Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Honza123 » 09 čer 2019, 17:07

Je to snad 9 let stará rostlina od jednoho pěstitele. Má cenu na to zkoušet roubovat deliciosu? Kvůli kompatibilitě to bude s rouby asi horší... :)
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 09 čer 2019, 18:33

Je to deliciosa ,tak tam půjde naroubovat jakákoliv deliciosa. Horší by to bylo opačně . Nikdy se mně nepodařilo udržet v deliciose chinensisku . Červenou princeznu a Xixuan jenom dva roky a Hort 16 vůbec . Letos mám první úspěch s Hortem ,ale ten je naroubovaný do Sorelli (tvrdým roubem do zelena ). Roub od Mirka . Miro dík !
Obrázek
Honza123: Horší je, že ji máš ve skleníku . Deliciosy potřebují zimní klid -teplotu slabě pod nulu. V Praze může být bez obav venku ve volné půdě.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Honza123 » 09 čer 2019, 19:47

Tak super, nechám to jako podnož. V zimě jsem to dal do sklepa. Ve skleníku klesá teplota ke 2 st. Já mám omezené místo na 4 rostliny a tak radši vysadím už roubované rostliny. Příští rok bude hotová konstrukce a na jaře to vysadím. Jinak chráníš deliciosy před jarními mrazy? Letos na jaře krásně nasadila arguta i deliciosa květy a mráz to sežehl a deliciosa obráží jen z kořenů.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 09 čer 2019, 19:57

Ty máš devítiletou rostlinu v květináči přes léto ve skleníku a na zimu ji taháš do sklepa ??
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 09 čer 2019, 20:15

Obrázek
Pokud zapěstuješ 2m rovný kmínek ,je možné ho schovat do takového truhlíku stlučeného ze tří dvoumetrových desek a na zimu uzavřít čtvrtou . Ono to vypadá jako dřevěný sloupek a mám vyzkoušeno ,že to tak může být trvale i v létě. A zima tě vůbec nemusí zajímat . :D
Obrázek
Tento výhonek se omotával jenom kolem provázku ,zdřevnatěl a druhý rok se s tím už nedá nic dělat . Ještě horší to je , když to necháš motat kolem sloupku a nebo v drátěném plotě.
Roland: Tobě se kmínek motá kolem bambusu .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 09 čer 2019, 22:25

milos51

a ten truhlík na zimu aj niečím vypĺňaš, alebo stačí, že je to uzatvorené doskami a už to nenamrzne?

musím povedať, že tie tvoje rady sú na nezaplatenie a patrilo by sa ich knižne spracovať, parááda S6
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Honza123 » 09 čer 2019, 22:55

Bylo v zemi a po devíti letech ho původní majitel vykopal. Jinak spíš mi jde o ty mladé výhony s květy. Chráníš to něčím? Ochrana kmene je dobrý nápad.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 10 čer 2019, 08:11

Ta devaetrocna rastlina este neplodila? Dufam, ze ked sa mi podari zohnat samicu chinensky, tak nebudem musiet tolko cakat...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 10 čer 2019, 08:50

Ono je to zhruba stejné jako u vína -třetí -čtvrtý rok . Záleží na podmínkách . Proto když vysazuji novou rostlinu ,dám pod ni co nejvíc dobré zeminy ,aby si mohla rychle vytvořit pořádné kořeny. A první rok stíním ,nemá ráda úpal a pokud vyschne a svěsí listy , tak dostává šok ze sucha. Proto je důležitá závlaha alespoň první rok ,než udělá ty kořeny.
Ten dřevěný hrantík nevytápím ,ten chrání v zimě jenom před mrazivým větrem ,který je vražedný a hlavně mladé rostliny vysušuje .A potom před jarním slunkem ,které přes den nastartuje mízu a v noci i slabý mrazík potrhá kmeny . A zase -hlavně u mladých rostlin ! Na rovný kmínek je možné i do toho truhlíku ještě namotat topenářskou izolační pěnovou trubku .
Teď jsem dostal zprávu od Vaška ,že se jeho sousedům ( mimochodem jsou to ti ,kteří přivezli z USA odrůdu Saanichton 12) podařilo taky úspěšně přesadit nejméně desetiletou rostlinu kiwi .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 10 čer 2019, 09:13

Neviem si predstavit, aky korenovy system ma devaetrocna chinenska, ono asi zavisi, ci to je stepena rastlina, alebo zakoreneny odrezok, ze? Stepene rastliny nemavaju hlbsie korene, ci aj vtedy to koreni plytko? Tak jo, chce to dobru zeminu s dostatkom humusu, davas aj raselinu ci staci len kompost? Elmwood sa sem nepodarilo dostat z USA? Na ich forach to obcas spominaju...

Ako je to s odrodou Ashoka? Niekde to ponukaju ako argutu a niekde ako chinensku, tak babo raď, co tu pestujeme....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod triodyn » 10 čer 2019, 21:11

Tak mám taky nějakeho krypla-sorelli-prodejce:ZOJA,takže jestli budete objednávat,dobře si to rozmyslete.
Obrázek
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Honza123 » 10 čer 2019, 21:25

Miloši,
chráníš nějak na jaře mladé výhony s květy? :) Letos jsem takhle prišel o jednu rostlinu a nerad bych přišel o ty roubované... Výhony měly cca 10 - 15 cm (obsypané květy). Mráz nadzemní část kompletně zabil
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 10 čer 2019, 22:02

Nechráním . V době květu to už jde těžko . Moje Starella má na každou stranu 3-4 metry . Je možné celou rostlinu postříkat vodou a nebo pod ní zatopit -udělat ohýnky , pokud ji máš na pergole . Vloni nebo předloni se to stalo ,ale mráz spálil jenom listy ,ale komplet na tabák . No a poupatům se nestalo nic. Pokud máš zahradu ,kde v tu dobu často mrzne ,tak jedině kiwi zasadit ke zdi domu. Nad rostlinu natáhnout drát a zatáhnout závěs- záclonu.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 10 čer 2019, 23:02

[quote="triodyn"]Tak mám taky nějakeho krypla-sorelli-prodejce:ZOJA,takže jestli budete objednávat,dobře si to rozmyslete.

Velmi podobne vyzera ten moj krypel Sorelli z lumigreenu, zeby rovnaky dodavatel rastlin? Uz som im pisal, odkial to beru a cakam na odpoved... E3
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 11 čer 2019, 19:51

Tak dnes prisla odpoved, ze poslali spravnu odrodu Sorelli....Ze chlpky su len v mladosti a ked rastlina dospeje, tak budu vyhonky hladke...nemam s tymito zltoplodymi ziadnu skusenost, tak sa mi to tazko posudzuje...uz ste niekto zakorenovali Sorelli?

Ale ponukli vratenie tovaru a penazi na moj ucet, takze komunikacia fajn s nimi....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků