Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 13 dub 2016, 18:17

Miloši, já jenom zírám, jak jste daleko před námi na západě. U mně ještě nejsou vidět ani náznaky listů. Na druhou stranu mám pocit ( a nechci ho zakřiknout ), že se letos roubování zadařilo. Rouby od tebe jediné viditelně raší, takže snad......
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radim K » 13 dub 2016, 22:06

Luboši, bohužel to dopadlo tak, že celá dvoumetrová rostlina byla zasazena na Domažlicku do země, kde i přes pravidelnou zálivku rostlina nezvládla 40 dní teplot nad 30°C v maximu s více jak 38°C. Tady na JZ to bude s kiwi v létě boj. Na Boskovicku, kde byla rostlina do té doby, bylo jen pár dní nad 30 a maximum kolem 35°C a ani kolomikta ani žádná jiná Actinidia neměla spálený ani lísteček. Loni zde na JZ zařvalo 80% kiwi (mj. i velká dvoumetrová kolomikta), prostě se uvařily a to hned 3x po sobě, když některé začaly rašit, tak je sejmula druhá vlna veder atd...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 14 dub 2016, 08:59

[quote="Radim K" Tady na JZ to bude s kiwi v létě boj. [/quote]
Radime, ty vaše chinensisky jsou nějaké rozmazlené, nemyslíš ? U mně bylo to samé parno a kytky si toho ani nevšimly. Jediný, kdo to odskákal, byl angrešt. Ten se uvařil na stojáka.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radim K » 14 dub 2016, 10:37

Stando, určitě je to v souvislosti s tím, že rostliny byly relativně čerstvě vysazeny, být třeba 10 let zakořeněny, tak by v tom takový problém asi nebyl. Dále záleželo na každém stupni, ba i desetině. Dle map teplot, které denně sleduji a také souhrnné mapy počtu trop. dní byl stejný počet tropických a "supertropických" dní pouze na krajním JV Moravy a pak jen okolo Staňkova, který je odtud nejbližší stanicí. A snad ještě na Berounsku. Dále na západ už počet tropických, ale hlavně těch "supertropických" významně klesal až na polovinu. A tak je to tu často. Přijde mi, že je to vlivem "Všerubské brány", což je taková úžina tady na hranicích mezi Šumavou a Českým Lesem, která je náchylná na JZ proudění (které tvoří poslední leta až polovinu všeho proudění) a pouští sem horký vzduch, který ovlivňuje východní část Domažlicka a západní část Klatovska dále putuje zřejmě až směr po Berounce do Prahy (jak jinak si vysvětlit, že tady v 460 metrech často měříme nejvyšší teploty v ČR? Jako ve Staňkově. A to jsme na správné měření pedanti, to pozor :mrgreen:, např. včera předpovídal ALADIN 12°C, skutečnost bylo 21,5°C, což měla jinde jen Strážnice :shock: ) ). Angrešty jsou už téměř každoročně spálené v červnu. Proto je sázíme už jen do stínu :lol: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 15 dub 2016, 20:30

nemyslím si že by to mohlo byť tými horúčavami- ja som vysadil u dvoch známych vlani navrúblované mlade rastlinky( dokonca v jednom prípade k južnej stene) - polievali ich len sporadicky (aj keď u nás nepršalo prakticky 70 dní)- u oboch rástli a dnes som ich bol skontrolovať a dokonca tie čo sú pri južnom múre budú už kvitnúť... pripájam aj foto z vlani vrúblovaných rastín, ktoré som si ponechal v kvetináčoch - aj tam sú násady kvetov....
Obrázek
image hosting no registration
Obrázek
free picture upload
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radim K » 15 dub 2016, 21:45

Je možné, že byl důvod ještě jiný, ale nedovedu si představit jaký. Hlína je tam (v sadu, kde byly aktinídie vysazeny) nejlepší z celého okresu :D8. Prostě bylo vidět, že když bylo na začátku července prvně nad 36°C, všechny actinidie byly sežehnuté, potom jak se ochladilo na 30, tak znovu vyrašily, další vlna veder přinesla několikrát po sobě 37°C, opět se narašené výhonky uvařily, to už některé definitivně zahubilo a ty, které to přežily vyrašily znovu, jenže pak v srpnu přišlo přes 38°C a to sežehlo po třetí.
Nevím, jestli je to možné, nebo ne, ale přijde mi, že tady na JZ má Slunce vyšší aktivitu. Když jsem totiž pěstoval na Moravě (12 km od Brna a posléze 50 km severně od Brna), tak jsem měl zimní zahradu a když jsem z ní vynosil rostliny ven, některé se mi nikdy nespálily, jiné jsem musel navykat pár dní v polostínu. Stejné rostliny pod stejným polykarbonátem v zimní zahradě v Mrchojedech se musí navykat 14 a ani po této době nejsou na Slunce zcela adaptované. A tohoto jsem si všímal každoročně a už jsem s tím předem počítal, že já můžu vytáhnout rostliny bez navykání, ale u Rudy v Mrchojedech musíme navykat :mrgreen: . Bude v tom určitě více faktorů, ale stejně... To Slunce aktinidie prostě spálilo. Ale v sadu máme dalších cca 150 dřevin a ničemu se prostě nic nestalo.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 16 dub 2016, 14:04

Rašící očka na roubech Starelly a Sorelli od Miloše. Myslím, že už to vypadá dobře, tak snad se konečně zadaří.
Obrázek
image hosting websites
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 16 dub 2016, 14:15

Gratuluji Stando!! Opravdu to vypadá dobře. Nachystej bedny! A ten pepř do kiwi-džemu se nedrtí ,nechává se celý. Poradil Vašek. :P
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Rudolf M » 16 dub 2016, 19:28

Tak to gratuluji Stando, snad už se konečně zadaří a bude úroda! S9
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Miroslav » 16 dub 2016, 22:58

vyrostla mi dlouha bouda na substraty ze dreva a z jihu mám volny prostor, nemam ted prehled v odrudach, ktere jsou pro nasi zem vhodne, máte nejaky tip? - navic pojedu brzy pro nejake stromky kde maji mj.i tyto kiwi..díky
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 17 dub 2016, 19:44

dnes sme robili degustáciu plodov - pár kusov som odložil na skúšku- ako dlho vydržia- boli vynikajúce sladkokyslé, bez náznaku prezretia ( prvý obrázok)...vlani mi pribudla ďalšia odroda- samica( druhý obrázok) a tento rok som na "príkaz" rodinky zasadil ďalšiu samicu...čo sa týka druhu ovocia po jablkách( myslím skladovatelnosti) je kiwi na tom tak isto, možno aj lepšie nehnije neni červivé ... atď...takže môžem len doporučiť pestovanie, pri troške starostlivosti ( napr. zatienenie kmienika v skorej jari, prihrnutie zeminou na zimu, resp. zakrytie čečinou na zimu)výsledky vynikajúce S6
Obrázek
picture upload sites
Obrázek
picture upload sites
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 17 dub 2016, 19:59

:D omylom som vložil rovnaké obrázky- tu je tá druhá odroda čo som sadil vlani( samozrejme plod na foto ešte nie je ešte môj je na odfotený na materskej rastline- vlani som navrúbloval túto odrodu do môjho semenáča- vlani ešte vyrástla na cca 2.5 m na výšku pergoly a po zastrihnutí stihla vytvoriť aj dva bočné konáre, ktoré nevymrzli a rašia) ... čiže zimy sú už mierne myslím že pestovanie sa môže posúvať aj smerom severnejšie- hlavne ak by to bolo na dvore v závetrí... ja ich mám v otvorenej záhrade so severu kde strašne fučí- dnes som musel priväzovať konáre o seba, lebo vietor vylamoval mladé výhonky ako sa konáre vzájomne šúchali... takže odporúčam sadiť do závetria
Obrázek
photo uploading
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Miroslav » 17 dub 2016, 20:05

jakou odrudu byste mi doporucili? z chinensek maj jen jednu a z argut?
Actinidia arguta ´Geneva´ (a
Actinidia arguta ´Jumbo´ (aktinídie význačná)
Actinidia arguta ´Ken´s Red´ (aktinídie význačná)
Actinidia arguta ´Purpurna Sadowa´, samic
Actinidia chinensis ´Hayward´ (samice) (aktinídie čínská)
Actinidia kolomikta (aktinídie)
Actinidia kolomikta (aktinídie)
Actinidia kolomikta ´Adam´ (aktinídie)
Actinidia kolomikta ´Dr. Syzmanowski´
Actinidia kolomikta ´Dr. Syzmanowski´
Actinidia kolomikta ´Sentyabraskaya´
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 17 dub 2016, 20:35

chinensisky odrody čo mám - názvy neviem, kolomikty si myslím, že dozrejú aj v severných oblastiach, mne kolomikta dozrieva v júli, arguta Issai - neskoro až koncom októbra a Weiki- neviem, lebo nemám samca( mala byť samoopelivá- ale ja na samoopelivosť neverím)- podľa mňa treba aj samca... tieto nové odrody argút nepoznám...ja ich mám cca 18 rokov, vtedy ešte nebol veľký výber, ale myslím , že na fore je dosť info, aj o súčasných odrodách, prajem "šťastnú ruku" pri výbere a úspechy v pestovaní... fandím všetkých, čo chcú pestovať kiwi
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Miroslav » 17 dub 2016, 21:08

onehdá jsem mel arguty a bohuzel uschly, takze nyni k nim budu muset dat kapkovace, jinak to nepujde
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků