Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod MartinS » 25 bře 2021, 21:28

Ak kvitne o 2 tyzdne skor v priemere, tak v tom pripade bude vhodne ho drzat v tieni za garazou cim dlhsie, aby sa cim lepsie prekryli. Mozno este napise niekto aj vlastne skusenosti. Kazdopadne vdaka za reakciu. Inak, mam aj Issai, ale ta sa ako opelovac nehodi, lebo zacina kvitnut, ked samice argut odkvitaju. Stretne sa len par poslednych kvetov. Este je urcita sanca, ze by mohol zakvitnut aj samec arguty, ale to je neiste, je este mlady a neskuseny. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 25 bře 2021, 22:24

No, já jsem právě z toho co jsem četl a propočítával je, že Issai se se Soreli celkem dobře potkává, proto jsem pořídil tu Japsai, to je pouze vylepšená Issai. No jsem na to zvědavý, ale prý by to mělo takto fungovat. Ale jak říkám, zkušenosti nemám vlastní žádné, a kdyby bylo nejhůř, tak naroubuji samce chinensisky. Ale věřím, že to bude fungovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 25 bře 2021, 23:14

Ještě abych to upřesnil, v na univerzitě v Udine, tedy tam, kde Soreli vyšlechtili, kvete pravidelně každý rok mezi 17,-20. květnem. Ale tam to valí, průměrná teplota je tam o něco více než 2 stupně vyšší, než v Praze, a od února do dubna je dokonce vyšší o 3 stupně. Takže předpokládám, že zpoždění v Praze oproti Udine bude kvůli podstatně nižší absolvované sumě tepla minimálně 2 týdny, spíše až tři. Takže kvetení v Praze mi vychází tak na konec první dekády června. Asi tak, Ale je to složitější, moc informací k tomu není, nedá se to moc nikde dohledat. S13
Třebas by do toho Miloš mohl vložit pár svých hodně bohatých zkušeností? Také by mě to celkem zajímalo. S12
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 26 bře 2021, 09:50

Tyto problémy jsem měl pochopitelně taky ,protože jsou dány dvojdomostí rostliny . První květy Starelly (A. deliciosa) jsem kdysi sprašoval ručně , jedním samčím květem dovezeným z Tuřan :D . Později jsem taky zkoušel opylovat pomocí samosprašné "Jenny "(A.deliciosa) Nefunguje to -plody byly nedokonale opylené -poloviční -malé. Honzo ,na opylení samosprašnou Japsai bych nespoléhal .
Problémy přestaly až po vysazení samečka ,kterého jsem navíc přirouboval do koruny Starelly .
Co se týká opylování arguta -chinensis a opačně ,je to možné ,ale považuji to za jakési nouzové řešení .
Přirychlit ,uspíšit kvetení rostliny jsem nezkoušel ,ale šlo by ve skleníku , pokud je navíc rostlina v květináči .
Naopak ,pokud samec kvete dříve , květy je možné natrhat a na pár dní ( 5-7 ) dát do ledničky . Před opylováním se musí nechat na sluníčku ohřát . To mám vyzkoušeno . No a letošní samčí pyl si nasbírejte na příští rok , bude se hodit . Prašníky dávám do označených lékovek se silikagelovým sáčkem a do mrazničky . Před opylením zase nechat ohřát .
Ideální je přiroubovat samečka .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 26 bře 2021, 10:02

Na semenáčku je naroubovaná ukrajinská odrůda Straton . Doma za oknem už udělal Straton dva zelené výhonky . Na jeden jsem dnes narouboval samečka . Je to koncové očko samečka ze zahrádky . Tvrdý roub do zeleného . Venku kiwi ještě spí ,ale už teče míza . Pokud sameček přiroste , je po problému s opylováním .

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 26 bře 2021, 11:44

Děkuji, Miloši! Zkusím to a uvidím. Mohu se ještě zeptat, kdy u tebe kvetou chinensisky, tedy Soreli atd.?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 26 bře 2021, 12:37

Honzo nikdy jsem si to nezapisoval , ono je to stejně každý rok jinak ale chinensisky kvetou tak o deset dnů dříve . Na Sorelli je nejlépe originál Belen . Mám ho v ledničce -pošlu .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 26 bře 2021, 12:55

Miloši, prosím zatím neposílej, ještě to nemám na co dát, mám jen jeden výhon, minulý rok mi to hodně pomrzlo a moc se tomu nechtělo růst. :( Ale děkuju!!! Jakmile se mi to trochu rozroste, tak bych tě případně poprosil o roub. Ale to je ještě hudba vzdálenější budoucnosti.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod MartinS » 26 bře 2021, 21:50

milos 51 píše:Tyto problémy jsem měl pochopitelně taky ,protože jsou dány dvojdomostí rostliny . První květy Starelly (A. deliciosa) jsem kdysi sprašoval ručně , jedním samčím květem dovezeným z Tuřan :D . Později jsem taky zkoušel opylovat pomocí samosprašné "Jenny "(A.deliciosa) Nefunguje to -plody byly nedokonale opylené -poloviční -malé. Honzo ,na opylení samosprašnou Japsai bych nespoléhal .
Problémy přestaly až po vysazení samečka ,kterého jsem navíc přirouboval do koruny Starelly .
Co se týká opylování arguta -chinensis a opačně ,je to možné ,ale považuji to za jakési nouzové řešení .
Přirychlit ,uspíšit kvetení rostliny jsem nezkoušel ,ale šlo by ve skleníku , pokud je navíc rostlina v květináči .
Naopak ,pokud samec kvete dříve , květy je možné natrhat a na pár dní ( 5-7 ) dát do ledničky . Před opylováním se musí nechat na sluníčku ohřát . To mám vyzkoušeno . No a letošní samčí pyl si nasbírejte na příští rok , bude se hodit . Prašníky dávám do označených lékovek se silikagelovým sáčkem a do mrazničky . Před opylením zase nechat ohřát .
Ideální je přiroubovat samečka .


Ano, je to nudzove riesenie, aby bolo aspon nieco. Samec arguty pekne rastie a tento rok necakam slavu, ale buduci rok snad zakvitne. Chinensis mam vo velkom kybli prave kvoli tomu, aby som ho mohol presuvat podla potreby. To s tou chladnickou je dobry napad, takze vdaka za tip. Cize chinensiska by mala kvitnut skor ako arguta?
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jožka » 09 dub 2021, 19:50

Rasici kiwi, po dnešních -5°C se moc pěkně netvari.
Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 09 dub 2021, 21:17

U nás.
Obrázek
Do rána -6.7°C a pretrváva to chladné obdobie už 5 dní.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jardos » 17 dub 2021, 16:16

Ahojte. Mam jednu chinensisku od Mira. Samec posiel, samica rastie v crepniku. Spodne listy, ktore po zastepeni rastli este u neho, od okrajov schnu. Predpokladam, ze su velke a velmi odparuju vodu a tiez, ze nie su az tak adaptovane na vonkajsie podmienky. Stale ich prekladam von, dnu... Myslite zr uz ju mozem hodit do zeme? Mraz uz nehlasia tu dole, ale ani teplo nema byt bohvie ake.... Stanley diky za nedavnu odpoved vo vlakne deliciosa ;)
A dost sa lisia nazory...dat do zeme trochu raseliny alebo staci dobra humozna poda?
Diky
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 17 dub 2021, 16:55

Jardos: Tvoje rostlina je pěstovaná v teple ,je zchoulostivělá . Táhne se za světlem .Vzdálenosti mezi listy - nody jsou velké .Pokud ji teď vysadíš ven ,tak pokles k 0°ji zabije . Počkal bych až se teplota ustálí . Jaká je to odrůda ? a je vidět místo roubování ? Taky mám podobně vyrostlé kiwi . Toto roste v pivnici na okně . Teplota asi 10°C a dnes jsem přirouboval samce . Při výsadbě stačí přidat trochu rašeliny .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jardos » 17 dub 2021, 19:57

Milos, problem je ze nemam pivnicu. Davam ju von a na noc dnu do predsiene, kde je okolo 19st. Samozrejme teraz ked fucalo jak uderene, tiez bole stale dnu. Kazdy den sa s nou natahujem, snad mi too niekedy oplati :). Rastlina ma od miesta stepenia uz vyse metra, rastie pekne, ale vravim spodne listy schnu od krajov. Miesto stepenia je vidiet, vid foto...
Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 17 dub 2021, 20:32

Takto rozmaznana rastlina dostane stene na prdel pri kontakte s reálnymi podmienkami. A je v podstate jedno, či ju spali mráz, alebo slnko. Ja by som ju skrátil, možno aj na štyri, možno dva listy, na nejaké dva tyzbne dal na tienisté miesto, až potom na trvalé stanovište.
Toľko môj názor.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků