Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod mifin » 17 črc 2019, 20:07

Mám pochybnosti, jestli nedošlo k záměně: plody Tsechelidise jsou nějaké malé. Je pravda, že kvetl na fasádě jako první a i když jsem opyloval (samec kvetl se zpožděním), tak většina plodů upadla a zůstaly jen 2.
Miloši zhodnotil bys prosím znaleckým okem - může to být (asi špatně opylený) Tsechelidis?
Obrázek
Omlouvám se za kvalitu - špatně se mi to fotilo ve změti listů nad hlavou.

Starella je mnohem větší.
Obrázek

Přidávám fotku roubu Saanichtonu po měsíci od roubování (samozřejmě ten největší roub):
Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 18 črc 2019, 19:16

Přesně toto jsem provedl s chinensiskou Sorelli . Kvetla na jižní zdi jako první , samec nekvetl a tak jsem opyloval mraženým pylem . A špatně , všechno opadalo až na tři poslední plody- květy ,které už stačil opylit rozkvétající samec deliciosy . U Tsechelidise je to divné ,protože se píše ,že má 70% samosprašnou schopnost a tudíž netrpí na nedokonalé opylení . A jak daleko je od něj samec ? Je zajímavé ,že Starella je opylena dobře . U mne Tsechelidis kvetl jenom o pár dní dříve než Starella ,ve které je naroubovaný a opyloval ho bez problému semenáčkový (divoký) samec ,taktéž ve Starelle naroubovaný .
Špatně opylené plody mají výrazně méně semen . No a k záměně pochopitelně taky mohlo dojít .To se bohužel stává i v lepších rodinách - tedy firmách :D .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod mifin » 19 črc 2019, 20:34

Větší samec je na druhé straně domu a kvetl až mnohem později po odkvětu "Tsechelidise". Naštěstí kvetl "nový" samec poblíž, ale jen větvička a také s menším zpožděním. Opyloval jsem květem tohoto samce a věřil, že jím roznesu i vlastní pyl Tsechelidise. Tsechelidis i Starella je naroubována na Jenny, která kvetla také. Možná už bylo na opylení pozdě, ale hlavně jsem zvědav, zda to je či není Tsechelidis. Já totiž většinu výhonů přeroubovával na "snad" Tsechelidise již z vlastních zásob. No i kdyby to nebyl Tsechelidis, k jídlu to bude, jen doufám, že nějakého také mám. Mohl jsem to zaměnit sám. Až uzrají, tak doufám, že to identifikujeme.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 24 črc 2019, 06:52

Tak moje stepenie nebolo uspesne, vsetko to v tychto teplach uschlo, bud zlou technikou alebo tym, ze som to zabudol zatienit...ak budu take leta ako teraz, tak bez kvapkovej zavlahy to nevidim pozitivne...skusali ste niekto okrem mulcu dat navrch pody ciernu polyetylenovu foliu a navrch mulc/strk? ma to vyznam? Zamer je, aby sa znizil vypar a udrzala sa vlhkost okolo rastliny...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod nene » 24 črc 2019, 15:13

Dáváme velké kameny (ploché), kolem argut, zimolezů, kolem všeho, co mělce koření (chinensisky zatím nemáme). Letos jsme z nedostatku času a kamenů vysadili zimolezy pod černou netkanku, zasypali štěpkou a kameny položili jen těsně kolem rostlinek....není to ono, zaléváme jak mourovatí a jak jen bude čas, tak se jde na placáky a plocha kolem rostlin se zakamenuje ve větší míře. Nejlepší je dát netkanku a na ni kameny - neroste plevel, záhonek je roky pěkný, stačí jen na jaře sloupnout vrstvu zetlelého listí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 24 črc 2019, 16:14

Naprosto souhlasím s nene, takhle jsem to měl dlouhou dobu u jujuby a muchovníku (dokud nám letos nekopali plyn) a celou dobu jsem je vůbec nemusel zalívat. Hned na jaře, až se půda přes zimu provlhčí, nasadím opět.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 24 črc 2019, 17:43

nene píše:Dáváme velké kameny (ploché), kolem argut, zimolezů, kolem všeho, co mělce koření (chinensisky zatím nemáme). Letos jsme z nedostatku času a kamenů vysadili zimolezy pod černou netkanku, zasypali štěpkou a kameny položili jen těsně kolem rostlinek....není to ono, zaléváme jak mourovatí a jak jen bude čas, tak se jde na placáky a plocha kolem rostlin se zakamenuje ve větší míře. Nejlepší je dát netkanku a na ni kameny - neroste plevel, záhonek je roky pěkný, stačí jen na jaře sloupnout vrstvu zetlelého listí.


Dakujem za radu, takze odporucate dat najprv ciernu netkanu textiliu a na to polozit tie ploche kamene - tie kupujete niekde v obchode? Ja arguty az tak nepolievam, su namulcovane ale to im nestaci, ten opad suchych listov je sialeny tento rok. Chinenska sa prihlasi ze ma nedostatok vody, ked jej zacnu vaednut listy ale na argute rovno usychaju odspodu vyhonov. Plodov je dost na argute, ale ci to tych par listov uzivi, to netusim...Musim pokukat niekde tie kamene alebo tam rovno hodim betonove platne co su na zahradne chodniky...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod nene » 24 črc 2019, 19:17

My když chceme kameny, tak stačí kopnout do země :D .
Ta dlažba je samozřejmě totéž...takže netkanka a dlažba, pokud by to bylo někde, kde by se to moc rozpalovalo, tak přihodit trávu po sečení, např. :) . Máme to tak na jihu u zimolezu na plném slunci a roste spokojeně....tak snad to bude fungovat i u vás.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 25 črc 2019, 06:45

Tie plocháče sú asi dobrý nápad, ale ja - nech to znie akokoľvek čudne - keby som to nemal vysadené pri betónovom chodníku, asi by som zvažoval - betón! Možno aj zámkovú dlažbu. S dostatočným otvorom na polievanie, s prípadným lievikovitým (trichtyřovým) spádom.
Napriek tohto ročnému suchu, a bývam v mikro regióne s oficiálnym názvom "Suchodolie", neregistrujem opad ani jediného listu, a už vôbec nie plodu. Zálievka je iba sporadická, trebárs po umytí rúk. Inú si nemôžem dovoliť. S13
airbusy: SZ
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 25 črc 2019, 17:02

izi píše:Tie plocháče sú asi dobrý nápad, ale ja - nech to znie akokoľvek čudne - keby som to nemal vysadené pri betónovom chodníku, asi by som zvažoval - betón! Možno aj zámkovú dlažbu. S dostatočným otvorom na polievanie, s prípadným lievikovitým (trichtyřovým) spádom.
Napriek tohto ročnému suchu, a bývam v mikro regióne s oficiálnym názvom "Suchodolie", neregistrujem opad ani jediného listu, a už vôbec nie plodu. Zálievka je iba sporadická, trebárs po umytí rúk. Inú si nemôžem dovoliť. S13
airbusy: SZ


Beton by som povazoval za krajne riesenie, hlavne u chinensiek, kde by sa mohla vyskytnut chloroza a potom tu budem ako liecit, odkopem beton a dam novy? Skor uvazujem o tenkych betonovych platniach, ktore by sa jemne polozili okolo rastlin a su lahko odmontovatelne. Nevyhodou bude vyssia cena, najlacnejsie je dat polyetylenovu foliu, odpar hadam tiez znizi. Po tomto lete to budem musiet riesit...Ak este bude co riesit u argut...Uvazoval som aj nad balikmi slamy, ale do toho sa vedia usalasit hlodavce...Nakoniec asi vyhra ten beton a miesacka S6
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 25 črc 2019, 22:00

Já mám chinensisky u chodníku, kde jsou betonové dlaždice 30x30, takže kořeny pod chodníkem. Za 33 let jsem neměl problém ani s mrazem, ani se suchem. To samé pod pergolou, kde mám z jedné strany arguty a z druhé révu. Mám pergolu vydlážděnou zámkovkou a pouze v rozích vynecháno lůžko 20x20cm a v tom lešenářskou trubku, z kterých je pergola postavena. Nahoře je kari síť, po které se to pne. Nezalévám za celé léto, dlažba propustí vodu, ale nevysychá. Ideální stav.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 28 črc 2019, 14:07

Presne moja skusenosť je taka ista. Za 30 rokov som polieval iba preto, že som dufal vo vetšie plody, nie, že by niečo uschynalo. A chloroza... podla rozboru mam ph 7,3!!! Všetky deliciozy maju listy syto zelene, až do modra. Hnojim velmi opatrne, skoro nič, lebo všetko je pri studni. Použivam siran draselny, par zrniek pod koreň v predjari.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 07 srp 2019, 13:23

Jediný naštepený vrúbeľ, čo sa ujal, aj to som ho asi dal opačným koncom, ma picne :lol: ale drží pevne koťuha, nedá sa vylomiť :lol:

Obrázekblogger image hosting
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 08 srp 2019, 13:32

Obrázek
airbusy: Výborně ,gratuluji ! To už se mi taky stalo :D a roste to . Co to je za odrůda ? Příště bys mohl zkusit třeba Tsechelidise . Ten má dnes 8,5 cm a do sklizně ještě dva měsíce .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 08 srp 2019, 15:11

Dakujem, mohlo sa to podarit radsej normalne ako hore nohami :D Ale tak uvidim, co z toho bude, na zimu to poriadne zabalim. Inak je to odroda Sorelli...ten Tsechelidis vyzera byt riadny macko :wink:
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků