Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod onry » 30 lis 2016, 22:57

Ahoj
Letos jsem poprvé zkusil roubování . A velice pěkně se rouby chytily, bohužel pozdní mrazíky je silně popálily a všechny rouby nakonez zašly. Moc prosím mohl by si někdo na mne vzpomenout při zimním střihu s rouby více odrůd ? Poštovné proplatím, nebo mohu poslat nějaké semenačky hlohu měkkého - Crataegus mollis http://tropik.cz/product.php?id_product=327 . Pište SZ. Díky
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 30 led 2017, 22:42

Obrázek

Doufám, že tato zimní ochrana bude dostatečná. Ale ani v nejteplejším cípu Moravy není nic jisté. A to ještě možná přijde největší nepřítel- pozdní jarní mrazíky.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 31 led 2017, 02:43

:P Ahoj na fóru. Teď už je mi jasné ,proč ti ten Tsechelidis tak narostl. On roste v bavlnce!! :P
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 31 led 2017, 07:49

Zdravím všechny na fóru. Tak trochu jsem si nebyl jist, jestli první příspěvek vyjde - a ono to vyšlo...Tak jsem zapomněl na základní pravidlo slušnosti, tj. zdravení - omlouvám se. V popředí je na snímku samec Tomuri a na něm skutečně Tsechelidis, dále Saanichton 12, Chu Red a China giften. Rostliny jsou omotány nastříhanými pruhy bílé netkané textilie, což bylo dost časově náročné. Tloušťka nastlané slámy je do 20 cm.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 31 led 2017, 12:27

jaroMira píše:Zdravím všechny na fóru.

Vítej tady u nás na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod LubošM » 31 led 2017, 21:04

jaroMira : Jeden pěstitel arguty na Severní Moravě úspěšně likvidoval rostliny tím, že je vždy na zimu zabalil. Dělal to tak asi 10 let a nakonec pěstování argut vzdal s tím, že se nehodí do našeho klimatu. Myslím si, že problém byl asi v tom, že se zabalené rostliny v předjaří na slunci více zahřívají, jde do nich míza a noční mráz je roztrhá. Zabalení rostliny nemá velký význam na zvýšení teploty v noci, když pod izolací není zdroj tepla. Sám jsem loni v dubnu balil na noc vzácné křížence do několika vrstev fólie a stejně omrzli při -3°C.
P.S. Letos to mám nachystané tak, že menší rostliny v případě jarního mrazu sejmu z konstrukce, položím je na zem a tam je zakryju, jako zdroj tepla bude sloužit země.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 31 led 2017, 22:27

LubošM: Vůbec se nedivím, že ti to pod fólií zmrzlo. Stačí, aby na tmavý kmínek přes fólii posvítilo zimní sluníčko, a rozdíl mezi noční a denní teplotou pod fólií je obrovský. Taková rostlina se dříve dostane ze zimního spánku. Bílá textilie rostlinu nezahřeje, ale odráží sluneční svit (pokud je ovšem čistá). Proto moje kiwi má oddálené probuzení a šance na úrodu i při letošní poněkud chladnější zimě určitě je. Z kmínku sundávám textilii až v květnu po pozdních mrazících, z rodivých výhonů samozřejmě dřív.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod LubošM » 02 úno 2017, 19:44

jaroMira : Ono zdání někdy klame. Když dáš netkanou textilii třeba ve více vrstvách na záhon, taky bys řekl, že záhon je bílý a přitom tam většina světla a tepla projde. Nejzřejmější je to asi na bílých ledních medvědech, kteří mají údajně jednotlivé chlupy téměř průhledné. Díky tomu, že v srsti je mnoho uzavřeného vzduchu, působí srst jako bílá a není přes ni vidět medvědí kůži, která je údajně černá, aby pohlcovala teplo. Podobně to může fungovat u kiwi, kde geotextilie z průhledného polyesteru propouští světelné a tepelné záření na tmavý kmínek a tepelně ho izoluje.
Já jsem ve svém příspěvku psal, že jsem balil rostliny v dubnu NA NOC před hlášeným jarním mrazíkem, už měly vyrašené listy.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 03 úno 2017, 01:45

Na fóru je velmi cenné, že si zde vyměňujeme zkušenosti s pěstováním exotických rostlin v drsnějších podmínkách. I Tvúj příspěvek, LubošM, je pro mne poučný a jistě nás všechny obohacuje. Když jsem na začátku 90. let sehnal na Slovensku první sazenice velkoplodého kiwi, tak jednak díky mým nulovým zkušenostem s jejich pěstováním, ale hlavně díky tomu, že jsem je v zimě nechránil, vydržely pouhé 3 roky. Následovala výsadba sazenic k jižní stěně chatky, ale protože jsem je opět nechránil, do tří let jsem je pohřbil. Samec Tomuri, který je na obrázku v popředí, oslaví letos 11. narozeniny a na trvalém volném stanovišti bude 8. rokem. Domnívám se, že na výše popsané ochraně něco bude, když mi tak krásně kiwi přežívá. Ale je pochopitelně rozdíl, kdybych rodivé letorosty zabalil do netkané textilie v době, kdy již jsou narašené lístky. Nepochybuji, že při -3°C by v lepším případě narašená rostlina částečně namrzla a úroda by byla vážně ohrožena.
Nemá někdo jině zkušenosti, jak chránit velkoplodé kiwi proti mrazům? Možná by se dala využít zkušenost s pěstováním révy - zejména stolní. Mám tím na mysli využití apikální dormance, kdy se na rostlině ponechá jeden i více jednoletých výhonů směřujících vzhůru a další letorosty se vyvazují do oblouku. Ty vyvázané raší daleko později, zatím co očka nevyvázaných letorostů intenzívně rostou. Zmrzlé nevyvázané letorosty se pak odstřhnou i za cenu ztráty značného množství mízy vytékající z rány po řezu.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 07 úno 2017, 20:23

Dva spôsoby ako si môžete predčasne otestovať či vám kivi rastlina prežila tuhé mrazy. Ja som svoje kivi otestoval a tu je výsledok.

Prvá možnosť je štepenie.
https://s29.postimg.cc/4vq19hkqv/DSCN0339.jpg

Druhá možnosť je prútik v čistej vode tri týždne.
https://s29.postimg.cc/mvi8h15xz/DSCN0344.jpg
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 07 úno 2017, 21:18

Super, Juraj! Ten první obrázek zkus trochu popsat (způsob roubování, teplota prostředí, překrytí sáčkem?, odrůda apod.). Díky předem.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 07 úno 2017, 22:25

Pěkné! Výborně! A nechtěl bys Juraj na ty pokusy s roubováním použít rouby Saanichton 12 a nebo Tsechelidis ? Myslím si ,že by se ty odrůdy měly dole u Dunaje vyzkoušet. Věřím tomu ,že to za nás nikdo dělat nebude . :P
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 07 úno 2017, 23:03

jaroMira píše:Super, Juraj! Ten první obrázek zkus trochu popsat (způsob roubování, teplota prostředí, překrytí sáčkem?, odrůda apod.). Díky předem.


Spúsob roubování je anglická kopulácia , odroda to je Starella . Podmienky mám také že to mám na chodbe a je tam teplota okolo +16°C a čo sa týka toho sáčka tak ja používam parafin.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 07 úno 2017, 23:11

milos 51 píše:Pěkné! Výborně! A nechtěl bys Juraj na ty pokusy s roubováním použít rouby Saanichton 12 a nebo Tsechelidis ? Myslím si ,že by se ty odrůdy měly dole u Dunaje vyzkoušet. Věřím tomu ,že to za nás nikdo dělat nebude . :P


Ahoj Miloš, Keď myslíš že by sme to mali vyskúšať, tak to skúsme. Nejaké miesto pre tie odrody nájdem ale Najradšej by som odskúšal nejakú žltú chinensisku . Na jar budem vysádzať aj semenáče golden kivi tak dúfam že sa mi podarí vypestovať nejakú novú žltú odrodu :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 08 úno 2017, 00:53

Ten parafín je skvělá věc. Já parafínuji konce roubů jako opatření před jejich vysýcháním. Pak je dávám do chladničky ošetřené proti plísním, zabalené do netkané textilie napuštěné slabým roztokem hypermanganu a vložené do igelitového sáčku s dvojím zipem. Chladnička je vybavena tzv. nulovou zónou. Rouby jsou pro pozdně jarní i letní roubování či očkování ve výborné kondici (nenarašené). Ale i tak sáček průběžně kontroluji, ta plíseň je pěkná potvora.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků