Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod caver » 07 bře 2018, 20:33

V Bilje mají Airgold samici, opylovač pro ni je odrůda Testolin
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 15 bře 2018, 10:14

Ahoj, zdravím všechny na fóru a měl bych na vás zkušené následující dotaz. Na pergole mám actinidii chinensis spolu s Actinidia arguta 'Ken's Red'. U chinensis mám 2 rostliny samičí a jedna byla samčí, alespoň tak jsem to kupoval před 10 lety :-) Samec v průběhu let odešel do věčných lovišť a protože ani samice nekvetly, nijak jsem to neřešil. Poslední dva roky však rostliny bujně kvetou. Většina květů upadne, některé přesto dozrají. Minulý rok to bylo cca 15 plodů, rok předtím cca 20 plodů. Některé z nich byly malé poloviční velikosti kupovaného kiwi, některé však velikostí srovnatelné ne-li větší než kupované. Můžete mi prosím někdo objasnit jak je to možné, když není k dispozici samec? Je možné že dojde k opylení z argutou? Bylo by možné naroubovat na samici samce, aby došlo k plnému opylení? Kde by se případně daly rouby sehnat?

Děkuji dopředu všem, kteří mi pomůžou..........
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 15 bře 2018, 11:55

Kedar píše:Ahoj, zdravím všechny na fóru

Ahoj Radku a vítej na kiwifóru. E5 K tvému dotazu asi tolik ode mne - mám na zahradě arguty a před 4. lety mi také odešel samec. O kus dál mám samce chinensis, který nyní zastává funkci opylovače pro zmíněné arguty. Takže určitě to funguje i obráceně. Na roubování kiwi je odborník Miloš, ale myslím, že vroubovat samce do samice by neměl být problém ( teoretický ), prakticky zrovna mě se to ještě nepodařilo. Ale o tom Miloš ví své....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9205
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 15 bře 2018, 12:25

Ahoj. Zajímalo by mě ,jestli ta arguta Kens Red už rodí a má samce nebo ne. Protože i arguta by měla mít opylovače .A k těm chinensiskám . Malé plody velikosti ořechů se vytváří při nedokonalém opylení .Někdy se mě to stane ,když do květu zrovna prší a nelítají včelky .Proto se už všude opyluje uměle . A taky to může být špatným řezem .Na neřezané rostlině ani větší plody být nemohou. Zkuste si představit špatně a nebo vůbec neřezaný vinohrad.
Pokud chinensisky plodí i bez samce ,může jít o některou ze samosprašných odrůd a nebo někde blízko kvete sameček a včelka to přenese. Pokud by to mělo být opylováno arguťákem ,musí kvést současně.
Přiroubováním samce se situace pronikavě změní. Rouby mohu poslat a nejlepší je to roubovat až začátkem června ,do zelených letorostů. A dobrá by byla taky fotka té rostliny a připiš si ještě místo ,kde to roste.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 15 bře 2018, 14:24

ano arguta rodí, ale taky je to podivný, protože stovky květů opadnou, zbyde je pár plodů....... zkusím vložit nějaké fotky. Jinak rostliny jsou kousek od Mělníka :D
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 15 bře 2018, 14:58

Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 15 bře 2018, 16:35

Myslím si ,že někde poblíž roste a kvete sameček o kterém ani nevíš. Fotky nejsou zaostřené a nebo mám špatný počítač. A ještě kdy a jak to řežeš ? Lokalita výborná ,těch deset let to už mohlo rodit naplno. :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 15 bře 2018, 16:43

más pravdu, samec je cca 500 m od mých rostlin, problém je v tom, že kvete sporadicky, protože je vždy jeho majitelem včas ostříhán :D
co se týče řezu, žádný odborník nejsem, stříhám na jaře hlavní tažně, aby podpořily růst bočních výhonů, zdá se mí že tam se pak dělají květy. Letos jsem tedy ještě nestříhal, révu ano, kiwi jsem nestihl. kdy se má správně stříhnout?
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 15 bře 2018, 17:10

A ten sousedův sameček je arguta nebo chinensis ? Taky nejsem odborník , ale řežu koncem listopadu ,protože po řezu na jaře to silně pláče. A já naopak ponechávám jednoleté silné a rovné tažně ,na kterých je úroda .Staré odplozené vyřezávám . Každou rostlinu ať argutu nebo chinensis se snažím řezat na jeden asi dvoumetrový kmen ze kterého potom vyrůstají ty rodivé tažně. Celkovou fotku té rostliny nemáš?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 16 bře 2018, 10:15

Ten samec u souseda je chinensis. Kdybych měl řezat v listopadu, tak to mám na rostlině ještě pořád zelený listy. Tak nevím :roll:
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 16 bře 2018, 10:31

tady vkládám ještě nějaké fotky co jsem našel
Obrázek

Obrázek
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 16 bře 2018, 10:38

milos 51 píše:Ahoj. Zajímalo by mě ,jestli ta arguta Kens Red už rodí a má samce nebo ne. Protože i arguta by měla mít opylovače .A k těm chinensiskám . Malé plody velikosti ořechů se vytváří při nedokonalém opylení .Někdy se mě to stane ,když do květu zrovna prší a nelítají včelky .Proto se už všude opyluje uměle . A taky to může být špatným řezem .Na neřezané rostlině ani větší plody být nemohou. Zkuste si představit špatně a nebo vůbec neřezaný vinohrad.
Pokud chinensisky plodí i bez samce ,může jít o některou ze samosprašných odrůd a nebo někde blízko kvete sameček a včelka to přenese. Pokud by to mělo být opylováno arguťákem ,musí kvést současně.
Přiroubováním samce se situace pronikavě změní. Rouby mohu poslat a nejlepší je to roubovat až začátkem června ,do zelených letorostů. A dobrá by byla taky fotka té rostliny a připiš si ještě místo ,kde to roste.


Když bych rouboval do zelených letorostů, kdy myslíš že bych se mohl dočkat prvních plodů? Případně nešel by někde sehnat pyl, abych letos, pokud nějaké květy budou mohl opylovat?
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 16 bře 2018, 14:08

Radku ,když vidím tu tvoji krytou pergolu ,tak "ma ide z toho trefit šlak" , jak říkáme u nás na Moravě. :D To je přesně to místo ,nebo ten způsob pěstování ,kde kiwi půjde. A určitě tam půjde třeba i ten Tsechelidis.
Kivi řežu v listopadu ,ale až po opadu listů ,tedy koncem listopadu. Většinou to bývá až po prvních mrazech . Ty to můžeš řezat třeba v prosinci ,pod tím polykarbonátem to bude později. Důležité je ,aby to nebylo až na jaře.
Pokud se ti podaří v létě přiroubovat jinou odrůdu nebo samce a z toho očka ještě ten rok vyroste proutek a ten vyzraje ,tak druhý rok to kvete a rodí. To mám vyzkoušené. Pročti si příspěvky v tomto oddíle .Pyl pochopitelně mohu poslat ,ale mnohem jednodušší bude ,zajít za tím sousedem. A stačí jeden květ !
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Kedar » 16 bře 2018, 15:00

Tak zkusím zalarmovat souseda ať to ořeže až po odkvětu. :D A co mi radíte tedy teď když jsem neostříhal v zimě, nechat tak, nebo raději ostříhat, co bude menší zlo?
Kedar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 14 bře 2018, 16:30

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 16 bře 2018, 16:55

No lépe ostříhat teď ,než neostříhat vůbec . A dotvarovat se to může v létě až přestane ta míza tlačit. A sousedovi tam naopak přiroubuj samičku. Roubů mám dost ,ale musíš mě koncem května připomenout.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků