Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jožka » 18 dub 2019, 20:18

Radime je u zdi ale zed je dřevěná.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radim K » 18 dub 2019, 22:35

I přes to je to zvláštní, -2 by to mělo dát i u dřeva :( . Arguty ve volném prostranství máme po -4,6 na tabák, u dřevěné zdi jen s mírným poškozením. Deliciosy u zdi domu (což je sice o něčem jiném) jsou vesměs v pohodě. Kolomikty ve volném prostranství jsou 50 na 50. Ale mráz se choval dost netypicky...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod daggy007 » 20 dub 2019, 08:53

S tym mrazom to je naozaj cudne, arguty pred juznou kamennou stenou su na popol, zase pred juhovychodnou kamennou stenou zcasti prezili, bude aj zopar plodov.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Petr z H. » 21 dub 2019, 10:14

Možná hloupý dotaz, ale nenašel jsem odpověď, někde totiž prodávají mnohé samce bez jakéhokoli bližšího určení ... lze použít jakoukoli samčí rostlinu k opylení Actinidia chinensis, nebo je nutno použít pouze samce Actinidia chinensis?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 21 dub 2019, 15:53

Jakoukoliv ,tedy pokud se bavíme o A.chinensis (žlutomasé ) a A.deliciosa (zelenomasé) . Hlavně musí kvést současně . Pokud sameček kvete dříve ,je možné květy nebo jenom pyl uchovat v ledničce nebo mrazáku a po rozkvětu samiček opylovat ručně . Opylení samčí rostlinou A.arguta funguje taky ,protože od těchto dvou druhů existují kříženci ,ale bral bych to jenom jako nouzové řešení - nemusí být dokonalé . A arguty i kolomikty kvetou dříve - tak jedině pyl do té ledničky.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 24 dub 2019, 18:41

Ahoj všem.Tak jsem všechno loni udělal podle Miloše. Dnes už jsou výhony 30 cm a květy nikde. Ani na naroubovaném samci. Je to poprvé po čtyřech letech co vůbec nekvete :-) Nemáte někdo nápad kde je příčina???
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 25 dub 2019, 06:51

Množstvo kvetných pupeňov na rastline je obrazom starostlivosti o rastlinu v predošlom roku. Rez je iba jedným z faktorov, ktorý násadu ovplyvňuje. A aj to, keď nie je vykonaný správne a správnom termíne, môže budúcoročnej úrode ublížiť!
Ja som sa v minulom roku odhodlal prvý krát riadiť Milošovým návodom na rez, a napriek až drastickému rezu je násada kvetov neskutočná.
Skús sa zamerať tento rok na doplnkovú závlahu a výživu.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 25 dub 2019, 08:57

Děkuji za odpověď řez jsem provedl také radikální :-) rostlina je pod kapkovou závlahou už roky. Vyzkouším tedy hnojit, to jsem nikdy moc neřešil a uvidíme co se stane příští rok.
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod J.K. » 25 dub 2019, 09:43

izi píše:Skús sa zamerať tento rok na doplnkovú závlahu a výživu.

OK, ale co myslis pod pojmom vyziva? Mna tiez toho roku nahnevala jedna arguta. Vlani prvykrat kvitla, 3 alebo 4 roky po vysadeni. Pomerne velka rastlina. Toho roku ani kvietok, nechapem. Samec vedla nej, rovnako stary, podobne strihany, ma kvety na kazdom vyhone. Takisto kolomikty z druhej strany. Lenze k nim mam zatial len maleho samca, ktory este nekvitne. :(
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 25 dub 2019, 16:07

Výživu som spomenul ako jeden z faktorov , ktoré môžu ovplyvniť budúco ročnú úrodu. Mimochodom je tu jedno celé vlákno o hnojení. Ja som len chcel naznačiť, že ten rez, pokiaľ s ním nezlikvidoval všetky vlaňajšie výhonky, nemohol totálne zdecimovať násadu kvetov. Skôr by som hľadal vinu vo vývine minuloročného počasia. Aj napriek závlahe dostali rastliny zabrať.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 27 dub 2019, 07:47

Kedar píše:Ahoj všem.Tak jsem všechno loni udělal podle Miloše. Dnes už jsou výhony 30 cm a květy nikde. Ani na naroubovaném samci. Je to poprvé po čtyřech letech co vůbec nekvete :-) Nemáte někdo nápad kde je příčina???

Tak ako tu už písal IZI, môže tom byť spôsobené vlaňajším počasím (suchom), napr. ja mám jednu argutu ( 22 ročnú) na úplne otvorenom veternom mieste a už 3 rok kvitne minimálne (aj tento rok veľmi slabo, vlani mala max. 30 cm výhonky, po iné daždivé roky aj 5 m výhonky), ak je v predchádzajúcom roku sucho- na vlaňajších výhonoch - púčikoch sa nevytvoria kvetné púčiky...a na výhonoch, čo boli už teraz aj nahodené kvetné púčiky, tak ešte sa ani neotvorili a väčšina je už opadaná....túto jednu argutu v extrémnom suchu polievať ani nemôžem, lebo vždy sa tam nasťahuje krtko a aj napriek polievaniu tak krtko zdecimuje korene ( kopce narobí aj 30 cm vysoké a diery narobí ako "do pekla"), že rastlina vypadá, že "nedožije jesene" ( 1 krtka chytím, onedlho je tam ďalší- nasťahuje sa do tých starých dier S13 )...takže táto 1 prežíva a je závislá len od počasia( plodí, len keď je dosť vlahy)
Prípadne daj foto rastliny, aj podľa rezu bude jasnejšie, čo je vlastne príčina
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 03 kvě 2019, 09:24

Milos51- poprosím ťa o info- vlani si mal na 1 rastline nejakú hnilobu na kmeni:
viewtopic.php?f=1&t=15&start=825
Včera som bol u príbuzných na "obhliadke" chinensisiek a 1 asi 6 ročná rastlina začala cca pred 10 dňami vädnúť a konáre a aj kmienok mala hnilý ( nechápem z čoho, lebo je sucho a rastliny ani moc nepolievajú- tento rok cca 20 l /rastlinu)- vypadalo to podobne ako na tvojej foto...
Obrázek
Obrázek
Ako dopadla tvoja rastlina?, resp. či si nezistil o čo ide, nebolo by dobré, keby sa sem dostala nejaká "pliaga", lebo je to v podstate jedine ovocie bez škodcov a chorôb...Táto rastlina obávam, sa, že je KO...postupne som ju rezal, hľadal som zdravý kmienok, ale zrezal som ju až k zemi a zdravo to nevypadalo ani tam. dík
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 03 kvě 2019, 10:15

Moje rostlina je v pořádku a má letos normální násadu květů. Poškozené místo se mně nepodařilo zastavit, vyléčit a pořád se zvětšuje . Letos už je asi metr velké .Vzniklo tak ,že jsem na podzim po odřezání silnější větve ponechal asi 10 cm veliký čípek . Amatérská chyba . Větev měla to být uřezaná čistě až u kmene. Ten čípek ( věšák ,jak říká pan Urbánek ) zaschl , kůra pod ním praskla a už se to nezastavilo. Jestli je to ta bakteriální choroba PSA -Pseudomonas syringae ,to nevím . Ta jejich rostlina mohla být taky namrzlá .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 04 kvě 2019, 07:28

Miloš, dík za info- táto rastlina je už asi S13 , hniloba kmieniku išla až k zemi( jedine, že by vyrašila z koreňov)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod mifin » 04 kvě 2019, 07:53

Před lety jsem vysázel deliciosy ze semen na různá (i ne zcela vhodná) místa. Díky kiwiforu a hl. Milošovi mi to přišlo po letech vhod a přeroubovávám. Jednu jsem chtěl přesadit od plotu a nešla moc vykopat, má kořeny pod starou podezdívkou - přesadil jsem odkopek a letos zjara jsem to zopakoval už potřetí. Kiwi na původním místě stále žije.
Jen jsem takto složitě chtěl říci, že se dají množit i odkopky a alespoň ta jedna rostlina na poškozování reaguje velmi vitálně vyrážením z kořenů. Jak budou odkopky životaschopné uvidím dlouhodobě, ale zatím rostou dobře.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků