Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod sasman » 12 srp 2017, 22:28

Pane Kola, vím, že dřív jste sklízel obrovské množství plodů, ale když už jsme u toho, hodně by mě zajímalo, jak jste na tom s úrodou posledních 5 let?
Sice ještě doufám, že se počasí v následujích letech trochu uklidní, ale je to jen moje přání. Aktuálně to vypadá dost špatně. Když si vezmu, jaké tady byly úrody ovoce před 10 lety a jaké teď, tak je to fakt bída (hlavní důvod je jarní mráz, nepomáhá ani sucho).
Naposledy upravil sasman dne 13 srp 2017, 10:52, celkově upraveno 1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod amy80 » 13 srp 2017, 10:31

Děkuju za všechny odpovědi.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod amy80 » 13 srp 2017, 10:39

Ještě se zeptám k tomu Golden kiwi - je potřeba mít i samce Golden kiwi nebo stačí opět prostě jakýkoliv samec chinensky?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 14 srp 2017, 16:31

Pokud je Golden kiwi A. chinensis (žlutoplodé kiwi) tak jako např. Sorelli ,Dori , Xixuan ,Hort 16 a Červená princezna stačí jí jakýkoliv samec A.chinensis . Důležité je aby sameček kvetl ve stejnou dobu jako samička. A.deliciosa (zelenoplodé kiwi) kvete totiž podstatně později .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod LubošM » 27 srp 2017, 17:43

Obrázek
Obrázek
Letos to konečně vypadá na solidní úrodu velkoplodého kiwi - rostlina přečkala květnové mrazy díky blízkosti budovy. Jedná se o odrůdu deliciosy Green Light. Na stejném místě jsem dříve zkoušel pěstovat Starellu a semenáč ze Štramberka, obě tyto rostliny však roztrhal jarní mrazík, když už měly v sobě mízu. Velikost plodů je asi jako Hayward v obchodě, možná ještě porostou. Pro velikost plodů je důležitá každodenní zálivka v období sucha, předloni jsem nezaléval a plody měly čtvrtinovou velikost.
Na první fotce je Green Light nad oknem, na druhé je pohled z okna nahoru.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod vrana » 01 zář 2017, 12:04

Poslední roky je to s úrodou slabé, bydlel jsem v jeseníku a tam jsou jarní mrazy častější. Ted bydlím ve frýdku, a letos to opět namrzlo, ale nenamrzlo to 15km odtud na hukvaldech, pak v moravském písku a okolí, možná i jinde. Jinak vitakola plodí už v květináčích i jen 40cm vysoká, ale v květináči hrozí uschnutí, jsem proti takovému pěstování.V květináči by to chtělo půdu, která bude uschnutí bránit,snad vláknitou rašelinu s přidaným velkým procentem jílu, nevím. Po 50 letech pěstování vím, že vždy přišlo několik lepších roků, ale dnes víme, že počasí je pokažené.Letos namrzlo všechno ovoce, urodily se tady jen mirabelky a málokterá odrůda jablek. Jinak na kolomiktu nedám dopustit, vím co dovede a vím, že nic zdravějšího není, krom jednoho ruské´ho šípku.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Satan » 07 zář 2017, 15:53

CHinensis neznámá odrůda , Liana byla vysazená před dvaceti lety , ve městě Litvínov, od majitelé jsem dovezl řízky, snad některé zakoření .[ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Naposledy upravil Satan dne 08 zář 2017, 05:59, celkově upraveno 9
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 07 zář 2017, 16:46

Na takovéhle malé "mrzáky" je škoda místa, snad jedině jako podnož.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Satan » 08 zář 2017, 06:22

Stanley_51 píše:Na takovéhle malé "mrzáky" je škoda místa, snad jedině jako podnož.

Mrzáky bych to nenazval , jen jsem nemohl vložit dřív fotky.Město Litvínov 338 m.n.m. Krušné hory , na to že chinensis je v takových podmínkách tak to jde.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Helena » 08 zář 2017, 12:29

A tak já bych za takové byla ráda a jak.Mě tady nic neplodí,vlastně to i blbě roste.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod amy80 » 10 zář 2017, 16:56

Prosím mohli by jste mi pomoct ujasnit jak je to s kiwi chinensis vs. deliciosa?

Z toho co jsem tu pochytila chinensis kvete cca o měsíc dřív. Je to vlastně pro naše končiny dobře nebo špatně? Dřívější kvetení asi znamená větší ohrožen jarními mrazíky, ale zas dřívější dozrávání (pokud to tedy na jaře neomrzlo)... je to tak? Co je tedy pro pěstování u nás výhodnější?

Jak se liší habitem? Velikost rostliny, velikost listů?

Jak se liší mrazuzdorností?

A jak vůbec v obchodě poznám chinensis od deliciosy, když je mají často asi špatně popsané?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod LubošM » 11 zář 2017, 18:11

Táto otázka se řešila nedávno v tématu Kiwi ze semínka.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod amy80 » 11 zář 2017, 20:18

Děkuju Luboši! Toho jsem si popravdě nevšimla, snažím se tu témata pročítat postupně, ale mám často pocit že přibývá víc příspěvků než tíhám dočíst :-)

Ale popravdě v tom mám trochu hokej i nadále, pokud chinensis má být žlutoplodé a deliciosa zelenoplodé.

Viděla jsem už prodívat žlutoplodé Golden Kiwi jako deliciosu, a Green Light (což podle názvu asi bude zelené) jako chinensis... Je to tím že jsou to nově vyšlechtěné variety, nebo v tom dělají bordel prodejci?

A ještě k té mojí další otázce - můžu to v obchodě nějak spolehlivě rozpoznat, když si nejsem jistá jestli to má prodejce správně popsané?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 11 zář 2017, 21:17

milos 51 píše:Klínek raději delší 2 cm ,kratší se při uvazování vytlačuje ven.
Obrázek

Domnívám se ,že chinensisky mají hladké letorosty i řapíky a deliciosy chlupaté. Na fotce je to vidět při zvětšení . Taky očka mají trochu jiný tvar . Zítra to zkusím vyfotit. Dnes jsem dělal zkoušku cukru : Sorelli ,Green light i arguta Ambrisia mají stejně 6.5 Brix . Je to ještě málo. :)
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 12 zář 2017, 12:47

amy80: Pokud bych ti mohl poradit ,pořiď si deliciosu Green light a příslušného samečka a na jaře vysaď na trvalé místo.
Velice důležitý ,ne-li rozhodující, je výběr toho místa . Nejlépe jižní stěna domu nebo hospodářské budovy (fotky od satana ). Další rada : Nejlépe do mezery mezi chodníkem a stěnou (1. fotka od RadimaK na str. 48). Za ty fotky pánové děkuji!
V Domažlicích mají kiwi vysazeno do mezery 20cm široké ! Určitě to nemohou zalévat ! A rostlině zřejmě stačí to vlhko ,které se drží pod chodníkem. Naprosto stejně mají vysazenou rostlinu Saanichton 12 v Moravském Písku. Taky nezalévají!
A teď k řezu: Rostlina na fotce od satana není vůbec řezaná . Může to být klidně i odrůda , ale je zplanělá . Na takové zhuntované rostlině se ani větší plody nemohou očekávat. Pokud má kiwi nějakou podobnost s vinnou révou ,tak zátěž na jednu hlavu (keř) u rýnsko-hesenského vedení u vína je 8-14 oček !! Síla celé rostliny se tak rozdělí jenom do těchto pár oček .Do kolika oček se musí dělit u kiwi v Litvínově ?
Řez kiwi v produkčním sadu v Řecku. Je velice podobný řezu vína!
http://www.kiwi-tsechelidis.com/photo.a ... 282408.JPG
K řezu mé Starelly: Zjednodušeně se dá říct ,že všechny staré a odplozené větve na podzim vyřežu. Ponechávám jenom jednoleté nové větve ,které už v průběhu roku směruji do konečné polohy.Přednostně vybírám ty ,které vyrůstají ze středu
keře aby nedocházelo v vytahování. Pokud se takto razantně kiwi řeže ,rostlina vytváří nové větve jako palec silné a 3-4m dlouhé .
Letošní tažeň (Tsechelidis) . Je už nasměrovaný , vyvázaný a připravený na příští rok. Vlnovka je způsobena tím,že se ovíjí a čas od času se musí opatrně odmotat a vyvázat .V tomto stavu snese tvarování třeba do i pravého úhlu.
Obrázek
Obrázek
Loňský tažeň na kterém je úroda. Vyzkoušel jsem zaštipování (drcení) špiček za 3.-4. listem . Funguje to. Veškerá síla jde do plodů. Celá odplozená větev by se měla na podzim vyřezat. Pokusně ji ponechám ještě jeden rok.
Naposledy upravil milos 51 dne 25 led 2018, 09:38, celkově upraveno 4
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků