Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 15 pro 2020, 11:03

Mne sa zdajú byť nejaké príliš guľaté. Miloš vyjadri sa. Aj tá zrelosť je nejaká skorá. Já mám Tsechelidis v izbových podmienkach ešte stále tvrdé.[/quote]
Včera jsem prolezl břeclavské Tesco a Tsechelid neměli . Podle velikosti bych taky řekl ,že je to tříděné . I když píšou ,že tato odrůda má velice vyrovnané plody .
K dozrávání (ranosti) . Letos jsem udělal pokus už 3.10. Pár plodů jsem dal na jablka . Cukru to mělo jenom 5° Brix . Bylo to podtrženo ! Požadovaná hodnota je 7,5Brix. A už 17.10. to bylo jedlé , míň sladké , přesto jsem z toho vyrobil normální džem . Je to na str. 6 , odd. A. deliciosa. K přesnému stanovení sklizně by se teda opravdu hodil ten refraktometr . Ivan ,až budeš mít těch plodů víc , budeš počítat na kila ,tak to taky budeš zkoušet :D
A ještě dotaz na kaossika : Jakube , jak to vypadá s libereckými rouby . Mohl bys domluvit případný kontakt s majiteli ? Na odběr roubů je ideální doba ,ještě pořádně nemrzlo .
Naposledy upravil milos 51 dne 15 pro 2020, 12:16, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 15 pro 2020, 11:26

Miloš, ja refraktometer mám, a kontroloval so ním aj ten jediný Saanichton. Nameral som mu 16brix, čo sa mi zdá byť proti tvojím hodnotám príliš veľa. Asi ho budem musieť z kalibrovať.
Meranie cukornatosti na plodoch tvrdosti kameňa sa mi zdá zbytočné. Či???

P.S. Nejako sa nám to tu zvrhlo na tému o deliciózach. Stando nebolo by to lepšie presunúť? Myslím, že to začal Jožka s tým nákupom v Tescu :?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 15 pro 2020, 11:46

Obrázek
Můj refraktometr má kalibrační šroubek .
Ivan ,kiwi ( a.deliciosa) je u nás při sklizni vždy tvrdé a nepoživatelné . Je to sklizňová zralost ,která se stanovuje právě tím obsahem cukru .
Pokud to ale mělo 16 ° ,tak už by to na jablkách určitě dojelo do super kvality . A nebo samovolně v pivnici za delší dobu , do ještě lepší kvality.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Marek1970 » 15 pro 2020, 19:37

Aj ja som bol dnes hľadať v Tescu ten Tsechelidis ale z Grécka mali len Hayward.
Ale hneď vedľa neho bol takýto mega mutant Sorelli predávaný ako balíček kiwi gold - Tesco finest:
Obrázek

Obrázek

Skoro 150 gramovú chinensis som teda ešte nevidel a jej maxi rozmery mi hneď udreli do očí. Tie menšie mali "len" 101 a 107 gramov.
Semienka odkladám a skúsim z nich vypestovať nejaké semenáčiky aj keď to je dlhá a neistá cesta. Možno o x-rokov však zistíme, že kiwiforum stojí za vznikom novej mega odrody chinensis :lol:
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 15 pro 2020, 20:36

Marek, skus použiť dosimeter :wink: iba pre istotu.
Ale ten výsev určite vyskúšaj.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 15 pro 2020, 22:25

izi píše: P.S. Nejako sa nám to tu zvrhlo na tému o deliciózach. Stando nebolo by to lepšie presunúť? Myslím, že to začal Jožka s tým nákupom v Tescu :?

Nechám to tak, zase byste se v tom ztráceli. Ale vraťte se k uvedenému tématu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 23 pro 2020, 17:49

Marek1970 píše:Aj ja som bol dnes hľadať v Tescu ten Tsechelidis ale z Grécka mali len Hayward.
Ale hneď vedľa neho bol takýto mega mutant Sorelli predávaný ako balíček kiwi gold - Tesco finest:
Skoro 150 gramovú chinensis som teda ešte nevidel a jej maxi rozmery mi hneď udreli do očí. Tie menšie mali "len" 101 a 107 gramov.

Také jsem na toto obří Soreli včera v Tescu narazil a hned jsem ho musel koupit.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 22.12.20

Zajímavá je takřka vyrovnaná hmotnost plodů, ty dva malinko větší světlejší oba 130 g, ten malinko menší tmavší jen 126 g. Chuť výborná, sladká, ale s mírnou kyselinkou.
Kdyby to takhle někdy rostlo, tak to by se mi opravdu líbilo, tedy jestli mám na zahradě pravou Soreli. Zatím se tomu ale po dvou letech moc nechce, tak snad se to na jaře konečně pořádně rozjede. I za poloviční plody bych byl v budoucnu spokojen.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 27 pro 2020, 08:56

V literature sa pise, ze pomer samcich a samicich rastlin pri vyseve semien A. chinensis byval zhruba 1:1. Takze urcite sa oplati vyskusat vypestovat semenace do plodnosti zo zltoplodych alebo cervenoplodych odrod. Pri dobrych podmienkach vie rastlina zakvitnut uz vo 4. az 5. roku, co nie je vobec zle. Tolko trva aj mladej stepenej rastline, kym zaplodi. Takze kto ma miesto, urcite sadte semenace zo zltych a cervenych plodov :)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 27 pro 2020, 09:48

airbusy píše:V literature sa pise, ze pomer samcich a samicich rastlin pri vyseve semien A. chinensis byval zhruba 1:1.

Nevím, z jakého zdroje čerpáš, ale z vlastní zkušenosti vím, že ten poměr je vysoce na straně samců. Z výsevu v roce 1986 jsem získal cca 30 rostlin, do dnešních dnů mám 3, zbytek jsem věnoval kamarádovi - citrusářovi. Mohu konstatovat pouze jedinné - z tohoto výsevu nebyla ani jedna samice.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 pro 2020, 10:42

Kdysi jsem četl původní informaci ,jak se přišlo k odrůdě Tseechelidis . V nové výsadbě Haywardu chtěli ušetřit na samčích rostlinách (sázelo se 5:1) a tak si vypěstovali samečky z vlastního výsevu . A jeda z těch samčích rostlinek byla ohromná Megakiwi . Opravdu se psalo z výsevu je 80% samců .
Mnohem zajímavější je metoda ,jak dosáhnout už druhým rokem kvetení semenáčků . Dělá se to řízeným umělým osvitem rostlinek . Asi 12hodin -dlouhý den (? ) Potom v půlce léta ,nebo v polovině určité doby ,se rostlinkám udělá umělá zima - dormance . U chinensisek nemusí a vlastně ani nesmí být tak dlouhá a studená ,jako u delicios . A potom znovu pod žárovky a druhé léto . Podle informací druhý rok asi 25% semenáčků kvete . Dalo by se na to použít zařízení k pěstování konopí . Ale chtělo by to někde najít a získat přesný postup .
Naposledy upravil milos 51 dne 27 pro 2020, 16:21, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 27 pro 2020, 12:25

Stanley_51 píše:Nevím, z jakého zdroje čerpáš, ale z vlastní zkušenosti vím, že ten poměr je vysoce na straně samců. Z výsevu v roce 1986 jsem získal cca 30 rostlin, do dnešních dnů mám 3, zbytek jsem věnoval kamarádovi - citrusářovi. Mohu konstatovat pouze jedinné - z tohoto výsevu nebyla ani jedna samice.


Stanley

Ty si vysieval semena deliciosy v danom roku, ja som hovoril o chinenskach, napriklad zo zltych plodov kupenych v obchode. Jeden pestovatel vysadil 10 semenacov zo zlteho plodu kupeneho v obchode a 4. alebo 5. rokom mu uz semenace vykvitli. Nevyhodou je, ze nevieme akym samcom je kupeny plod opeleny. Takze je to trochu risk, plody mal okolo 6 cm velke a chut bola tiez rozna oproti materskej rastline. Skusim najst aj ten clanok, kde mali pomer 1:1. Deliciosy, to uz je ina kava :D

Milos
Tak ten Tsechelidis bola riadna nahoda, ale priala pripravenemu... Zaujimave by bolo, keby sa skrizil samec zo semenaca Tsechelidis s mega zltym kiwi Sanuki Gold, to potomstvo by mohlo byt hodne zaujimave :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 27 pro 2020, 12:56

airbusy píše:Milos
Tak ten Tsechelidis bola riadna nahoda, ale priala pripravenemu... Zaujimave by bolo, keby sa skrizil samec zo semenaca Tsechelidis s mega zltym kiwi Sanuki Gold, to potomstvo by mohlo byt hodne zaujimave :D


Já se teda musím přiznat, že plody Tsechelidis zkouším z obchodu už druhým rokem a zatím žádný pokus nedopadl chuťově dobře. Nepomáhá ani dozrávání s jablky, chuť mi v nejlepším případě připadá jako Hayward ředěný vodou v poměru 1:1, raději tedy menší plody, ale s dobrou chutí. Ze žlutých kiwi je dle mého názoru nejlepší Jintao (Jingold), který je ale bohužel spíše do teplejších oblastí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1182
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 27 pro 2020, 15:06

Kaossik
Ja som plody Tsechelidis este nejedol, ale co tu pisu, tak vraj su sladsie ako klasicky Hayward. Nebude to tym, ze kupovane plody byvaju podtrhnute? Urcite bude chutovo lepsi Tsechelidis domaci, ako z obchodu.
Pre tvoju nadmorsku vysku by bolo asi vhodnejsie Summerkiwi ako Jintao, kvoli skorsiemu dozrievaniu. Len tieto skore odrody asi tazko zozenieme...Ci uz sa na nich pracuje? :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 pro 2020, 15:19

airbusy píše: Zaujimave by bolo, keby sa skrizil samec zo semenaca Tsechelidis

Pyl této odrůdy je ze 70% funkční ,nemusel by to být teda ani semenáč . Proto odrůda Megakiwi nepotřebuje ani tak dokonalé opylení ,je částečně samosprašná . Už vloni jsem zkoušel křížit tímto pylem, ale nic nechytlo . Opravdu by to chtělo víc pokusníků :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 27 pro 2020, 18:00

Milos, tak to je parada, prvy krok mame, uz len zohnat Sanuki Gold a mozeme sa pustit do opelovania :) Ale samozrejme sa to da skusit aj s inou zltou odrodou...

Nemate nahodou niekto znameho vo Vietname? Predavaju tam celkom lacno stepene chinensky ako Hongyang, Donghong, Jinyan, aj Xuxiang, zeby nam to tam kupil a poslal :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků