Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Milosmail » 21 čer 2021, 06:02

Ahoj, měli jste někdy problém s nepochopitelným usycháním normálně rostoucích rostlin?
Jsou zamulčované, zalívané a přes to z ničeho nic prostě začnou vadnout a umírat.
O metr vedle na každou stranu jedou bez problému. :(
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 21 čer 2021, 08:21

Stejným způsobem jsem kdysi přišel o odrůdu Bruno . To byla ještě mladá rostlina a vůbec jsem netušil ,co se stalo . Panu Fridrichovi v Kobylí bohužel takto letos odchází stará rostlina , jeho odrůda Kobylské . A horší je ,že není namnožená a jedná se tak asi o jediný exemplář . Od Jožky jsem dostal na poslední chvíli kousek roubu . Na jeho rostlině se ovšem objevila nějaká plíseň nebo hniloba a to na kmenu dole u země . Zkontroluj tu svoji rostlinu ,jestli nemáš něco podobného .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 21 čer 2021, 08:26

Mě teď takto vadne předloňský kmínek u sorelli, loni jsem nechal udělat záložní a ten je v pořádku. Kůra nad zemí u toho špatného je taková divná, tmavá a zvrásněná, asi bude problém tam, byla taková už loni, ale to ještě normálně rostla.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Milosmail » 21 čer 2021, 08:37

Děkuji, mrknu na ni, jedna mi takto odešla loni.
Ale vzhledem k vytíženosti to vůbec nestíhám řešit.
A zase mám Drtníka v Pekanu :D17
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Milosmail » 22 čer 2021, 07:26

Obrázek
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 23 srp 2021, 09:52

Zdravím přátelé, mám 1 babku Actinidie už cca 20 let, rodí pouze posledních 5 let. Letos měla stovky květů, ale malé soudkovité suché plodíky téměř všechny opadaly! Zaléval jsem poctivě, ale některé i tak stále nedorůstají ani velikostí, ani tvarem. Nemám zkušenost ani se stříháním. Poraďte - díky! Jirka
Obrázek

Obrázek
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod J.K. » 23 srp 2021, 10:21

Trochu malo informaci na rady. Rastlina je kazdopadne samica, nasada opadana zrejme kvoli neopeleniu. Nejake plody aj dozreju, alebo opadnu vsetky?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 23 srp 2021, 14:22

J.K. píše:Trochu malo informaci na rady. Rastlina je kazdopadne samica, nasada opadana zrejme kvoli neopeleniu. Nejake plody aj dozreju, alebo opadnu vsetky?

Díky za reakci! Koupil jsem ji jako samosprašnou. Zarodila cca po 15 letech, ale až když jsem k ní přisadil jiný druh ( ? malé+podlouhlé+sladké plody - najdu přesný název na fóru), velmi se to vylepšilo. Asi po 5 letech začaly rodit obě rostliny. Před 5 lety dokonce přes 31 kg. Zaléval jsem poctivě. před 3 lety bylo to velké sucho, nic nedorostlo a pohnilo. Vloni to docela šlo 3 košíky. Letos tedy tento problém. Jirka
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 23 srp 2021, 14:50

jirka54 píše:Zdravím přátelé,

Ahoj Jirko, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod J.K. » 24 srp 2021, 06:35

Asi to nebude s tou samosprasnostou rastliny take horuce, ako ti tvrdil predajca. Nie je mi jasne, ci 15 rokov vobec nekvitla, alebo kvitla a neudrzala plody. Ak prva moznost, moze to byt aj semenac, lebo rezkovana rastlina musi zakvitnut za par rokov. Ak druha, teda kvety boli skor, ale plodila az ked si tam vysadil zrejme argutu (zeby Issai?), tak je isto cudzoopeliva. To co mas popadane na fotke, vyzera ako neoopelene. Kazdopadne by som odporucal privrublovat normalneho "chlpateho" samca. A ked uz budes mat vrublovanie natrenovane, pridas aj nejake samicky s vacsimi plodmi :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Ivos_66 » 20 zář 2021, 15:27

Zdravím přátelé a kamarádi.
Dnes tedy 20.9. jsem objevil klasicky "ptačím způsobem" sklizený plod od Golden heardu, na zelenoopylené lokalitě. Takže Miloši, je to zelená odrůda, ale jako velký klad vidím její rannost. Nemá někdo na porovnnání Green light ? Porovnal jsem s koupeným zeleným Jingoldem z Argentiny, který jsem si nechal přezrát na kaši kvůli semenům, ale dužnina jihomoravského kiwi je jednoznačně sladší, lahodnější, jsou tam medové tony, domnívám se, že při teplejším průběhu vegetační sezony bude plodit již začátkem září. Pro porovnání jeho světlá forma na druhé lokalitě je zatím tvrdá, ale plody jsou zase 3 x větší, tak uvidíme, kdy to dozraje, každopádně bych měl do Lednice dovézt vzorky. Na první fotce tmavá variace, která dozrává, pak naklovaný plod, řez vedle jingoldu, detail dužniny (opravdu tam nějaký ornament je), velká světlá variace, která je ještě tvrdá.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 20 zář 2021, 19:24

Zdravím, příteli, nevím zda mám stejnou odrůdu, ale (asi) dozrává až v listopadu-prosinci. Tehdy se mi zdají plody sladší. Zkoušel jsem je nechat projít prvními mrazíky a vůbec jim to nevadilo. dokonce jsem jich vloni pár otrhal až v polovině ledna!!! Byly dost vrásčití, ale relativně chutné. Letos se mi nedaří - stovky malých plodů uschlo a opadalo. Prý je to častými a velkými výkyvy teploty. Co zůstalo na větvích, to snad už uzraje. Ať se ti daří!
Obrázek
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Ivos_66 » 22 zář 2021, 16:16

Dnes jsem cca 2 m od pergoly s kiwi objevil vyžraný plod od slimáků, takže ho tam pravděpodobně odnesla Kuna, je to jen potvrzení dozrávání, a že se u prvního plodu nejednalo o náhodu, ted se tam 4 dny nedostanu, takže uvidíme, co bude v pondělí.
Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 28 zář 2021, 08:52

Ivos_66 píše:Dnes jsem cca 2 m od pergoly s kiwi objevil vyžraný plod od slimáků, takže ho tam pravděpodobně odnesla Kuna, je to jen potvrzení dozrávání, a že se u prvního plodu nejednalo o náhodu, ted se tam 4 dny nedostanu, takže uvidíme, co bude v pondělí.
Obrázek

Slimáci jsou pochopitelně i mně, ale plody zatím ohryzané nikdy nebyly. Padaly jen ty suché, ostatní velmi pomalu zrají na větvích. Ale letos jich bude fakt málo. Budu více zalévat a čekat do listopadu.
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 24 říj 2021, 08:03

milos 51 píše:Pozor ! Na některých stránkách je odrůda Airgold uváděna jako opylovač ....
http://www.maiolifruttiantichi.it/ep132 ... llinatore/
....a na jiných jako žlutoplodá samičí chinensis .
http://www.sadikanadom.si/kivi-airgold


V Maďarsku už Airgold plodí, veľkosť plodov okolo 6 cm x 4 cm, vaha okolo 75 g.

Obrázek
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků