Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 11 čer 2019, 21:25

airbusy píše:Tak dnes prisla odpoved,Ze chlpky su len v mladosti a ked rastlina dospeje, tak budu vyhonky hladke.

Mohu potvrdit, že žlutoplodé má opravdu nové výhony chlupaté a starší výhony už jsou hladké. V tom měli pravdu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 čer 2019, 21:30

bych si tipnul Drevesnica Bilje vo Slovinsku na hranicach s italiu. S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 12 čer 2019, 08:27

Stanley_51 píše:

Mohu potvrdit, že žlutoplodé má opravdu nové výhony chlupaté a starší výhony už jsou hladké. V tom měli pravdu.[/quote]

ďakujem za odpoveď Stanley, zatiaľ si tú Sorelli nechám a budem ju sledovať postupom času, či tie výhonky zostanú aj naďalej chlpaté alebo už budú hladké....Mne sa nezdalo aj to, že odrezok, z ktorého to minulý rok narezkovali, mal tiež chlpaté výhonky, nebol vôbec hladký.

Pôvod rastlín samozrejme nepovedali, odkiaľ je... Ale v takom Taliansku je nových odrôd kopec, aj žltoplodých - Air gold, Arnold (samosprašné)...Len to sem nejak doviezť....Niektorí to tu predpokladám už pestujú, minimálne v Čechách S20
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 17 čer 2019, 06:34

A ked sme uz pri tych odrodach, tak v USA maju tiez viacero - Vincent, Saanichton Elmwood, Blake, Exbury a zltoplodu El Dorado. Ta odroda Saanichton vyzera byt z nich najodolnejsia voci mrazom a podla popisu dozrieva dva tyzdne pred odrodou Hayward..
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 17 čer 2019, 22:42

Aj keď som zavlažoval chinensisky, opad malinkých plodov je veľký ( kvitli cca pred 10 dňami- to bolo počasie ešte fajn + "májová" vlaha)- a náhle prišli tieto (nechutné) horúčavy bez jedinej kvapky dažďa za celý jún+ vysušujúci vietor....., nemáte niekto takýto istý "problém" ?, sčasti sa to dialo u mňa aj v r. 2017 ( to bol u nás ten "saharský" rok), ale teraz je to ešte horšie, opad plodov je veľký
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Petr z H. » 18 čer 2019, 08:10

Provedl jsem v sadu zálivku LAD hnojivem (duičnany) rozpuštěným ve vodě. Ačkoli to všem stromům i keřům prospělo, mají krásné přírůstky, na kolomiktě a argutě se to nijak neprojevilo, co je ale horší - dvě chinensis mi to pravděpodobně zabilo. Po pohnojení vadnou a opadávají listy. Je to tak, jak se to jeví - jsou chinensis tak citlivé a nesnášejí hnojení dusíkem?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 18 čer 2019, 09:14

Ivan: Já jsem se s takovým opadem kiwi setkal pouze při špatném -nedokonalém opylení . Úplně poprvé ,když jsem Starellu nechal opylovat kvetoucí Jenny .To jsem se domníval ,že když je samosprašná ,tak může sprášit i sousedku . Anebo , když do květu prší . Letos mně opadly už celkem velké plůdky u Sorelli , kterou jsem opyloval "mraženým " pylem .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 18 čer 2019, 09:35

ivan píše:Aj keď som zavlažoval chinensisky, opad malinkých plodov je veľký ( kvitli cca pred 10 dňami- to bolo počasie ešte fajn + "májová" vlaha)-

Tiež sa prikláňam k Milošovmu názoru. Nie sme od seba až tak ďaleko, aj keď ta klíma sa určite nedá porovnávať. Mne zatiaľ neopadol snáď ani jediný plod. Tiež v júni nepadla ani kvapka vlahy. Avšak umiestnenie rastlín mám skoro ideálne: západná strana domu, korene chránené pod 1m širokým betónovým chodníkom, a prepad vody z vonkajšieho vodovodu ide priamo ku koreňom.

Peter z H: neviem, aký je dôvod hnojiť actinidie dusíkom. To Ti nestačia 5 metrové ročné prírastky? Ja by som skôr doporučil draslík, poprípade fosfor. Osobne požívam v predjarí síran draselný a superfosfát. Tento rok celkom s úspechom testujem kávový sós.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod J.K. » 18 čer 2019, 10:24

Petr z H. píše:Provedl jsem v sadu zálivku LAD hnojivem (duičnany) rozpuštěným ve vodě. ..... Je to tak, jak se to jeví - jsou chinensis tak citlivé a nesnášejí hnojení dusíkem?

Myslím ze im vadí hlavne ten vápnik v liadku. Actinidie majú radšej skôr kyslú pôdu.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 18 čer 2019, 10:41

No veď práve preto síran draselný, superfosfát a kávovina - všetko s mierne kyslou reakciou.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Petr z H. » 18 čer 2019, 11:01

Eh, 5m přírůstky? :shock:
Vloni jsem zasadil jedno, přírůstky byly cca 30 cm, nakonec v srpnu v těch tropech, když jsem byl zrovna na dovolené, všechny listy oschly. Letos sotva raší, už měsíc koukají malé lístky ze 2 pupenů na cca 50cm prutu.
Druhé jsem zasadil letos - po koupi jsem nechal rašit ve skleníku, dokud nepominuly mrazy. Narostl cca 50cm výhon, přesadil jsem ven, a už 2 měsíce se ani nehne.
Takže jsem je obě zalil dusíkem, aby byl aspoň pár cm přírůstek. A nebude. S13
Co dělám špatně - zasazeno na slunné teplé stanoviště, do směsi zahradní zeminy a kompostu, tedy kyselé. Zalíváno.
Podobně kolmikta a arguta - na jaře krásně vyrašily, spousta listí a počínajících výhonků, ale už 1-2 měsíce je stav stejný - cca 30-50 cm rostliny, dál se ani nehnou.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 18 čer 2019, 17:42

Petr z H. píše:Eh, 5m přírůstky? :shock:
Vloni jsem zasadil jedno, přírůstky byly cca 30 cm, nakonec v srpnu v těch tropech, když jsem byl zrovna na dovolené, všechny listy oschly. Letos sotva raší, už měsíc koukají malé lístky ze 2 pupenů na cca 50cm prutu.
Druhé jsem zasadil letos - po koupi jsem nechal rašit ve skleníku, dokud nepominuly mrazy. Narostl cca 50cm výhon, přesadil jsem ven, a už 2 měsíce se ani nehne.
Takže jsem je obě zalil dusíkem, aby byl aspoň pár cm přírůstek. A nebude. S13
Co dělám špatně - zasazeno na slunné teplé stanoviště, do směsi zahradní zeminy a kompostu, tedy kyselé. Zalíváno.
Podobně kolmikta a arguta - na jaře krásně vyrašily, spousta listí a počínajících výhonků, ale už 1-2 měsíce je stav stejný - cca 30-50 cm rostliny, dál se ani nehnou.


Niekde robis chybu...Mlade rastliny su citlive na sucho a moze ich nepolievanie uplne zabit, podla mna tej prvej rastline z minuleho roka uschli korene a rastlina sa nevie z toho spamaetat...ak chces hnojit, kup si radsej hnojivo na kyslomilne rastliny, kiwi nema rado chlor a vapnik v hnojivach. Skus pripadne aj listove hnojivo....nemas tam hrabose, hryzce, krtka alebo nieco ine, co ti nici korene? A urcite rastliny namulcuj, napriklad korou ihlicnanov...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod PavelP » 20 čer 2019, 22:17

Dnes jsem byl po pár dnech zkontrolovat kiwi a byl jsem překvapen :D vypadá to, že bude po několika letech první úroda! Skoro 2/3 plůdků už se zvětšuje, nehnědnou a neopadávají jako v jiných letech. Buď se letos první rok začal tvořit v květech pyl a rostlina je opravdu samosprašná, nebo je někde v okolí kiwi o kterém nevím, nebo se dobře podařilo ruční opylování samčími květy od zdejšího uživatele Mifin (tímto ještě jednou děkuji!). V době ručního opylování už bylo ale "čerstvých" květu dost málo a neodpovídá to celkové násadě plodů.

Ještě není vyhráno, počítám s velkým propadem i přes vydatné zalévání, ale snad po 10 letech ochutnám.

Zároveň jsem do koruny narouboval samce (celkem 4 rouby) a zatím nic neupadlo, neshnilo. Ještě je ale brzy hodnotit.

Plodila už někomu odrůda Solissimo?

Pavel

Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 22 čer 2019, 20:20

Jedna otazocka k vrublovaniu zelene na zelene...Preco sa vrubel nema uviazat prilis nasilno, ma to vplyv na zrastanie a netvori sa vtedy dobre kalus?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 22 čer 2019, 21:15

No protože to ani utahovat nejde . Zkoušels to ? Pokud použiješ klasickou gumičku ,tak ta se do měkkého výhonku zařízne a více otoček to rozmačká . I klasická plastová roubovací páska je tvrdá . Ještě tak páska nastříhaná z plastového ubrusu ,ta je dost měkká. Ale nejlepší je na toto roubování ta potravinová fólie . Pokud ji moc utahuješ ,tak se ti přetrhne a tím si sama reguluje to správné napětí . A pokud dáš více otoček ,tak se to naprosto vzduchotěsně uzavře . Bezvadně pod tím roste kalus a úvazek tak můžeš nechat do příštího roku . Je pružný a roztahuje se . Zkus to a uvidíš .
No a u klasické pásky a nebo gumičky musíš na konci podvléct a úvazek tak zajistit proti rozmotání . U bylinného výhonku se ti to nepodaří . Je to všechno měkké. To u potravinové fólie nemusíš -lepí a nerozmotává se .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron