Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 20 dub 2020, 20:16

To mě velice zajímá. Mohl bys to blíže popsat ? V jaké výšce kůra praskla , jak byly konáre silné ? A jak staré ? Nejlépe ,kdybys mohl dát fotku . Kůra u kiwi praská na jaře ,kdy se střídají denní vysoké teploty a noční mrazíky . Častěji praskají mladé kmínky u mladých rostlin se slabou kůrou . Nejčastěji u země asi do 1 m výšky .Pod kůrou zmrzne míza a ta ji roztrhne . Starší rostliny se starou a silnou kůrou tolik netrpí . Částečné řešení je něčím zabalit kmen a nebo ho uzavřít do dřevěného hrantíku .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 30 dub 2020, 12:23

Miloši, nejsem sice airbusy, ale jestli tě to zajímá, tak problém mám stejný. U Solissima mi kompletně praskl hlavní výhon při těch mrazech v březnu. Tmin bylo 23.03.20 -6,2 °C.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, Solissimo, 30.04.20
Tento jednoletý prut komplet odešel, stav narašení byl v té době takto, tyto pupeny všechny zaschly.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, Solissimo, 30.04.20
Dvouletá malá větévka to přežila a obráží, plus i obráží úplně odspodu i jednoleté dřevo.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, Solissimo, 30.04.20

U Sorelli, které je na stejném místě asi o půl metru vedle, sice namrzla kůra, viz ten černý odstín, ale jednoletý prut nepukl a rostlina obrůstá ze záložních pupenů jednoletého dřeva. Je pravda, že dřevo bylo zřejmě asi více vyzrálé, tato rostlina byla daleko vitálnější, než Solissimo. A také mi přišlo, že o malinko později to Sorelli rašilo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, Sorelli, 30.04.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 30 dub 2020, 14:18

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Na jarní mrazy jsou citlivé mladé rostliny , ve kterých proudí míza . Čím starší rostlina ,tím odolnější . Zakrývat na jaře se vyplatí .
Ty praskliny jsem zkoušel ovazovat potravinářskou folií . Dobře se pod ní tvoří kalus . Moje Starella letos promrzla zvláštním způsobem . Mám ji zasazenou asi 5m od baráku . A na tažních je vidět ,čím dále od baráku ,tím větší poškození mrazem . Na koncových očkách ,tedy už letorostech, co jsou nejblíže domu jsem už musel zaštipovat konce ,abych zastavil růst . A na poupatech se letos tvoří i boční princezny ,které pochopitelně ponechám ,protože je jich málo.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 01 kvě 2020, 14:01

Obrázeksweet poems for friends

tu je vidieť poškodenie a prasknutie kmeňa na zhuba dvojročnom výhone, už sa to pomaly zalieva kalusom a snáď to zarastie a rastlina zakryje ranu.

Obrázekbender wallpaper

a tu je viditeľné poškodenie z predošlého roka, alebo dvoch, rastlina to rozdýchala.

dá sa praskaniu kmeňa zabrániť do istej miery zakrývaním, ale keď sú moc veľké amplitúdy teplôt, ako boli napríklad teraz v apríli - cez deň 20 stupňov, v noci tesne pod nulou, tak ku praskaniu kmeňa dôjde, jedine že by som ku kmeňu nechal zabudovať chladničku, ktorou by som cez deň chladil kmeň :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 01 kvě 2020, 15:17

airbusy: Mám odpozorováno a odzkoušeno ,že k tomuto jarnímu praskání a poškození kmenů mrazem dochází jenom do výšky asi 1,5 m od země . Možná i trochu výš . A to hlavně u mladých rostlin ,které ještě nemají silnou kůru . Ještě nikdy jsem takové poškození neviděl nahoře ve větvích na tažních .Já mám tu pergolu asi 3m vysoko . A taky mám odzkoušeno ,že pokud se kmeny zabalí ,tak k tomu nedojde . Ovšem netkaná textilie k tomu balení nestačí . Zpočátku jsem používal starou deku na kterou jsem ještě přidával reflexní topenářskou fólii a nakonec jsem vyrobil ten dřevěný hrantík . A ten je asi nejlepší . To ovšem předpokládá už od začátku vypěstovat rovný kmen . Většinou to lidi pěstují jako keř , rybíz nebo angrešt a nebo se jim to motá jak fazuĺa . A to je špatně . Pokud prasklinu omotáš potravinářskou fólií tak se to do podzimu zacelí . Myslím tu menší prasklinu .
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 02 kvě 2020, 09:50

Dobrý den,
to už máte teda pěkný kmen. Já jsem si letos koupila mladou roslinu Solisimo, zatím ji mám přesazenou v kýblu, protože ještě nevím, kde bude trvale. Byl to jen takový prut, ale teď ve skleníku krásně obrůstá, ale nejvíc zespodu, pouští další výhony. Chtěla bych, aby ale tvořila ten kmínek, bude zřejmě pod balkonem u takového sloupu, tak chci aby se větvila výš a abych případně mohla i chránit ten kmínek. Můžete poradit, jak ji pěstovat? Mám to přebytečné odstranit teď nebo později? Nechat jen ten hlavní prut a ostatní odstraňovat? Fakt nevím, tak ať to nepodělám od začátku.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 02 kvě 2020, 11:55

milos 51 píše:airbusy: Mám odpozorováno a odzkoušeno ,že k tomuto jarnímu praskání a poškození kmenů mrazem dochází jenom do výšky asi 1,5 m od země . Možná i trochu výš . A to hlavně u mladých rostlin ,které ještě nemají silnou kůru . Ještě nikdy jsem takové poškození neviděl nahoře ve větvích na tažních .Já mám tu pergolu asi 3m vysoko . A taky mám odzkoušeno ,že pokud se kmeny zabalí ,tak k tomu nedojde . Ovšem netkaná textilie k tomu balení nestačí . Zpočátku jsem používal starou deku na kterou jsem ještě přidával reflexní topenářskou fólii a nakonec jsem vyrobil ten dřevěný hrantík . A ten je asi nejlepší . To ovšem předpokládá už od začátku vypěstovat rovný kmen . Většinou to lidi pěstují jako keř , rybíz nebo angrešt a nebo se jim to motá jak fazuĺa . A to je špatně . Pokud prasklinu omotáš potravinářskou fólií tak se to do podzimu zacelí . Myslím tu menší prasklinu .


ďakujem za radu Miloši, malú prasklinu ošetrím potravinárskou fóliou a ono sa to hádam zacelí. už teraz som si všimol, že sa pod kôrou začína rana zalievať kalusom, rastlina sa prirodzene bráni oslabeniu. je to odrezková sadenica, ktorú tam mám zasadenú asi 4-5 rokov, príliš zatiaľ nerastie, takže ani kmeň nie je zatiaľ veľmi hrubý. a máš pravdu, tie praskliny sa robia do výšky cca 1,8 m u mňa. budem musieť spraviť tiež podobný hrantík, ako máš ty na fotke, aby som sa vyhol praskaniu kmeňa, ale najprv musím narovnať toho môjho mrzáka :D. samec, čo je zatienený z juhu, a zasadený na severnej strane, tak ten nemá také praskliny ale je to už staršia, cca 10 ročná rastlina. neúspešne sa do samca snažím naštepiť samicu, ak zoženiem vrúble v lete, tak skúsim aj tento rok zazelena niečo doštepiť na neho. zbytočne je veľký, aj keď krásne kvitne, úžitok z neho nie je.

koľko rokov má ten hrubý kmeň na tvojej fotke? to už vyzerá na desaťročia :-) konečne som tento rok dorobil pevnejšiu konštrukciu na kiwi, tak už len počkať, kým sa rozbehne rast u samičej rastliny. mne sa zdá, že tí samci rastú predsa len vitálnejšie, ako samice. skúsim viac prihnojiť a polievať, možno to pomôže....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 02 kvě 2020, 14:06

Adypro: Postupoval bych úplně stejně . Přesadit do velkého květináče nebo kýblu a počkat jeden rok až kiwi pořádně prokoření . A ve skleníku -ve stínu a v teple . Můžeš jí dát hůlku nebo provázek k ovíjení ,ale vytvořený letorost v půlce léta zkrať- odstřihni až na dvě tři očka. Tím se zabrzdí růst nadzemní části, ale vývoj kořenové soustavy pokračuje . Ten tenký letorost by stejně nebyl kvalitní kmínek ,ten si musí vytvořit rostlina až druhý rok na trvalém stanovišti . Postupovali tak i Řekové u sazenic Tsechelidise . Fotka dvou sazenic je v tomto oddíle na str. 22. Po seříznutí kiwi okamžitě pokračuje v růstu z nejvyšších oček . Letos jsem tak zkrátil rostliny zimované ve sklepě ,které už měly za oknem půlmetrové přírůstky . Ty se pokouším zakořenit Peničkovou metodou ,ale opět marně . Použil jsem i spec. gel .stimulátor -a nic. :D
A ještě je důležité zjistit u toho Solissima , kde je roubované . Abys náhodou neodstranila roub . U mé rostliny Hort 16 je to roubování vidět nad červeným drátkem . Je to roubováno do rozštěpu "V". Velice brzo to zaroste a zmizí . Je to moje specialita . Na jaře naroubuju a na podzim ušmiknu i s cedulkou . To je opravdu na infarkt :lol:
Airbusy: V tomto oddíle na str. 1 z 15.8 2007 píšu ,že moje Starella má 15 roků . :D Já to Kiwiforum používám i jako vlastní archiv .

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 02 kvě 2020, 21:14

[quote="milos 51"]airbusy: Mám odpozorováno a odzkoušeno ,že k tomuto jarnímu praskání a poškození kmenů mrazem dochází jenom do výšky asi 1,5 m od země . Možná i trochu výš . A to hlavně u mladých rostlin ,které ještě nemají silnou kůru . Ještě nikdy jsem takové poškození neviděl nahoře ve větvích na tažních .Já mám tu pergolu asi 3m vysoko .....
Miloš- na starej rastline na kmeni aj vo výške 2,5 m mám prasklinu a aj na ťažňoch v 3 m( tie to už "nerozdýchajú"- nepučia vôbec)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1786
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 03 kvě 2020, 06:21

Miloši, moc děkuju, dnes kiwi víc omrknu. A zatím tedy zůstane tak jak je. Začíná ale pěkně růst, tak mi to bude trochu trhat srdce, když ho pak budu tolik zkracovat.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 03 kvě 2020, 16:10

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dnes jsem drtil špičky letorostů .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 03 kvě 2020, 17:19

Miloši,
dnes jsem pozorněji prohlížela Solisimo a místo roubování nevidím, ale ještě to prozkoumám pořádně mimo skleník. Ta moje rostlinka teď začala vyhánět další šlahouny tak 1 až 2 cm od země, má jeden hlavní proutek již na bambusové tyčce, tam raší lístky. Ale víc valí od spodu. Mám ty boční dolní šlahouny odstranit teď nebo jak jste radil až v létě, když budu zakracovat ten hlavní prut? Můžete napsat něco o tom drcení pupenů? To se dělá až v té výšce, kde chci, aby vznikalo to T? Omlouvám se, že mám tolik dotazů...netušila jsem, že to bude taková věda.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 03 kvě 2020, 18:32

Já bych teď na tom Solisimu nedělal žádné úpravy . Rostlinka potřebuje zmohutnět a udělat kořeny . Ani listy bych neredukoval ,to jsou její plíce a na to je čas až v červnu nebo na podzim .
Rozdrcení konců -špiček letorostů dělám teprve asi třetí nebo čtvrtý rok . Dělá se to asi za pátým listem těch letorostů ,které mají násadu (poupata) a má zastavit růst -prodlužování toho letorostu . Veškerá síla jde potom jenom do plodů a rostlina netvoří motavé šlahouny a neproniknutelnou džungli . Vlastně se to rozmáčkne všude tam ,kde nechceme aby kiwi rostlo . Je zajímavé ,že se ten letorost musí rozdrtit a nebo zalomit . Pokud se uřízne a nebo odstřihne , z posledního očka okamžitě vyrazí náhradní nový letorost . Přesně jako na fotce s rostlinou Hort 16 sameček. Drcení konců je na str. 56 ze 3.května 2018. Japonci na to mají i speciální dřevěné kolíčky ,protože od toho bolí prsty . :D
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod adypro » 03 kvě 2020, 18:41

Miloši, moc Vám děkuji za cenné rady! Dobře, nechám kiwi zatím být a uvidím pak v létě.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Prcek » 05 kvě 2020, 07:16

Na rostlinkách se mně objevilo nějaké napadení, ale nevím co by to mohlo být. Jsou dvě vedle sebe a už na listech je vidět ten rozdíl. Bohužel i tu zdravější mně něco začalo ožírat. Zatím jsem ale žádného škůdce neobjevil. Můžete mně někdo poradit co s tím? Děkuji.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků