Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 19 lis 2018, 16:05

U 2 rastliniek je po 1 výhonku cca 4-7m hrubé asi 80cm dlhé. U jednej sú dva výhony ,rovnako veľké ako u tých dvoch.Keď budem mať cestu na záhradku tak urobím nejake to foto.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 19 lis 2018, 17:55

Nefoť to . Přesně tak jsem si to představoval . Ta rostlina nemůže být větší. Zastřihni to u země na dvě očka a přikryj hromadou listí. Kiwi roste nejlépe u zdi domu . Zeď akumuluje teplo a vyrovnává rozdíly. A rostlina u zdi se dá také lépe zazimovat . A ještě dotaz . Jak daleko jsou ty dvě rostliny od sebe ? Kiwi má až čtyřmetrové tažně na všechny strany :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 19 lis 2018, 19:17

Cca 2m od seba. Ja som myslel že by som to udržiaval vo forme viniču,Rýnsko-Hessenskom vedeni alebo v etážovom vedení, keby to bolo možné(nejde mi o tony plodov). :D8 A čo by ste mi odporúčal zaštepiť,rad si nechám poradiť,v prípade možnosti si u vás rezervuju niejaké vrúble :D4
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod LubošM » 19 lis 2018, 21:53

Včera sklizená úroda velkoplodého kiwi, zatím jsou plody tvrdé.

Obrázek
Semenáč actinidia chinensis odrůdy Hort 16A, žlutomasá, váha plodu cca 50 g

Obrázek
Actinidia deliciosa odrůda Green light, zelenomasá, váha plodu cca 90 g
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 09 pro 2018, 17:56

Obrázek Obrázek
Upozorňuji ,že je vhodná doba k řezu a taky k odběru roubů . Na fotkách je A.deliciosa odrůda Ashoka . Kdysi ji přivezl pan Fridrich z Německa . Plody jsou velikostně srovnatelné se Starellou . Pruty jsou na první pohled méně chlupaté než u Starelly a zdá se mi , že plody Ashoky jsou nahlučeny v trsech. To může být ovšem způsobeno jiným řezem. Tuto odrůdu popisuje už J.Šamla . Není vůbec rozšířena a měla by se rozmnožit a odzkoušet. Fotka je ze Židlochovic.
Naposledy upravil milos 51 dne 25 pro 2018, 19:54, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 10 pro 2018, 10:58

Miloši, já jsem dle tvé rady ořezal, nechal a natáhl pouze letorosty a budu čekat co se na jaře stane :-)
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod vrana » 10 pro 2018, 13:28

v severomoravském kraji fungují obchody INVA mají potraviny.kiwi prodávají každý rok stejné, čili mají vždy stejného dodavatele.Takové plody se jinde nevidí.Všechny jsou plavaté=rozšířené,a tím často větší než hayward. Včera jsem v bedně uviděl velikánský plod,koupil a doma dal na váhu.Měl přesně 200gramů,za den však už tři gramy ztratil,vyfotil jsem na mobil i s váhou.ted budu mít problém, vše zapomínám hodit to do počítače.už je měký vyberu semena.pokusím se v obchodě zjistit toho dodavatele. Kdysi jsem asi v tesco koupil kiwi odrůda waikiki, ty byly také veliké,ale podlouhlé.Tohle je skoro kulaté.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod vrana » 25 pro 2018, 19:41

pardon, místo plody plavaté mělo být placaté. A ten veliký plod to prý je nejspíše odrůda Tsechelidis .Jinak chci podotknout, že v rusku je nejvíc oblíben druh kolomikta a v koreji druh polygama.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 pro 2018, 13:30

Obrázek Obrázek Obrázek
Dnes v Lidlu : A .chinensis "Dorí " . Tři plody 30 Kč. Nová italská žlutomasá odrůda. Od vzniku po uvedení na trh velice krátká doba.
Rozměry : 60 x 40-45 mm , váha 77 ,91, 80 g , cukernatost 15°Brix .
Honza 123 : Očko má malou kruhovou plošku .Ta je po upadlém řapíku listu a ta musí směřovat šikmo dolů. Z místa nad touto ploškou tedy vyroste po naroubování pupen.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Honza123 » 27 pro 2018, 18:30

Díky :) Roubnu to asi na Sorelli, na ty nové výhony
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 pro 2018, 19:51

S roubováním A.deliciosy na A. chinensis nemám žádnou zkušenost ,ještě jsem tak nic nerouboval. A s roubováním chinensisek do deliciosy Starelly mám bohužel pouze zkušenosti špatné . Nic mně nešlo . Rouby Xixuanu a Červené princezny naroubované do Starelly sice chytly a druhý rok dokonce ukázaly i plody ,ale následující rok Xixuan odešel a Princezna o rok později. A Hort 16 ,přesto že několik oček evidentně přirostlo ,nikdy neudělal ani malý výhonek . Nevím jestli je to nějakou špatnou afinitou a nebo těm chinensiskám je tu už moc zima. Jedině Sorelli rostla na Starelle , ale tak špatně ,že jsem ji přerouboval . Pokud máš možnost to naroubovat na deliciosu ,dej to raději tam.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 31 pro 2018, 00:30

Ahoj všem. Před rokem jsem se přestěhoval z bytu do domu se zahradou a tak pochopitelně nemohou chybět ani mé oblíbené actinidie. Bohužel stav zahrady byl otřesný a tak jí dávám dohromady postupně. Na jaro plánuji výsadbu chinensis sorelli a deliciosa green light + opylovač. Na sorelli snad budou jako opylovači stačit samci arguty, které jsem vysazoval loni.

Tu deliciosu mám ale hlavně kvůli čmeláků. Příští rok plánuji 8-10 hnízd čmeláků a aktinidie jsou výborný zdroj pylu. Uvažuji, že chov čmeláků má s pěstováním smysl, jsou to výborní opylovači a dělnice se obvykle specializují na 2-3 druhy květů. Takže pokud čmeláci aktinidie najdou, dostanou se občas i na samice a měli by pomoci s opylením. No koneckonců ve velkovýrobě se takto používají běžně. Těším se za pár let, snad se dočkám květů a zjistím, které druhy čmeláků jsou pro aktinidie nejlepší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 31 pro 2018, 09:30

kaossik píše:Ahoj všem.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Honza123 » 31 pro 2018, 19:25

Roubů je dost, zkusím to dát teda spíš na deliciosu, ale ta je docela malá. Pokud ale přežije zimu tak by se do ní roubnout něco dalo :) Má tak metr, možná metr a půl. Na to sorelli možná stejně pár roubů zkusím, tak dík za upozornění :) A ty 3 odrůdy co od tebe mám, to jsou všechno deliciosy?
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 01 led 2019, 17:07

Tento víkend jsem postavil konstrukci pro chinensis/deliciosa. Jedná se o východní až jihovýchodní stěnu u domu:
Obrázek

Jsem také velký nepřítel používání rašeliny v zahradničení a tak zkusím vysadit jen do kompostové zeminy s tím že pH upravím zálivkovou vodou. V dnešní době už jsou vyladěné směsi kyselin pro úpravu vody, kdy v půdě vyvazují vápník a zároveň dodávají sloučeniny prvků využitelné pro rostliny, takže fungují i jako hnojivo.

Ohledně problému s praskáním kmínků při jarních mrazech mě napadlo, zda by se nevyplatilo používat na izolaci kmínku tento materiál. Pokud by byl kmínek v materiálu utěsněný tak, že vrchol by byl odizolovaný a spodek by končil v půdě, netáhl by k němu vůbec vzduch a ohříval by se od země. Navíc lesklý povrch by chránil předčasnému zahřátí kmínku, na rozdíl od tmavší izolace.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků