Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 23 čer 2019, 13:17

Dostal som vruble od jednej dobrej duse z kiwifora (vdaka este raz :wink: ), tak som skusal vrublovat. Rezal som vruble platkovym nozikom na koberce ale nezdal sa mi vhodny, dost sa obybal a nie vzdy sa mi podarilo narezat dlhy klin. Ono tie vyhony boli krehke najmae smerom ku stredu a hodne take vodove. Tam kde som spravil kratky klin, tak to malo tendenciu vyskakovat a musel som to pevnejsie uviazat klasickou steparskou paskou...Pri utahovani sa vyhonok zvvonka nedrvil, ten uz bol pevnejsi, ale co bolo v strede rozstepu vo vnuutri, to netusim,ci sa rozmackalo...Kazdopadne to chce dobry nozik, vela praxe a trenovania s vyhonmi a ono to raz musi vyjst... :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 23 čer 2019, 14:53

Obrázek
Pokud je roub měkký,bylinný tak ho štěpím zase do měkkého bylinného podpníku . A v tom případě už nemůžeš použít tvrdou vázací pásku . U dvouletého semenáčku (vpravo nadoře ) jsem jako roub použil konec letorostu .Špička pod sáčkem ve vlhku uhnila, ale roub přirostl a listy se zvětšují. Když máš roub tvrdý (loňský ) a nebo letošní ale vyzrálejší a tím tužší ,tak zase roubuju do měkké podložky . Opačně ,tedy měkký bylinný roub do tvrdší , polovyzrálé zelené podložky jsem nezkoušel .To je právě asi ten tvůj pokus.
Na roubování máme celé prázdniny a pokud jsou podložky v květináči a zimované ve sklepě ,tak až do podzimu . Mohl bys poslat fotku toho roubování ? A těch tvých rostlin ? A taky jsem marně hledal ,kde asi tak přibližně bydlíš ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 24 čer 2019, 05:32

Ja mám iba 10 ročného samca chinensis, do ktorého teraz skúšam štepiť vrúble zo samičích odrôd. A tú akože malú Sorelli, čo Sorelli nebude. Rastlina samca je zasadená za kurínom zo severnej strany a vďaka tomu asi prežila tak dlhé obdobie. Na jar na ňu nesvieti hneď slnko, takže neraší možno tak skoro, ako keby bola na južnej strane zasadená. Nohy má v chládku a hlavu na slnku :D Posielam foto rastliny a štepenia, ako to asi vyzerá. Nie je to celkom štepenie bylinné, už trocha sú tie výhony tvrdé.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 24 čer 2019, 07:06

milos 51 píše:Obrázek
A taky jsem marně hledal ,kde asi tak přibližně bydlíš ?

Ja ho tu mám asi niekde blízko, a možno by som mu vedel aj poradiť, ale s ľuďmi, ktorí pracujú v utajení, (možno pre FBI) je to ťažké. Okres Partizánske sa mi prehľadávať nechce! S13
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 24 čer 2019, 07:25

:D Samečka používej jako trenažér roubování . A ono to jednou vyjde . V tuto dobu se velice dobře roubuje Forkertem . Str.18 ,12.6.2013 . Trochu problém vidím ,že se ti rostliny zaplétají do drátěného plotu . Kiwi není fazula .Po pár letech s tím už nic nenaděláš . Snaž se vytvořit jeden -dva rovné kmeny 150-200 cm vysoké , které by šly případně uzavřít do toho dřevěného hrantíku proti mrazům . No a nahoře potom rodivé tažně na nějaké konstrukci . Fotku roubování jsem myslel bez pytíku . Odfotit a až potom zavreckovat :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 24 čer 2019, 20:38

Izi píše:Ja ho tu mám asi niekde blízko, a možno by som mu vedel aj poradiť, ale s ľuďmi, ktorí pracujú v utajení, (možno pre FBI) je to ťažké. Okres Partizánske sa mi prehľadávať nechce! S13


Izi, tebe som nedavno pisal sukromnu spravu, kde som spominal, ze zahradu mam v Partizanskom....A jedna dobra dusa mi ukazala to stepenie, za co som vdacny, teraz to bude chciet len trenovat a trenovat.... A raz to ozaj musi vyjst...

Milos
Som si vedomy toho rizika, ze je to blizko plotu, nastastie je ten zo severnej strany a moc sa to tam neovija, skor sa to taha na kurin, ktory je pokryty krytinou..Chcelo by to lepsiu konstrukciu...S tym prekrytim to neni zly napad, aspon nejakou foliou to uzavriet zvrchu pri jarnych mrazoch napriklad...Pri tom vrublovani som spravil aj trocha rez, skratil dlhe vyhony vyrastajuce na koncoch a stepil na vyhony blizsie ku kmenu... Bude to vhodny trenazer na skusanie vrublovanie az do augusta...Mam tu "Sorelli" z lumigreenu a z tej budem rezat na vrublovanie. Ospravedlnujem sa, fotil som to az po zabaleni, pri stepeni som sa sustredil to co najlepsie navrublovat a na fotenie nebol cas. Ale rad to odfotim, ak sa nahodou nieco chyti ☺️ Skusal som par ociek aj forketom, tak uvidim. Ja som este uplny amater, ladim techniku a detaily, kludne mi mozete nalozit :D

Este jedna otazka, tu Sorelli som zasadil do cistej raseliny, moze jej to uskodit alebo spalit korene, ak je to pH nizke a poda moc kysla?
Naposledy upravil airbusy dne 26 čer 2019, 19:59, celkově upraveno 1
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 26 čer 2019, 12:54

Inak som si vsimol, ze moj samec chinensis nema tendenciu sa moc ovijat a tie vyhonky su skor rovne ako pokrutene....Takze do plota sa to nezamotava ako fazula, iba sa to prestrkuje susedom, pripadne na strom... Oproti argutam je to minimalne ovijanie sa, tu idu vacsinou rovne pruty. Aspon sa to lepsie vrubluje...Skoda, ze prisli tieto horucavy, hoci je to v sackoch, pri tychto teplotach sa to asi uvari...Ale trenazer hadam prezije S6
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2019, 16:20

Je to trochu mimo mísu, ale...naučte se už, proboha, vkládat citace. Je to od hranaté závorky po hranatou závorku !!! a potom Ctrl C ---Ctrl V. Od 1 do koncové.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 26 čer 2019, 20:01

Stanley_51 píše:Je to trochu mimo mísu, ale...naučte se už, proboha, vkládat citace. Je to od hranaté závorky po hranatou závorku !!! a potom Ctrl C ---Ctrl V. Od 1 do koncové.


Čestné pionierske, že si dám viac na tom záležať :-) Ale keď som prihlásený na mobile, tak som vôbec rád, keď napíšem niečo zmysluplné a dá sa to aj čítať 8)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 čer 2019, 09:28

Obrázek
Obrázek
Zamotané výhony rozmotávám a uvazuji . A ještě lepší je ho nějak natáhnout aby se ty závity vyrovnaly .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 27 čer 2019, 19:08

milos 51 píše:Obrázek
Obrázek
Zamotané výhony rozmotávám a uvazuji . A ještě lepší je ho nějak natáhnout aby se ty závity vyrovnaly .


Pozorujem aj na mojej akoze Sorelli, ze nejak sa jej nechce moc ovijat....Mozno je to aj odrodou....Milos, a co s tou cistou raselinou, mozu sa do nej sadit mlade rastliny?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 čer 2019, 19:29

Všude se uvádí ,že kiwi roste v neutrální až mírně kyselé a propustné půdě . A nesnáší vápno . Do čisté rašeliny bych to ale nesadil . Já rašelinu používám k okyselení ,ale u nás je zásaditá půda . Borůvky tu v lese nerostou. Je možné ,že u vás rašelina ani nebude potřeba.
No a k odrůdě Sorelli . Letos jsem na mé nové rostlině Sorelli bjevil první úrodu dva plody a jejich tvar mě překvapil . Mají dole zužující se špičku , skoro jako Hort . Tak kolik těch Sorelli tu máme ? :lol:
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 27 čer 2019, 20:24

milos 51 píše:Všude se uvádí ,že kiwi roste v neutrální až mírně kyselé a propustné půdě . A nesnáší vápno . Do čisté rašeliny bych to ale nesadil . Já rašelinu používám k okyselení ,ale u nás je zásaditá půda . Borůvky tu v lese nerostou. Je možné ,že u vás rašelina ani nebude potřeba.
No a k odrůdě Sorelli . Letos jsem na mé nové rostlině Sorelli bjevil první úrodu dva plody a jejich tvar mě překvapil . Mají dole zužující se špičku , skoro jako Hort . Tak kolik těch Sorelli tu máme ? :lol:
Obrázek

Miloši , vybehni von a zrátaj to ešte raz ! Ja tam vidím tri plody nie dva :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 čer 2019, 20:28

Juro ,to je z toho vedra....
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 27 čer 2019, 20:49

Plody mojej chinensisky vypestované zo semena už dosahujú až 5 cm a malo by to ešte rásť.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků