Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 27 čer 2020, 08:47

Myslis to tak, ze je lepsia ako arguta na jedenie? Ja som este kolomiktu nechutnal, takze to bude premiera, ak to nezozere nieco ine. Je tam len asi 6-7 plodov. Ked Ti dozrievaju vo VDF v auguste, predpokladam, ze u nas to moze byt aj koncom jula. Musim to teda odsledovat, aby neopadli nepozorovane.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 27 čer 2020, 13:32

Na přímý konzum jednoznačně lepší, než nejlepší arguty (můj subjektivní názor). Je to prostě lahoda. :) Jsou velké rozdíly v odrůdách, Sentjabraskaya je o dost pozdnější, než třeba Vitakola, ale u tebe by to mělo skutečně asi vše během druhé půlky července a v srpnu dozrát. Jakmile začnou padat, tak je můžeš (později :wink: ) v několika vlnách otrhat, dozrají v misce za 2-5 dní do konzumní zralosti. Ale nejlepší jsou čerstvě spadané z keříku. Dá se s úspěchem i použít setřásání.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 27 čer 2020, 21:39

To su pozitivne informacie, mam sa teda na co tesit. Na nejaku vyznamnejsiu urodu si ale pockam aspon 2-3 roky.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod ivan » 28 čer 2020, 01:05

MartinS píše:Myslis to tak, ze je lepsia ako arguta na jedenie? Ja som este kolomiktu nechutnal, takze to bude premiera, ak to nezozere nieco ine. Je tam len asi 6-7 plodov. Ked Ti dozrievaju vo VDF v auguste, predpokladam, ze u nas to moze byt aj koncom jula. Musim to teda odsledovat, aby neopadli nepozorovane.

Martin- v našich trópoch to môže dozrievať už v júni:
viewtopic.php?f=1&t=13&start=1575
- záleží od počasia v máji- júni...(tento rok asi nie)- ale ak máš nejaké plody tak určite budú zrelé čoskoro- v júli...u mňa tento rok zamrzli komplet- neni ani 1 plod
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milas » 28 čer 2020, 13:10

A já som to pred pár rokmi všetko vykopal a dal komusi do Žiliny za koňačík. S6 Totižto u mňa to nemalo kvôli suchu perspektívu / stále polievanie,spálené listy od slnka...atď. Na záhrade som to nemal kde dať do tieňa....
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 28 čer 2020, 13:31

Na str.116 se hofis ptá zda vysetím semen z placatého plodu zůstanou semenáče s placatými plody.Já mám důkaz že ano a potom ty plody jsou větší.Důkaz: vedle nás je obchod potraviny Hruška plus ještě jiný spojený, hruška tam má jenom podíl.Mají tam kiwi z řecka kde všechny bedny obsahují všechny plody placaté a velké.Také občas mají plody tschechelidis odrůdy, velké.Matečná rostlina nejspíše vzešla z placatého plodu.Pokud vám placatý plod udělá vitakola, mám o takový velký plod zájem.Už se povedl ale nebyl jsem u toho a oni ho snědli.Se semeny se nikdo nechce piplat.Určitě tak vyjdou perspektivní odrůdy. Nutno je vyset na podzim a nechat venku do jara, v březnu dát už do tepla, vše cedulkovat protože přes zimu se vše zapomene.Z vitakola získal pan ing Vít semenáč, který má asi 10% zvětšených placatých plodů.Vloni ho pan Ringl hodnotil jako lepší než vitakola , trošku lepší.Kiwi chinensis a delicioza nepotřebují při výsevu stratifikaci semen ,však pocházejí ze subtropického pásma.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2020, 22:13

MartinS píše:To su pozitivne informacie, mam sa teda na co tesit. Na nejaku vyznamnejsiu urodu si ale pockam aspon 2-3 roky.

Jestli už máš teď nějaké plody, tak když to bude mít dost vody, tak velká úroda bude 100% už za dva roky. A už i příští rok bude celkem dobrý. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2020, 22:39

vrana píše:Na str.116 se hofis ptá zda vysetím semen z placatého plodu zůstanou semenáče s placatými plody.Já mám důkaz že ano a potom ty plody jsou větší.Důkaz: vedle nás je obchod potraviny Hruška plus ještě jiný spojený, hruška tam má jenom podíl.Mají tam kiwi z řecka kde všechny bedny obsahují všechny plody placaté a velké.Také občas mají plody tschechelidis odrůdy, velké.Matečná rostlina nejspíše vzešla z placatého plodu.Pokud vám placatý plod udělá vitakola, mám o takový velký plod zájem.Už se povedl ale nebyl jsem u toho a oni ho snědli.Se semeny se nikdo nechce piplat.Určitě tak vyjdou perspektivní odrůdy. Nutno je vyset na podzim a nechat venku do jara, v březnu dát už do tepla, vše cedulkovat protože přes zimu se vše zapomene.Z vitakola získal pan ing Vít semenáč, který má asi 10% zvětšených placatých plodů.Vloni ho pan Ringl hodnotil jako lepší než vitakola , trošku lepší.Kiwi chinensis a delicioza nepotřebují při výsevu stratifikaci semen ,však pocházejí ze subtropického pásma.

Zajímavé! Nevím co mám za odrůdu, ale je pro ní charakteristické poměrně výrazné zbarvení okrajů listů do červena. To má většina ruských odrůd, které jsem zatím viděl, včetně třeba Sentjabrskayi. A není to ojedinělost, takových plodů najdu za sezónu několik. Bylo by zajímavé to vysít, ale je to na dlouho. Já mám kolomikty moc rád, ale chci se pokusit dobrat výsledku rychleji zpětným křížením Mayflower s Adamem. Vyseju semínka z prvního plodu a zkusím pak vybrat fenologické typy kolomikty a možná něco opravdu zajímavého k tomu a zbytek vyhodím nebo rozdám... :wink:
Z toho by pak mohlo něco zajímavého vzejít, snad.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod daggy007 » 29 čer 2020, 08:11

Mne toto bolo predane ako Sentjabrskaja, bolo to bez stitka. Evidentne to ale nebude ono, kedze to asi dozreje skor ako Dr. Szymanowski, ktory rastie pri nej spolu s opelovacom Adamom. Zatial je to premierova uroda, takze som este neochutnal, ale plodov ma nasadených vela. Tak asi aj tak budem spokojny. :D
Obrázek
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod daggy007 » 29 čer 2020, 08:12

A este Dr. Szymanowski foteny v ten isty den.
Obrázek
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2020, 11:54

daggy007 píše:Mne toto bolo predane ako Sentjabrskaja, bolo to bez stitka. Evidentne to ale nebude ono, kedze to asi dozreje skor ako Dr. Szymanowski, ktory rastie pri nej spolu s opelovacom Adamom. Zatial je to premierova uroda, takze som este neochutnal, ale plodov ma nasadených vela. Tak asi aj tak budem spokojny. :D

To spíš vypadá podle toho protáhlého plodu na Vitakolu. Sentjabrskaja má spíše takové kratší širší a baculatější plody a je pozdnější, jak už i jméno napovídá. Ale neboj, neprohloupils... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 29 čer 2020, 15:40

Ivan, dnes som ich kontroloval, su este tvrde. Urcite ich spomalil chladnejsi jun. Ale budem to kontrolovat casto, aby som to neprepasol, ked je to u nas take skore. Mne zmrzli na tabak pri tych prvych mrazoch. Znova obrazili zo zaloznych ociek a nasadili kvety aj na tych a zopar plodov tam teraz je na ochutnavku.
Hofis
Musim povedat, ze rozbehli sa teda paradne. Na Szymanowskom ma novy slahun uz vyse metra a rozbieba sa aj Vitakola. Mrzi ma, ze Sentjabrskaja sa na jar neprebudila. Tu som velmi chcel. Na jar som novu nezohnal a tak som zasadil Vitakolu. Tak hadam nebudu dozrievat naraz s tym Szymanowskym.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2020, 16:06

U Szymanovského nevím, jak na tom je s dozráváním, zde nemám bohužel žádnou zkušenost.
Sentjabrskaju mám, pokud bys chtěl třeba příští rok, až se Ti to pořádně chytne někam přiroubovat (třeba do samce, ať má také nějaké další využití), nebude problém poslat roub. :wink:
Jinak mívají moc pěkné rostliny v zahradnictví Spomyšl, letos jsem bral nějaké kolomikty pro kamaráda a vše byly moc pěkné již kvetoucí rostliny, stáří minimálně 3 roky. Za tu cenu se to zde opravdu vyplatí koupit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 29 čer 2020, 18:32

Vdaka za odporucanie, ale mam to znacne od ruky. Ale nevadi, ja som zatial spokojny, otestujem tieto 2 odrody co mam a uvidim neskor. Mozno potom cosi doplnim. Zatial to nebudem riesit, v lete je ovocia dost, nestihame konzumovat.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MonikaV » 30 čer 2020, 12:46

Prosím poznáte podle listu, co je to za druh?Známá si koupila kiwi a neví vůbec co, já to odhaduji na nějakou kolomiktu...děkuji za pomoc.
Obrázek
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků