Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 28 srp 2019, 15:41

Až dnes som sa dostal k tomu aby som odfotil očkovance.Vrúble od Miloša očkované cca 10.Júla,zo 7 očkovancov,6 vyzerá nádejne (síce niektoré majú len zelené púčiky :? ) ale vše samice Strella a Tsechelidis.Bohužial ten 7,jediný samec pošiel. :(
Tsechelidis
Obrázek
Tsechelidis
Obrázek
Starella
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 28 srp 2019, 15:59

Jano gratuluji!! U toho prvního obrázku ,ten výhonek -je už z očka Tsechelidise ? Pokud je , já bych ten letorost nad očkováním odstřihl ,aby vše šlo do roubu . Ten řez měl být proveden už dříve ,hned jak vyrazilo to očko . Je totiž nutné aby ještě výhonek roubu vyzrál a v zimě nezmrzl .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 28 srp 2019, 16:50

Obrázek
Na některých plodech mám vypálené plochy . Je to tam ,kde plody nejsou chráněné listy . Je to UV .Už vloni jsme to probírali v Lednici . Objevuje se to i na rajčatech a hroznech .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 02 zář 2019, 09:58

Ďakujem Miloši, ale mám problém zo samcom, nenašiel by sa niekto, kto by mi predal samčiu rastlinu a nemal by žiadny problém poslal ju poštou? :? Nechcem z e-shopu kupovať niečo,čo nemusí byť tým za čo to predávajú...
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 02 zář 2019, 10:25

Obrázek
Letos jsem rouboval jenom dva samečky . Jednoho do ukrajinské odrůdy Straton a druhého na semenáček . Přestože jsou očka živé ,ani jedno nevyrostlo . Tak je otázka ,zda se na jaře probudí a vylezou. Vzadu v truhlíku mám semenáčky nachystané k roubování na příští rok . Pro tebe by bylo nejlepší a nejrychlejší přiroubovat samce do keře .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 02 zář 2019, 13:20

Obrázek
V době květu zavěšuji rozkvetlé samčí větvičky ve flaškách do keřů ,aby se to lépe sprášilo a aby to ti čmeláci neměli tak daleko . A když na flašku zapomenu ,tak v září mají větvičky kořínky . Bohužel jenom arguty a nebo kolomikty . Chinensisky ani náhodou . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 07 zář 2019, 08:12

A pokusné vrubľovanie ,drevo do dreva (tsechelidis),dopadlo takto.Drží ale asi spí.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 07 zář 2019, 11:57

Paráda !! Taky mám hodně takových roubů co se ujmou ,ale nevyrostou . A mám zkušenost ,že se na jaře mnohým takovým očkům nechce růst . Hlavně celou rostlinu na zimu dobře zabal . A něco dej i na zem ,na kořeny .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 15 zář 2019, 21:39

zhuba po mesiaci som odokryl moje pokusné vrúbľovanie odrody Tsechelidis, zatiaľ sa to tvári zeleno, ale to sa aj vrúbeľ odrody Sorelli, ktorý mal kalus a bol pekne zelený, ale nedávno zhnedol a uschol :?

Obrázek

A pokusne aj jeden vrúbeľ do arguty....

Obrázek

Treba to ešte zakrývať do pytlíkov?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 16 zář 2019, 17:24

Pytlíky tam už nemusí být . Hlavně to na zimu pořádně zabal ,aby očko nezmrzlo a aby příští rok vyrazilo a udělalo tažeň a hlavně další očka . A řez celé rostliny udělej na podzim po opadu listů . Já jsem zastáncem klasického řezu na tažně . Jeden -dva ROVNÉ kmeny asi 2 m vysoké ,aby se daly dobře chránit před zimou a nahoře krátké raménko a z toho tažně .
Změřil jsem jenom délku tří tažňů a spočítal plody .
1. 3m 35 plodů
2. 2m 15 plodů
3. 2,5m 22plodů
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Bohužel , celý tažeň ,větev nejde vyfotit ani panoramou .
Začátkem září jsem na popálených plodech udělal zkoušku na cukr a naměřil jsem 5,5 Brix . To je málo -min. je 7,5 Brix . Přesto plody v sáčku s jablkem došly a byly jedlé ,jenom toho cukru bylo minimum.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 16 zář 2019, 21:40

Pěkný Miloši, jsem zvědav, co z mého očkování a roubování na jaře " obživne ". Zatím jako perspektivní se zdá být Tsechelidis, ten se snad ujme vždy. Horší už je to ze Starellou a Saanichtonem. Očka sice vypadají živá, ale teprve příští jaro ukáže...
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Roland » 19 zář 2019, 08:17

Zdravim
Po precitani rad na fore som trochu prerobil okolie pri Actinidiach.Kupil som odelovaciu foliu na travnik, zakopal do zeme, prilozil metrovy obrubnik na ktory som dal textiliu a vsetko prikril mulcom .Actinidie som odmotal od bambusovych tyci a prichytil zdrhovacimi elek.paskami.Rad bys som este dokupil dajake velkoplode bezchlpate kiwi na druhu stranu . Otazka je oplati sa este zasadit kiwi teraz na jesen ,alebo to mam nechat na jar ? Jednom zahradnictve som nasiel 1,5 m Haywardy , ktore by som prestepil na ine odrody na jar. Pochopil som ze tie odrody kiwi, ktore tu popisujete jednoducho ako rastliny nezozeniem. Co tika Argut tie som este zasadil u svokra za kurin 5 kusov. Urobil som pokus dve som nechal zarast dajakou popinavkou a ostatne som nechal na slnku. Dopadol som tak ,ze ktore boli zarastene som ich ani nevidel vyrastli o 1,5 m a na slnku boli len 0,5 m prirastky.
Pozdravuje Roland
Obrázek
Roland
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07 čer 2019, 10:10
Bydliště: Galanta

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 21 zář 2019, 16:14

Výsadbu nových rostlin bych nechal až na jaro . A pokud je už máš ,tak je zazimuj třeba v té garáži -teplota kolem 0°. A teď k rostlinám u zídky . Výšku zídky odhaduji tak na 2m ,podle asi garáže ,která je vlevo . Moje třicetiletá Starella má na každou stranu 3 -4 metry . Kiwi deliciosa je dlouhověká a mohutná rostlina . Pokud se ti těch pět rostlin rozroste ,tak budou mít málo místa . Podle mě bohatě stačí tři . Dvě krajní a prostřední . No a vedení je už dané tím prostorem . Tažně ve výšce garáže ,těch dvou metrů a směrem do toho čtvercového prostoru -tedy pergola . Prozatím bych nic nestavěl . Pro začátek stačí dva tři dráty . Ale kiwi potřebuje vodu a hodně . Máš ji tam ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 22 zář 2019, 21:28

ako na potvoru, vrúbeľ Tsechelidis naštepený 10. 08. v argute sa teraz rozhodol, že začne rásť, už tam mohol sedieť do zimy....to už ani nenarastie, ani nevyzreje a ani nebude spiace očko, aby to mohlo budúcu jar vyrašiť, keďže som robil len jednoočkové vrúble :( celé zlé toto....no nič, pokračovať vo vrúbľovaní budem najbližšiu jar....hádam to raz výjde aj normálne.... :)

Obrázek
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 22 zář 2019, 21:41

Chinensiska v argutě stejně vydrží max. tři roky tak je možné ji použít jenom jako nouzovou podložku a nebo jako trenažér :D Letos mám v argutě čtvrtý rok Starellu a plody jsou jako větší ořechy . A první rok měly plody normální velikost .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků