročítal ruské knihy,zmínili se tam o počasí dálného východu, deštové srážky asi dvakrát větší než u nás.Ten pán je zasadil nad zeď .po prvním zasazení je jistě zalil a pohnojil, ale druhý rok už na zalití nahoře v kopci zapomněl.Zed byla z jedné strany čistá a z druhé byla hlína až po vrch.Jo,přímořská oblast,to je určitý ráj na zemi.Kolomikty měl na záhoně na rovině,měly plnou úrodu .Pán byl vyhodnocen jako nejlepší příspěvek měsíce a tím vyhrál malotraktorek.Tím víc oplakával jeho arguty a kolomikt si nevšímal.byl to šikovný zahrádkář,ale chyba se vloudí.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 30 zář 2023, 09:32

Pořídil jsem na jaře kolomiktu Vitakolu s Adamem, a po předchozí nedobré zkušenosti, kdy jsem je vysadil na přímé slunce do sadu, ale i přes zalívání nerostly a v nejintenzivnějším létě dokonce uschly listy, jsem je tentokrát zasadil na zahradě za skleníkem, tj. ne na přímé slunce, ale zmírněné 2 stěnami polykarbonátu. Myšlenka byla taková, že bude takto chráněno, a až povyroste, vrchní část se bude táhnout ve 2 m po konstrukci pergoly na slunci.
Když jsem je zakoupil a měl je ve skleníku, tak vyrašily a pěkně přirůstaly, ale poté, co jsem je koncem května vysadil vedle skleníku, jejich růst ustal a zůstaly v takovém stavu, v jakém přirostly ve skleníku, a špičky letorostů zaschly. Půda je běžná zemina (jako na záhonech, kde pěstuji zeleninu) smíchaná napůl s kompostem, s dostatkem vláhy a možností si sáhnout kořeny do skleníku pro více živin. Nevím, co dělám špatně a zda to je běžné chování po výsadbě? Bude to příští rok lepší? Je takové stanoviště vhodné?


Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Franz » 01 říj 2023, 10:48

Petr z H. píše:Pořídil jsem na jaře kolomiktu Vitakolu s Adamem, a po předchozí nedobré zkušenosti, kdy jsem je vysadil na přímé slunce do sadu, ale i přes zalívání nerostly a v nejintenzivnějším létě dokonce uschly listy, jsem je tentokrát zasadil na zahradě za skleníkem, tj. ne na přímé slunce, ale zmírněné 2 stěnami polykarbonátu. Myšlenka byla taková, že bude takto chráněno, a až povyroste, vrchní část se bude táhnout ve 2 m po konstrukci pergoly na slunci.
Když jsem je zakoupil a měl je ve skleníku, tak vyrašily a pěkně přirůstaly, ale poté, co jsem je koncem května vysadil vedle skleníku, jejich růst ustal a zůstaly v takovém stavu, v jakém přirostly ve skleníku, a špičky letorostů zaschly. Půda je běžná zemina (jako na záhonech, kde pěstuji zeleninu) smíchaná napůl s kompostem, s dostatkem vláhy a možností si sáhnout kořeny do skleníku pro více živin. Nevím, co dělám špatně a zda to je běžné chování po výsadbě? Bude to příští rok lepší? Je takové stanoviště vhodné?


Obrázek

to jen šok na přesazení ve vegetaci příští tok už pojedou
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 01 říj 2023, 12:49

a neni za tim sklenikem a od te dlazby moc vedro na koreny? ja je mam v takovym fakt stinnym a vlhkym rohu pod betonovym terasem kam slunce nezasviti (na koreny) a rostly pekne hned od zacatku
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 01 říj 2023, 12:52

Souhlas, také se přikláním k šoku z přesazení. Další možnost je, že má konečně volnost a dělá si kořeny na úkor růstu, jako to běžně dělají třeba fíkovníky. Neřešil bych to a příští rok se uvidí...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Petr z H. » 01 říj 2023, 18:10

Díky za uklidnění, tak uvidíme po zimě. :) Myslím, že kořeny v teple a živinách skleníku a listí za skleníkem by mohlo fungovat dobře.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 01 říj 2023, 19:50

Ano, i to zastínění je moc dobrá volba. Hlavně aby to mělo dost vody a úspěch dorazí vzápětí... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 02 říj 2023, 16:52

zmínil se skleník. Nikdy nedávám kolomiktu do skleníku.Tam vždy chytne svilušku,uschnou listy a je konec. lze tam dát jen kiwi co jsou v obchodech.jejich semena nepotřebují stratifikaci jako jiná,hned rostou jako tráva. co z takových semen vyroste to se neví.jistě samci i samice.Také je nutné ve skleníku ručně opylovat.J.K.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 02 říj 2023, 17:02

kdyby někomu vyrostl takový zvětšený plod,rád ho použiju,zkusím co z toho vyjde.stačí semena.rozmáčknu plod na noviny a nechám uschnout.vyseju venku ihned=koncem roku.v zimě přihazuji sněhem,v březnu to dám domů na okno.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 02 říj 2023, 17:03

nejlépe by bylo plod z odrůdy vitakola.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 08 pro 2023, 12:25

Koupil jsem si na trhu krabičku s velikými plody arguta,zřejmě z italie.snědl jsem jeden a za chvíli jsem běžel na záchod.bude třeba hledat odrůdu,která nemá projímavé účinky,jinak je to dobrá věc.Kolomikta tohle nedělá,ale občas potkám někoho,kdo trpí alergií na všechny druhy aktinidie. Je třeba si to vyzkoušet.Vzhledem k tomu,že z odrůdy vitakola stačí sníst deko denně,v tom je doporučovaná denní dávka vitamínu C, tak stačí nejíst toho moc.
Právě se dívám na ukrajinské školky,dost se to tam prodává. Nechci sem psát nepříjemné věci,ale kdyby někdo něco takového zaslechl,může mi to napsat osobně. Pracoval jsem víc než15 let v třetím odboji s literaturou i do ruska,byly to nervy jaké si dnes nikdo neumí představit.zakusil jsem i být sledován a vyslýchán.Poslední výslech byl nejlehčí,byla jen jedna otázka:kde jste to vzal? Já ihned řekl:od kamaráda a dal jim adresu.Pustili mne a od té doby jsem měl klid.Kamarád totiž byl už měsíc po smrti,to jsem jim neřekl.Bydlel v garzonce sám,nic nehrozilo.možná tam byli a jeho rodina se na to nedívá dobře.ale věřím,že se nic zlého nestalo.
Ještě k té italii,skoro vždy když něco odtud koupím,je to šmejd,který by si nedovolili dát do německa i jinam.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků